Zakup wkładki do drugiego headshella

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#61

Post autor: Wojtek »

dev pisze:To w końcu jest jakieś "standardowe" ustawienie wkładki w headshellu, przy którym trzeba tylko zachować jej równoległość z koszykiem i nie sugerować się szablonami?
Generalnie tak, ale odnosi się ono do konkretnego ramienia/gramofonu/rodziny gramofonów, a nie dla wszystkich.

Technics ma swoje "fabryczne" 52mm. Niektóre modele Pioneera mają 49mm, itd. To oczywiście są dystanse z perspektywy standardowych headshelli SME.
Poza tym są klasyczne miary overhangu w mm, liczone jako odległość igły od środka talerza w momencie gdy wkładka znajduje się nad szpindlem.
dev pisze:Druga sprawa, czy jeżeli z szablonu wyjdzie, że wkładka ma być przekrzywiona względem headshella to jest to błąd geometrii czy nie?
Nie. Nie ma przeciwwskazań do tego by wkładka nie miała pozycji równoległej wzdłuż headshella.
dev pisze:I trzecia, dlaczego gdy w tym programiku z VE wpisuję odległość Spindle to Pivot 200mm (zgodnie z tym co mam u siebie) i ustawiam rowki wewnętrzne i zewnętrzne na "typical", to program wylicza mi overhang na 16,716? Podczas gdy w specyfikacji CEC BD 3200 stoi, że ma overhang 15?
Bo mówimy tutaj o dwóch różnych ustawieniach, gdzie jedno i drugie może być poprawne, ale pewnie są to inne geometrie :)

dev, jeśli na fabrycznym ustawieniu masz problemy ze sferycznym Shure'm, ale igła dobrze trzyma się rowka, to raczej nie ma co kombinować z innymi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#62

Post autor: dev »

Wojtek pisze:Bo mówimy tutaj o dwóch różnych ustawieniach, gdzie jedno i drugie może być poprawne, ale pewnie są to inne geometrie
Czyli jeśli na tym "customowym" Stevensonie wychodzi mi tak jak pisałem, to nie przejmować się "fabrycznym" overhangiem, tak?
Wojtek pisze:jeśli na fabrycznym ustawieniu masz problemy ze sferycznym Shure'm, ale igła dobrze trzyma się rowka, to raczej nie ma co kombinować z innymi.
Tak, igła trzyma się bardzo dobrze rowka, tylko syczy. No i z wyliczeń i wykresów kolegi Bacek wynika, że mam totalnie skopaną kalibrację.
Nie wiem jakie powinno być fabryczne ustawienie dla CEC'a, ustawiałem głupimi szablonami Baerwalda i Stevensona, a teraz chcę ustawić Stevensonem, ale wygenerowanym dla mojej odległości spindle to pivot i z łukiem.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#63

Post autor: Bacek »

dev pisze:, a teraz chcę ustawić Stevensonem, ale wygenerowanym dla mojej odległości spindle to pivot i z łukiem.
I jak masz mętlik w głowie to tej opcji się trzymaj.

Ważne żeby w całości trzymać się jednej metody i jednej geometrii a nie wybierać po kawałku z każdej bo wtedy wyjdzie biednie.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#64

Post autor: dev »

OK, czy mógłbyś potwierdzić, że takie ustawienie dla mojej wartości PtS 200mm jest dobre?
Załączniki
szablon.jpg
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#65

Post autor: Bacek »

Wybrałeś Inter i Outer grovie radius na Typical - są to wartości spoza standardu płyt ale pewnie dobre jak każde inne. Tylko żę dla nich Overhang może być dość spory. Jeżeli zabraknie Ci długości dziurek w headshelu to zmień Typical na IEC lub DIN
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#66

Post autor: dev »

Po pierwsze wszystkie testy wykonuję już na tym: ;)
IMG_20160302_195630.jpg
Po drugie na razie nie słyszę trzeszczenia lewej strony i zniekształceń, ale płyty, które najbardziej się odznaczały pod tym względem akurat pożyczyłem.

I po trzecie - ustawiłem wkładkę korzystając ze Stevensona z łukiem, według normy din, która dawała overhang zbliżony do 16mm, więc prawie jak fabryczny 15mm co miało pomóc zmieścić wkładkę w headshellu.

Ku memu przemożnemu zdziwieniu wkładka skalibrowana wcześniej "głupkiem" śledziła łuk z dokładnością 100%.

Musiałem ją jedynie przekrzywić o jakiś 1mm by patrzyła w stronę środka płyty i jest ustawione idealnie z szablonem.

Problem w tym, że nie dało to nic w temacie sybilantów - jak sssssyczały tak syczą, MJ w Billie Jean rozdziera mi uszy :( a wersy

"She told me her name was Billie Jean
As she caused a scene"

są wręcz nieznośne.

P.S. Ten Soniacz to świetny wzmacniacz, niedrogi jak na swoją klasę, a do tego egzemplarz, który kupiłem poza dwiema ryskami wygląda jak nowy i tak też (na razie) gra. Szkoda, tylko, że nie trafiłem na niego wcześniej.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Zakup wkładki do drugiego headshella

#67

Post autor: Obywatel »

dev pisze:Problem w tym, że nie dało to nic w temacie sybilantów - jak sssssyczały tak syczą, MJ w Billie Jean rozdziera mi uszy :( a wersy

"She told me her name was Billie Jean
As she caused a scene"

są wręcz nieznośne.
A powiesiłeś tą samą wkładkę na Bernardzie i podłączyłeś go pod ten sam wzmacniacz? I odwrotnie, czy spróbowałeś zamontować AT-95 z Bernarda do CECa?

Jeśli tego nie zrobisz, to nie dojdziesz, co jest nie tak.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#68

Post autor: dev »

Nie mam już Bernarda niestety u siebie.

Mam za to zapasowy koszyk do CEC z zamontowaną wkładką AT95E z igłą zamiennikiem sferycznym i na tej wkładce sybilantów na różnych płytach jest zdecydowanie mniej, chociaż Thrillera nadal ciężko się słucha.

Jednak zauważyłem, że przy wszystkich swoich zaletach brzmieniowych Shure M44G uwypukla niestety sybilanty dużo bardziej niż AT95E i dotychczas żadne ustawienie czy to wkładki, czy VTF, czy AS nie pomogło.

Zastanawiam się czy warto inwestować w igłę eliptyczną od Thakkera (niby JICO, chociaż jak czytam ostatnio, nie do końca)? Bo jeśli kupię igłę za dwie stówki i będzie to samo to dziękuję.
Alternatywą jest sprzedaż szczura (bo oddać już nie mogę, jako, że rozpakowany) i poszukiwanie innej satysfakcjonującej wkładki.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#69

Post autor: Wojtek »

Powiem tak: jeśli traktujesz Thriller jako swoisty wyznacznik to możesz mieć stały problem. Wiele realizacji tej płyty po prostu tak już ma, że syczy, niezależnie od klasy igły i wkładki.

Poza tym, jeśli wkładka z igłą X na gramofonie Y działa dobrze, a na gramofonie Z działa źle to na jakiej zasadzie wszystko jest winą wkładki i igły X? :morda: Tak na logikę ;)

Swoją drogą, wesołe jest to pożyczanie sprzętu "na chwilę" i nie robienie z nimi tego czego powinno się zrobić w ramach testów porównawczych.

Możesz nam cyknąć jakieś fotki swoich igieł pracujących podczas odtwarzania płyt? Możesz nagrać dźwięk bezpośrednio z wzmacniacza? Może to nas do czegoś doprowadzi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#70

Post autor: dev »

Wojtek pisze: jeśli traktujesz Thriller jako swoisty wyznacznik to możesz mieć stały problem.
Zgadza się, czytałem też już o tym. Syczą jeszcze np. Morcheeba "Big calm", Depeche Mode "Violator", Dire Straits "Brothers in arms". Nie jest to kwestia tej jednej płyty - pisałem o tym już.
Wojtek pisze:Poza tym, jeśli wkładka z igłą X na gramofonie Y działa dobrze, a na gramofonie Z działa źle to na jakiej zasadzie wszystko jest winą wkładki i igły X? Tak na logikę
Może niejasno się wyraziłem, więc najprościej jak mogę to ujmę: wkładka X (shure) testowana była tylko na CEC - działa jak opisuję. Wkładka Y (AT95E) testowana była na CEC i Bernardzie - na obu znaczące zmniejszenie sybilantów (na Bernardzie nawet lepiej w tej kwestii, ale tam z kolei ogólny poziom dźwięku jest dużo gorszy, spowodowany stanem gramofonu).
Teraz brzmi bardziej logicznie?
Wojtek pisze:Swoją drogą, wesołe jest to pożyczanie sprzętu "na chwilę" i nie robienie z nimi tego czego powinno się zrobić w ramach testów porównawczych
Cieszę się, że Cię rozweseliłem ;) Takie są realia czasowo - rodzinno - sprzętowe u mnie i niektórych rzeczy nie przeskoczę.
Obywatel pisze:I odwrotnie, czy spróbowałeś zamontować AT-95 z Bernarda do CECa?
A to akurat próbowałem i działała dokładnie tak jak moja AT-95 z CEC - znacząco mniej sybilantów niż Shure, dość zauważalnie słabszy bas, troszkę mniej przestrzeni.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#71

Post autor: dev »

Zdjęcia Shure podczas pracy, AT95E zrobię jak będę w domu:
Załączniki
IMG_20160227_093715.jpg
IMG_20160227_093649.jpg
IMG_20160227_093610.jpg
IMG_20160227_093547.jpg
IMG_20160227_093532.jpg
IMG_20160227_093501.jpg
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#72

Post autor: Wojtek »

A są w takim razie płyty które nie syczą?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#73

Post autor: dev »

Owszem, sybilanty dokuczają tak na 1/3 z moich płyt czyli gdzieś 10-11 ;)

Kilka przykładów płyt, które nie męczą zanadto syczeniem:

Clapton - Slow hand
Dire Straits - Love over gold (polskie tłoczenie!)
Organek - Głupi
Roxette - Joyride
Tilt - Tilt
Izrael - Nabij faję
Nightwish - Endless forms most beautiful
Siekiera - Nowa Aleksandria
Bryan Adams - Reckless

Wiadomo, że gdzieś tam zawsze coś syknie, kwestia realizacji, tłoczenia, ale te powyższe są całkiem ok.

Problem w tym, że na Shure poziom syku jest wyraźnie wyższy niż na AT95E.
Pytanie czy zakup igły N55E ma szansę poprawić sytuację?
Bo generalnie brzmienie Shure mi odpowiada.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#74

Post autor: Bacek »

dev,

A czym masz połączony gramofon z pre? To jest jakiś dopinany kabel albo przerabiany czy fabryczny od gramofonu? Shure m44g ma wielką indukcyjność i tu przy dużej pojemności przed preampem mogą się z górą lub górną średnicą dziwne rzeczy wyprawiać.

Z drugiej strony Shure niby w instrukcji zaleca duża pojeność na wejściu wkłądki (400-500pF) więc jak masz możliwość ustawienia takiej w pre to potestuj z różnymi.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#75

Post autor: dev »

Nie mam zewnętrznego pre, podłączam do wzmacniacza Sony TA-F444ES.

Przewód sygnałowy gramofonu nie jest fabryczny, jest wymieniony na solidny z dobrej jakości wtykami przez esdarka.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
ODPOWIEDZ