Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#1

Post autor: Frenzy »

Witam. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu wkładki i igły widocznych na załączonych zdjęciach. Pochodzą z mojego Technicsa SL-Q3. Wydaje mi się, że igła to chyba sferyk Audiotechnica AT-44, choć pewności nie mam. Co do wkładki, to jestem zupełnie zielony... obydwie siedziały w gramofonie od momentu zakupu i wówczas zapomniałem się o nie zapytać z braku należytej wiedzy :doh:

Noszę się z ich wymianą na porządną wkładkę z eliptykiem w rozsądnej cenie jak na początek unowocześnień i chodzi mi po głowie zakup wkładki z igłą Audiotechnica AT-95. Czy to dobry wybór dla tego gramofonu ? Proszę o pomoc i oczywiście sugestie.

Dodam, że słucham głównie rocka i metalu - jeśli ta informacja ma jakieś znaczenie w doborze nowej igły z wkładką w tym przedziale cenowym/jakościowym.
Wkladka_1.JPG
Wkladka_5.JPG
Wkladka_6.JPG
Ostatnio zmieniony 09 gru 2012, 16:02 przez Frenzy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Pomocy! Identyfikacja wkładki z igłą

#2

Post autor: Winters »

To jest AT-70 lub 71.

AT-95E to nie jest dużo lepszy przetwornik.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Re: Pomocy! Identyfikacja wkładki z igłą

#3

Post autor: Frenzy »

Jeśli w takim razie nie AT-95E, to co kolega by polecił na pierwszą wymianę na lepsze ?

Czy standardem jest zawsze to, że sferyki mają obudowę koloru żółtego, a eliptyki zielone ?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Pomocy! Identyfikacja wkładki z igłą

#4

Post autor: Winters »

ad. 1 - Zależy jaki masz budżet.
ad. 2 - Nie.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Re: Pomocy! Identyfikacja wkładki z igłą

#5

Post autor: Frenzy »

Aktualnie na nową wkładkę z igłą mogę przeznaczyć w granicach 100-300 zł. Na pierwszą wymianę nie chciałbym kupować czegoś mocno drogiego, bo podejrzewam, że wówczas musiałbym i tak zacząć od wymiany całego gramofonu na lepszy. Chodzi mi o solidną wkładkę z eliptykiem w powyższym przedziale cenowym do domowego odsłuchu rocka i metalu.

Gdzieś przeczytałem, że szczytem możliwości dla lekkiego ramienia SL-Q3 jest zamontowanie AT-120E, ale czy nie ma czegoś pośredniego między 120-tką a wspomnianą AT-95E ? Ostatecznie nie musi być to koniecznie Audiotechnica...

Zakładam, że zdobycie oryginalnej wkładki z igłą Technics EPC-270C (bo chyba taka siedziała od nowości w SL-Q3) graniczy z cudem :oops:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Pomocy! Identyfikacja wkładki z igłą

#6

Post autor: kielek »

AT-120 kosztuje ok.400 zł.Ja bym zastanowił się nad Ortofonem Red (ok.300zł)albo Grado Black(ok.220zł),tyle że ta druga potrafi "brumić" na niektórych gramofonach.
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Re: Pomocy! Identyfikacja wkładki z igłą

#7

Post autor: Frenzy »

kielek pisze:Ja bym zastanowił się nad Ortofonem Red (ok.300zł)
A nie będzie problemu na przyszłość w zdobyciu nowej igły na wymianę, gdy ta z zakupionej wkładki się zużyje ? Idąc dalej jestem ciekawy, ile sama igła do wspomnianego Ortofona kosztuje...
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Pomocy! Identyfikacja wkładki z igłą

#8

Post autor: kielek »

Frenzy pisze:ile sama igła do wspomnianego Ortofona kosztuje..
http://www.needledoctor.com/Ortofon-2M-Red-Stylus

Licz się z tym,że cena igły to 80% ceny wkladki,a cena 300zł za Red"a to już ostatki,gdyż ogólnie idzie w górę i w wielu sklepach waha się w okolicach 400zł. Poczekaj zresztą na propozycje kolegów bardziej doświadczonych ;) może coś doradzą ciekawszego?
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Re: Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#9

Post autor: Frenzy »

Kielek - wielkie dzięki za sugestie ;) . Czekam więc z niecierpliwością na porady innych. Po cichu liczę m.in. na Wojtka oraz ahaję...
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#10

Post autor: Winters »

Frenzy pisze:Zakładam, że zdobycie oryginalnej wkładki z igłą Technics EPC-270C (bo chyba taka siedziała od nowości w SL-Q3) graniczy z cudem
W Q3 siedziała EPC-207C, nie 270C. Zdobycie nie jest problemem i jest to bardzo fajny przetwornik, ale nie ma do niego oryginalnych igieł. Bardzo dobry zamiennik (Jico SAS) kosztuje około 100 dolarów.

Godny polecenia w tym przedziale cenowym jest jeszcze Shure M44G.

Shure M97xE jest również jak najbardziej godny polecenia, ma dobrego kopa i dobrze dogaduje się z takimi ramionami. Kosztuje 350 PLN

http://allegro.pl/shure-m97xe-wkladka-g ... 77358.html
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#11

Post autor: vinylpiotrek »

@Frenzy
Grado Prestige Black / inne kolory (bo to to samo). To dość kapryśna wkładka, testowałem ją z kilkoma preampami i rezultat był katastrofalny, chociaż w niektórych systemach ludziom podobno ładnie gra.
W każdym razie ostrzegam przed zakupem w ciemno, jeśli nie masz od kogo pożyczyć do testów, bądź nie znasz kogoś kto ma tą wkładkę i preamp taki jak Twój.
Obrazek
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#12

Post autor: Winters »

Ja miałem Grado Black, grało bardzo dobrze. Na początku na gramofonie Technics, później przez moment na Optonice.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#13

Post autor: vinylpiotrek »

Z jakim preampem?
Z tych z którymi testowałem, to w miarę ładnie było o dziwo, na jakimś wyprutym ze wzmacniaczyka Diory.
Ja nie mówię, że ona jest zła, ale biorąc w ciemno ryzykuje się sporo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#14

Post autor: Winters »

Ze wzmacniaczem Technics SU-V90D oraz Radmorem 5102.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup nowej wkładki z igłą do Technics SL-Q3

#15

Post autor: Wojtek »

Frenzy pisze:Gdzieś przeczytałem, że szczytem możliwości dla lekkiego ramienia SL-Q3 jest zamontowanie AT-120E
Fajna bzdura :)
Frenzy pisze:ale czy nie ma czegoś pośredniego między 120-tką a wspomnianą AT-95E ?
Tak. AT-110, ale ta nie jest już produkowana, więc trudniej ją dostać.
Winters pisze:Bardzo dobry zamiennik (Jico SAS) kosztuje około 100 dolarów.
Można też kupić JICOwskiego eliptyka i też będzie lepiej niż w oryginale, choć pewnie zaraz zaprotestujesz ;)
Winters pisze:Godny polecenia w tym przedziale cenowym jest jeszcze Shure M44G.
Eliptyk? :)

Frenzy:
Jeśli musi być nówka to dozbieraj trochę do Shure M97xE i będzie fajnie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ