Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#1

Post autor: olo77 »

Witam serdecznie.

Posiadam gramofon GRUNDIG PS-8000, czyli klon gramofonu DUAL CS-455. Zakupiłem go używanego, ale sprzedawca nie potrafił określić ile igła przegrała. Powiedział że jeszcze trochę pogra. Z tego co wyczytałem na forum w takiej sytuacji zaleca się wymianę igły. Niestety ze względów finansowych nie mogłem tego dokonać od razu. Do zakupu przymierzam się na drugą połowę maja, ale już teraz chciałem prosić o opinię i radę jaki wariant wybrać. Moja wkładka to ULM 65E z igłą DN165E. Na stronach internetowych znalazłem że nowa orginalna igła DN165E to koszt około 210zł plus przesyłka. Chciałbym wymienić wkładkę na lepszą, ale ze względów finansowych móje maks. to około 300zł. Marzy mi się chwalona wkładka AT120, niestety na nią brak mi środków.
Proszę o opinię dwóch proponowanych przeze mnie wariantów:

1) Zakup nowej orginalnej igły DN165E cena około 210zł lub
2) Zakup wkładki AT100 cena około 299zł

Proszę o pomoc w podjęciu decyzji. Będę bardzo wdzięczny wszystkim, ze względu na moje niewielkie doświadczenie w gramofonach.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich i czekam na opinie. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#2

Post autor: Wojtek »

olo77 pisze:Chciałbym wymienić wkładkę na lepszą, ale ze względów finansowych móje maks. to około 300zł.
No to będzie za mało.
olo77 pisze:1) Zakup nowej orginalnej igły DN165E cena około 210zł lub
2) Zakup wkładki AT100 cena około 299zł
DN165E albo opcja 3) dozbierać do wyższej półki wkładek.

Ważna jest też kwestia czy coś nam nie pasuje w obecnie posiadanej wkładce, jej brzmieniu. "Lepszość" w prostym znaczeniu jest wyznaczana przez klasę wkładki (co koreluje się z ceną sklepową), jednakże lepsza wkładka to niekoniecznie to czego faktycznie powinniśmy szukać, bo np. okazuje się że wkładka słabsza albo o podobnej klasie po prostu lepiej podchodzi pod nasze uszy czy resztę toru audio :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#3

Post autor: olo77 »

Bardzo dziękuje za tak szybką, konkretną i mądrą odpowiedź.
Przez to rozumiem że moja wkładka z nową igłą nie jest taka zła. W dodatku nie wiem jak gra moja wkładka z nową igłą. To obecne brzmienie z tej wkładki jest dobre i podoba mi się. Od pewnego czasu, choć czyściłem igłę zarówno na mokro i na sucho mam na jeden kanał nieco przytłumiony dźwięk. Od momentu jak przyjechał gramofon nic nie regulowałem i wcześniej było dobrze. Nie wiem czy dobrze myślę ale wywnioskowałem że to wina igły. Nie wiadomo ile przegrała godzin u poprzedniego właściciela a nie mam jeszcze lupy żeby to wizualnie ocenić. Mam szablon do ustawiania wkładki i według niego wkładka ustawiona jest dobrze, czyli równolegle do linii tam namalowanych. Mam jeszcze trochę czasu do połowy maja, więc przemyślę sprawę. Większą kwotą na wkładkę raczej nie będę dysponował więc posłucham rady i przymierzę się do zakupu nowej igły.
P.S. Mam jeszcze jedną małą prośbę. Nigdy nie odkręcałem uchwytu z wkładką od ramienia. Pewnie dla bezpieczeństwa podczas wymiany igły należało by to zrobić. Czy mógłbym prosić o podpowiedź jak ją zdemontować na czas demontażu starej igły i montażu nowej. Boję aby nic nie urwać albo uszkodzić.
Trochę mi wstyd, że tego nie potrafię do tej pory, ale to mój pierwszy i jedyny gramofon. Nie chciałem na start nic zepsuć.

Bardzo dziękuje Wojtku za pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#4

Post autor: Wojtek »

olo77 pisze:Od momentu jak przyjechał gramofon nic nie regulowałem
Nie wyważałeś ramienia? No to niedobrze.
olo77 pisze:Czy mógłbym prosić o podpowiedź jak ją zdemontować na czas demontażu starej igły i montażu nowej.
Z tego co pamiętam to koszyk w Dualu 455 da się wykręcić z ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#5

Post autor: olo77 »

Ustawiłem siłę nacisku za pomocą ciężarka na ramieniu. Pewnie popełniłem duży błąd. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale po wyważeniu ramienia metodą opisaną na forum, siłę nacisku nastawiamy na tym małym pokrętle z boku ramienia? Równowagę ramienia ustawiamy ciężarkiem na końcu ramienia? Proszę tylko o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego, chciałbym wiedzieć czy dobrze to zrozumiałem.
Odnośnie kosza, na ramieniu jest srebrna nakrętka. Jeśli dobrze rozumiem to ją będę musiał poluzować (odkręcić) od gwintu kosza, a następnie zdemontować kosz wraz z wkładką od ramienia?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i z góry dziękuje za cierpliwość dla początkującego. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#6

Post autor: Wojtek »

Tak, od wyważania jest przeciwwaga, a potem ustawiamy nacisk pokrętłem. Oczywiście podczas wyważania pokrętło powinno wskazywać 0, tak samo jak regulacja AS w podstawie ramienia.
olo77 pisze:Jeśli dobrze rozumiem to ją będę musiał poluzować (odkręcić) od gwintu kosza, a następnie zdemontować kosz wraz z wkładką od ramienia?
Tak jest.

Ta ilustracja pewnie się przyda:

Obrazek
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#7

Post autor: olo77 »

Ramię udało mi się wywarzyć. Okazało się że biło w górę. Docisk ustawiony na 1,5g (zalecany), sprawdziłem później przy pomocy wagi i zgadza się. AS ustawiłem wstępnie na 1,5, czyli jak docisk, ale automatyka nie chciała oddać z powrotem ramienia po zakończeniu płyty. Ustawiłem na 1,4 i wszystko gra świetnie. Mam więcej basu i to głębokiego, poprawiła się też stereofonia.

Bardzo dziękuje za pomoc.
Dzięki temu trochę się nauczyłem.
Wielkie dzięki Wojtek. :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#8

Post autor: Wojtek »

Brawo :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#9

Post autor: olo77 »

Witam serdecznie.
Z góry przepraszam za odgrzewanie starego tematu, ale nie chciałem zakładać nowego jeżeli dotyczy tej samej sprawy.

Bardzo poważnie rozważam radę kolegi, jednak o wymianie wkładki na lepszą w moim gramofonie. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie po prostu zakupię nową orginalną igłę do mojej obecnej wkładki. Gdyby doszło jednak do zakupu mój wybór padł na AT-120 obecnie w cenie około 600zł. Czytałem trochę o niej i tu na forum oraz na innych forach, że ma dobre opinie w tym przedziale cenowym. Brałem jeszcze pod uwagę SHURE M97XE, ale jednak wybrałem AT-120. Doczytałem że wkładka będzie pasować i współgrać z moim gramofonem a bardziej ramieniem. Mieści się w przedziale wkładek do 10g bo sama waży 6,5g i od mojej obecnej jest cięższa tylko o 1,5g. Przypomnę moja wkładka to ULM 65E z igłą DN165E.
Chciałbym zapytać o opinie czy to dobry wybór? Chciałbym też tą nową wkładkę zamontować na drugim koszu który bym zakupił. Nie mam jeszcze tyle wiedzy ale zauważyłem że dualowski kosz różni się od uniwersalnych dostępnych np.na allegro choć oba to standard dla wkładek 1/2. Dlatego mam jeszcze jedno pytanie czy taki uniwersalny kosz da się zamontować przy moim ramieniu? Czy będę zmuszony do demontażu mojej obecnej wkładki? Jeżeli da się zamontować uniwersalny kosz do mojego ramienia, to o jakiej wadze najlepiej wybrać?

Pozdrawiam i wszystkim z góry dziękuje za pomoc. Czekam na odpowiedź. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#10

Post autor: Wojtek »

olo77 pisze: Gdyby doszło jednak do zakupu mój wybór padł na AT-120 obecnie w cenie około 600zł.
A może skusisz się na AT-12XE? Dostępny NOS na allegro za cenę o połowę niższą :)
olo77 pisze: i od mojej obecnej jest cięższa tylko o 1,5g. Przypomnę moja wkładka to ULM 65E z igłą DN165E.
Coś jest nie tak z tą kalkulacją, bo ULM 65E waży 2.5g, a nie 5g.
olo77 pisze: Chciałbym zapytać o opinie czy to dobry wybór?
Chyba już wszystko wiesz na ten temat :)
olo77 pisze: Dlatego mam jeszcze jedno pytanie czy taki uniwersalny kosz da się zamontować przy moim ramieniu?
Nie. Widać to chociażby po ilustracji którą podałem wcześniej. Koszyk musi być kompatybilny.

Na niemieckim eBayu masz nówki w dobrych cenach - 30 ojro za sztukę.
http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=dua ... l&_sacat=0
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#11

Post autor: olo77 »

Wojtku.
Bardzo dziękuje za konkrety i szybką odpowiedź. Zastanowię się nad taką opcją, ponieważ wkładka którą zasugerowałeś rzeczywiście jest niewiele droższa od igły orginalnej do mojej obecnej wkładki. Czytałem troszkę o niej i są różne wypowiedzi na temat klasyfikacji tej wkładki względem wkładek obecnie produkowanych. Jak można ją ulokować porównując do obecnych wkładek tej marki? Czy nie będzie dużych problemów z zakupem oryginalnych igieł do tej wkładki? Biorąc pod uwagę to że jest już tak wiekowa i czy jej cena nie przyprawi o ból głowy? Czy posiadając preamp ART DJ PRE II będzie odpowiednim preampem dla tej wkładki?
Z góry przepraszam za tyle pytań, ale jestem może ciut więcej niż początkującym w tych sprawach. W wolnych chwilach czytam posty na forum i próbuje się czegoś nauczyć i dowiedzieć. Proszę jedynie o wyrozumiałość i cierpliwość.
Pozdrawiam. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#12

Post autor: Wojtek »

olo77 pisze: Jak można ją ulokować porównując do obecnych wkładek tej marki?
Ten sam pułap co AT-120E.
olo77 pisze: Czy nie będzie dużych problemów z zakupem oryginalnych igieł do tej wkładki?
A to już inna para kaloszy, szczególnie że jest parę rodzajów igieł (w tym Shibata). Są chyba jeszcze do dostania, ale do tanich nie należą.

Ciężko przebić dostępność oryginalnych igieł przy aktualnie produkowanych modelach.

Z drugiej strony, 300 złotych to nie 600. Itd.
olo77 pisze: Biorąc pod uwagę to że jest już tak wiekowa i czy jej cena nie przyprawi o ból głowy?
Nie rozumiem. Cenę sprzedawcy z allegro już znasz.
olo77 pisze: Czy posiadając preamp ART DJ PRE II będzie odpowiednim preampem dla tej wkładki?
Tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#13

Post autor: olo77 »

Biorąc pod uwagę to że jest już tak wiekowa i czy jej cena nie przyprawi o ból głowy? Tu chodziło o ceny igieł oryginalnych. Przepraszam że źle się wyraziłem. Z tego co zdołałem załapać to im wyższa liga wkładki to tym droższa igła orginalna. Jak to ktoś przyrównał tu na forum 2/3 ceny nowej wkładki. Zastanawiam się tylko czy później wydołam finansowo na igły. Dlatego jeszcze na spokojnie sobie to przeanalizuje i się zastanowię.

Bardzo dziękuje za podpowiedzi i odpowiedzi. Dziękuje też za cierpliwość.
Pozdrawiam serdecznie. ;) :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#14

Post autor: Wojtek »

Czy mamy dzisiaj pewność, że AT-120 będzie nadal produkowana za rok, 2, a może 5 lat?
I jeśli zostanie wycofana to jak wtedy będą się kształtowały ceny ori igieł do niej?
Itd.
Za AT-120 możemy wstawić prawie jakąkolwiek dzisiaj produkowaną wkładkę.

Druga sprawa: nie musimy się ograniczać do oryginalnych i dawno nieprodukowanych igieł, skoro istnieją wysokiej jakości zamienniki (np. JICO).

Nie udało mi się nigdzie znaleźć oryginalnej ATN-12XE, ale znalazłem model oczko wyżej z Shibatą, czyli ATN-12S, za ok. 150 dolarów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Grundig PS-8000 pomoc przy wyborze wkładki

#15

Post autor: olo77 »

Decyzja zapadła. Jestem w trakcie realizacji planów. Jednak posłucham rad specjalisty i osoby doświadczonej. Kosz Duala dodatkowy dziś zakupiony za 31,20 euro. Jest co prawda używany ale w dobrym stanie, a uważam że ten akurat element gramofonu nie zużywa się więc nie musi być nowy. Odnośnie polecanej wkładki czekam na decyzję sprzedającego. Pieniążki będę miał koło 12-tego, więc wysłałem zapytanie o odwleczenie terminu zapłaty za przedmiot. Oczywiście jeżeli uda mi się wygrać aukcje. Wszystko przeważyło szalę na plus o zakupie tej wkładki. Bardzo, bardzo dziękuje za rady.
W życiu człowiek wiele razy sobie odmawia, odpuszcza wiele rzeczy, a w końcu życie jest krótkie. Jak tylko wszystko wypali a nową wkładka zamontowana, napiszę o swoich doznaniach i różnicach w brzmieniu miedzy swoją poprzednią wkładką.

Pozdrawiam. ;)
ODPOWIEDZ