Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#1

Post autor: bumbum »

Szukam wkładki do około 500pln, mogę troszeczkę nagiąć budżet, ale wolałbym nie. Wkładka do lekkiego ramienia prostego, będzie grała z ciepło brzmiącym zestawem (KEF Q7 + Roksan Kandy). Muzyka to rock prog. , jazz, vokal jazz. Myslałem nad Shure m97xE, ale czytałem wypowiedx Wojtka ze gra jak ciepłe kluchy. Co panowie byscie polecili?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#2

Post autor: Wojtek »

bumbum pisze:Wkładka do lekkiego ramienia prostego
Czyli jakiego gramofonu? :)
bumbum pisze:ze gra jak ciepłe kluchy
Czyli nie pasuje? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#3

Post autor: bumbum »

No w sumie chyba do TEAC TN-300 lub Debut Carbon, bo którys z tych mam zamiar kupić.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#4

Post autor: darkman »

No to w Teacu masz AT95E, a Debut Carbon 2M Red lub w tańszej wersji OM-10. Rozumiem, że nie mając jeszcze żadnego z tych gramofonów również nie słuchałeś tych wkładek (w nich lub gdzie indziej?).
Chyba, że planujesz zakup bez wkładek montowanych jako dedykowane przez producenta? W Debucie o ile pamiętam jest to mozliwe, a w tym Teacu raczej nie, BTW (owe urządzenie dość ciężko mi nazwać gramofonem, ale skoro go bierzesz pod uwagę to looz - wybór dość kontrowersyjny choć może tylko oryginalny? nie wiem, ale pracuję nad tolerancją i asertywnością).

2MRed to bardzo fajna wkładka w mojej opinii i mówię to z punktu widzenia użytkownika przyzwyczajonego nausznie do wielorakich wkładek Shure, które mi się przewijały na dłużej w karierze winylowej. Podchodziłem do niej dość sceptycznie, jednak zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie jak na wkładkę poniżej 400 pln (brzmi "drożej" ;-). Używam jej zasadniczo na co dzień i najczęściej. Wydaje się być dobrym wyborem.

Tę AT95E z mojego punktu widzenia warto zamienić na Audiotechnikę AT-120E, AT-440MLa(droższa przekracza budżet), będą to wkłądki z poziomu 2MRed mniej więcej i mieszczące się w założonym budżecie z grubsza. Tutaj jakościowo pod względem muzycznym, cokolwiek to znaczy, obie Audiotechniki nie będą znacząco lepsze od 2MRed. Piszę znacząco, bowiem kwestia odsłuchowa jest oczywiście niezwykle indywidualna i cena nie jest tu cechą pierwszoplanową w kwestii jakości brzmienia.
Indywidualna, bo mnie np AT-120E podoba się średnio i klasyfikuję ją znacznie poniżej 2MRed. Trudno jednak dyskutować z gustem, pomieszczeniem odsłuchowym i wreszcie systemem w którym ona gra.
W zestawie odsłuchowym, który przytaczasz zasadnicze i priorytetowe względem wkładki znaczenie może mieć jednak dedykowany przedwzmacniacz.
M97x również raczej odradzałbym, choć kiedyś byłem dość zadowolony, jednak to były dla mnie inne zupełnie czasy sprzętowe.

p.s. aha zapomniałem dopisać, że moim zdaniem na Twoim sprzęcie AT95E mimo, że jest wkładką budżetową (taki współczesny następca MF-10(x)Foniki),
zabrzmi zupełnie przyzwoicie, a nawet lepiej.. tylko nie kupuj tego Teaca.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#5

Post autor: zbyszek1982 »

darkman pisze:Tutaj jakościowo pod względem muzycznym, cokolwiek to znaczy, obie Audiotechniki nie będą znacząco lepsze od 2MRed. Piszę znacząco, bowiem kwestia odsłuchowa jest oczywiście niezwykle indywidualna i cena nie jest tu cechą pierwszoplanową w kwestii jakości brzmienia.
Pomiędzy 2M Red a AT440 jest przepaść, na korzyść tej drugiej. Jednak, żeby AT dobrze zagrała to kabel sygnałowy musi mieć bardzo małą pojemność. (Preamp też nie powinien mieć dużej pojemności na wejściu). W przeciwnym wypadku będzie miała podbitą górę pasma.

2M Red pomimo bardzo dokładnego ustawienia jest podatna na IGD. AT440 nie. AT ma sporo większą podatność zawieszenia niż 2M, dobrze się sprawdzi na ultralekkich ramionach. 2M jest w tym względzie bardziej uniwersalna.

Jeżeli chodzi o brzmienie, to 2M Red gra w miarę zrównoważonym pasmem, z pewną tendencją do faworyzowania średnicy (niektóre realizacje mogą zagrać bułowato, zwłaszcza ze wzmacniaczem lub kolumnami, które grają wyeksponowaną średnicą). AT440 ma dużo lepszą separację kanałów, gra szerszą sceną, lepiej różnicuje źródła pozorne dźwięku. Nie zaobserwowałem też "buły" tam gdzie 2M Red miała z tym problem.

Oczywiście wszystko jest kwestią gustu, a brzmienie będzie w dużym stopniu zależeć od reszty zestawu.

bumbum, jak już koniecznie musisz kupić nowy gramofon, to wybierz Regę RP1 lub Debiuta. tego Teaca sobie daruj.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#6

Post autor: darkman »

Kolego Zbyszku czy mógłbym prosić Ciebie o zdefiniowanie pojęcia 'przepaść'? Odnoszę wrażenie, że mogą między nami występować pewne różnice samej li tylko semantyki owego określenia.

BTW u mnie 2M Red nie faworyzuje średnicy zupełnie. Raczej skłaniałbym się do opinii, że zjawisko to mógłbym przypisać dla pasma wysokich tonów.
Co do wzmacniacza i kolumn to kolega bumbum dość precyzyjnie określił jakie posiada czy też planuje.

Troszkę jestem skonfudowany, że mnie cytujesz. To nie jest temat o mnie ani o moim sprzęcie.
Oczywiście kolegów mających inny punkt widzenia niż mój gorąco zachęcam do prezentacji własnych pogladów. Zapewne autor wątku wyciagnie jakieś wnioski tytułem swego pytania.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#7

Post autor: zbyszek1982 »

darkman pisze:Kolego Zbyszku czy mógłbym prosić Ciebie o zdefiniowanie pojęcia 'przepaść'? Odnoszę wrażenie, że mogą między nami występować pewne różnice samej li tylko semantyki owego określenia.
AT440 gra bardziej w lidze 2M Bronze. Nie twierdzę przy tym, że 2M red jest zła, ale jest po prostu o klasę niżej.
darkman pisze:BTW u mnie 2M Red nie faworyzuje średnicy zupełnie. Raczej skłaniałbym się do opinii, że zjawisko to mógłbym przypisać dla pasma wysokich tonów.
Brzmienie wkładki MM w dużym stopniu zależy od pojemności połączenia wkładka - preamp. Np. jak masz w preampie kondensator 220pF na wejściu, to już na wstępie będziesz miał podbitą górę pasma, i przekroczoną zalecaną pojemność dla większości wkładek (bo do pojemności na wejściu preampa trzeba jeszcze dodać pojemność kabla sygnałowego).
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#8

Post autor: darkman »

Ale ja jestem bardzo zadowolony z moich wysokich, średnich i niskich tonów.
Z wkładki 2M red również, choć tu jak to zwykle bywa sprawa jest otwarta i jakoś szczególnie się do niej nie przywiązuję.

Co do kabla sygnałowego mam Schulz DK4 z wtykami Neutrik 373. Okablowanie ramienia drut nawojowy 0,06 mm w postaci skrętki. Intrkonekt Neutriki na klotzu.
Połaczenie gra-pre krótkie.
Wnoszę zatem, że ów element 'sumy' o której byłeś uprzejmy wspomnieć broni się przed kwalifikacją pejoratywną i przyczynową?
Co do preampu to mam ich kilka, wszelako nie ukrywam, że z pewną nutą dekadencji zaryzykowałbym stwierdzenie, że efekt pasma tonalnego wzmiankowany przeze mnie powyżej jest bardzo podobny z grubsza niezależnie od akurat wpiętego preampu (w moim przypadku, rzecz oczywista).
W konsekwencji mimo szczerych chęci nie jestem skłonny podzielić Twoich opinii.
Gdzieś jednak pies musi być pogrzebany i być może to kwestia ucha, ot po prostu
i osobliwie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#9

Post autor: Wojtek »

bumbum, jak kupisz gramofon to wtedy pomyślimy o wkładce.

Niemniej dlaczego sprzedajesz bardzo dobry Technics SL-Q33 po to by kupić kiepskiego Teaca czy Pro-Jecta, dopłacając zarazem do interesu? Co się za tą decyzją kryje? :)
Namawiam do przemyślenia sprawy, bo możesz mi zaufać, że taki ruch byłby regresem, a nie progresem.

Jak chcesz spróbować "czegoś nowego" to zostaw sobie Technicsa i kup jeden z tych sprzętów. Wtedy będziesz miał porównanie. Jak pozbędziesz się Technicsa to potem możesz żałować decyzji.

Z tego co wiem, bumbum zna już 2M Red. Ma ją na swoim Technicsie który chce sprzedać ;)
zbyszek1982 pisze:Jeżeli chodzi o brzmienie, to 2M Red gra w miarę zrównoważonym pasmem, z pewną tendencją do faworyzowania średnicy
Jest to zarazem jedyne logiczne wytłumaczenie dlaczego niektórym podoba się 2M Red, a nie podoba prawdziwie neutralna OM 10.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#10

Post autor: darkman »

Tak, tak. Co do 2M Red bubmbuma, zauważyłem też ale nieco później. To jeden z elementów zresztą, które u mnie złożyły się na pewne wrażenie 'skądinąd sympatycznej, ale dziwności' postów kolegi.
Zważywszy na całokształt pytań kolegi i pewną w mojej opinii, manierę niskiego współczynnika racjonalności wyborów w zakładanym torze, nie byłbym aż tak pewien, że mjąc Red pokusił się by go słuchać ;). To żart oczywiście, bo czytam też jakie ma kolega plany wobec tej wkładki. Wkładka jak wkładka, specjalnie bym jej nie fetyszyzował ale też i nie kopał, czy też klasyfikował ligowo, cenowo.
Osobiście i tak konserwatywnie skaniam się do powrotu do Shurów w swoim torze. Bo tak. :whistle:

Temat raczej już opuszczę, bo zaczyna zalatywać "audiostereową proweniencją", a od tego stronię najzupełniej i staram się przestrzegać tego dość szczelnie. Taki egocentryczny deal na komfort psychiki. Stąd zresztą wybór tego forum, a nie innego, bowiem tu procenta mobingowo hejciarskie są dość marginalne i raczej znikome.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#11

Post autor: Wojtek »

darkman pisze:Temat raczej już opuszczę
Poczekajmy chociaż aż bumbum się ustosunkuje ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#12

Post autor: darkman »

Dobra. No hmm. Racja. To może być całkiem nowe doświadczenie zwłaszcza, że przecież mamy tylko podstawowe informacje co do planowanego toru.
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Re: Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#13

Post autor: bumbum »

Gramofon technics niestety przejął mój kolega, a ja jednak nie zdecyduje się na Nowy tylko przeznacze jakieś 2 koła na dobry używany. Co? Jeszcze nie wiem, będę szukał. Wkładkę sobie zostawiłem 2M red, skoro piszecie że dobra w tej cenie. Co prawda mogła by być bardziej szczegółowa. Dzięki za ponowne odwiedzenie mnie od kupna nowych drapaków.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do 500pln -do ciepłego systemu

#14

Post autor: Wojtek »

bumbum pisze:Co prawda mogła by być bardziej szczegółowa.
Myślę że igła Blue bądź wyższe mogłyby załatwić tą sprawę, ale równie dobrze można sięgnąć po AT-440MLa np.
bumbum pisze:Dzięki za ponowne odwiedzenie mnie od kupna nowych drapaków.
Nie ma sprawy, zawsze do usług ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ