Technics SL D3 wkładka

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
iwok
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2013, 23:27

Technics SL D3 wkładka

#1

Post autor: iwok »

Witam wszystkich. Kupiłem sobie dzisiaj nowy gramofon: Technics SL D3 z wkładką OM PRO S. W porównaniu do GS-464 z nową wkładką AT91, którego raz na jakis czas wyciągałem spod szafy, Technics już teraz - z tym Ortofonem - gra o niebo lepiej. Czuję jednak, że stać go na więcej i podejrzewam, że potrzebuje nowej wkładki, żeby zabłysnąć. Nie mam doświadczenia z wkładkami. Waham sie między Ortofonem 2M red a AT95E. AT jest dwukrotnie tańszy, ale czy gorszy? Cena nie jest dla mnie kluczowa, ale dość długo siedzę w audio (do tej pory cyfrowym) i wiem, że na pewnym poziomie dźwięku niewielka poprawa (często subtelna) kosztuje często nieproporcjonalnie dużo w stosunku do osiągnietego efektu.
Trochę czytałem już to forum i widzę, że jest tu sporo doświadczonych winylowców. Co byście mi poradzili: Ortofon 2M red czy AT95E? A może zupełnie inna wkładka?
iwok
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2013, 23:27

Technics SL D3 wkładka

#2

Post autor: iwok »

O jest mój temat!
Dziękuję Adminowi za "nakierowanie" na właściwe tory ;)
Przeczytałem kawałek watku o wkładce do Daniela i muszę przyznać, że nie zdawałem sobie dotąd sprawy o jak powaznych i zasadniczych sprawach tu się rozprawia. No niemal kwestie życia i śmierci. Zważywszy powyższe nie dziwię się, że odzew na moje nieśmiałe popukiwania jest taki jaki jest (choć trzeba obiektywnie przyznać, że czasu minęło niewiele od mojego poprzedniego wpisu). Rozumiem, że nikt nie chce brać na siebie ciężaru takiej odpowiedzialności i bez pardonu skazać mnie na życie z być może nielubianą wkładką.
Spróbuję ułatwić Wam zadanie i zadam kilka bardziej szczegółowych pytań, a wiekopomną decyzję podejmę sam.

1. Czy 2M red i AT95 to jest ten sam poziom jakościowy (bo cenowy nie - to już wiem)?
2. Jeśli odpowiedź na pyt 1 jest twierdząca: jakie są zasadnicze różnice brzmieniowe między tymi wkładkami? Na przykład czy jedna gra bardziej zdecydowanie dołem niż druga, soprany sa lepsze tu albo tam
3. Którą wkładkę Pan/Pani wybrałby/wybrałaby do SL D3 biorąc pod uwagę najbardziej subiektywne kryteria?

p.s.
W braku odpowiedzi zawsze mogę traktować ten wątek jako mój winylowy blog. To też może być fajne.
iwok
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2013, 23:27

Technics SL D3 wkładka

#3

Post autor: iwok »

Ok. Se siedzę w robocie, komputer przelicza, maszyna hałasuje to se czytam o tych wkładkach...

Chyba już nie jestem na początku mojej winylowej drogi, a właśnie wyczytałem, że zarówno AT95 i Ortofon @m red to w zasadzie ta sama półka. Chciałbym kupić wkładkę, która na jakiś czas zostanie w moim gramofonie i zgra sie z reszta mojego "toru" ;) (dość neutralnego w brzmieniu) dlatego 95 i 2M odpadają.

Sporo dobrego piszecie o AT120. Trochę sie gubię w tym nazewnictwie. Na rynku jest chyba kilka wkładek o tym oznaczeniu: AT120 (to chyba stara, pierwotna? wersja), AT120E (następca?), AT120Emk2 (następca następcy?) i AT120E/T (obecnie produkowana - przynajmniej taka jest na oficjalnej stronie AT)

No i ten Shure M97...

Chyba mnie rozboli głowa
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL D3 wkładka

#4

Post autor: Wojtek »

Bez przesady z tą czasowością i braku odpowiedzi. Oryginalne pytanie zadałeś po północy, więc minęło raptem pół doby (i to ta nocna część ;) ).
Nie każdy wątek dostaje natychmiastową odpowiedź o każdej porze, każdego dnia.
iwok pisze:1. Czy 2M red i AT95 to jest ten sam poziom jakościowy (bo cenowy nie - to już wiem)?
Kwestia dyskusyjna, ale wg mnie tak.
iwok pisze:2. Jeśli odpowiedź na pyt 1 jest twierdząca: jakie są zasadnicze różnice brzmieniowe między tymi wkładkami? Na przykład czy jedna gra bardziej zdecydowanie dołem niż druga, soprany sa lepsze tu albo tam
Czytałeś w ogóle wątki o tych wkładkach? :)
iwok pisze:3. Którą wkładkę Pan/Pani wybrałby/wybrałaby do SL D3 biorąc pod uwagę najbardziej subiektywne kryteria?
Nie rozumiem tych "najbardziej subiektywnych kryteriów".
iwok pisze:Sporo dobrego piszecie o AT120. Trochę sie gubię w tym nazewnictwie. Na rynku jest chyba kilka wkładek o tym oznaczeniu: AT120 (to chyba stara, pierwotna? wersja), AT120E (następca?), AT120Emk2 (następca następcy?) i AT120E/T (obecnie produkowana - przynajmniej taka jest na oficjalnej stronie AT)
Jest tylko AT-120E i AT-120E II. Pomarańczowa i niebieska. Niebieska jest "nowsza", tańsza i ciut gorsza, więc póki jeszcze jest, lepiej kupować pomarańczową.

Tak generalnie to czego Ty słuchasz w ogóle i jakiego brzmienia szukasz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
iwok
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2013, 23:27

Re: Technics SL D3 wkładka

#5

Post autor: iwok »

Nie każdy wątek dostaje natychmiastową odpowiedź o każdej porze, każdego dnia.
Jasne, trochę sobie żartowałem...
Czytałeś w ogóle wątki o tych wkładkach? :)
Coś tam czytałem, ale nie natknąłem się na wpisy o tym jak dane wkładki konkretnie brzmią, ani w ogóle jak brzmią :)
Nie rozumiem tych "najbardziej subiektywnych kryteriów".
Chodzi o własne "widzimisię"
Jest tylko AT-120E i AT-120E II. Pomarańczowa i niebieska. Niebieska jest "nowsza", tańsza i ciut gorsza, więc póki jeszcze jest, lepiej kupować pomarańczową.
Dzięki za konkret. Na stronie AT jest taka: http://eu.audio-technica.com/en/product ... rodID=2843. Na pewno ma być niebieska?
Tak generalnie to czego Ty słuchasz w ogóle i jakiego brzmienia szukasz?
Ostatnio głównie klasyki i śpiewających na jazzowo kobiet :D , ale zdarza mi się też przyłożyć rockowo albo posłuchać współczasnego popu (vide np. Mela Koteluk etc). Ot, jak każdemu.
Skłaniam się ku lekko ocieplonej neutralności
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL D3 wkładka

#6

Post autor: Wojtek »

iwok pisze:Coś tam czytałem, ale nie natknąłem się na wpisy o tym jak dane wkładki konkretnie brzmią, ani w ogóle jak brzmią :)
To słabo czytałeś.
iwok pisze:Na stronie AT jest taka:
To jest pomarańczówka.
iwok pisze:Na pewno ma być niebieska?
E II tak. Coś nie widać jej teraz za bardzo.
Przykład: http://www.zum-shop.de/Audio-Technica-A ... 793_x2.htm
iwok pisze:Ot, jak każdemu.
Każdy lubi/słucha czego innego.
iwok pisze:Skłaniam się ku lekko ocieplonej neutralności
To pierwsze raczej wyklucza to drugie.

To ile w końcu masz do wydania? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Technics SL D3 wkładka

#7

Post autor: kielek »

iwok pisze:Coś tam czytałem, ale nie natknąłem się na wpisy o tym jak dane wkładki konkretnie brzmią, ani w ogóle jak brzmią
Nie wiem co czytałeś,ale na naszym forum i w ogóle w necie jest naprawdę sporo na temat brzmienia AT-95,120 i znajdziesz też coś na temat Ortofona 2M Red ;) wystarczy uruchomić naszą wyszukiwarkę+wujek Google.
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Re: Technics SL D3 wkładka

#8

Post autor: wesh »

Myślę, że do Twojego Technicsa AT 95E w zupełności wystarczy. SL D3 to nie jest sprzęt hi-endowy, żeby pakować do niego wkładkę za 300 zł. (Odchodzę już tutaj od brzmienia, a bardziej pochylam się ku zdrowemu rozsądkowi.) Mam Sl- Q2 - gramofon klasowo podobny i AT 95 w zupełności wystarcza.
W porównaniu do AT 91 i benka będziesz czuł kolosalną różnicę ;) Nie zapomnij tylko o poprawnym trymie/ustawieniu wkładki i ramienia.
Pozdrawiam! :)
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL D3 wkładka

#9

Post autor: Wojtek »

wesh pisze:SL D3 to nie jest sprzęt hi-endowy, żeby pakować do niego wkładkę za 300 zł. (Odchodzę już tutaj od brzmienia, a bardziej pochylam się ku zdrowemu rozsądkowi.)
W sensie że wkładki do 300 złotych to już jest hi-end i tylko do najdroższych gramofonów pasują najwyższe modele wkładek? :)
To nie tak wesh, a przynajmniej nie do końca ;)

Ja wolę poczekać z tym budżetem, skoro na początku była gadka o AT-95E i 2M Red, a teraz jest gadka o jakichś Shure czy AT-120E :roll:
Mimo to, AT-95E na początek powinna wystarczyć jako dość bezpieczny wybór.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Re: Technics SL D3 wkładka

#10

Post autor: wesh »

Wojtek pisze:
wesh pisze:SL D3 to nie jest sprzęt hi-endowy, żeby pakować do niego wkładkę za 300 zł. (Odchodzę już tutaj od brzmienia, a bardziej pochylam się ku zdrowemu rozsądkowi.)
W sensie że wkładki do 300 złotych to już jest hi-end i tylko do najdroższych gramofonów pasują najwyższe modele wkładek? :)
To nie tak wesh, a przynajmniej nie do końca ;)

Ja wolę poczekać z tym budżetem, skoro na początku była gadka o AT-95E i 2M Red, a teraz jest gadka o jakichś Shure czy AT-120E :roll:
Mimo to, AT-95E na początek powinna wystarczyć jako dość bezpieczny wybór.

Owszem 300 zł to nie hi-end, wiem, że pułap znajduje się dużo wyżej ;) powinienem użyć cudzysłowu przy stwierdzeniu "hi-end" tak jak nazywają te gramofony niektórzy sprzedawcy.
Nie miałem na myśli tego iż wkładka nie pasuje, po prostu czy warto na początek pakować do gramofonu wkładkę o podobnej wartości, a nawet droższą?
Nie będę offtopował. Popieram Twoje ostatnie zdanie Wojtku. ;)
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Technics SL D3 wkładka

#11

Post autor: Kocewicz »

wesh pisze: Nie miałem na myśli tego iż wkładka nie pasuje, po prostu czy warto na początek pakować do gramofonu wkładkę o podobnej wartości, a nawet droższą?
Tak, potem się ino gramofon zmienia
Are you Shure?
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Re: Technics SL D3 wkładka

#12

Post autor: wesh »

Kocewicz pisze:
wesh pisze: Nie miałem na myśli tego iż wkładka nie pasuje, po prostu czy warto na początek pakować do gramofonu wkładkę o podobnej wartości, a nawet droższą?
Tak, potem się ino gramofon zmienia
Ach... no tak, zapomniałem o takiej możliwości. ;)
Każdy ma swoją rację.
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
iwok
Posty: 13
Rejestracja: 30 wrz 2013, 23:27

Technics SL D3 wkładka

#13

Post autor: iwok »

Zakłądany budżet to w przybliżeniu 500 zł.
Wesh, dzieki za opinię, ale kryterium ceny nie zawsze jest najważniejsze. Tak myślę. Na gramofonach się nie znam za bardzo, ale cos mi sie zdaje, że akurat wkładka to, po spełnieniu warunków brzegowych (stabilne obroty, cicha praca) ich najważaniejsza część. Często zresztą łatwiej usłyszeć różnicę na poziomie cenowym między 200 a 500 zł niż między 10 a 15 tysiecy.
Ten SL D3 taki zły chyba teżnie jest.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2013, 17:04 przez iwok, łącznie zmieniany 1 raz.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Technics SL D3 wkładka

#14

Post autor: kielek »

Jest duże prawdopodobieństwo,że AT-120E mogłaby kolegę zadowolić ;)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Technics SL D3 wkładka

#15

Post autor: Winters »

Shure M44G
DIOMEDES KATO
ODPOWIEDZ