Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
herbee
Posty: 97
Rejestracja: 18 lut 2013, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#1

Post autor: herbee »

Od niemal roku po zakupie mojego pierwszego gramiaka cieszę się słuchaniem płyt bez wnikania w kwestie sprzętowe. Chyba właśnie nadszedł czas zeby coś zmienić :). Przez ten czas dokonałem zmian w systemie i obecnie gram na wzmaku Hitachi HA-6800, na "słodkich" MOS-FET'ach (wł. J-FET) SJ\SK, oraz dość egzotycznych u nas francuskich kolumnach JMR Millesime 2. Kwestię odtwarzacza CD pomijam ze względu na tematykę forum ;). Gramofon od początku w niezmienionej konfiguracji, oryginalne ramię, a na końcu Stanton 500 MkII z oryginalną igłą D5100 AL-II. Głównie gram na eliptycznym zamienniku produkcji szwajcarskiego Pfanstiehl'a, jednak nie słyszę różnicy na korzyść tego eliptyka, pewnie są lepsze zamienniki, jak sądzę, ale nie znalazłem. Stanton miał być wkładką uniwersalną, dla początkującego i to założenie zostało więcej niż spełnione, to jest naprawdę bardzo przyjemna wkładka. Słucham różnych gatunków muzyki, ze skrętem w spokojne brzmienia i jazz, i takie też winyle (głównie nowe) zacząłem kolekcjonować.
Kończąc ten przydługi, ale mam nadzieję, pomocny wstęp przechodzę do sedna i proszę o poradę w wyborze wkładki do słuchania jazzu właśnie. Myślę tu o brzmieniu ciepłym, z przyjemną, delikatnie wyeksponowaną średnicą, szczegółową ale nie ostrą górą, i z fajnym, "pluszowym" basem. Budżet do 500 zł, jeśli warto byłoby dołożyć jeszcze 100 zł do czegoś konkretnego - OK, ale to już max. Może być używka, ale z łatwo dostępnymi igłami. Zakładam zmianę gramofonu po wakacjach i tę wybraną wkładkę chciałbym już sobie do niego zostawić.
To chyba tyle :)
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#2

Post autor: LeoneK »

Herbee, bardzo przyjemne pytanie. Pozwól, że również się podłączę ;-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41604
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#3

Post autor: Wojtek »

herbee pisze:Kwestię odtwarzacza CD pomijam ze względu na tematykę forum ;).
Tu nie strzelają do CD, spokojnie.
herbee pisze:Kończąc ten przydługi, ale mam nadzieję, pomocny wstęp przechodzę do sedna i proszę o poradę w wyborze wkładki do słuchania jazzu właśnie. Myślę tu o brzmieniu ciepłym, z przyjemną, delikatnie wyeksponowaną średnicą, szczegółową ale nie ostrą górą, i z fajnym, "pluszowym" basem. Budżet do 500 zł
Shure M97xE to taka ciepła klucha, ew. jakaś Grado Prestige (Green? Blue?), ale to z lekkim ryzykiem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
herbee
Posty: 97
Rejestracja: 18 lut 2013, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#4

Post autor: herbee »

Chyba nie chcę ryzykować z Grado, tego Shure'a brałem pod uwagę, ale "ciepła klucha" to brzmi raczej jak kiepska rekomendacja ;). Jeśli nie będzie alternatywy, pewnie skuszę się na 'szura', ale czekam jeszcze na jakieś propozycje.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41604
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#5

Post autor: Wojtek »

herbee pisze:ale "ciepła klucha" to brzmi raczej jak kiepska rekomendacja ;).
To tylko słowa. Raczej będziesz zadowolony, bo wkładka ta charakteryzuje się brzmieniem, jakie opisałeś powyżej, a przy okazji nie będzie wyglądała źle na Sony.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
herbee
Posty: 97
Rejestracja: 18 lut 2013, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#6

Post autor: herbee »

Wiem, że to tylko takie określenie, stąd "oczko" :). Faktycznie, z opisów jakie znalazłem, wynika, że brzmienie powinno mi odpowiadać. Wszystko wskazuje na to, że to będzie właśnie ta wkładka, czas zacząć poszukiwania najtańszej opcji zakupu :)
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#7

Post autor: MISSE »

Musi być nowa???

Na allegro jest mały wybór wkładek. Najlepiej na niemieckim Ebayu. Za 120-150 EUR można kupić fajne wkładki

Np. Elac 796; AT 20, Shure v15(III do 100EUR, IV 100-130EUR, V i MR 200EUR(min))

Jedyny problem jak to zagra u Ciebie.
Kup wszystkie 3 i porównaj :lol:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41604
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#8

Post autor: Wojtek »

MISSE pisze:Musi być nowa???
Na allegro jest mały wybór wkładek.
Dlatego właśnie nie bardzo mam co podrzucić koledze z używek.
MISSE pisze:Jedyny problem jak to zagra u Ciebie.
Kup wszystkie 3 i porównaj :lol:
No właśnie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#9

Post autor: MISSE »

tak na początek

ELAC 794
http://www.ebay.pl/itm/171249971740?ssP ... 1423.l2649

igłą uwalona ale Thakker ma zamienniki od JICO

http://zum-shop.de/Elac-D-796-H-D796H-E ... 191_x2.htm
lub
http://zum-shop.de/JICO-DN-793-SAS-fuer ... 691_x2.htm

myślę że to najlepsze oferty zwłaszcza z tą pierwszą igłą

i za tydzień już można testować
a teraz hit
ceny w JICO na te igły są wyższe i niema igły SAS a u Thakera jest
Awatar użytkownika
herbee
Posty: 97
Rejestracja: 18 lut 2013, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#10

Post autor: herbee »

Dzięki za propozycje, poczytam sobie więcej o tych wkładkach, tydzień to dla mnie zbyt szybko ;). Nie upieram się przy nowej wkładce, nie był to warunek, rozważam także zakup używanej w założonym budżecie i zgodną z moimi preferencjami. Im więcej typów, tym lepiej, lubię mieć z czego wybierać :). Ciekawe, co na to podłączony do pytania LeoneK? Masz już jakieś typy? Jaką masz teraz wkładkę?
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#11

Post autor: ahaja »

Wkładkę dobierasz do ramienia. Parametrem kluczowym jest podatność.
Jak chcesz zmienić gramofon to nowa wkładka niekoniecznie może się spasować.

Ortofon 510/520 mkII. Gra to równo, każdy rodzaj muzyki. Bezpieczny zakup, nie wymaga fikuśnych ustawień w preampie.
Awatar użytkownika
herbee
Posty: 97
Rejestracja: 18 lut 2013, 16:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#12

Post autor: herbee »

A co sądzicie o AT 440MLa? Z opisów wydaje się warta zainteresowania i sprawdza się w wielu modelach gramofonów, cenowo też w zasięgu. Przez chwilę chodziła mi po głowie Grado Silver, ale pamiętając co tu napisał Wojtek o Grado, poczytałem sobie i o ile Blue może być rozczarowaniem, tak Silver ma niezłe opinie. No i Shure V15, też mnie kręci :) Najlepiej by było jak napisał MISSE - mieć wszystkie i coś sobie wybrać.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#13

Post autor: Pawelec »

Teraz Shre V 15 III mogę z pełnym przekonaniem polecić :) . Słucham sporo jazzu i pasuje mi pod każdym względem. Forteian, perkusja, kontrabas i pozostałe jak żywe z desek koncertowych lub zadymionego baru. Tak jak sobie wymarzyłem. Do tego szeroka gama igieł z różnymi szlifami. No i się nie starzeje ;) .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#14

Post autor: Winters »

A stare płyty jazzowe (lata 50. i 60.) Cię interesują?

Jeżeli tak, to zapomnij o przekombinowanych szlifach, AT440MLa i innych SASach.
DIOMEDES KATO
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Sony PS-11 - jaka najlepsza wkładka do jazzu?

#15

Post autor: LeoneK »

herbee pisze:Ciekawe, co na to podłączony do pytania LeoneK? Masz już jakieś typy? Jaką masz teraz wkładkę?
Herbee, dopiero wczytuję się w te odpowiedzi i porady, wcześniej nie miałem dostępu do klawiatury :-) W moim przypadku chyba nie jest to zakup 'na wczoraj' i dlatego na spokojnie orientuję się, chociaż podążając lekko właśnie w kierunku czegoś spod znaku shure. Jako że pierwszy gramofon mam od całkiem niedawna, to i wkładka jest startowa AT-95E, więc nie mam zbyt wiele do powiedzenia w temacie. Jeżeli zaś chodzi o to czy ta następna ma być nowa, czy używana, to myślę, że mogłaby być i w tej drugiej opcji także, tyle, że (jak tu ktoś napisał) dostępność mała. Może warto będzie poszukać czegoś na zewnątrz PL?
ODPOWIEDZ