Jaka wkładka T4P?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka wkładka T4P?

#61

Post autor: restimek »

Dzieki za info.
W poniedziałek będę zamawiał

Hmm zastanawia mnie jeszcze jedno - czy zdjęcie igły na tej stronie co podałeś to napewno jest od tej igły? Pytam bo jest ona jakoś dziwnei zamontowana do obudowy - jakoś odwrotnie. Nie zabardzo sobie mogę wyobrazić jak ją wsadzić w wkąłdkę.... moja dotychczasowa igła wygląda tak:

Obrazek

A więc i obudowa i przymocowanie samej igły do obudowy jest zupełnie inne.....
Wojtek pisze: Tak, jak na system T4P.
Czyli na tle 1/2 tak sobie....
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#62

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:Hmm zastanawia mnie jeszcze jedno - czy zdjęcie igły na tej stronie co podałeś to napewno jest od tej igły?
To zależy do czego się odnosimy. Ja spojrzałem na link do igły sferycznej, który sam podałeś. Założyłem, że o ten rodzaj igły chodzi, a nie o jakiś inny :)

Faktycznie, jeśli szukasz igły pasującej do P30 to te wyżej wymienione się tu nie nadadzą (jeśli wierzyć zdjęciom JICO, chyba pomylili się z modelem igły).
Za to do tej już jestem pewien: http://stylus.export-japan.com/product_ ... cts_id=624
Oprawka przezroczysta, a nie matowa, bo P22/23 już tak miały, ale poza tą różnicą to ta oprawka i igła są kompatybilne z body P30.

Ewentualnie, za nieco więcej, ale nie tak dużo jak za SASa od JICO, można dostać w LPGear igłę hipereliptyczną:
http://www.lpgear.com/product/PAS022HE.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#63

Post autor: restimek »

Hmmm powiem szczerze że zastanawiam się nad tą Hiper Eliptyczną pytanie tylko czy nie nie lepiej zainteresować się modelem "Panasonic Technics EPS-27HE EPS27HE" oba w tej samej cenie a wyższy "numerek" sugerowałby że jest to "coś nieco lepszego" , no chyba że to jest jedno i to samo...
Co prawda obydwie (i "22" i "27" wyglądają inaczej trochę od mojej "30" -są bardziej kanciaste i wydają się krótsze ale zaufam twojej poradzie;) )
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#64

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:Hmmm powiem szczerze że zastanawiam się nad tą Hiper Eliptyczną pytanie tylko czy nie nie lepiej zainteresować się modelem "Panasonic Technics EPS-27HE EPS27HE" oba w tej samej cenie a wyższy "numerek" sugerowałby że jest to "coś nieco lepszego" , no chyba że to jest jedno i to samo...
W przypadku igieł czy wkładek, inny numer nie zawsze oznacza coś innego :)
restimek pisze:Co prawda obydwie (i "22" i "27" wyglądają inaczej trochę od mojej "30" -są bardziej kanciaste i wydają się krótsze ale zaufam twojej poradzie;) )
Bo niby są to odrębne rodziny, ale wiem że te igły będą pasowały do body P30.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#65

Post autor: restimek »

Wielkie dzięki Wojtku za odpowiedzi w takim razie we wtorek zamawiam. Po dlugich testach podzielę się wrażeniami ;)
Skoro 22 i 27 to to samo to zamówię 27 :P (coby zaspokoić efekt placebo - jeśli można by to tak nazwać ;) )
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#66

Post autor: restimek »

Po kilku tygodniach testów tak jak obiecałem podzielę się wrażeniami.
Po pierwsze to z powodu nagłego ucięcia budżetu musiałem zakupić igłę eliptyczną od LP Gear a nie od jico. (trochę taniej, przez co brak ryzyka cła (wartość poniżej 50 "ojro"))

Na pierwszy rzut "oka" igła grała lepiej od sferycznego "wamatu" O wiele więcej detali, lepsza jakość dzwięku pod koniec strony. Niestety maxi single odtwarza beznadziejnie - tzn bas charczy. (tak samo jak na wamatowej igle) Ogółem jest trochę lepiej ale i tak jest znacznie gorzej od Ortofona OMP10 (o ile ktoś ma możliwośc regulacji siły nacisku).

I teraz druga część postu - nie wiem czy pod dobrym tematem - najwyżej Wojtek "zaproponuje" przeniesienie
Od kilku dni mam problem znaczne podorszenie jakości dzwieku - w momencie gdy słychać intensywniejsze partie wokalne - Wokal zaczyna rzęzić. Efekt taki jak na słabej igle pod koniec płyty z tym że intensywniejszy i do tego bez wzgledu na to czy to poczaątek strony czy koniec. W momencie gdy bas jest intensywny - zaczyna charczeć delikatnie. Nie jest to ten sam "mięsisty" głęboki bas co był. No i maxi single brzmią o wiele gorzej od 33rpm (choć przeciez powinno byc odwrotnie) z jeszcze bardziej uwydatnionymi wadami które opisałem wyżej.
Co może być problemem?


Z rzeczy które sprawidziłem:
wypoziomowanie gramofonu - trzymał poziom ale jeszcze bardziej poprawiłem wypoziomowanie i teraz jest prawie idealnie, więc raczej nie to powinno byc problemem.
Nacisk igły na płyte - oczywiście ustawiony był na 1,25g. (Na wszelki wypadek przestawiłem to ustawienie i ustawiłem ponownie tak żeby ciężarek ustawił się ponownie na żądaną wartość...)
Po podłączeniu starej igły wamatowej w/w mankamenty są prawie niezauważalne (oprócz maxi singli gdzie brzmią równie beznadziejnie)
W sumie nic więcej sprawdzić nie mogę w tym gramofonie. Może wy macie jakieś pomysły?
EDIT:
W trakcie sprawdzania natknąłem się na kolejny problem - gdy chcę posłuchać singla '7 (od niedawna znowu w mojej kolekcji pojawiły się single 7) i opuszczam ramie na płytę - nim igła dotknie płyty ramię delikatnie przesuwa się w kierunku zewnątrz - spowodowało to kilkukrotne spadnięcie igły z płyty. Co może być tego przyczyną?
Rozumiem że po kilku sekundowym szorowaniu igły o matę gumową - igła do wymiany?

EDIT2.
Na singlach '7 nie ma objawów takich jak na singlach 12 -- ciekawe dla czego? Sprawdzone na kilkusztukach
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 15:38 przez restimek, łącznie zmieniany 1 raz.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Jaka wkładka T4P?

#67

Post autor: Winters »

Po pierwsze - porządnie wyczyść igłę. Po drugie - zwiększ nacisk.
restimek pisze:Rozumiem że po kilku sekundowym szorowaniu igły o matę gumową - igła do wymiany?
Niekoniecznie. Diament to jednak twarde dziadowstwo.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#68

Post autor: restimek »

Igła jest porządnie wyczyszczona. Używam płynu nagaoka Hi clean 801 (igłę czyściłem regularnie), płyty również czyściutkie (knosti + mikstura forumowa), hmm nacisk mogę ustawić max 1.5 na moim ramieniu ale zgodnie ze specyfikacja wkładki powinno byc 1.25 ????
Niekoniecznie. Diament to jednak twarde dziadowstwo.
To w jaki sposób radzisz się upewnić że igła sie nie uszkodziła przez kontakt z matą ? (nie chcę popsuć sobie płyt)
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Jaka wkładka T4P?

#69

Post autor: Winters »

restimek pisze:hmm nacisk mogę ustawić max 1.5 na moim ramieniu ale zgodnie ze specyfikacja wkładki powinno byc 1.25
Jak dasz to 1,5 to na pewno nic złego się nie stanie, a może się poprawi.
restimek pisze:To w jaki sposób radzisz się upewnić że igła sie nie uszkodziła przez kontakt z matą
Bez słuchania? Mikroskopem.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#70

Post autor: restimek »

Ok. Zaraz sprawdzę z większym naciskiem.
Co do mikroskopu to neistety nie mam dostępu...
A słuchając? Co powinno się pojawićw dzwięku jesli igła by się uszkodziła?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#71

Post autor: Wojtek »

Takich dyskusji gdzie część dotyczy tematu, a pozostała część już nie bardzo to ciężko mi przenosić/rozdzielać :)
Nie wiem jakie masz maxi single, ale mogę zaryzykować tezę, że to bardziej wina płyt niż igły? No chyba że na sferyku było lepiej :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#72

Post autor: restimek »

A więc tak - po zwiększeniu nacisku na 1,5 sprawdziłem 2 piosenki z dwóch róznych płyt 33RPM - słychac wyraźną poprawę. Na maxi singlach (tez dwóch różnych problem jest nadal)
No i pozostaje pytanie dlaczego przez te 2 tyg. było dobrze na nacisku zalecanym przez producenta (1.25) i nagle przestało być? Czy zwiększenie nacisku nie zamaskuje tylko jakiegoś problemu który trzeba i tak naprawić??

No i pozostaje kwestia pozostałych pytań:
1. Czemu ramię opadając na płytę (7) lekko przesuwa się na zewnątrz (przez co nie mogę słuchac 7 od początku bo mi igła spadnie z płyty na matę?
Zaznaczam że (7) zacząłem słuchać od dziś tak więc wykluczamy tu fakt że zniszczyłem sobie igłę ryciem o matę i dlatego pojawiły się problemy ( bo owe problemy wystąpiły kilka dni temu bez powodu)
2. No właśnie czy jest jakas metoda by bez mikroskopu sprawdzić czy zdezelowałem sobie igłę ryciem o matę?
@ Wojtek
Tzn co masz na myśli "jakie mam single? W sensie że w jakim są stanie? Bez rys, wizualnie bdb. I na ortofonie OMP10 grały bez zarzutu. (Niestety nie mam już tego Ortofona wiec nie mogę go sobie podłączyć)
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
przemko77
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2012, 19:38

Jaka wkładka T4P?

#73

Post autor: przemko77 »

Mam podobny problem ,w moim Technicsie BD20D była oryginalna wkładka P30S ,kupiłem zamienną igłę na Allegro za 38zl gra to dwie klasy gorzej niż oryginalna igła (pomimo że nie jest już nowa i lekko skrzywiona) .Powiem tak - SZKODA KASY na takie zamienniki ,żadnej poprawy dźwięku nie będzie bez względu na szlif ,a jeżeli już komuś się wydaje, że gra lepiej to chyba tylko na zasadzie autosugestii
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jaka wkładka T4P?

#74

Post autor: Carpenter »

Jaką wkładkę polecicie do Technicsa SL7? Mam na nią 400 zł (najlepiej gdyby w tej kwocie zmieściła się przesyłka). Zależy mi na neutralności brzmienia, zrównoważonym paśmie, szerokiej i głębokiej scenie, dobrej separacji pozornych źródeł dźwięku.

Gdyby jakość miała znacząco się polepszyć, to nie wykluczam, że wydałbym nawet do 1000 zł. A może ten pułap cenowy to już za wysoka liga dla SL7?

Sporo czytałem nt. wkładek T4P, ale zależy mi na optymalnym dobraniu wkładki z igłą do tego konkretnie modelu gramofonu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#75

Post autor: Wojtek »

A czego słuchasz?
Carpenter pisze:Sporo czytałem nt. wkładek T4P, ale zależy mi na optymalnym dobraniu wkładki z igłą do tego konkretnie modelu gramofonu.
Większość sensownych modeli już omówiliśmy w tym wątku. Jak zapewne wiesz, wielkiego wyboru nie ma.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ