Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#1

Post autor: fiodorfud »

Jest to mój pierwszy wpis na tym forum , więc na początek witam wszystkich :)
Po 20 latach przerwy z winylem (miałem Fonicę) jestem świerzo po zakupie Technicsa SL-Q2 z wkładką Excel ES70s. Sam gramofon bardzo mi się podoba, natomiast z dźwięku nie jestem do końca zadowolony. Słuchałem przez chwilę najtańszego Pioneera PL-225 z wkładką PC-240 i dzwięk wydawał mi się lepszy. Spodziewałem się że po zakupie SL-Q2 że nastąpi poprawa a tu niemiłe zaskoczenie. Może winą tego jest wkladka , podobno siedzi w niej nowa igła (zamiennik najpewniej z wamatu). Jest ona trochę krzywa, lub może to ramię(headshell) są krzywe. Wracając do dzwięku to jest dla mnie trochę płaski , na niektórych płytach jest lepiej oczywiście na niektórych gorzej. Mam pytanie czy spróbować wymienić igłę w Excel ES70s na eliptyczną http://www.jico-stylus.com/product_info ... cts_id=335 , czy zmienić na wkładkę AT95E, czy może jakieś inne pomysły aby to zagrało lepeiej. Budrzet do 300 zł, choć chetniej 200zł. Dodam że pre to Art Dj Pre II. Co do ewentualnej instalacji nowej wkładki to jestem absolutnie zielony :)
Załączniki
3.jpg
1.jpg
Sony STR-7055A, Epos M12.2
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#2

Post autor: Dante »

fiodorfud pisze: Jest ona trochę krzywa, lub może to ramię(headshell) są krzywe.
Headshell do ustawienia, wkładce czy igle nic nie dolega.
fiodorfud pisze:Wracając do dzwięku to jest dla mnie trochę płaski , na niektórych płytach jest lepiej oczywiście na niektórych gorzej. Mam pytanie czy spróbować wymienić igłę w Excel ES70s na eliptyczną http://www.jico-stylus.com/product_info ... cts_id=335 , czy zmienić na wkładkę AT95E, czy może jakieś inne pomysły aby to zagrało lepeiej. Budrzet do 300 zł, choć chetniej 200zł. Dodam że pre to Art Dj Pre II. Co do ewentualnej instalacji nowej wkładki to jestem absolutnie zielony :)
AT 95 przy tym Excel'u to krok w tył. Wiele mogę powiedzieć o ES 70, ale nie że gra płasko ;) Zamawianie igły z Japonii może pochłonąć sporo dukatów, a nadal możesz być niezadowolony z dźwięku. U mnie gra ta wkładka fajnie, u Ciebie wcale nie musi (kwestia reszty toru audio). Jak masz oryginalne kable Technicsa, to podbite są mocno wysokie tony, trochę średnich i mało basu.
Zacząłbym sprawdzanie od tego zamiennika:
http://allegro.pl/igla-excel-s70ex-es70 ... 89640.html
Zagra lepiej niż ten, co masz teraz. Chyba, że odkładasz do szuflady Excel'a, to napisz więcej informacji, czego konkretnie brakuje Ci w brzmieniu. Jest jeszcze parę nowych wkładek, które zmieszczą się w twoim budżecie.
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#3

Post autor: fiodorfud »

Dzieki za szybką odpowieź.
Dante pisze:Headshell do ustawienia, wkładce czy igle nic nie dolega.
Próbowałem odkręcać go i na nowo przykręcać ale niewiele to dało. Może jest jakis inny sposób ?
Dante pisze:AT 95 przy tym Excel'u to krok w tył.
Myslałem że z igłą eliptyczną będzie lepiej.
Dante pisze:Zacząłbym sprawdzanie od tego zamiennika:
http://allegro.pl/igla-excel-s70ex-es70 ... 89640.html
Też się nad tą opcją zastanawiałem, tylko gdzieś przeczytałem że igły od tego producenta są kiepskie, co nie znaczy że ja mam obecnie dobrą :)
Dante pisze:Chyba, że odkładasz do szuflady Excel'a, to napisz więcej informacji, czego konkretnie brakuje Ci w brzmieniu. Jest jeszcze parę nowych wkładek, które zmieszczą się w twoim budżecie.
To co byś polecił ? Czy po wyprostowaniu headshella może się dzwięk poprawić ? Czy kupno nowego może coś poprawić ?
Dante pisze: Jak masz oryginalne kable Technicsa, to podbite są mocno wysokie tony, trochę średnich i mało basu.
Nie wiem czy kable są oryginalne, na pewno wymienione były terminale. Co do dzwięku to nie mogę powiedzieć że jest dużo wysokich, wręcz przeciwnie. Mało przestrzeni jak dla mnie. Bas też bez szału. Ogólnie jakbym nie słyszał tego pioneera to może bym sie nie czepiał :)
Sony STR-7055A, Epos M12.2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#4

Post autor: Wojtek »

fiodorfud pisze:na pewno wymienione były terminale.
E? W tym gramofonie oryginalnie wystaje kabel prosto z obudowy. Nie było wyjść do podpięcia kabla z tyłu.
Jeśli masz wyjścia to znaczy że ktoś ten sprzęt modyfikował :)

Powiedz nam może jak wygląda reszta Twojego sprzętu i czy Pioneera słyszałeś u siebie czy u kogoś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#5

Post autor: fiodorfud »

No to na pewno było cos modyfikowane. Pioneera słuchałem oczywiscie na tym samym sprzęcie. Mój kolega ma Hitachi HT-68 z jakąś podstawową wkładką, oraz preamp Vivanco (koło 100 zł) i spróbuję poporównywać je w moim systemie. Może to mi coś wyjaśni , albo wręcz przeciwnie :) . Nie wiem dlaczego , ale mam takie wrażenie że wkładka lub jej ustawienie nie jest najlepsze, ale to tylko wrażenie. A jeżeli chodzi jakieś inne ewentualne wkładki ?
Sony STR-7055A, Epos M12.2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#6

Post autor: Wojtek »

Może zacznij od ustawienia ramienia (bo pewnie tego nie zrobiłeś jeszcze :morda:).

Tego mi jeszcze brakuje:
Wojtek pisze:Powiedz nam może jak wygląda reszta Twojego sprzętu
A jak chcesz poczytać o innych wkładkach to odnieś się pierw do tego:
Dante pisze:Chyba, że odkładasz do szuflady Excel'a, to napisz więcej informacji, czego konkretnie brakuje Ci w brzmieniu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#7

Post autor: fiodorfud »

Wojtek pisze:Może zacznij od ustawienia ramienia (bo pewnie tego nie zrobiłeś jeszcze :morda:).
Ustawiłem siłę nacisku igły i antyskating. Wkładkę otrzymałem zainstalowaną i miałem utawic tylko to. Zresztą nie mam wiedzy co do ustawienia wkładki, przynajmniej narazie. Jakich jeszcze ustawień ramienia moge dokonać ?
Sony STR-7055A, Epos M12.2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#8

Post autor: Wojtek »

Czyli nie ustawiłeś. Musisz pierw wyważyć ramię :)
http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=575#p575

Jeśli władasz językiem angielskim to pewnie sensownym pomysłem byłoby też zapoznanie się z instrukcją obsługi gramofonu.
http://www.vinylengine.com/library/technics/sl-q2.shtml
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#9

Post autor: Dante »

fiodorfud pisze:Próbowałem odkręcać go i na nowo przykręcać ale niewiele to dało. Może jest jakis inny sposób ?
Ano jest ;) Jak nie masz luzu przy poruszaniu headshellem i zawsze jest tak samo po przykręceniu czyt. źle, trzeba poluzować 2 śruby pod ramieniem, ustawić prawidłowo i dokręcić. Dla ułatwienia, te śruby:
http://i182.photobucket.com/albums/x105 ... screws.jpg

Nacisk optymalny dla ES 70 S to między 1,75-2 g (zakres 1-2,5g), dla eliptycznej 1,75g. Ten zamiennik, który Ci podsunąłem też jest eliptyczny, miałem go i był dobry.

Kwestia ustawienia wkładki była wałkowana wiele razy, odsyłam do wyszukiwarki. Tego się trzeba nauczyć i już, żadne serwisy czy inne kombinacje :)
Propozycjami nowych wkładek mogę sypać bez problemu:
Audio Technica AT 100 E
Ortofon OM 10
Shure M 44-G
Shure M 92
Grado black
Wszystkie mieszczą się w budżecie do 300 zł.
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#10

Post autor: fiodorfud »

Wojtek pisze:Czyli nie ustawiłeś. Musisz pierw wyważyć ramię
Nie no wyważyłem przed ustawieniem nacisku.
Wojtek pisze:Tego mi jeszcze brakuje:
Wojtek pisze:
Powiedz nam może jak wygląda reszta Twojego sprzętu
Specjalnie nie poruszałem reszty mojego toru, bo muzyka z innych źródeł bardzo mi odpowiada. CD to Onkyo DX-7555, podłączony bezpośrednio na końcówkę mocy (bez korekcji,tylko wzmocnienie) do Cambridge Audio 540Rv.2, kolumny na stendach Kef iQ30 + subwoofer Rel T5 (bardzo delikanie ustawiony i zgrywa się idealnie z kolumnami dodając trochę mięska). Wiem że nie jest to sprzęt wysokiej klasy , ale naprawdę zaskakująco dobrze się sprawował. Mam znajomych z sprzętem z wyższej półki którzy chwalili mój zestaw. Niestety z tym gramofonem to nie brzmi. Góry brak, przestrzeń maleńka, dół zresztą też taki sobie. Coś jest nie tak bo nie wierzę że to tak ma grać.
Dante pisze:Ano jest Jak nie masz luzu przy poruszaniu headshellem i zawsze jest tak samo po przykręceniu czyt. źle, trzeba poluzować 2 śruby pod ramieniem, ustawić prawidłowo i dokręcić.
Jak odkręcę śrubę to luz jest mały, ale mam wrażenie że przy przykręcaniu i tak się mocuje jednakowo.
Albo coś nie tak z wkładką(igłą), albo preamp, albo gramofon ktoś nie umiejtnie przerobił, albo mi ktoś na ucho nadepnął. Specjalnie polowałem na ten model, bo jest ogólnie dosyć chwalony w budżecie do 500 zł.
Dante pisze:Nacisk optymalny dla ES 70 S to między 1,75-2 g (zakres 1-2,5g), dla eliptycznej 1,75g. Ten zamiennik, który Ci podsunąłem też jest eliptyczny, miałem go i był dobry.
U mnie chyba najlepiej brzmi przy 1,6g. Zmieniałem też ustawienia antyskatingu i nie zauważyłem różnicy w odsłuchu ani zachowaniu ramienia w czasie odtwarzania.
Dante pisze:Propozycjami nowych wkładek mogę sypać bez problemu:
Audio Technica AT 100 E
Ortofon OM 10
Wstępnie myślałem o AT100, oraz super OM 10 (ciężko chyba dostać). Jeżeli chodzi o shure to nie wiem jak z wysokimy bo tam są chyba igły sferyczne ???
Dzięki chłopaki za zainteresowanie tematem. Nie ukrywam że jestem mocno rozczarowany całą sytuacją . Wizualnie super, dźwiękowo słabo :(
Dante pisze:Ano jest Jak nie masz luzu przy poruszaniu headshellem i zawsze jest tak samo po przykręceniu czyt. źle, trzeba poluzować 2 śruby pod ramieniem, ustawić prawidłowo i dokręcić. Dla ułatwienia, te śruby:
http://i182.photobucket.com/albums/x105 ... screws.jpg
Dzięki za podpowiedź, rozumiem że ramię mogę odkręcić żeby dostać sie do tych śrubek ?
Dzięki chłopaki za zainteresowanie tematem. Nie ukrywam że jestem mocno rozczarowany całą sytuacją . Wizualnie super, dźwiękowo słabo :(
Sony STR-7055A, Epos M12.2
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 678
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#11

Post autor: Dante »

fiodorfud pisze: Góry brak, przestrzeń maleńka, dół zresztą też taki sobie. Coś jest nie tak bo nie wierzę że to tak ma grać.
No to Grado albo AT 100 E. Obie wkładki o tyle fajne, że upgrade można łatwo zrobić lepszymi igłami (nie koniecznie tanimi). OM 10 też gra fajnie, ale moim zdanie to półka niżej niż AT czy Grado.
fiodorfud pisze:Jak odkręcę śrubę to luz jest mały, ale mam wrażenie że przy przykręcaniu i tak się mocuje jednakowo.
Przy dokręcaniu headshella, przekręć go w lewo zwyczajnie i trzymaj, jak dokręcasz. Dopiero jak to nic nie da bierz się za śrubki pod ramieniem.
fiodorfud pisze:Albo coś nie tak z wkładką(igłą), albo preamp, albo gramofon ktoś nie umiejtnie przerobił, albo mi ktoś na ucho nadepnął. Specjalnie polowałem na ten model, bo jest ogólnie dosyć chwalony w budżecie do 500 zł.
Wszystkie opcje są prawdopodobne :D Gramofonu i ucha czepiałbym się jako ostatnich.
fiodorfud pisze: Zmieniałem też ustawienia antyskatingu i nie zauważyłem różnicy w odsłuchu ani zachowaniu ramienia w czasie odtwarzania.
Przy sferycznej igle i złym ustawieniu koszyka to bardzo prawdopodobne ;)
fiodorfud pisze:Wstępnie myślałem o AT100, oraz super OM 10 (ciężko chyba dostać). Jeżeli chodzi o shure to nie wiem jak z wysokimy bo tam są chyba igły sferyczne ???
Obie wkładki dostępne od ręki na conrad.pl . Tak Shure'y są sferyczne, ale to nie jedyny wyznacznik dobrego/złego brzmienia. Bardziej zaawansowany szlif, to więcej szczegółów (ale też i rys) w muzyce. Szerokość sceny i brzmienie w dużej mierze zależy już od samej wkładki, choć nie tylko.
fiodorfud pisze:Dzięki za podpowiedź, rozumiem że ramię mogę odkręcić żeby dostać sie do tych śrubek ?
Nie trzeba wydłubywać ramienia, wystarczy krótki śrubokręt ;)
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#12

Post autor: KUTI »

Fiodorfud nie musisz odkręcać całego ramienia, przecież dojdziesz do tych śrubek od dołu. Chyba nie zrozumiałeś postów, na spokojnie złap głęboki oddech i poczytaj o ustawieniu ramienia / Wojtek podesłał Tobie linka. Na pierwszy rzut sprawdzilbym ten headshell, wydaje mi się krzywo osadzony. Na Vinylengine znajdziesz też szablony do ustawień ramienia, wystarczy tylko założyć tam konto. Zawsze możesz użyć tłumacza jeżeli problemem będzie poruszanie się po witrynie . Dasz radę, trzymamy kciuki.
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#13

Post autor: fiodorfud »

Na ten czas dziękuję Wam, będę walczył i dam znać co mi sie udało zdziałać;) pozdrawiam.
Sony STR-7055A, Epos M12.2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#14

Post autor: Wojtek »

Powalcz powalcz, Excel nie powinien tak brzmieć :) Lepiej powykluczać wszystkie sprawy zanim wyłożysz kasę na nową wkładkę.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Re: Wymiana wkładki w Technics SL-Q2

#15

Post autor: fiodorfud »

Mam jeszcze dwa pytania czy coś takiego http://www.hobby-i-zabawa.pl/sprzet-est ... sonic.html pomoże mi w prawidłowym ustawieniu wkładki ?
Czy jeżeli ktoś w czasie tuningu wsadził przewody o nieodpowiedniej pojemności to również może skutkować słabym dzwiękeiem , no i czy da się to sprawdzić ?
Sony STR-7055A, Epos M12.2
ODPOWIEDZ