Wkładka do Technics SL1210 MK2

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#61

Post autor: Winters »

Waluch pisze:to może nie precyzyjnie miałeś ustawioną wkładkę - tylko to mi do głowy przychodzi
E, nie. Ja wiem jak chodzić koło gramofonu ;)
Waluch pisze:płyty które cierpiały na IGD, na AT zazwyczaj grały poprawnie
Ja nie piszę o samych zniekształceniach, bo tych czasami nie da się uniknąć. I to nie tylko takich narastających ze zbliżaniem się do środka płyty, czasami są po prostu wszędzie.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#62

Post autor: Waluch »

W takim razie proponuję odstawić na bok temat AT-440Mla i podsumować

Ahaja, radzi Ortofony 2M Bronze , który faktycznie zagra dobrze rock (znam z własnego doświadczenia)
oraz Ortofony z serii 5XX

tak na marginesie, biorąc pod uwagę compliance/podatność wkładki:

do 2m Bronze + 1210mk2 używałem lekkiego headshela ze stopu magnezu + magnezowe śrubki i nakrętki
wg płyty testowej częstotliwość rezonansowa tego zestawienia wychodziła o ile dobrze pamiętam w okolicach 8Hz

Fajnie, muzykalnie i z wykopem u mnie grał Goldring 1012GX + lekki headshell, wg mnie do rocka jak znalazł
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#63

Post autor: Wojtek »

Mam nadzieję, że kolega Jaro się nie przestraszył kłótni z tego wątku ;)
Waluch pisze:to po prostu najtańsza opcja na wkładkę z wyrafinowanym szlifem
Liczysz do tego też Nagaoka JT-555? Jest tańsza, z Shibatą :)
Winters pisze:Ponadto taka AT 440 MLa sieje spustoszenie na styrenowych singlach.
I do szelaków czy flexi-disców też się nie nadaje! Boże co za szmelc!
A tak na serio to już trzymajmy się lepiej tych winyli zamiast wywyższać tego typu "problemy" do rangi "życiowych wad dla każdego" :)
vinylpiotrek pisze:Tylko jak człowiek za młodu poczytał różnych bredni, czasem uwierzył i potem załował to innym chce tego bólu zaoszczędzić,, a napotyka na niewdzięczność i beton.
Żałować można, przyznać się do błędu również, ale propagować brednie po refleksji... tego lepiej nie robić.
Bo to raczej nie jest tak, że jak się chwaliło coś przez te 4 lata, a potem zrobiło się nieco krok w dół (co może oczywiście zaowocować polepszeniem) to to wcześniejsze stało się automatycznie gównem :)
W tym wypadku to raczej "Łódź" ma dość... betonowe (w sensie nieelastyczne) podejście do sprawy, z całym szacunkiem :)

Panowie fanatycy, dajcie sobie spokój z gadaniu o szelakach, o styrenie, o winylach sprzed pół wieku w temacie gdzie kolega po prostu szuka dobrej wkładki do swojego Technicsa (której to marki i tak nie lubicie więc o co chodzi?).
vinylpiotrek pisze:Wykaż proszę co tu jest bzdurą.
Wszystko to co zacytowałem w Twojej wypowiedzi. Dlatego "stek".
Waluch pisze:dlatego, należy kupować, testować jak najwięcej ,bo na samej teorii lub czyjejś opinii można się zawieźć :)
Prawdziwa złota myśl :)
vinylpiotrek pisze:Myślę, że sprawa skali porównawczej i poziomu wybredności.
To z pewnością. Łódź zrobiła się strasznie wybredna w ostatnich czasach.
Nie wiem czy narzucanie innym tej wybredności jest w tym wypadku czymś zdrowym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MISSE
Posty: 1650
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#64

Post autor: MISSE »

Mam Nagaokę JT 555 i mogę ją polecić każdemu. Nie warto jej porównywać z wkładkami poniżej 1000 zł. Jaki koszyczek i cała reszta zapytaj Ahaji. Satysfakcja gwarantowana.

Jednak jeśli to twoja pierwsza wkładka to kup coś taniego a resztę wydaj na płyty. Na początek Ortofon OM5 albo AT-95, każdy następny droższy zakup to krok nie koniecznie do przodu ale raczej w bok.

Takie to HOBBY.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#65

Post autor: Reymont »

Temat Technicsa sl-1210mk2 jest tutaj dla co poniektórych mocno drażliwy, ale się nie przejmuj.
Niemalże cokolwiek do niego założysz to i tak zagra lepiej niż na każdym z ich klunkrów 8-)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#66

Post autor: vinylpiotrek »

:shifty:
Wojtek pisze: Wszystko to co zacytowałem w Twojej wypowiedzi. Dlatego "stek".
Jak ja lubię takie argumenty :clap:
Wojtek pisze:krok w dół (co może oczywiście zaowocować polepszeniem)
Taka pokrętna logika jest najlepszą ilustracją słuszności twojej racji.
Wojtku, to czym w takim razie jest dół?
Twardym stąpaniem po ziemi?
Wojtek pisze: To z pewnością. Łódź zrobiła się strasznie wybredna w ostatnich czasach.
Nie wiem czy narzucanie innym tej wybredności jest w tym wypadku czymś zdrowym.
Wojtku, czytaj uwaznie proszę, zamiast perorować na sucho.
Wybredność, czyli poziom trzasków, szumów itp, który jesteśmy w stanie zaakceptować, ty akurat chyba do dość wybrednych należysz.
Reymont pisze:Niemalże cokolwiek do niego założysz to i tak zagra lepiej niż na każdym z ich klunkrów
No, napewno :P
Obrazek
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#67

Post autor: vinylpiotrek »

MISSE pisze:Jednak jeśli to twoja pierwsza wkładka to kup coś taniego a resztę wydaj na płyty.
Racja!
Moim zdaniem na początek to trochę bez sensu przekraczać 300zł budżetu.
Ale też nie warto brać LOW- ENDU
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#68

Post autor: Wojtek »

vinylpiotrek pisze:Jak ja lubię takie argumenty :clap:
Ale to nie jest w ogóle argument w dyskusji :) Zapytałeś mnie co było bzdurą to odpowiedziałem.
Sam nie napisałeś dlaczego niby jest tak jak napisałeś (czyli brak argumentów) więc dlaczego mam się teraz produkować w kontrze? :)
Zresztą, większość tego co bym mógł w tym temacie napisać wspomnieli wcześniej już pozostali.
vinylpiotrek pisze:Taka pokrętna logika jest najlepszą ilustracją słuszności twojej racji.
Wojtku, to czym w takim razie jest dół?
Sięgając po sprzęt (w tym wypadku wkładkę) niższej klasy. Myślałem, że jest to dość oczywiste.

Droższa wkładka, lepszy szlif, itd. nie oznacza z automatu lepszej wkładki dla każdego ucha. Pisałem już o tym chyba wcześniej.
A na pewno pisałem o tym wielokrotnie na forum.

Jeśli zrównujesz taką Shure M44G do poziomu AT-440MLa na etapie klasowości i zaawansowania technologicznego (a nie oceniając gorsze/lepsze brzmienie tychże) to nie mamy o czym rozmawiać, bo się po prostu nie dogadamy.
vinylpiotrek pisze:Wojtku, czytaj uwaznie proszę, zamiast perorować na sucho.
Wybór czy też klasyfikacja wkładek czy gramofonów to też chyba swego rodzaju wybredność, czyż nie? Myślałem, że o tym mowa :)
vinylpiotrek pisze:Wybredność, czyli poziom trzasków, szumów itp, który jesteśmy w stanie zaakceptować, ty akurat chyba do dość wybrednych należysz.
To miło, że tak oceniasz moją "wybredność" do płyt, ale przypomnę może, że też mam AT-440MLa, a mimo to nie podzielam uwag jakie tutaj m.in. Ty na jej temat starasz się szerzyć.
vinylpiotrek pisze:Moim zdaniem na początek to trochę bez sensu przekraczać 300zł budżetu.
Ale też nie warto brać LOW- ENDU
Konkretne modele Panie, jeśli chcesz się przysłużyć koledze, a nie że trzeba się drapać po głowie co ten Piotrek ma właściwie na myśli :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Pilot
Posty: 769
Rejestracja: 03 mar 2013, 09:10

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#69

Post autor: Pilot »

AT 440Mla cóżeś ty za pani?
Jest to bardzo dobra wkładka z przeznaczeniem dla bardzo dobrze wydanych płyt, czystych w stanie min EX a najlepiej NM. Ile razy przyglądałem się płycie pod światło i nic nie widziałem a igła w pewnym miejscu znajdowała jakiś opruszek. Jest czuła i wrażliwa na wszelkie niedoskonałości lecz jeżeli już mamy dobrą płytę w super stanie to potrafi odwdzięczyć się super brzmieniem. Przetestowane na muzyce różnego rodzaju, od metalu po klasykę. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na dobre wydania płyt w super stanach i kupujemy płyty dla tytułu czyli i w stanie G, VG to osobiście odradzam tę wkładkę. Ta wkładka jest wymagająca dla płyt, lecz nie zapominajmy, że jesteśmy winylomaniakami więc dbamy o nasze kolekcje, mamy płyty w super stanie itp. Gdy miałem ją założoną w Luxmanie to za bardzo dawała górą, po przełożeniu do Fontesa brzmienie zbliżyło się do środka. Jeżeli ktoś z 3city chciałby wpaść i posłuchać to oczywiście zapraszam, drzwi mam zawsze otwarte.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#70

Post autor: Winters »

Dopełnia się na forum SECESJA
Wojtek pisze:Żałować można, przyznać się do błędu również, ale propagować brednie po refleksji... tego lepiej nie robić.
I docieramy do miejsca, gdzie jedna strona nazywa argumenty drugiej bredniami i vice versa. Tego lepiej nie robić :naughty:
Wojtek pisze:I do szelaków czy flexi-disców też się nie nadaje! Boże co za szmelc!
No! Pała za uniwersalność.
Wojtek pisze:Bo to raczej nie jest tak, że jak się chwaliło coś przez te 4 lata, a potem zrobiło się nieco krok w dół (co może oczywiście zaowocować polepszeniem) to to wcześniejsze stało się automatycznie gównem
W dół, ale w górę.
Dlaczego tak nie jest?
Wojtek pisze:W tym wypadku to raczej "Łódź" ma dość... betonowe (w sensie nieelastyczne) podejście do sprawy, z całym szacunkiem Panowie fanatycy, dajcie sobie spokój z gadaniu o szelakach, o styrenie, o winylach sprzed pół wieku
Reasumując, my mówimy o szerokich aspektach kolekcjonowania płyt winylowych (o szelaku wspomniałeś tylko Ty), nie ograniczając się do płyt nowszych niż te pół wieku, więc to my jesteśmy betonowo ograniczeni. Eureka!
Wojtek pisze:Jeśli zrównujesz taką Shure M44G do poziomu AT-440MLa na etapie klasowości i zaawansowania technologicznego (a nie oceniając gorsze/lepsze brzmienie tychże) to nie mamy o czym rozmawiać, bo się po prostu nie dogadamy.
No to wychodzi na to, że mamy o czym rozmawiać, bo chyba nikt takim ignorantem tutaj nie jest.
Tu nie chodzi o technologię i klasę, tu chodzi o percepcję jakości! Mnie mało interesuje, jakie zniekształcenia wprowadza mój wzmacniacz, jak nieliniowe pasmo przenoszenia mają moje kolumny i jak prymitywny jest przetwornik gramofonu. Mnie interesuje jak bardzo podoba mi się dany zestaw, jak wiele frajdy przynosi słuchanie przezeń muzyki.
Wojtek pisze:To miło, że tak oceniasz moją "wybredność" do płyt, ale przypomnę może, że też mam AT-440MLa, a mimo to nie podzielam uwag jakie tutaj m.in. Ty na jej temat starasz się szerzyć.
Nie zauważyłem, żebyś specjalnie zbierał płyty z lat 60., czy starsze. Ba, na łamach krzykoskrzynki chwaliłeś się, że w ciągu roku kupiłeś zaledwie kilka płyt; popraw, jeśli pokręciłem. Problem jest taki, że nie wszyscy mają takie same zainteresowania muzyczno-fonograficzne.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2013, 18:50 przez Winters, łącznie zmieniany 1 raz.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#71

Post autor: Reymont »

Wojtek, Oni mają po prostu gorsze gramofony i dlatego się żołądkują :lol:
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#72

Post autor: krolix »

Koledzy, nie przesadzajmy. :) Ze słownictwem, szukaniem spisku przeciw Technicsom SL 12XX (to raczej na audiostereo jest jeden, alergicznie na nie reagujący osobnik) i z polecaniem Jarowi wkładki z niższej półki niż ta, na którą jak mniemam go stać. Ja jeszcze raz polecam Ortofona 2M Blue - start z wyższego niż przeciętny pułapu a instalacja wyjątkowo prosta i radość z odsłuchu ogromna. Zawsze można za jakiś czas wkładkę wymienić.

Jedno co mnie dziwi to sceptycyzm jaki pojawił się odnośnie AT 440, która jeszcze niedawno była tak bardzo polecana Pilotowi. ;)
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Wkładka do Technics SL1210 MK2

#73

Post autor: Waluch »

Wojtek pisze:Liczysz do tego też Nagaoka JT-555? Jest tańsza, z Shibatą :)
faktycznie zapomniałem o niej, nie miałem jej nigdy u siebie ... może kiedyś, ew. na czasową wymianę z kimś z forum,w celu zbierania doświadczenia :)

wracając do tematu - 2M Blue także jest niezła w rocku, pamiętam jak dziś ,jak pięknie zagrała na niej Misplaced Childhood - byłem wtedy pod wrażeniem równowagi tonalnej

krolix pisze:Jedno co mnie dziwi to sceptycyzm jaki pojawił się odnośnie AT 440, która jeszcze niedawno była tak bardzo polecana Pilotowi. ;)
moda przeminęła :)
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#74

Post autor: Jaro »

:)
No to nieźle się chłopaki nagadaliście :)
Dzięki Wam za wszystkie sugestie i spostrzeżenia. Z każdym postem dociera do mnie coraz więcej informacji, ale - jak zresztą słusznie zauważacie - jest to tylko wiedza czysto teoretyczna. Tak czy inaczej, dopiero porównując kilka wkładek "na żywo" mógłbym w praktyce ocenić, która mi najbardziej odpowiada. To tzw. "oczywista oczywistość". Ale...
Nie kupię jednocześnie 3, czy 4 wkładek, żeby się przekonać, która jest dla mnie "the best". Muszę więc na początek wybrać tą jedną. I tak sobie wcześniej kombinowałem, żeby spróbować trafić optymalnie, "przyszłościowo", trendy, itp...
Ale chyba macie rację, że nie ładne to, co ładne, ale to, co się komu podoba. O gustach się nie dyskutuje...
Dlatego nie będę więcej cudował, tylko po prostu wybiorę coś z najczęściej na tym forum polecanych urządzeń. We wkładki MC, zgodnie z sugestią, na tym etapie nie wchodzę.
Jednakże poproszę jeszcze po raz ostatni o Wasze opinie w kwestii, którą z polecanych wkładek (Shure M97xE, AT-440MLa, Ortofon 2M Blue, Ortofon serii 500, Goldring 1012, Ortofon 2M Bronze) można byłoby potraktować jako najbardziej uniwersalną zarówno do odtwarzania nowych i lśniących winyli, jak i do tych starszych z lat 80. i 90., bardziej wyeksploatowanych. Mam sporo starych płyt i chciałbym trochę na nich pograć. Są to zarówno "Polskie Nagrania", jak i wydania zachodnie. Sporo jest również "demoludów" czeskich, ruskich, bułgarskich, węgierskich i enerdowskich.
Czy też mam od razu założyć, że jedna z tych wkładek ma posłużyć wyłącznie do nowości, a do starych płyt zaopatrzyć się np. w proponowaną przez Wojtka Shure M44G, bądź wspomnianą przez Walucha AT-13AeV?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
Jaro
Posty: 15
Rejestracja: 13 paź 2013, 17:54

Re: Wkładka do Technics SL1210 MK2

#75

Post autor: Jaro »

Zapomniałem dopisać wspominaną Nagaokę :)
ODPOWIEDZ