Wkładka do Technics SL1210 MK2

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#76

Post autor: Reymont »

krolix pisze:Koledzy, nie przesadzajmy. :) Ze słownictwem..
Sorry jeśli kogoś uraziłem "żołądkowaniem" ;)
Bez urazy!

Wątek dla mnie niezmiernie interesujący.
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#77

Post autor: krolix »

Reymont pisze:
krolix pisze:Koledzy, nie przesadzajmy. :) Ze słownictwem..
Sorry jeśli kogoś uraziłem "żołądkowaniem" ;)
To nie było do Ciebie. Chodziło mi o "bzdury" itp. ;) Takie komentarze nie służą dyskusji. :)
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3206
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#78

Post autor: Pawelec »

Dzięki Jaro za odgrzanie tematu. Śledzę go od początku i jest tu tyle ciekawych uwag i przemyśleń kolegów popartych wielkim bagażem doświadczeń (a ile przy tym emocji :D ), że aż strach dokładać swoje pięć groszy. Proponuję abyś zakręcił kołem fortuny i wybrał najbardziej pasującą z już omawianych propozycji ( oczywiście pod względem budżetu też, z założeniem, że jest to wkładka na początek i zapewne w niedługim czasie stanie się drugą, trzecią,,,) i kup. Po miesiącu słuchania dasz znać jakie są twoje odczucia i wtedy będzie łatwiej precyzyjnie określić w którym kierunku iść :) . Może też okazać się, że na dłuższy czs właśnie ta wystarczy i okaże się tą wymarzoną ;) . Każda kolejna zmiana wkładki da Ci szansę na ponowne przesłuchanie kolekcji płyt w nowym wymiarze, nawet tych zapomnianych :o .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#79

Post autor: Jaro »

Szanowni Panowie!! :)
Czy mam rozumieć, że skoro nie uzyskałem żadnej odpowiedzi na moje ostatnie pytanie, to jej po prostu nie ma? :cry:
Na wszelki wypadek powtórzę jeszcze raz to samo:
Poproszę o Waszą opinię w kwestii, którą z polecanych wkładek (Shure M97xE, AT-440MLa, Ortofon 2M Blue, Ortofon serii 500, Goldring 1012, Ortofon 2M Bronze, Nagaoka JT 555) można byłoby potraktować jako najbardziej uniwersalną zarówno do odtwarzania nowych i lśniących winyli, jak i do tych starszych z lat 80. i 90., bardziej wyeksploatowanych. Mam sporo starych płyt i chciałbym trochę na nich pograć. Są to zarówno "Polskie Nagrania", jak i wydania zachodnie. Sporo jest również "demoludów" czeskich, ruskich, bułgarskich, węgierskich i enerdowskich. Czy też mam od razu założyć, że jedna z tych wkładek ma posłużyć wyłącznie do nowości, a do starych płyt zaopatrzyć się np. w proponowaną przez Wojtka Shure M44G, bądź wspomnianą przez Walucha AT-13AeV :?:
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, a jeśli takowych nie będzie - jutro zakręcę butelką (zgodnie z sugestią Pawelca). :)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3206
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#80

Post autor: Pawelec »

Jaro wszyscy wiedzą, że decyzja o wyborze wkładki jes trudna mimo to staramy Ci się pomóc. Masz sześć bieżących stron i setki wcześniejszych z sugestiami. Jeżeli liczysz na to, że każdy po kolei przedstawią Ci ranking wymienionych wkładek to się mylisz. Jeżeli jest ktoś na forum kto słuchał tych wszystkich modeli w krótkim czasie i na tym samym sprzęcie ;) , to i tak będzie to jego subiektywna ocena z którą pozostali nie muszą się zgadzać. Ty również :) . Moja sugestia zakręcenia kołem dotyczy oczywiście wyboru z grupy opisanych wkładek bo jeżeli na podstawie otrzymanych info nie jesteś w stanie tego zroić, to tylko tak. Chyba, że znaleziesz miejsce w którym mógłbyś wybranych z z tej grupy przetworników posłuchać. Są takie miejsca.
Ja nie wybiorę jednej z nich bo nie słuchałem wszystkich, więc moja ocena byłaby nie pełna. Mogę zasugerować ponownie - wybierz na początek w miarę uniwersalną (masz wyżej propozycje), a po tem i tak będziesz stawał przed pytaniem - nowa igła? Czy może jednak wkładka (jaka!)? Tylko będzie trochę łatwiej. :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#81

Post autor: Jaro »

Dzięki za odpowiedź Pawelec, ale źle mnie zrozumiałeś. Ja nie oczekuję, że każdy z użytkowników przedstawi mi ranking: ta - najlepsza, ta - najgorsza. Bardziej liczyłem na informację: używam/używałem wkładki ..... i moim zdaniem sprawdza się i z nowymi winylami i z tymi starszymi. Albo: używam/używałem wkładki ..... i moim zdaniem nadaje się tylko do nowych płyt, do starszych polecałbym ......
Wiem, że trudno doradzać czyimś uszom, bo każdy ma swoje upodobania i po raz kolejny dziękuję za wszystkie uwagi :)
A tak na marginesie, czy ktoś się orientuje, jak wyglądają ceny wkładek na japońskim rynku? Czy warto obarczać kogoś jadącego do Japonii prośbą o zakup konkretnej wkładki, czy dać sobie z tym spokój?
Nie znalazłem nigdzie takiego wątku na forum. A może założyć nowy temat?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#82

Post autor: Winters »

Jaro pisze:jak i do tych starszych z lat 80. i 90.
To jak takie nazywasz starszymi to możesz wybrać AT440MLa, czy jaka tam Ci się bardziej spodoba.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#83

Post autor: Waluch »

moim typem z powyższych (a miałem i słuchałem większość, oprócz oczywiście Nagaoki i Ortofonów wyższych niż 520)
jest ........ Goldring 1012 GX

aczkolwiek tania nie jest http://sklep.rms.pl/index.php?p5176,gol ... ramofonowa
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#84

Post autor: kielek »

Moim zdaniem powinieneś jako początkujący zacząć od potrenowania z ustawieniami,kalibracją i samym osłuchaniem się z gramofonem na wkładkach z okolic np.300-500zł. Takie wkładki z reguły więcej wybaczają przy złych ustawieniach(porównując do takiej choćby 440MLa),mniej boli uszkodzenie igły a i łatwiej w razie czego odsprzedać takową z mniejszą stratą itd.Warto też mieć moim zdaniem kilka wkładek na pokładzie,gdyż w mojej opinii nie ma uniwersalnej do każdej muzyki nie wspominając o różnej realizacji płyt a wtedy warto mieć inny koszyk z inną wkładką,by odczuć czasem różnicę w brzmieniu.Sam ostatnio żongluję wkładkami i mam swoje "faworytki"pod określone płyty ;)
Jak załapiesz już bakcyla i nabierzesz wprawy we wszelkich ustawieniach to można rzucić się na jakąś "flagową" wkładkę i delektować się różnicami za kilka lub kilkanaście stówek ;) i sam będziesz wiedział czy było warto...
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#85

Post autor: Waluch »

Jeśli ma być tanio, muzykalnie i bez wyrafinowanych szlifów itp to dobrą opcją jest Ortofon 520
http://www.audioforte.com.pl/node/1071? ... at_sub=820

jedynie można mieć wątpliwości czy podatność wkładki i średnia masa ramienia Technicsa będą dobrze ze sobą współgrały
na 'papierze' nie jest tak kolorowo , bo Resonance Frequency wychodzi 7,7 Hz (przy założeniu,że masa efektywna ramienia wynosi 12g, a podatność wkładki 25mm/µN)
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#86

Post autor: krolix »

Jeszcze niedawno na stronie Ortofona widniała tabela informująca jakie swoje wkładki firma poleca do poszczególnych modeli gramofonów. Dla 12xx polecany był Blue. Samodzielnie liczone resonance frequency też wychodzi idealnie. Sorry, że wychodzę trochę na naganiacza. ;)
Awatar użytkownika
Kąsi
Posty: 90
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:18

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#87

Post autor: Kąsi »

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat bo mam ten sam gramofon. Obecnie mam zamontowaną wkładkę Audio technice 95e, ogólnie jestem z niej zadowolony tylko nie podoba mi się w niej mocno podkreślone górne pasmo. Zastanawiam się nad wymianą wkładki, mam na oku Ortofon om 5e, czy to będzie zmiana które przyniesie zamierzony efekt? Chodzi mi o to żeby górne pasmo nie było tak wyeksponowane.
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#88

Post autor: MISSE »

"zamienił stryjek siekierkę na kijek"

to krok w bok a nie do przodu, może mniej natarczywa ale nie lepsza

dozbieraj kasę i kup coś lepszego
a jak napiszesz ile uzbierałeś to coś podpowiemy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#89

Post autor: Wojtek »

Jeśli chcesz inną stajnię to dozbieraj chociaż na OM 10. Ortofony OMki generalnie są bardziej neutralne od AT.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kąsi
Posty: 90
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:18

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#90

Post autor: Kąsi »

Rozumiem, dzięki za poradę.
ODPOWIEDZ