Jaka wkładka T4P?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
kkk
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2015, 17:44

Re: Jaka wkładka T4P?

#211

Post autor: kkk »

ad1) związek jest, sensowność inwestycji pod kątem zmiany gramofonu

ad2) rozważam głównie 166 może 160

ad3) po co zmieniać? zawsze chciałem mieć thorensa, jest to dla mnie synonim gramofonu, poza tym daje jednak większe możliwości późniejszych kombinacji z wkładkami, mylę się?

ad4) przede wszystkim znany problem z igłami do p30, zamienników przez doświadczenie nie chcę, także jedynym rozwiązaniem wydaje się wymiana wkładki. igła od wamata była u mnie mniej więcej rok (może niecały), ale nie była grana długo (~40h). brzmienie wydawało się dosyć płaskie, w szczególności nowe płyty grały słabo. w końcu podczas ostatniego użycia zauważyłem mechaniczne uszkodzenie igły.. teraz nakupiłem sobie trochę nowych nagrań, w związku z czym chciałbym polepszyć brzmienie i maksymalnie wyważyć zakup myśląc o kupnie kolejnego gramofonu w niedalekiej przyszłości. a kupowanie wamata to trochę wyrzucanie kasy w błoto

edit:
AT102EP? nie, a warto bardziej od powyższych?

rozważałem sprowadzenie AT311EP (185) z niemiec, albo AT92ECD z USA (~35$), niestety drugi zakup wydaje się bez sensu przez koszty wysyłki (drugie tyle z opłatami celnymi) i czas oczekiwania
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15111
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#212

Post autor: darkman »

AT440? :mrgreen:
restimek pisze: Sprzedawca powiedział mi iż ta wkładka woli ciężkie ramiona i dopiero z nimi pokazuje pełnię mocy.
Bynajmniej. Mylił się. Bardzo.
kkk pisze: chciałem mieć thorensa, jest to dla mnie synonim gramofonu,
Stylistyczny czy semantyczny?
kkk pisze: a kupowanie wamata to trochę wyrzucanie kasy w błoto
Śmiała dość teoria. Generalnie mylisz się. To nie nazwa sprzedawcy jest decydująca o jakości igły.
kkk pisze: AT92ECD z USA (~35$),
Mylisz się. Nie ma opłat celnych przy takiej kwocie. Nawet gdyby były, to 2-3% cła to 1.03 $ co po dzisiejszym kursie daje około 4 złote polskie i 19 groszy tej samej narodowości.
kkk pisze: zamienników przez doświadczenie nie chcę,
Kupuj zatem oryginały NOS i Genuin. W czym problem? Wzmiankowane zamienniki to igły firm aftermarketowych np Stylus Japan, JICO, Pfeifer itd. Nie wiesz o czym piszesz.
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka wkładka T4P?

#213

Post autor: restimek »

kkk -- według mnie wszystko zależy od tego jaką masz resztę toru. Gdyż ma ona kolosalne znaczenie według mnie co do tego jaka wkładkę wybrać.
Gdy posiadałem wzmacniacz Sony 590 ES posiadana przezemnie wkładka Shure/Realistic RXP3 grala tak słabo że na rok czasu wróciłem do oryginalnej igły p24. Następnie kupiłem sobie wkładkę AT102 i do niej igłe 440Mlb. Grało to o wiele lepiej. Igła 440Mlb gra dość mocno górą co było zbawienne dla mojego zamulonego Soniaka.
Ale... gdy zmieniłem sobie wzmacniacz na Marantza nastąpiło odwrócenie wszystkiego. AT440 grała tak sobie. Brakowało mocno basu. Góra była hałaśliwa i nieprzyjemna. A za to Shure zagrał miodzio.... Bas był super a i na górze niczego nie brakowało. Tak więc weź to pod uwagę kierując się zakupem.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
kkk
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2015, 17:44

Re: Jaka wkładka T4P?

#214

Post autor: kkk »

darkman - "wamat" to oczywiście skrót myślowy, pod którym kryją się zamienniki produkowane pod marką Stylus do wkładek p30 (i innych technics), a właśnie ten sklep jest ich głównym dystrybutorem. do samego sprzedawcy naturalnie nie mam zastrzeżeń, bo i jakich? trochę absurd.

co do cła, pewnie tak, natomiast np. amazon pobiera import deposit fee (z drugiej strony jest teraz niezła promocja na 25$), i trochę nie chce mi się w to bawić i zastanawiać czy i kiedy zostanie zwrócony. dlatego na razie ograniczam się do wkładek dostępnych od ręki w Polsce

z tego co przeczytałem na tym forum, oryginałów do p30 od dawna nie ma w produkcji? proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
zamiast wydawać 50 zł na igłę Stylus z której raczej nie jestem zadowolony, wolę wydać ~200 i spróbować czego innego, przy okazji być może polepszyć trochę brzmienie, a także mieć później możliwość zakupienia igieł oryginalnych (tj. produkowanych przez producenta wkładki).
z kolei przez aftermarket raczej rozumie się rynek wtórny, a tutaj wymieniasz nowe zamienniki

restimek - dzięki za odpowiedź. niestety wygląda na to, że tak czy inaczej jestem zmuszony do wyboru w ciemno :) pytanie, czy w takim razie pójść w najtańszą opcję? czy jest spore prawdopodobieństwo, że AT będzie najbardziej uniwersalna (gra lepiej lub gorzej, ale zawsze na jakimś poziomie)? czy warto dopłacać do grado?
Ostatnio zmieniony 03 gru 2016, 13:36 przez kkk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15111
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#215

Post autor: darkman »

Jasna sprawa KKK. kombinujesz rozsądnie, warto mieć pełną inforację i zdecydować co najkorzystniej dla nas.
Po prostu niemal się nie zdarza by ktoś zapłacił cło, a nawet VAT za całą wkładkę ze Stanów czy Hong`u.
kkk pisze: przez aftermarket raczej rozumie się rynek wtórny,
Nie. To producenci niezależni po prostu. Niektóre brandy też zresztą biorą od nich towar pod własną, zamawianą konfekcję z logo. Taki świat.. globalizacji :D Bywa, że ta sama fsabryka produkuje dla brandu oryginalnego i aftermarketowego. Dlatego czasem polemizujemy nt. sąkd jest ta igła ;)
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka wkładka T4P?

#216

Post autor: restimek »

z tego co przeczytałem na tym forum, oryginałów do p30 od dawna nie ma w produkcji? proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Jakis czas temu kupilem oryginalna nową sferyczną igłę do p24 którą spokojnie można wsadzić do p30. (W sklepie North) Jeśli dobrze pamiętam to kosztowała jakieś 80 zł. Grała moim (zaznaczam że moim) zdaniem o wiele lepiej niz zamienniki (nawet eliptyczne) od stylus japan. Natomiast zarówno Shure połączona z Marantzem 75pm jak i AT połączona z Sonym zjadała na śniadanie pod każdym względem oryginalnego Technicsowego sferyka.... Tak więc wybór jest twój.... Wydaje mi się ze najbardziej neutralna ze wszystkich wklładek jakie miałem była Ortofon omp10 przy nacisku 1,5g (bardzo wazne czy masz regulacje obciazenia) Aczkolwiek musisz wziac pod uwage ze wszystkie te wkladki graja zupelnie inaczej od technicsowej i z poczatku moze cie to draznic skoro przyzwyczailes sie do brzmienia P30 -- ja tak mialem przez pewien czas....
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#217

Post autor: Wojtek »

kkk pisze: przede wszystkim znany problem z igłami do p30
Znany? Znany komu? Przecież są nawet dostępne u nas w dobrej cenie oryginalne igły EPS-24 do tej wkładki :)
Lekturka: http://www.winyl.net/viewtopic.php?t=3882
kkk pisze: zamienników przez doświadczenie nie chcę
Jakie doświadczenie? Jedna igła? :D
kkk pisze: AT102EP? nie, a warto bardziej od powyższych?
Oczywiście.
kkk pisze: pod którym kryją się zamienniki produkowane pod marką Stylus
Ale wiesz że jest wielu producentów zamienników igieł i chyba nikt nie jest "skazany na Wamat"? :)
kkk pisze: co do cła, pewnie tak, natomiast np. amazon pobiera import deposit fee (z drugiej strony jest teraz niezła promocja na 25$), i trochę nie chce mi się w to bawić i zastanawiać czy i kiedy zostanie zwrócony. dlatego na razie ograniczam się do wkładek dostępnych od ręki w Polsce
Od kiedy Amazon to jedyne miejsce w którym warto robić zakupy za granicą? :)

Normalnie co paragraf to jakaś nowa rewelacja :morda:
kkk pisze: z tego co przeczytałem na tym forum, oryginałów do p30 od dawna nie ma w produkcji? proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Zgadza się. Niemniej powyżej wspomniałem o igłach od P24 :) Oczywiście jest to tylko jedna z opcji.
Też jestem za tym żebyś spróbować czegoś nowego ;)
kkk pisze: z kolei przez aftermarket raczej rozumie się rynek wtórny
Bzdura.
kkk pisze: że tak czy inaczej jestem zmuszony do wyboru w ciemno :)
To zależy tylko od Ciebie :)

Nie musi to być tak do końca w ciemno, bo bazując na Twoim sprzęcie (no właśnie, jak z tą resztą toru?), dotychczasowym doświadczeniu, budżecie i preferencjach muzycznych jednak jesteśmy w stanie wspólnie poodbijać różne pomysły.

Tyle że w sytuacji kiedy wydaje Ci się że wiesz lepiej od innych mimo że większość dotychczas pokazanej wiedzy to raczej gówno-wiedza (sory za dosadność) to nie wiem czy Ci się taka postawa opłaci :)

restimek Tobie dzisiaj doradza, a myślisz że sam kupował w ciemno? Przeczytaj ten wątek od początku może :P

Z Shure przy T4P robi się droga impreza (chyba że zapolujemy na jakiś bardziej egzotyczny korpus z epoki).
Grado ryzykowne.
Ortofony OK, ale tylko jeśli mamy regulację siły nacisku.
Inne opcje są generalnie mniej przyszłościowe.

Dlatego polecam AT-102EP albo jakiś wyższy model z tej serii (zależy co się taniej trafi).
Pasują do niej aktualnie produkowane igły od AT-100, 120, 440, 150, co jest raczej bardzo mocnym plusem.
Minus? Coraz trudniej je dostać w niskiej cenie, ale widzę teraz jeden egzemplarz z nową ori igłą za 50 euro na niemieckim eBayu.

AT92E, AT311, AT331, AT3472, AT3482... to wszystko są mniej więcej takie same korpusy. Różnica leży w igłach.
Wszystkie są kompatybilne między sobą.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kkk
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2015, 17:44

Re: Jaka wkładka T4P?

#218

Post autor: kkk »

zastanawiam się, czy żeby napisać na forum trzeba siedzieć w temacie od 10 lat - zgadzam się, jestem w tej kwestii ignorantem, gdybym miał wiedzę, pewnie nie prosiłbym o pomoc. z resztą o potrzebie doradztwa od mądrzejszych wspomniałem już w pierwszym poście.

co do doświadczenia to niewielka, ale jednak nadinterpretacja, miałem wcześniej jeszcze jedną igłę od wamata (nie pamiętam czy tę samą, ale ppb. tak), no i coś z czym kupiłem gramofon (nie wiem, czy był to oryginał, czy inny zamiennik). w podanym przez Ciebie temacie jest link do Panasonica EPS24CS, ale w sekcji producent jest "Stylus Co. Japan", to pewnie błąd typu kopiuj-wklej sklepu? tak czy inaczej jestem jednak przekonany, że chcę spróbować czegoś innego (wkładka + igła), więc możemy zakończyć temat igieł do p30

z amazonem to kolejna nadinterpretacja, po prostu właśnie tam jest dostępna i w miarę tania AT92E, o której pisałem pod kątem sprowadzania z USA.
teraz wynalazłem na stronie turnableneedles.com AT92ECD za łącznie 41$ z wysyłką, czy przy tej cenie to będzie najbardziej opłacalny wybór? czy przywołane ~50€ za 102EP jest lepsze?

jak wygląda Twoja hierarchia igieł AT? po prostu im wyżej (w sensie numeru) tym lepiej? jest spora róznica między np. ATN-122EP a ATN-102EP warta wyższej o 1/3 ceny?

tor to w tym momencie q300-ca 551p-wzmacniacz+kolumny panasonic z lat 90; mam pomysł przetestowania zamiany panasonica na kolumny aktywne
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15111
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#219

Post autor: darkman »

kkk pisze: zastanawiam się, czy żeby napisać na forum trzeba siedzieć w temacie od 10 lat
wiesz co? po pierwsze to ja też umiem nie mieć wielkich liter. drobiazg. :D
po drugie to tak: nie trzeba, ale wystarczy chcieć słuchać i nie filozofować, bo prostowanie bzdur, które nam serwujesz jest czasochłonne.
mamy fantazję by nie dopuścić abyś wpierdolił się na minę. czy to za wiele?

kolumny aktywne. tak. dobrze to drogo. tanio - strata czasu.
kkk
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2015, 17:44

Re: Jaka wkładka T4P?

#220

Post autor: kkk »

ogólnie nie chcę polemizować, ale nie zgodzę się żebym filozofował (?)
pytam, mam jakieś swoje opinie (słuszne czy nie), ale nie formuję tez, wręcz przeciwnie raczej oczekuję naprostowania, kontropinii i podpowiedzi, szczególnie w temacie nowej wkładki :)

co do kolumn, nastawiam się na pozytywnie recenzowane monitory focal alpha (ale to tak nawiasem)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15111
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#221

Post autor: darkman »

Jasne. No to o wkładkach masz już chyba wszystko. Pewnie ktoś z chłopaków z t4p też chce coś skonsultować. Daj im szansę :D
kkk pisze: recenzowane monitory focal alpha (ale to tak nawiasem)
Recenzji nie czytałem. Mam je odsłuchane (długo dość). Ubiegła edytcja (2015) AS W-wa, Stadion. Dokładnie te miałem na myśli pisząc to co napisałem wyżej. Fajne dość -> to do innego tematu, można pogadać, bo interesujące.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#222

Post autor: Wojtek »

kkk pisze: zastanawiam się, czy żeby napisać na forum trzeba siedzieć w temacie od 10 lat - zgadzam się, jestem w tej kwestii ignorantem
A gdzie tam. Wystarczy tylko trochę pokory zamiast używać tonu który nadaje Twoim postom wybrzmienie takie jakobyś pisał o jakichś prawdach... które w praktyce prawdami nie są ;)

Jak już to ogarniesz to myślę że wyjdziemy na prostą. Ja uwielbiam pomagać.
kkk pisze: co do doświadczenia to niewielka, ale jednak nadinterpretacja
Nie wiem czy w ogóle można mówić o nadinterpretacji bo postawiłem dość znaczący znak zapytania gdy pytałem :morda:
kkk pisze: w podanym przez Ciebie temacie jest link do Panasonica EPS24CS, ale w sekcji producent jest "Stylus Co. Japan", to pewnie błąd typu kopiuj-wklej sklepu?
Tak. Jak pisałem o oryginalnych igłach to nie dlatego że w rzeczywistości są zamiennikami :)
kkk pisze: czy przywołane ~50€ za 102EP jest lepsze?
Oczywiście.
kkk pisze: jak wygląda Twoja hierarchia igieł AT?
"Moja" hierarchia? Ja tam wolę trzymać się faktycznej hierarchii marki w ramach danej serii :)
kkk pisze: po prostu im wyżej (w sensie numeru) tym lepiej?
To zależy od serii :) Są różne nomenklatury. W wypadku AT-1xx to tak, im wyżej tym lepiej.
kkk pisze: jest spora róznica między np. ATN-122EP a ATN-102EP warta wyższej o 1/3 ceny?
Jest różnica in plus i pewnie warto, ale nie potrafię odpowiedzieć czy jest ona "spora" czy wynosi akurat 33% względem niższego modelu :)

Jednak nie wiem czy jest sens polować na stare igły ATN-122EP (tym bardziej używane), skoro możemy kupić po prostu nową ATN-120E.

Innymi słowy: po co kombinujesz? :) Kup generator AT-102EP lub pochodny, jak najtaniej, a potem baw się igłami.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Hcaos
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:39
Gramofon: Technics SL-QD33

Re: Jaka wkładka T4P?

#223

Post autor: Hcaos »

Wojtek pisze:
Hcaos pisze: Oraz czy oznakowanie w Technics tez jest podobne tzn im wyższy numer tym lepiej szukałem p30 a natrafiłem na p34
Nie. Każdy producent miał swoją nomenklaturę :)
Hcaos pisze: A jak do tej skali ma sie igła technicsa ta p30 da sie to jakos porównać np pomiędzy 3-5 lub gorsze od 3itp.
To zależy z jaką igłą, ale myślę że P30 można uplasować na poziomie Ortofon OMP 5.
Hej Wojtek to znowu ja i dalej mecze ten temat, liczę na twoja ogromna wiedzę na aukcji w dość dobrej cenie (49zl) pokazała się wkładka oraz igła technics o oznakowaniu p30s myślisz ze jest warta uwagi co oznacza literka "s"
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#224

Post autor: Wojtek »

To normalna cena za tą wkładkę. "S" od spherical, czyli szlifu sferycznego. I tak pewnie nadaje się na wymianę.

Jeśli ma być jakakolwiek wkładka po taniości to można brać :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Hcaos
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:39
Gramofon: Technics SL-QD33

Re: Jaka wkładka T4P?

#225

Post autor: Hcaos »

Ma być lepsza od tej która mam (ortofoniczna trójka) i ma być z technicsa ( poprostu lubię jak wszystko jest w oryginale) a to ta wkładka http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6644570650
ODPOWIEDZ