Wkładka do 100 złotych

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Thrash_Maniac
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2015, 15:49

Wkładka do 100 złotych

#1

Post autor: Thrash_Maniac »

Nie chcąc zakładać nowego wątku, mam nadzieję że moja wiadomość znajdzie się w odpowiednim miejscu.

Przymierzam się do wymiany całego sprzętu, w tym również igły.

Na chwilę obecną obcowałem z takimi wkładkami jak MF 100-104 i ich zamienniki, AT 91, oraz kilka innych których firm ani symboli niestety nie pamiętam - były przywiezione z rejonów Holandii i Niemiec w latach 80'tych. Styczność z danymi modelami była bardzo zróżnicowana, od pojedynczego odsłuchu do kilkumiesięcznego użytkowania, dlatego nie mam ściśle określonej marki czy modelu igły, którą chciałbym teraz nabyć.

Jako wytyczne mogę podać, że mogę zainwestować +/- 100 zł. Słucham głównie muzyki metalowej, rockowej, czy bluesowej, jazzowej, klasycznej - +/- w tej kolejności co napisałem. Lubię ciepłą, pełną, mięsistą barwę dźwięku. Chciałbym żeby igła wydobyła atuty klasycznego heavy czy thrash metalu z lat 80'tych czy patos nagrań symfonicznych. Moim zboczeniem jest polska i wschodnia scena metalowa lat 80'tych oraz bulgocząca gitara basowa w nagraniach.

Mignęły mi takie symbole igieł jak AT 95E czy AT 110E, czy mogły by się sprawdzić względem moich upodobań ?
Jakie inne modele są godne uwagi / warte polecenia ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do 100 złotych

#2

Post autor: Wojtek »

Thrash_Maniac pisze:Nie chcąc zakładać nowego wątku, mam nadzieję że moja wiadomość znajdzie się w odpowiednim miejscu.
Na przyszłość: lepiej już załóż nowy wątek zamiast zadawać pytanie gdziekolwiek. Mniej roboty dla moderatorów.
Thrash_Maniac pisze:Przymierzam się do wymiany całego sprzętu, w tym również igły.
Kojarzę Twoje wpisy. Może wstrzymaj się z wymianą wkładki do czasu zakupu gramofonu?
Thrash_Maniac pisze:dlatego nie mam ściśle określonej marki czy modelu igły, którą chciałbym teraz nabyć.
Jako wytyczne mogę podać, że mogę zainwestować +/- 100 zł.
Thrash_Maniac pisze:Jakie inne modele są godne uwagi / warte polecenia ?
Panie, z takim budżetem to świata nie zawojujesz. Jesteś w praktyce ograniczony do AT-95E i Ortofona OM 5E. Pomijam opcję polowania na starsze i/lub używane wkładki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Thrash_Maniac
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2015, 15:49

Wkładka do 100 złotych

#3

Post autor: Thrash_Maniac »

Wojtek - o nowych postach czy też wątkach będę pamiętał.

Zakup sprzętu chcę zacząć od gramofonu (lub wzmacniacza), zależy mi na takim modelu gdzie podejdzie mi już sama igła, jeżeli trzeba będzie kupić całą wkładkę - trudno, byle by inwestycja była proporcjonalna do uzyskanego rezultatu.

Zdaję sobie sprawę ze swoich ograniczeń, ale mam też na uwadze zdrowe proporcje cenowe - danych części zestawu i posiadanych płyt.

Chcę czerpać przede wszystkim przyjemność z samego słuchania winyli. Lubię polską / rosyjską / czeską / węgierską scenę muzyczną i zazwyczaj te albumy wyszły tylko w tłoczeniach, w danym kraju. Nie mówię przez to że mam tylko LP z demoludów; niemieckie, amerykańskie czy angielskie też, ale nie jestem maniakiem pierwszych tłoczeń.

Osobiście mam odczucie, że inwestując teraz +/- 2,000 zł w sprzęt, będę miał satysfakcję z odbioru muzyki. Na tyle mogę sobie obecnie pozwolić, a czas pokaże ile i na co będę chciał przeznaczyć w przyszłości.

Nawet jeżeli zakończy się na zakupie AT 95E myślę że będzie to mój krok do przodu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do 100 złotych

#4

Post autor: Wojtek »

Thrash_Maniac pisze:ale mam też na uwadze zdrowe proporcje cenowe - danych części zestawu i posiadanych płyt.
Pytanie tylko czy mocne oszczędzanie na igle można nazwać zdrowym podejściem do sprawy ;) (czytałem zakładane proporcje podziału budżetu)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Thrash_Maniac
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2015, 15:49

Wkładka do 100 złotych

#5

Post autor: Thrash_Maniac »

Możesz mi napisać, jak Ty byś podzielił taki budżet ?
Masz na pewno większą wiedzę i doświadczenie w temacie.
W sprawie sprzętu jestem laikiem i chcę się czegoś dowiedzieć.
Zdecydowanie nie chcę wyrzucać pieniędzy na jakąś frezarkę i sieczkobrzęka.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka do 100 złotych

#6

Post autor: Wojtek »

Na tym etapie mogę tylko podkreślić, że stówa za nową wkładkę to opcja mocno budżetowa. Oczywiście lepsze to niż pakowanie się w AT-91, ale to nadal tani sprzęt :)

Powtórzę: nie ma sensu się teraz martwić wkładką czy igłą skoro jeszcze nie masz gramofonu. Jak już załatwisz sprzęt i podliczysz co Ci z budżetu zostało to wtedy się będziemy zastanawiali w którym kierunku warto pójść w tej kwestii.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Thrash_Maniac
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2015, 15:49

Wkładka do 100 złotych

#7

Post autor: Thrash_Maniac »

Zatem po cichu liczę że mój wpis na temat gramofonu : http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=46 ... &start=195 zostanie poruszony, a do wątku samej igły wrócimy w odpowiednim dla niego momencie, (chyba że jeszcze inni użytkownicy zechcą się wypowiedzieć - wtedy z chęcią przeczytam i porównam ich sugestie oraz propozycje).

(Przepraszam jeżeli zrobiłem offtop, ale ostatni raz pisałem coś na jakimkolwiek forum ponad 7 lat temu i nie pamiętam wszystkich panujących zasad).
ODPOWIEDZ