wkładka/igła do duala 604

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#106

Post autor: Wojtek »

Chyba tak. Wamat czasami ma takie akcje, że np. wiszą jakieś oferty ze starą ceną, a obok trafiają kolejne oferty tego samego, ale już z nową ceną.

Pamiętam, że ostatnio tak było np. z AT-95E, jak wzrosła cena, to przez pewien czas oferował tańsze i droższe aukcje :D
Logika w tym zerowa, no ale taki to już jest biznes ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
valv
Posty: 218
Rejestracja: 24 sie 2012, 08:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Lublin

wkładka/igła do duala 604

#107

Post autor: valv »

Wojtek pisze:valv:
Możecie sobie pogadać albo wymienić się próbkami nagrań, skoro macie ten sam gramofon i wkłądkę, ale różne zamienniki igieł
Fajny pomysł, ale to chyba dopiero w momencie, gdy znajdę się na etapie przechwycenia dźwięku z gramofonu przez komputer ;)
Po prostu muszę obczaić jak podpiąć do lapka, żeby było dobrze.
Czy wyłapać sygnał od razu z przedwzmacniacza do wejścia mikrofonowego w laptopie, czy ze wzmaka z wyjścia słuchawkowego? czy jak, żeby było dobrze...?
Dual 604 + Audio Technica AT-120 E, Philips 400, Stanton 500
Luxman L-510, Luxman T-404L, Philips CD-820, NAD C658
Wharfedale Diamond 10.7, Dual CL 710, IMF CM2, B&W 705 S2
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Re: wkładka/igła do duala 604

#108

Post autor: Stelma »

valv pisze:
Wojtek pisze:valv:
Możecie sobie pogadać albo wymienić się próbkami nagrań, skoro macie ten sam gramofon i wkłądkę, ale różne zamienniki igieł
Fajny pomysł, ale to chyba dopiero w momencie, gdy znajdę się na etapie przechwycenia dźwięku z gramofonu przez komputer ;)
Po prostu muszę obczaić jak podpiąć do lapka, żeby było dobrze.
Czy wyłapać sygnał od razu z przedwzmacniacza do wejścia mikrofonowego w laptopie, czy ze wzmaka z wyjścia słuchawkowego? czy jak, żeby było dobrze...?
hehehe, widze, że ten sam problem mamy :)
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#109

Post autor: Wojtek »

valv pisze:Czy wyłapać sygnał od razu z przedwzmacniacza do wejścia mikrofonowego w laptopie, czy ze wzmaka z wyjścia słuchawkowego? czy jak, żeby było dobrze...?
To już jest poza temat, ale do tego typu zastosowań nie używamy ani wejść mikrofonowych ani wyjść słuchawkowych.
Komputer stacjonarny bądź laptop musi mieć wejście liniowe, do którego wpinamy sygnał bezpośrednio z przedwzmacniacza bądź z wyjścia magnetofonowego w wzmacniaczu/amplitunerze. Laptopy zwyczajowo nie mają wejść liniowych, a jedynie jedno wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe/liniowe (zwyczajowo do podpięcia słuchawek z mikrofonem).

Dyskusja: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=43&t=208
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

wkładka/igła do duala 604

#110

Post autor: Stelma »

witam po weekendzie.
odebrałem dziś igłę do wkładki duala 242E (wamatowy - zamiennik) tak na sztukę ustawiłem nacisk na 1,5g i zapodałem Marleya na tace
kurcze powiem szczerze bardzo miłe zaskoczenie (i nie żebym chciał reklamę wamatowi robić)
ładnie to zagrało.
w tej kombinacji to śmie twierdzić ,że to fajny zestaw (wkłądka + igła) pod reggae - dół dość głęboki czytelny nie zapychający ,przyjemny - góra i środek soczysta, nie tak bardzo dominująca jak się obawiałem miła dla ucha.
Jazz też miły do posłuchania na tym zestawie, choć wolę sczura m75+igłę od JICO.
dalsze spostrzeżenia będę dopisywał ....w miarę słuchania
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Dual 604 - wkładki / igły

#111

Post autor: pejot »

Stanąłem przed pilną koniecznością wymiany wkładki, ale w tej materii wiem bardzo mało, więc... nowy wątek zakładam bo chcę zapytać o wkładki do konkretnego gramofonu.

Obecnie w ramieniu siedzi wkładka DM 103 M-E oraz igła Shure N 91 ED. Jako, że mam małe problemy z kanałami (ciszej / głośniej), chciałbym wyeliminować wpływ wkładki. Poza tym chciałbym oczywiście usłyszeć różnicę w brzmieniu...

Wamat zaproponował mi do Duala 604 następujące wkładki:

http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-a ... 71924.html - Audiotechnica AT 120
http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-n ... 83626.html - Nagaoka MP 100
http://allegro.pl/nowa-oryginalna-wklad ... 85391.html - Ortofon 2 M

Może na początek jedno głupie pytanie: czy w tych wkładkach wymienia się igły? Ortofon wygląda jak jedna zwarta konstrukcja.

Druga sprawa, czy te wkładki będą pasować do mojego mocowania? Zwłaszcza Ortofon wygląda tak, jakbym nie miał go jak zamocować. Z tego co wiem, ramię mam na 1/2'' ale jak patrzę na kształt mojej obecnej wkładki:

Obrazek

to mam wrażenie, że te zaproponowane przez Wamat nie do końca będą pasować... (oczywiście podałem swój model oraz zdjęcie wkładki)

Zakładając, że każda z tych propozycji wejdzie mi w ramię: którą polecicie? Cieszy mnie, że winyl coraz bardziej zaprząta mój umysł, że się rozwijam w tym kierunku, ale jednak te 400 zł to dla mnie ciut za dużo żeby kupić i nie używać... Chciałbym mieć pewność, że dobrze wybiorę.

Słucham elektroniki i rocka, jeśli to ma wpływ.
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Dual 604 - wkładki / igły

#112

Post autor: Stelma »

do poczytania nt wkładek i igieł do D 604 :) http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=48&t=2672
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Dual 604 - wkładki / igły

#113

Post autor: pejot »

O, dziękuję. Przeoczyłem! Siadam do czytania, niemniej jeśli ktoś będzie chciał się wypowiedzieć w sprawie ww wkładek...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#114

Post autor: Wojtek »

Wątki zostały złączone, bo nie widzę sensu na takie rozdzielenie :)
pejot pisze:Wamat zaproponował mi do Duala 604 następujące wkładki:
Czemu pytasz Wamata o wkładki, a nie np. nas? :D
pejot pisze:Może na początek jedno głupie pytanie: czy w tych wkładkach wymienia się igły? Ortofon wygląda jak jedna zwarta konstrukcja.
Wszystkie mają wymienialne igły.
pejot pisze:Druga sprawa, czy te wkładki będą pasować do mojego mocowania? Zwłaszcza Ortofon wygląda tak, jakbym nie miał go jak zamocować.
Nie powinieneś mieć z tym problemu.
pejot pisze:Z tego co wiem, ramię mam na 1/2'' ale jak patrzę na kształt mojej obecnej wkładki:
Nie ramię, a półkoszyk z takim mocowaniem, bo to Dual z tego typu konstrukcją :)
pejot pisze:to mam wrażenie, że te zaproponowane przez Wamat nie do końca będą pasować... (oczywiście podałem swój model oraz zdjęcie wkładki)
Twój Shure jest w wersji "Dualowskiej", a więc nie ma nawet mocowania na 1/2'' tylko mocuje się go na klips/zaczep w tyle półkosza.
Jednak sam półkoszyk jak widać ma odpowiednie otwory do przyjęcia wkładki na 1/2'', więc nie ma z tym problemu.
pejot pisze:Zakładając, że każda z tych propozycji wejdzie mi w ramię: którą polecicie? Cieszy mnie, że winyl coraz bardziej zaprząta mój umysł, że się rozwijam w tym kierunku, ale jednak te 400 zł to dla mnie ciut za dużo żeby kupić i nie używać... Chciałbym mieć pewność, że dobrze wybiorę.

Słucham elektroniki i rocka, jeśli to ma wpływ.
Na Twoim miejscu postawiłbym na AT-120E.

Nagaoka MP-100 wypada dość drogo jak na szlif sferyczny, tak więc już lepiej dopłacić do eliptycznej MP-110, ale to już są inne pieniądze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#115

Post autor: pejot »

Poczytałem o AT 120E i chyba się na nią zdecyduję. Faktycznie, mogłem od razu tutaj o wybór zapytać :)

Parę pytań:
- ta moja obecna wkładka, która wchodzi na klips jest większa od AT. Po zamocowaniu AT będzie chyba miała igłę w innym miejscu nad płytą? Czy jakoś to się koryguje wsuwając, wysuwając ramię? Nawet nie wiem jak się do tego zabrać.

- Jak zamontować taką wkładkę? Po prostu zaczepić (też nie wiem jak, po prostu wsunąć?) i już wszystko będzie ok? Ten półkoszyk jakoś się demontuje? Przyzwyczaiłem się do obecnej wkładki która jest na zatrzask więc nie mam porównania...

- czy to będzie wyraźny skok jakościowy w brzmieniu? Czy szukać czegoś wyżej (wolałbym nie, sama akustyka mojego pokoju jest nie do poprawienia, więc nie wykorzystam w pełni brzmienia)

- właśnie zauważyłem, że AT ma inaczej ustawione bolce - w kwadrat. Moja wkładka ma w jednej linii. Jak to niby ma ze sobą pasować? Potrzebuję jakiś adapter, czy jak?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#116

Post autor: Wojtek »

pejot pisze:Parę pytań:
- ta moja obecna wkładka, która wchodzi na klips jest większa od AT. Po zamocowaniu AT będzie chyba miała igłę w innym miejscu nad płytą? Czy jakoś to się koryguje wsuwając, wysuwając ramię? Nawet nie wiem jak się do tego zabrać.
Pewnie chodzi Tobie o tzw. overhang. Z tego właśnie powodu otwory na montaż wkładki są takimi podłużnymi szparkami, a nie okrągłymi dziurkami uniemożliwiającymi zmianę pozycji wkładki :)

Poczytaj sobie: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=1032
pejot pisze:- Jak zamontować taką wkładkę? Po prostu zaczepić (też nie wiem jak, po prostu wsunąć?) i już wszystko będzie ok? Ten półkoszyk jakoś się demontuje? Przyzwyczaiłem się do obecnej wkładki która jest na zatrzask więc nie mam porównania...
Będziesz ją musiał przykręcić do półkosza dwiema śrubkami.
pejot pisze:- czy to będzie wyraźny skok jakościowy w brzmieniu? Czy szukać czegoś wyżej (wolałbym nie, sama akustyka mojego pokoju jest nie do poprawienia, więc nie wykorzystam w pełni brzmienia)
Z pewnością będzie różnica, ale czy AT-120 to skok jakościowy względem Shure M75/91? Hmm... zależy ;) Sam ocenisz. Będzie dobrze ;)
pejot pisze:- właśnie zauważyłem, że AT ma inaczej ustawione bolce - w kwadrat. Moja wkładka ma w jednej linii. Jak to niby ma ze sobą pasować? Potrzebuję jakiś adapter, czy jak?
Potrzebujesz kabelki łączące wkładkę z koszem.

Teraz już pewnie rozumiesz dlaczego swojego czasu oferowano różne wkładki z mocowaniem "pod Duale":
- nie trzeba mocować wkładki śrubkami, bo wkładka mocuje się na zatrzask
- nie trzeba się bawić kabelkami, bo piny wkładki są ułożone komplementarnie do styków półkosza
- nie trzeba się martwić o pozycję igły względem talerza/płyty, gdyż wartość overhang dla geometrii Duali była znana, a więc producent już to ustawił za nas

Ot ułatwienie życia :)

Podsunę jeszcze jeden pomysł. Spróbuj zapolować na dodatkowy półkoszyk do swojego Duala. Dzięki temu będziesz mógł mieć równocześnie dwie zamocowane wkładki, co umożliwi szybką i łatwą wymianę na ramieniu gramofonu, wedle potrzeb.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#117

Post autor: pejot »

OK, to może zamiast sobie utrudniać kupię jakąś wkładkę montowaną tak samo jak ta którą mam.

Da się coś fajnego znaleźć, lepszego od Shure DM 103 M-E i montowanego na takiej samej "klipsowej" zasadzie? Byłoby to dla mnie znacznym ułatwieniem, bo czasem przydaje się taki szybki montaż / demontaż.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#118

Post autor: Wojtek »

Shure V15 III L-M?
U nas ktoś teraz właśnie ją wystawia, ale 500 złotych to stanowczo za dużo moim zdaniem. Lepiej zapolować na niemieckim eBayu.

Ewentualnie Dual/Ortofon M20 :)

A do szybkiej zmiany po prostu warto mieć kilka półkoszyków. Wtedy obojętnie czy będziesz miał coś zawieszone na klips czy "tradycyjnie" to tak czy siak szybko wymienisz. O tym już pisałem w poprzednim wpisie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#119

Post autor: pejot »

No jasne... Wojtku, przyznam szczerze, że do teraz nie za bardzo łapałem co jest czym (przepraszam za ignorancję). Obejrzałem dokładnie całość i dopiero zauważyłem, że ten element który pokazałem na ostatnim zdjęciu w tym poście to właśnie półkosz razem z wkładką (TK 129). Myślałem, że to właśnie jako całość jest wkładka i zachodziłem w głowę jak do diabła zamocować te nowe wkładki... Fajnie, nie? Ale teraz już wszystko jasne, i następnym moim krokiem będzie zamówienie jednej z tych trzech wkładek + szukanie dodatkowego półkosza.

Chyba że dalej źle myślę
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka/igła do duala 604

#120

Post autor: Wojtek »

Dobrze myślisz (teraz). Półkosz czy headshell, a wkładka to z reguły są oddzielne rzeczy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ