wkładka do Kenwood KD 990

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

wkładka do Kenwood KD 990

#1

Post autor: Bartek86 »

Czołem! Mam pytanie pasujące pewnie pod parę tematów, ale chyba wkładki będą najbardziej adekwatne.

Po dwóch latach przyszedł czas na zmiany i przesiadam się z Technicsa sl q33 z Shurem v15 type V na Kenwooda KD 990. Używam też pre naszego kolegi Wydry, czyli Buphono. Przy okazji zmiany gramofonu chcę też wejść w MC. I tu się zaczyna...

Do Kena rozważam Ortofona MC 10 lub MC 10 Super. Z tego co się dowiedziałem, są to wkładki mega niskopoziomowe i potrzebny będzie SUT. Rozglądałem się za Ortofon Verto i Ortofon T-30. Z dostępnością pierwszego jest kiepsko, drugi chociażby na e-bayu jest dość łatwy do dostania i kosztuje połowę Verto.

Pytania jakie mam: czy jeśli będę miał SUT to potrzebuję jeszcze dodatkowego PRE? PRE w moim wzmacniaczu obsługuje tylko MM, więc zakładam, że tak i że w Buphono ustawiam nastawy pod MC.
Czy SUT będzie naprawdę konieczny, czy może lepiej rozejrzeć się za lepszym PRE pod MC, jak np. Nuda? Na SUTa/ Pre chciałbym przeznaczyć do 3 tys.
No i sama wkładka - co możecie polecić do Kenwoodowego ramienia? 70% muzyki której słucham to klasyka, reszta to jazz/ rock/ pop. Na wkładkę chciałbym przeznaczyć do 1,5 tys.
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#2

Post autor: Bacek »

Bartek86 pisze:
30 mar 2023, 15:02
Pytania jakie mam: czy jeśli będę miał SUT to potrzebuję jeszcze dodatkowego PRE? PRE w moim wzmacniaczu obsługuje tylko MM, więc zakładam, że tak i że w Buphono ustawiam nastawy pod MC.
Czekaj coś tu nie rozumiem. To jak teraz to masz podłączone? Gramofon do Buphono a Buphono do wzmacniacza do wejścia MM?

SUT umożliwiają podłączeni wkładki do przedwzmacniacza tylko z wejściem MM.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#3

Post autor: Bartek86 »

To jak teraz to masz podłączone? Gramofon do Buphono a Buphono do wzmacniacza do wejścia MM?
Nie nie, teraz mam gramofon do Buphono a Buphono do aux we wzmacniaczu.
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#4

Post autor: Bacek »

No to jakie wejścia są we wzmacniaczu to nie ma znaczenia i tak idzie pod AUX.
Jest jakaś szansa że buphono łyknie wkładke w trybie mc a jak nie to można dopasować SUT i wpiąć pod MM.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#5

Post autor: darkman »

Bartek86 pisze:
30 mar 2023, 15:02
i że w Buphono ustawiam nastawy pod MC.
Czy SUT będzie naprawdę konieczny, czy może lepiej rozejrzeć się za lepszym PRE pod MC, jak np. Nuda?
Kolego B86, :) Nuda nie jest lepszym preampem w sekcji MC. W tej chwili mam w domu oba Phonostage: Nuda Dual Mono MM/MC i BuPhono_3 (w każdym razie najnowsze po 8 rewizjach konstrukcyjnych i ta odsłona nie jest 9tą tylko nową odsłoną preampu, choć Rafał już mi tak namieszał z tymi nazwami, że sam się zgubiłem.. żarcik! W każdym razie to najnowsza wersja BuPhono i powiem krótko, wstydu nie ma! Oj nie!). Nuda i BuPhono mają inną nieco filozofię choć oba są oparte na podobnej zasadzie łańcucha pokarmowe... co jo godom?.. konstrukcyjnego (topologii).
Jeśli masz obecnie BuPhono w wersji wcześniejszej to po prostu pograj najpierw nim pomyślisz o SUT.
Co do wkładki do KD 990 ma u nas np Krzysio @Hipper86 i o ile nadal, to gra na MM Nagaoka MP150 lub 200. Napisz do niego i popytaj.

Wkładkę MC słuchasz bezpośrednio via sekcja (złącza) MC na Phonostage lub via MM za pośrednictwem SUT, ale to już Bacek pewnie napisał Tobie.
Sekcja MM + SUT daje nieco więcej możliwości, ale użytkowanie SUT dla wkładki MC nie jest warunkiem koniecznym. Najlepiej teren zdobywać krótkimi skokami, jak na wojnie, miast od razu wytaczać ciężkie działa drogi* Phonostage+SUT+MC.
Poznaj najpierw trochę brzmień, możliwości, ergonomii ustawień samego preampu itd..
Pieniądze nie grają. Gra tor. Synergia jego części składowych.

*cokolwiek to znaczy, bo dla każdego coś innego :doh:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#6

Post autor: Wojtek »

Bartek86 pisze:
30 mar 2023, 15:02
Do Kena rozważam Ortofona MC 10 lub MC 10 Super.
Czemu akurat te?
Bartek86 pisze:
30 mar 2023, 15:02
Na wkładkę chciałbym przeznaczyć do 1,5 tys.
To mało jak na nowe MC, chyba nawet za mało (bo jaką MC za tyle kupimy?), chyba że rozważasz używane albo robione.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#7

Post autor: Bartek86 »

Dzięki darkman! Nie to że nie doceniam Buphono, bo jest wprost przeciwnie! Muszę się z Rafałem zgadać którą wersję ja mam. Kupiłem pre od Rafała w listopadzie 2021 i na tamten czas to była najnowsza wersja, a ile modyfikacji było od tamtego czasu - nie wiem. Kiedyś tu na forum przeczytałem że Buphono jest lepsze pod MM, a Nuda pod MC i w takim przeświadczeniu tkwiłem. To już przynajmniej wiem, że jeśli chodzi o pre nie muszę nic zmieniać.
Kumam już w kwestii połączenia MC z pre i ewentualnie SUT, dzięki Wam obu darkman i Bacek!

Co do wkładki zależy mi jednak żeby wejść w MC, bo czuję że jak nie zrobię tego przy tej okazji to już nigdy :P
Wojtek pisze:
30 mar 2023, 22:09
Bartek86 pisze:
30 mar 2023, 15:02
Do Kena rozważam Ortofona MC 10 lub MC 10 Super.
Czemu akurat te?
Bartek86 pisze:
30 mar 2023, 15:02
Na wkładkę chciałbym przeznaczyć do 1,5 tys.
To mało jak na nowe MC, chyba nawet za mało (bo jaką MC za tyle kupimy?), chyba że rozważasz używane albo robione.
Powinienem od razu napisać - rozważam używane bądź po retippingu. No chyba że MC jest sens kupować tylko nową? Tego Ortofona poleciła mi osoba od której kupuję gramofon - jako dobrze pasującą do tego ramienia. Posprawdzałem - budżet się spina. Ale nie zamykam się na inne opcje, wręcz przeciwnie. Budżetem mogę pomanipulować, zwłaszcza jeśli nie kupowałbym SUTa.
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#8

Post autor: Wojtek »

No dobra. Rozumiem że masz ori koszyk do tego ramienia? (jeśli nie, mogę Tobie sprzedać :morda: )
Jeśli tak to masa efektywna jest średnio-ysoka przez co bardziej wskazane byłyby sztywniejsze igły.

Danone odpada. No, może poza DL-103S albo 103D jeśli znajdziesz w budżecie.
Dlaczego? Z jednej strony zawieszenie (30x), a z drugiej sygnatura brzmienia vs muzyka klasyczna (103).

Co do Ortofonów - fajnie, ale jak już to MC10 albo MC10 Super II albo MC10 Supreme, ewentualnie SL15/20E ze starszych modeli.
Pomijamy MC10 Super mk1 jako zbyt miękką.
Skoro patrzymy na retipy to nie ma większego znaczenia czy to będzie MC10/20/30.

Jakiś Dynavector może.

Ogólnie ciężko mi szeroko coś polecać tak w ciemno bo 1-1.5k budżet wymaga pewnego polowania by w ogóle jakieś fajne MC w sensownym stanie ustrzelić. W sensie - musiałbym się sam porozglądać :D Żeby nie rzucać jakimiś nazwami których i tak nie dostaniesz za tyle.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#9

Post autor: Bacek »

Wojtek pisze:
30 mar 2023, 22:09
(bo jaką MC za tyle kupimy?)
AT-OC9XEB a jak się dobrze poszuka to AT-OC9XEN, jak gdzieś się jeszcze uchowała to może AT-F3 ale to dół oferty MC i pewnie ostatni gwizdek na takie ceny.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#10

Post autor: Wojtek »

O patrz, Bacek przypływa z odsieczą! Dzięki za przypomnienie o nowych OC9X.

Myślę że AT-OC9XEN to by mogło być dosłownie "to" bez kombinacji, a jak nie uda się znaleźć w cenie to pozostaje XEB.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#11

Post autor: Bacek »

Jest jeszcze Twoja ulubiona DL-103 (bez R) :D
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#12

Post autor: Wojtek »

Bacek pisze:
31 mar 2023, 11:10
Jest jeszcze Twoja ulubiona DL-103 (bez R) :D
O niej nie myślę :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#13

Post autor: Bartek86 »

Wojtek pisze:
31 mar 2023, 10:39
No dobra. Rozumiem że masz ori koszyk do tego ramienia? (jeśli nie, mogę Tobie sprzedać :morda: )
hehe :D pytałem sprzedawcę i powinienem mieć ori koszyk, ale jeśli okaże się inaczej (bo gramofon będzie u mnie za około miesiąc) to się do Ciebie odezwę :)

No i dzięki Wam za wszystkie rekomendacje wkładek! Wniosek dla mnie jak na razie jest taki, że trzeba bardziej szczodrze otworzyć portfel, bo 1.5 tys na MC to małe pole do manewru. Podjąłem decyzję, że póki co odpuszczę SUTa, na którego chciałem przeznaczyć 3 tys. i otwieram większy budżet na wkładkę.
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#14

Post autor: Wojtek »

Dynavector DV-10X5 MkII
albo wyższy model AT-OC9X
albo nowe Ortofony Quintet (spadkobiercy dawnych MCx0)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: wkładka do Kenwood KD 990

#15

Post autor: Bartek86 »

Wojtek pisze:
03 kwie 2023, 12:04
Dynavector DV-10X5 MkII
albo wyższy model AT-OC9X
albo nowe Ortofony Quintet (spadkobiercy dawnych MCx0)
dzięki! Myślałem o Quintet Bronze, ale z tego co widzę to nie ma ona tutaj zbyt wielu fanów. I chyba we wszystkich wątkach w których był podejmowany jej temat ostatecznie kończyło się na zakupie czegoś innego. Co jest nie tak z tymi quintetami? :think:
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
ODPOWIEDZ