Jaka wkładka do SL-Q3?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3794
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Jaka wkładka do SL-Q3?

#1

Post autor: Obywatel »

Stanąłem przed dylematem związanym z wyborem podstawowej i docelowej wkładki/igły do mojego gramofonu. Kupiłem go z Ortofonem FF15, ale igła to niestety jakiś zamiennik. W sumie nie gra tragicznie, ale moim zdaniem niestety ma trochę przymulone górne pasmo. Oto fragment muzyczny odtworzony na tej igle i zgrany bezpośrednio na komputer:
http://sendfile.es/pokaz/569653---pjwf.html

Dla kontrastu ten sam fragment zgrany na EPS270E od Technicsa (zamiennik Jico):
http://sendfile.es/pokaz/569657---chfr.html
Tu jest więcej wysokich i więcej niskich, ale też o dziwo więcej różnych zniekształceń i minimalne sybilanty. Mam wrażenie, że ta igła bardziej uwydatnia niedoskonałości tłoczenia i sprzętu. A może to kwestia tego, że ma już jakieś 500h przebiegu.

Zastanawiam się więc, czy nie dokupić lepszej igły eliptycznej do Ortofona - i tu od razu pytanie, czy podejdzie igła od MKII, a także czy może podejdą jakieś inne igły ze stajni Ortofona? Byłbym wdzięczy za linki do markowych zamienników lub oryginałów - o ile nadal są produkowane.

Inna opcja to zakup AT120E od kolegi rajaz. Zastanawiam się, co zagrałoby lepiej w tym Technics'ie - Ortofon z lepszą igłą czy prawie nowa AT120E?

A może ktoś mógłby zaproponować coś zupełnie innego, co dobrze zagrałoby z tym gramofonem.

Z góry dziękuję za wszelkie propozycje i komentarze.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do SL-Q3?

#2

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:Zastanawiam się, co zagrałoby lepiej w tym Technics'ie - Ortofon z lepszą igłą czy prawie nowa AT120E?
Raczej to drugie.

Żeby się zbliżyć klasowo z body FF15 do AT-120E musiałbyś sięgnąć po oryginalne igły z serii VMS, i to VMS 20 np., a to już nie jest tania impreza :)
Przy tym nie ma pewności czy w ogóle taka igła wejdzie w Twoje body. Ortofon tu nieźle kombinował.
Ogółem dużo pisaliśmy już o igłach do VMS i FF15 na forum. Po nich była seria 5x0, a po niej z kolei wprowadzono dostępne nadal Ortofon OM.
Obywatel pisze:A może ktoś mógłby zaproponować coś zupełnie innego, co dobrze zagrałoby z tym gramofonem.
Budżet bez granic? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3794
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Jaka wkładka do SL-Q3?

#3

Post autor: Obywatel »

Wojtek pisze:
Obywatel pisze:Zastanawiam się, co zagrałoby lepiej w tym Technics'ie - Ortofon z lepszą igłą czy prawie nowa AT120E?
Raczej to drugie.

Żeby się zbliżyć klasowo z body FF15 do AT-120E musiałbyś sięgnąć po oryginalne igły z serii VMS, i to VMS 20 np., a to już nie jest tania impreza :)
Przy tym nie ma pewności czy w ogóle taka igła wejdzie w Twoje body. Ortofon tu nieźle kombinował.
Ogółem dużo pisaliśmy już o igłach do VMS i FF15 na forum. Po nich była seria 5x0, a po niej z kolei wprowadzono dostępne nadal Ortofon OM.
No to chyba kupię tą AT120E z ogłoszenia z forum. A tak przy okazji to czym się różni AT120E od AT120E/T? Ta druga jest szeroko dostępna i sporo tańsza od tej pierwszej. AT120E jest w sumie dosyć trudna do dostania w sklepach.
Wojtek pisze:
Obywatel pisze:A może ktoś mógłby zaproponować coś zupełnie innego, co dobrze zagrałoby z tym gramofonem.
Budżet bez granic? :)
Budżet powiedzmy 400 zł - w porywach może trochę więcej ;)

A jak do AT120E mają się Ortofony z serii 2M - Red, Blue, itd.?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jaka wkładka do SL-Q3?

#4

Post autor: blispx »

2M ma compliance na poziomie 20 µm/mN więc raczej dobre dla lekkich ramion- twoje klasyfikowałbym do średnich

edit

http://www.vinylengine.com/cartridge_re ... mit=Submit

a jednak byłem w błędzie jeżeli przyjąć vinylengine za najprawdziwszą prawdę ;)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Jaka wkładka do SL-Q3?

#5

Post autor: darkman »

No byłeś :) właśnie miałem Ci pisac, ale spoko. nobodys perfect :D .


>>A jak do AT120E mają się Ortofony z serii 2M - Red, Blue, itd.?>>

Za tę kasę to bym sobie Shure wstawił w różnych kombinacjach, ale jak chcesz sobie o Red wyrobić zdanie to za niedługo będę sprzedawał swojego.
Jak się mają 2M do AT, no raczej nijak. To inne sprzęty zasadniczo. Niby można wstawić igłę Blue do body od 2MRed, bo pasuje, ale sprawdzali mi to w servisie i podobno sens jest taki sobie, ponieważ mimo kompatybilności to owe body się różnią. W sumie zrezygnowałem kiedyś z tego eksperymentu, ale ktoś tu z forumiastych ma taki zestaw zdaje się.
Jednak moje opinie w tym zakresie nie są obiektywne, bowiem nie pałam miłością do wkładek AT (wysoko grają i jak dla mnie to nie za bardzo w dole, ale gusta są różne). Zdecydowanie jeśli tak to wybrałbym M97x bo jest akurat w budżecie, chyba że decydując się na upgrade igłowy, to można iść w ścieżkę V15(III) i potem kombinować ze szlifem w miarę potencjału budżetowego i fantazji.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do SL-Q3?

#6

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:A tak przy okazji to czym się różni AT120E od AT120E/T? Ta druga jest szeroko dostępna i sporo tańsza od tej pierwszej. AT120E jest w sumie dosyć trudna do dostania w sklepach.
Jeśli obydwie są pomarańczowe to to jest ta sama wkładka ;) Chyba że tak naprawdę miałeś na myśli coś innego.
Obywatel pisze:A jak do AT120E mają się Ortofony z serii 2M - Red, Blue, itd.?
Odpowiednik 2M Blue.
darkman pisze:ale sprawdzali mi to w servisie i podobno sens jest taki sobie, ponieważ mimo kompatybilności to owe body się różnią.
Jestem ciekaw co sprawdzali, skoro nie jest to prawda.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Jaka wkładka do SL-Q3?

#7

Post autor: darkman »

>>
Jestem ciekaw co sprawdzali, skoro nie jest to prawda.
>>

Eee nie ciekawa opowieść, przy okazji Ci opowiem mimo tego. Nie chcieli stracić twarzy po prostu i gdzieś tam dzwonili, potem coś bełkotali, a temat poboczny bo mnie interesowały wkładki Nagaoka akurat, to im odpuściłem grzecznościowo.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka do SL-Q3?

#8

Post autor: Wojtek »

To tak dla dopełnienia zostawię tu taką informację na marginesie:
Body 2M Red i Blue mają ten sam generator. 2M Bronze i Black również, ale nieco inny od tego z niższych modeli, choć tak samo kompatybilny w sensie możliwości montażu igły.
Jestem ciekaw czy jest słyszalna różnica między kompletem 2M Red, a kombinacją body 2M Bronze/Black z igłą 2M Red np. ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Jaka wkładka do SL-Q3?

#9

Post autor: darkman »

Słyszeć, nie słyszałem ale spotkałem się z opinią, że jest sens szukania korpusów Bronze/Black dla takiego upgreade z igłą 2MRed. Sensu upatrywano w potencjalnej możliwości kupna korpusów R/B z drugiej ręki w atrakcyjnej cenie ze względu na wysoki koszt nowych igieł. Cześć osób przy zużyciu igły faktycznie decyduje się na zakup nowej , kompletnej wkładki, tej samej lub np wyższej, a starą sprzedaje jako korpus za atrakcyjną cenę.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3794
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Jaka wkładka do SL-Q3?

#10

Post autor: Obywatel »

Ostatecznie padło na AT120E z ogłoszenia na forum.

Wrażenia z odsłuchu opisałem w tym temacie:
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12 ... 20#p112120
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Loko
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2015, 14:20

Jaka wkładka do SL-Q3?

#11

Post autor: Loko »

Witam, dziś przyjechał do mnie gramo Technics SL-Q3. Jest tu wkładka oryginalna Technics 207c niestety ze zużytą całkowicie igłą . Mam pytanie, czy muszę wymienić całą wkładkę czy mogę kupić tylko igłę. Myślę tu o AT-91 lub AT-95 . Mam płyty z polskim rockiem , pop-em ale też muzykę soul a nawet disco . Bardzo dziękuję za pomoc > Jacek
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Jaka wkładka do SL-Q3?

#12

Post autor: ISOPHON »

Nie musisz wymieniać wkładki..musisz wymienić igłę.Wkładka EPC 207 jest dobrą wkładką na pewno lepszą od tych które wymieniłeś.
Loko
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2015, 14:20

Re: Jaka wkładka do SL-Q3?

#13

Post autor: Loko »

Dziękuję . Ale czy może to być igła od AT95 , czy muszę poszukać igły EPC 207 i czy wogóle ktoś je jeszcze produkuje ?
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Jaka wkładka do SL-Q3?

#14

Post autor: pawlos »

Ostatnio zmieniony 02 gru 2015, 19:44 przez pawlos, łącznie zmieniany 1 raz.
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3794
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Jaka wkładka do SL-Q3?

#15

Post autor: Obywatel »

Musisz oczywiście znaleźć igłę dedykowaną. Żeby Ci tylko nie przyszło do głowy kupować nowych zamienników na Allegro ;)

Najlepiej Jico, jak masz ochotę trochę dołożyć, to kup eliptyka.

http://www.jico-stylus.com/product_info ... ts_id=1401
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ