Zakup wkładki do drugiego headshella

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#1

Post autor: dev »

Jako, że trochę zmieniam w moim sprzęcie, czas przyszedł na skonstruowanie drugiego headshella, na zmianę, np. do gorzej zachowanych płyt, a poza tym wyjdzie czy moja AT95 nie jest jednak trochę walnięta.

Fajnie byłoby jakby to była wkładka dająca trochę więcej niż AT95 - szczegółowość, scena, wybrzmiewanie instrumentów...

Nie zależy mi na szczególnym uwypuklaniu górnego pasma.

Poruszam się w budżecie gdzieś w okolicach 300pln, chociaż oczywiście nie muszę tyle wydawać ;)

Gramofon CEC BD3200, amplituner H/K 3270, kolumny Canton C880.

Zastanawiam się nad poniższymi:

Ortofon OM 10 E
Shure M44G
AT-100E

ewentualnie Ortofon 2M Red

Z tego co czytałem pasuje mi Shure, ale czytanie to nie słuchanie...
A może w tych przedziałach jakościowych nie opłaca się wydawać więcej kasy i po prostu kupić drugą AT95 E za 119 zł ?

Mogę prosić o jakąś radę w wyborze?


EDIT:

znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/wkladka-ortofon-2m-re ... 77235.html

ryzykować, czy to na pewno jakaś nędzna podróba?
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#2

Post autor: Wojtek »

Dlaczego uważasz że Twoja wkładka jest walnięta?

Nie kupuj drugiej AT-95E, bo to by było stanie w miejscu :)

Zdecyduj się czy chcesz drugą wkładkę do gorzej zachowanych płyt czy taką która będzie wyciągała więcej niż dotychczasowa :) Jedno z drugim się w pewnym sensie wyklucza.

O 2M Red zapomnij, obojętnie czy oryginalna czy podrabiana :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#3

Post autor: dev »

W tym wątku smęciłem o tej wkładce m.in.:

http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=36&t=7959&start=15

Chodzi o to, że zaszły pewne okoliczności pozwalające na stwierdzenie, że jest uszkodzona ;)
Objawem jest przesterowanie wysokich tonów, bardzo słyszalne na oryginalnej igle ATN95, mniej na podróbce ATN3400, ale wczoraj przesłuchałem kilkanaście różnych płyt i na każdej to się pojawia, a wcześniej nie było.

Poza tym i tak chcę mieć dwa headshelle, jak pisałem.

Ta, którą kupię wyciągałaby więcej, a AT95 do gorszych płyt :) Jeśli oczywiście jest sprawna...
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#4

Post autor: Wojtek »

Napisałeś tam że na innym wzmacniaczu nie było takich objawów, co moim zdaniem wyklucza rozważanie, że to wina wkładki/igły.

OK, do 300 złotych... Teoretycznie AT-100E powinna dać sobie radę, ale rozważyłbym jeszcze Shure M44G + upgrade w postaci dokupienia eliptycznej igły od Thakkera.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#5

Post autor: dev »

No, ja też jestem już trochę zbity z tropu, ale w międzyczasie (podczas wymiany wzmacniaczy) była sytuacja, że gramofon został włączony stojąc na kolumnie i zaczął mocno buczeć zanim ktoś go wyłączył.
No i córka dorwała się i ściskała rączką za ramię i wkładkę :whistle:

To, że coś jest nie tak z dźwiękiem zauważyłem kilka dni później, jak się wsłuchałem w płyty.

Igłę zmieniłem od razu na używaną ATN95, ale było to samo.

Sytuację poprawiła tylko trochę (a może bardziej niż trochę) zmiana na nowy sferyczny "zamiennik"

Nie mam za bardzo jak w tej chwili sprawdzić gramofonu na innym wzmacniaczu.

Co do tego mojego obecnego H/K - fachowiec. który naprawiał w nim tuner sprawdził na moje życzenie preamp i wg niego jest on sprawny.



Ok, dzięki wielkie za radę wybiorę między tymi dwiema.




EDIT:

Aaaa, wiem już o co Ci chodziło z tym, że napisałem, że sprawdzałem na innym wzmacniaczu - to była wieżyczka Pionnera, ale na niej sprawdzałem tylko brumienie z karty dźwiękowej kompa, gramofonu nie mogłem podłączyć, bo nie ma toto phono, a ja już pozbyłem się preampa...
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#6

Post autor: dev »

Ten upgrade do Shure M44G to byłoby to?

https://www.thakker.eu/en/a-5535/

Bo chyba tylko to pasuje z eliptyków do M44G...

Ale to niestety jest z przesyłką kolejne 150 zł.

Ewentualnie może kupię tę M44G ze sferykiem i za jakiś tam czas dokupił eliptyczną.

Takie pytanie tylko: czy granie Shure M44G ze sferykiem różni się na plus od AT95 E z eliptykiem?

A może dać sobie spokój z rozważaniami i wziąć po prostu AT100 E ?
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 834
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#7

Post autor: BRob »

dev pisze: No i córka dorwała się i ściskała rączką za ramię i wkładkę :whistle:
.
Może Córcia przestawiła wkładkę, zanim wydasz kasę, sprawdz ustawwienia.
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#8

Post autor: dev »

Już sprawdzałem, ale to też było na szybko, w ferworze walki...

Dziś postaram się jeszcze raz skalibrować wkładkę, porządnie i na spokojnie.

Boję się tylko tego, że mała mogła uszkodzić w jakiś sposób ramię, bądź jego mocowanie.

A co do zakupu - tak czy inaczej chciałem zakupić drugą, wyższej klasy niż AT95 E, wkładkę.

Kurczę, ten Shure mnie nęci, bo czytałem, że gra fajny, nienachalny bas, ale z kolei AT100 E ma igłę eliptyczną w komplecie.

Cóż, muszę się z tym przespać.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#9

Post autor: Wojtek »

dev pisze:Ewentualnie może kupię tę M44G ze sferykiem i za jakiś tam czas dokupił eliptyczną.
O to mi chodziło, a nie że wszystko na raz :morda:
dev pisze:Takie pytanie tylko: czy granie Shure M44G ze sferykiem różni się na plus od AT95 E z eliptykiem?
To zależy w jakim aspekcie.

Przywołaj tutaj użytkownika ojcie_c i niech Ci opowie swoje przygody z AT-120E, AT-100E i M44G z oryginalną igłą i wspomnianym zamiennikiem ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup wkładki do drugiego headshella

#10

Post autor: bluegi »

dev pisze:Takie pytanie tylko: czy granie Shure M44G ze sferykiem różni się na plus od AT95 E z eliptykiem?
A może dać sobie spokój z rozważaniami i wziąć po prostu AT100 E ?
Miałem AT95 i mam AT 100 i zdecydowanie bardziej podchodzi mi AT95 z racji upierdliwego sopranu w AT100.
AT100 daje radę ze starymi płytami. Przy świeżych nagraniach bez equalizera można oszaleć, a samym potencjometrem od wysokich nie da się tego wyprostować, bo gasną średnie.
Natomiast też jestem bardzo ciekaw co może napisać ojcie_c na ten temat, bo też celuję w Shure'a. Chciałem M44G, kupiłem M95 ale już się nie będę rozwodził. Na razie taka bezpłciowa i obwiniam igłę póki co:P Eliptyka od wamatu.
Z pełną odpowiedzialnością natomiast skrobnę, że AT100 to ryzyko jak diabli :D
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#11

Post autor: dev »

Jeśli AT100 E tak daje sopranami, to sobie ją odpuszczę, bo nic mnie tak nie drażni jak igiełki wbijane w bębenki uszne :)
Lubię taki miękki dźwięk, podbity fajnym basem w kawałkach soulowych, trip-hopowych, bluesowych czy też jazzowych albo wyraźne, mocne ale w miarę kontrolowane pulsowanie basu w rocku / hard / metalu. Sopran owszem, ale nie kłujący, ostry.

Pozostaje zatem Shure albo może Grado Black ? Chociaż czytałem tu wczoraj wątek o Grado, który mnie mocno zniechęcił.


Teraz co do ustawień tej AT95 E, którą mam teraz:

jeszcze raz przeszedłem wszelkie możliwe w moim gramofonie ustawienia (VTF, AS, Overhang) i nic to nie dało.
W zasadzie jakieś różnice w brzmieniu odczułem dopiero gdy wyraźnie zwiększyłem VTF - 2,2g, głęboki basowy dźwięk, no ale to już zbyt duży nacisk.

Inne ustawienia dają tyle co nic, pewnie wina tej sferycznej igły, którą mam w tej chwili, ale ja nie słyszę praktycznie żadnej różnicy.

Overhang ustawiałem na różne sposoby i dopiero gdy wkładka była widocznie "przekoszona" względem szablonu pojawiało się spłaszczenie i ograniczenie przestrzenności dźwięku.
Różnice 1-2mm w jedną czy drugą nie dały nic, cały czas trzeszczy góra, poza tym charakterystyka dźwięku jest ta sama.
Ponadto zauważyłem (ale to już wcześniej), że jak bym nie ustawiał, nigdy nie da się dopasować idealnie równolegle w punktach A i B.
Są przekoszone w przeciwne strony, więc poprawianie punktu A pogłębia rozjazd w B i jedyny kompromis to ustawienie tak by w obu punktach był lekki (jak najlżejszy) rozjazd.

Jeszcze jedno spostrzeżenie - gdy dam bardzo głośno na wzmacniaczu i słucham na słuchawkach newralgicznych (trzeszczących) fragmentów, to brzmią one dużo lepiej, ktoś niezorientowany raczej nie zauważyłby nieprawidłowości.
Natomiast na średnim volume trzeszczą wysokie tony i już. Na igle ATN95 E bardziej, na sferycznej ATN3400 mniej, ale zawsze.

Jeszcze tak myślę, że moje objawy pasują może do złego azymutu, ale u mnie jest taki bolec na wejściu do ramienia, który ustawia azymut niejako na stałe...
Wiem, że pisałem już wcześniej różnie o tych objawach, ale jednak muszę stwierdzić obiektywnie, że lewy kanał potrzaskuje dużo bardziej.

Wracając do tematu, kupię chyba Shure i zobaczymy. Fajnie byłoby, gdyby objawy wtedy ustąpiły, ale jak nie, to też już coś będę wiedział - że to nie wina wkładki.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#12

Post autor: Wojtek »

dev pisze:Lubię taki miękki dźwięk, podbity fajnym basem w kawałkach soulowych, trip-hopowych, bluesowych czy też jazzowych albo wyraźne, mocne ale w miarę kontrolowane pulsowanie basu w rocku / hard / metalu. Sopran owszem, ale nie kłujący, ostry.
Brzmi jak szkoła grania Shure :morda:
dev pisze:Inne ustawienia dają tyle co nic, pewnie wina tej sferycznej igły, którą mam w tej chwili, ale ja nie słyszę praktycznie żadnej różnicy.
Nic dziwnego. Sferyki są mocno tolerancyjne :)
dev pisze:Jeszcze tak myślę, że moje objawy pasują może do złego azymutu, ale u mnie jest taki bolec na wejściu do ramienia, który ustawia azymut niejako na stałe...
Zły azymut by dawał nieco inne objawy, ale jakby co to możesz przecież na niego wpłynąć. Wkładka jest przyczepiona do headshella, a nie do ramienia ;)
dev pisze:Wiem, że pisałem już wcześniej różnie o tych objawach, ale jednak muszę stwierdzić obiektywnie, że lewy kanał potrzaskuje dużo bardziej.
Na każdej płycie?

A co się dzieje jak zamienisz kanały stronami, kabelkami po stronie wzmacniacza?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#13

Post autor: dev »

Trzask przenosi się wtedy bardziej na drugi kanał. Aczkolwiek przeciwny też trzeszczy, tylko mniej.

Na jednych płytach mniej, na innych bardziej, ale da się wyodrębnić, że jest to ze wskazaniem na lewą stronę.

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/shure-m44mg-nowa-igla ... 40070.html

Opłaca się to brać?

Rozumiem, że to stara wkładka z lat '60, ale z nową eliptyczną igłą.

Jeśli nie to, to biorę normalną Shure M44G ze sferykiem.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup wkładki do drugiego headshella

#14

Post autor: Wojtek »

Zależy jak na to patrzeć. Igła nienajwyższych lotów :morda:
Pamiętaj że igła to 2/3-3/4 ceny kompletu ;) A skoro nówka kosztuje 260-280 złotych... to nie wiem na ile byłoby to opłacalne.

Chyba tylko jeśli naprawdę nie zależy Tobie na oryginalnej igle sferycznej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Zakup wkładki do drugiego headshella

#15

Post autor: dev »

OK, racja, nie ma co oszczędzać - kupiłem nowy oryginał :)

Jak przyjdzie to już coś będę wiedział.

A do tego czasu poszukam sobie wartość overhang dla BD3200 i spróbuję ustawić linijką ;), a co tam ... Tak czy inaczej na uniwersalnych szablonach nie wychodzi.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
ODPOWIEDZ