Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Norbit0
Posty: 10
Rejestracja: 30 paź 2013, 20:14

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#1

Post autor: Norbit0 »

Witam,

Posiadam gramofon Pro-Ject Debut Carbon z wkładką Ortofon 2M Red, wszystko dobrze ustawione (nacisk na 1,75g, antyskating, pozycja wkładki w ramieniu również - zgadza się z szablonem, który dali mi do gramofonu).
Na niektórych płytach doznaję zniekształceń (Inner Groove Distortion) pod koniec płyty (zaczynają się mniej więcej od środka płyty), wszystko zależy od tego jakie utwory są umieszczone pod koniec (zniekształcenia słyszalne przy dynamicznych utworach).

Czytałem wiele dobrych opinii o wkładce Audio-Technica AT440MLA, co o niej sądzicie? Podobno, porównując ją do Ortofona 2M Red wypada o wiele lepiej (może z racji tego szlifu MicroLine?). Najbardziej zależy mi na uwolnieniu się od tych zniekształceń, a może jest jakaś inna wkładka godna polecenia? Czy jakaś inna wkładka z igłą o szlifie eliptycznym jest w stanie sprostać moim wymaganiom?

Pozdrawiam
Analog: Pro-Ject 2-Xperience Classic z 9cc Evo + AT440MLa & SONY TC-K750ES & SONY TC-186SD
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#2

Post autor: Winters »

Uwolnij się od tego gramofonu.
Ponoć to ramię jest bardzo kłopotliwe pod względem powstawania tych zniekształceń.

Bardzo pochlebne opinie o AT440MLa są przesadzone, to jest może i dobra wkładka jeśl masz:

a) płyty przeważnie w doskonałym stanie
b) płyty dobrej jakości
c) nowoczesny przedwzmacniacz i dobrej jakości okablowanie
d) kupę forsy na zmianę igły
e) gramofon, który pozwoli na idealne jej ustawienie; przy tym szlifie nawet niewielkie błędy odczytu są niewybaczalne

Ponoć możliwości manewru przy montażu wkładki w Prodżekcie są mocno ograniczone, więc to chyba dyskwalifikacja.

Dużo bardziej sensowną zmianą byłoby kupno lepszego gramofonu, a taki za te 600zł znajdziesz bez problemu (używany).
DIOMEDES KATO
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#3

Post autor: zbyszek1982 »

Norbit0 pisze:Na niektórych płytach doznaję zniekształceń (Inner Groove Distortion) pod koniec płyty (zaczynają się mniej więcej od środka płyty), wszystko zależy od tego jakie utwory są umieszczone pod koniec (zniekształcenia słyszalne przy dynamicznych utworach).
Ja bym jednak obstawiał złe ustawienie wkładki. Ustawianie według szablonu uniwersalnego jest żmudne i często dosyć złudne. Najlepiej sobie wygenerować szablon za pomocą programu i ustawić od nowa. Znajdziesz o tym informacje w wątku o ustawianiu wkładki: http://winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=1 ... =30#p38063
Wkładkę trzeba ustawić z dokładnością do dziesiątych części milimetra.

Sam mam 2m Red i opisywane przez Ciebie IDG na pewno nie jest winą wkładki. Mnie na dwóch różnych gramofonach to zjawisko występowało tylko na używanych płytach, których ktoś słuchał na gramofonie ze źle ustawioną wkładką (i to na ostatnim centymetrze zapisu, a nie jak u Ciebie od połowy strony). 99,9% płyt gra mi bez żadnych słyszalnych zniekształceń. Na nowych płytach IDG nie występuje w ogóle.
Awatar użytkownika
Norbit0
Posty: 10
Rejestracja: 30 paź 2013, 20:14

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#4

Post autor: Norbit0 »

Zmiana gramofonu nie wchodzi w grę. Płyty kupuję tylko nowe lub w bardzo dobrym stanie (jeśli chodzi o używane to myję je w myjce Knosti - oczywiście płynem forumowym).
Okablowanie: interkonekt: Van den Hul The First Metal Screen, kable głośnikowe: Van den Hul The Wind Mk II
Wzmacniacz: Unison Research Unico Secondo
Kolumny: Opera Grand Mezza

Przygodę z winylami dopiero zaczynam i zniekształcenia te są bardzo denerwujące.
Analog: Pro-Ject 2-Xperience Classic z 9cc Evo + AT440MLa & SONY TC-K750ES & SONY TC-186SD
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#5

Post autor: zbyszek1982 »

Moje płyty z IDG też są wszystkie w stanie NM, na oko się nie da sprawdzić czy płyta jest zniszczona w ten sposób.

Skoro masz ten problem na nowych płytach, to tym bardziej obstawiam, że to wina złego ustawienia wkładki.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#6

Post autor: Winters »

Podrukuj jak najwięcej różnych szablonów i sprawdzaj.

Spróbuj zmniejszyć antiskating.

Sprawdź też dokładnie czystość igły.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Norbit0
Posty: 10
Rejestracja: 30 paź 2013, 20:14

Re: Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#7

Post autor: Norbit0 »

Winters pisze:Podrukuj jak najwięcej różnych szablonów i sprawdzaj.

Spróbuj zmniejszyć antiskating.

Sprawdź też dokładnie czystość igły.
Zmniejszałem i zwiększałem antiskating - nic to nie zmienia.
Igła jest czysta (stosuję "Mr Clean Magic Eraser", w Polsce do kupienia pod nazwą "Scotch-Brite Gąbka Magiczna" firmy 3M - opuszczam w to kilka razy igłę przed odtworzeniem płyty i jest jak nowa)

Zaraz spróbuję innych szablonów, także tych z generatora, które poleca zbyszek1982.
Analog: Pro-Ject 2-Xperience Classic z 9cc Evo + AT440MLa & SONY TC-K750ES & SONY TC-186SD
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Dodałem zdjęcia poprawnie ustawionej wkładki w wątku o ustawianiu wkładki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#9

Post autor: Wojtek »

Przychylę się do opinii, że zaczynasz od złej strony jeśli problemów z IGD od połowy płyty dopatrujesz się w złej wkładce, która jednak nie jest jakimś kitem. Przy AT-440MLa na tym PJ możesz mieć więcej problemów niż masz teraz.
To trochę przykre, że odrzucasz opcję zmiany gramofonu, skoro za cenę rozważanej wkładki możesz już mieć coś parę klas lepszego (ale używanego oczywiście), jednak patrząc na resztę konfiguracji nie zdziwi mnie podejście, że tylko nowe wchodzi w grę.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Norbit0
Posty: 10
Rejestracja: 30 paź 2013, 20:14

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#10

Post autor: Norbit0 »

Wykorzystując wygenerowany szablon poprawiłem lekko ustawienie wkładki. Zniekształcenia są ciągle obecne. Chyba zaryzykuję zakup tej AT440MLa.


Pozdrawiam
Analog: Pro-Ject 2-Xperience Classic z 9cc Evo + AT440MLa & SONY TC-K750ES & SONY TC-186SD
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#11

Post autor: Wojtek »

Norbit0 pisze:Chyba zaryzykuję zakup tej AT440MLa.
Skoro od początku "wiesz lepiej" to po co w ogóle pytasz o radę? :)
Powodzenia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#12

Post autor: ahaja »

Krótkie ramię = większy błąd kątowy = większe IGD. Inaczej być nie chce.
By to zminimalizować musiałbyś wybrać szablon, który ma większy błąd na początku a na końcu mniejszy.
Lepszy szlif igły może to w sumie spotęgować ... bo wymaga lepszego ustawienia a skoro konstrukcja na to nie pozwala ...

Paradoksalnie najmniej wrażliwa igła na IGD to kołek czyli sfera. Proste jak cep i wymaga poprawnego ustawienia overhang. Potem jej to 'tito' bo jakby się nie obróciła tak samo leży w rowku.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#13

Post autor: vinylpiotrek »

ahaja pisze:Krótkie ramię = większy błąd kątowy = większe IGD. Inaczej być nie chce.
Nie, po prostu ustawiamy tak żeby pod koniec było jak najlepiej, licząc się z tym ,że gdzie indziej będzie większy błąd ale nieporównywalnie mniej słyszalny niż IGD.

ahaja pisze:Potem jej to 'tito' bo jakby się nie obróciła tak samo leży w rowku.
Nie do końca, dla uniknięcia IGD powinna być jak najlepiej ustawiona pod koniec płyty.
Norbit0 pisze:Wykorzystując wygenerowany szablon poprawiłem lekko ustawienie wkładki. Zniekształcenia są ciągle obecne. Chyba zaryzykuję zakup tej AT440MLa.
Twoja sprawa, ale raczej to nie pomoże, jesli ustawianie nic nie zmnienia to znaczy że głównym podejrzanym jest ramię.
Obrazek
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#14

Post autor: zbyszek1982 »

Może ustawienie wg. geometrii stevensona rozwiąże problem.

Mnie się nie bardzo chce wierzyć, żeby to był problem z ramieniem. W moim gramofonie też jest krótkie ramię, a IGD nie ma.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Pro-Ject Debut Carbon - wymiana wkładki

#15

Post autor: vinylpiotrek »

zbyszek1982 pisze:Może ustawienie wg. geometrii stevensona rozwiąże problem.

Mnie się nie bardzo chce wierzyć, żeby to był problem z ramieniem.
Miejmy nadzieję,że rozwiąże.
Nie umiem tego naukowo wytłumaczyć,ale ramiona w tańszych PJ sa wyjatkowo nikczemne.
7" ramię w Garrardzie AT60 jest dużo lepsze i nie mam żadnych kłopotów z kalibracją IGD itp. jak w miałem w PJ.
Obrazek
ODPOWIEDZ