Jaka wkładka T4P?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#196

Post autor: Wojtek »

restimek pisze: (no chyba że ta igła to zamiennik)
Ma logo firmy więc nie może być zamiennikiem.
restimek pisze: Swoją drogą kupuję całą wkłądkę 440MLB a to dlatego że jeśli trafiłaby mi się fajna oferta na gramofon SL-Q33 to wtedy będę mógł wykorzystać tę igłę z wkładką bo docelowo przesiądę się jednak na gramofon 1/2 cala ;)
Sprytnie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka wkładka T4P?

#197

Post autor: restimek »

A to jak prezentuje się zmontowany Frankenstein ;)
A teraz czas na testy :D Oczywiście wszystko działa ale wrażeniami podziele się dopiero za kilka dni gdy już się osłucham nowej igły :D
Jedno jest pewne - muszę zaopatrzyć się w wagę bo mając na odważniku ramienia tylko 3 wartosci (1, 1.25 oraz 1.5 ) ustawiłem "na oko" 1.4g
Ps. nie macie wrażenia że obudowa igły jakoś tak krzywo siedzi ?
Załączniki
S1170005a (1).jpg
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#198

Post autor: Wojtek »

Osłonka igły z pewnością dodaje nieco masy ponad standard T4P, więc trzeba brać to pod uwagę.
Innymi słowy, raczej dałbym mniejszy niż większy nacisk.
Obudówka igły może nie siedzieć idealnie, ale nie przejmowałbym się tym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka wkładka T4P?

#199

Post autor: restimek »

A wiec pokolei :D
Wkładkę AT 440MLb kupiłem w Warszawskim Audio Forte po dobrej cenie - 679zł - nawet w zestawieniu z Allegro.

Nowa igła wymusiła ode mnie ponowne wypoziomowanie gramofonu - teraz mam nadzieje jest już niemal idealnie ;)
Siła nacisku: Gdy ustawiłem nacisk na „na oko” 1,4 według skali na ramieniu to dzwięk był jakby przyduszony tzn na górze duzo się działo ale brakowało „powietrza”. Dźwięk był daleko za kolumnami, bas tez przymulony. Gdy zastosowałem się do zalecenia Wojtka by wziąć poprawkę na to że teraz igła z wkładką napewno waży więcej niż standardowe 6g, przestawiłem siłę nacisku na „1,25” Trosze się poprawiło ale nadal to nie było to. Pomimo że wysokie tony naprawde brzmiały niesamowicie szczegółowo to jednak wszystko pozostałe brzmiało gorzej niż na igle ATN102. Dlatego też dziś kupiłem wagę jubilerską. Co się okazało przy ustawieniu 1,25 waga pokazywala 1,8!! Wole nie myśleć z jaka siłą nacisku gralem gdy było ustawione na (~1,4) - i pytanie na ile to było destrukcyjna dla igły lub plyt ?
Po skorygowaniu siły nacisku do 1,4g według wagi (na ramieniu wyszło poza skalę - mniej niż 1,0) - wylał się miód na moje uszy :)

Teraz wszystko jest na miejscu :P Jest przestrzeń, jest bas, jest dynamika a na górze DZIEJE SIĘ - OJ BARDZO DUŻO :). Choć wydaje mi się (może to być mało obiektywne odczucie) że ta igła gra nieco ciszej niż ATN102. No i środka mogłoby być ciutek więcej - ale to może też być wina słabego wzmacniacza (*przypominam - kiepski Sony F590ES) No i napewno muszę też dać czas na dotarcie się igły :)

A teraz pokolei:
Dire Straits - Sultans of swing, Wild West End, South Bound Again
Album brzmi rewelacyjne, wyraźne czyste wokale, basik i gitary na miejscu - super się tego słucha :) nagrania żyją :)

Mike Oldfield - Far Above the Clouds
Jak to juz zwykło być z tą igła - baaardzo dużo góry, ale to właśnie tu zauważalnie jest ciszej i środka nieco za mało. Niemniej jednak uderzenia „dzwonów” super

Sandra Cretu - In the Heat of the night
Tutaj też wszystkiego jest „więcej” :)

Modern Talking - Brother Loui Maxi Singiel — no tu to już naprawde jestem mega zadwolony - piosenka zyskałą tyle detali że naprawdę świetnie się tego słucha.

Enigma - Sadeness Part1 maxi singiel - W tej piosence akurat czegos mi brakowało - dzwięk fletni pana jakiś taki zduszony. Powinien być z przodu a chwilami topił się w tle. - ponownie zastanawiam się czy to nie przypadkiem wina wzmacniacza.

Johann Strauss II - Blue Dunable (Herbert von Karajan) wydanie remasterowane DMM z 85 roku
- powiem krótko - miałem całą filharmonię w pokoju!

Sprzedawca powiedział mi iż ta wkładka woli ciężkie ramiona i dopiero z nimi pokazuje pełnię mocy. Czy to prawda ? Bo jeśli tak to w moim qd33 z „piórkowym” ramieniem się marnuje ;)

Podsumowując - jestem zadowolony z zakupu. Audio Technica to było to czego szukałem. Zdecydowanie udany zakup wszystkie inne wkładki i igły jakie testowałem nawet się nie umywają do tej :)
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#200

Post autor: Wojtek »

Dobrze że kupiłeś sobie wagę.
restimek pisze: Wole nie myśleć z jaka siłą nacisku gralem gdy było ustawione na (~1,4) - i pytanie na ile to było destrukcyjna dla igły lub plyt ?
Mało odtwarzałeś więc nie przejmowałbym się tym :)
restimek pisze: Sprzedawca powiedział mi iż ta wkładka woli ciężkie ramiona i dopiero z nimi pokazuje pełnię mocy. Czy to prawda ?
Człowiek bzdury gada, chyba że dla niego "ciężkie ramię" to takie co ma 12g masy efektywnej (czyli średnie) :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Hcaos
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:39
Gramofon: Technics SL-QD33

Re: Jaka wkładka T4P?

#201

Post autor: Hcaos »

Witam mam nadzieje ze dobrze trafiłem bo pytanie dotyczy wkładki t4p
Ale od początku kupiłem Technics qd33 sprzed stary ale na moje potrzeby wystarczający ładnie wyglada na komodzie i to juz jest jego wielka zaleta :) oprócz tego działa i gra ( kolejna zaleta) ale do rzeczy mam takie zboczenie ze lubię jak wszystko jest w oryginale a w nim została wymieniona wkładka na "ortofon omp 3e" a mi sie podoba ta z technicsa p30 niebieska
Teraz pytanie do was która z nich jest lepsza czy powinienem sie cieszyć ze ktoś ja wymienił za mnie czy szukać oryginalnej. Wiem ze to jest moja decyzja ale jak mnie uświadomicie ze ortofon lepszy to nie bedzie mnie to aż tak raziło :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#202

Post autor: Wojtek »

Ortofon może być lepszy, ale nie z igłą 3. Jak kupisz igłę 10 to zrobi się fajnie :)
Ale Technics EPC-P30 też jest całkiem spoko. Brzmi inaczej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sk-victor
Posty: 45
Rejestracja: 25 lis 2016, 00:07

Re: Jaka wkładka T4P?

#203

Post autor: sk-victor »

Witam
Jestem tutaj zupełnie nowy. Mam Technicsa SL-7 z wkładką Shure M105E. Chciałbym się upewnić czy po zamontowaniu do M105E igły N97xe masa wkładki z igłą będzie taka sama jak z oryginalną igłą ? I czy jest to na tą chwilę najlepsze rozwiązanie posiadając M105E ?
shure.jpg
Hcaos
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:39
Gramofon: Technics SL-QD33

Re: Jaka wkładka T4P?

#204

Post autor: Hcaos »

Wojtek pisze:Ortofon może być lepszy, ale nie z igłą 3. Jak kupisz igłę 10 to zrobi się fajnie
A do tej wkładki dam radę kupić sama igle obktorej piszesz ? Czym one się różnią ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#205

Post autor: Wojtek »

sk-victor pisze: Chciałbym się upewnić czy po zamontowaniu do M105E igły N97xe masa wkładki z igłą będzie taka sama jak z oryginalną igłą ?
Może nie być, ale na szczęście SL-7 ma bodajże regulację siły nacisku.
Na pewno będziesz musiał usunąć pędzelek z N97xE.
sk-victor pisze: I czy jest to na tą chwilę najlepsze rozwiązanie posiadając M105E ?
W sensie czy N97xE to najlepsza dostępna igła do tej wkładki? Skądże :)
Hcaos pisze: A do tej wkładki dam radę kupić sama igle obktorej piszesz ?
Jak znajdziesz i masz dość pieniędzy to pewnie dasz :)
Hcaos pisze: Czym one się różnią ?
Klasą igły. Igła "3" to najniższy model, już nawet nieprodukowany. Dalej jest 5, 10, 20, 30, 40.
Radzę myśleć od 10 w górę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sk-victor
Posty: 45
Rejestracja: 25 lis 2016, 00:07

Re: Jaka wkładka T4P?

#206

Post autor: sk-victor »

Może nie być, ale na szczęście SL-7 ma bodajże regulację siły nacisku.
Na pewno będziesz musiał usunąć pędzelek z N97xE.
A teraz mam z pędzlem igłę. A jak w ogóle jest z igłami N97xe do body M92 lub M105. Niby one takie same ale jednak M105 ma taki plastikowy kapturek z góry - więc pewnie cięższe. Czyli może faktyczne N97xE do M92 z miotłą a do M105 już bez miotły żeby całość odelżyć. Trzeba będzie zważyć. Zapytam inaczej: w podobnej kasie nic lepszego do tej wkładki nie ma niż N97xE ?

http://allegro.pl/igla-gramfonowa-shure ... 20461.html

i jeszcze myślałem nad tą. Ale nie wiem czy to dobry pomysł.

http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-g ... 14011.html

Ale pewnie Shura zreanimuje.
Hcaos
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2016, 17:39
Gramofon: Technics SL-QD33

Re: Jaka wkładka T4P?

#207

Post autor: Hcaos »

Wojtek pisze: Klasą igły. Igła "3" to najniższy model, już nawet nieprodukowany. Dalej jest 5, 10, 20, 30, 40.
Radzę myśleć od 10 w górę :)
A jak do tej skali ma sie igła technicsa ta p30 da sie to jakos porównać np pomiędzy 3-5 lub gorsze od 3itp. Oraz czy oznakowanie w Technics tez jest podobne tzn im wyższy numer tym lepiej szukałem p30 a natrafiłem na p34
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#208

Post autor: Wojtek »

Hcaos pisze: Oraz czy oznakowanie w Technics tez jest podobne tzn im wyższy numer tym lepiej szukałem p30 a natrafiłem na p34
Nie. Każdy producent miał swoją nomenklaturę :)
Hcaos pisze: A jak do tej skali ma sie igła technicsa ta p30 da sie to jakos porównać np pomiędzy 3-5 lub gorsze od 3itp.
To zależy z jaką igłą, ale myślę że P30 można uplasować na poziomie Ortofon OMP 5.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kkk
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2015, 17:44

Re: Jaka wkładka T4P?

#209

Post autor: kkk »

cześć

przymierzam się do wymiany wkładki w technicsie q300. naczytałem się sporo, między innymi w tym wątku i wraz z przyrostem informacji mam wrażenie, że jestem dalej od konkluzji, w związku z czym proszę mądrzejszych o pomoc w wyborze.

stan aktualny: wkładka p30, igła od wamata (uszkodzona po ok. roku używania - jakby złamana?; nacisk 1.25, tj. w normie), ogólnie za nic w świecie nie chcę znowu kupować lichego zamiennika

oczekiwania: klarownie, może być trochę ciepło (muzyka której brzmienie jest dla mnie najważniejsze to: pink floyd, doors, rolling stones, itp., a także jazz), i w miarę tanio, ponieważ w przeciągu roku chciałbym kupić prostego thorensa z 1/2". niestety odkąd nie można kupić wkładki AT92E (która idealnie wpisywałaby się w potrzeby) stoję przed takim oto wyborem:

a) SHURE M92E w cenie 205 zł (uwaga, nie biorę pod uwagę upgrade'u igły do N97xE, przynajmniej teraz pod kątem technicsa)
b) GRADO Black Prestige w cenie 280 zł
c) AT3482EP w cenie ok. 180zł

Zdaję sobie sprawę, że wkładkę można później do thorensa wrzucić z adapterem, pytanie czy to zagra? Patrząc pod tym kątem byłbym w stanie np. zapłacić więcej w tym momencie i kupić grado, albo nową igłę do shura później. Jak na razie zakładam, że do thorensa wrzucę tanią i mającą świetne opinie AT95E.

PS. Czy AT95E miała (ma?) jakiś odpowiednik dla t4p?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41513
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka wkładka T4P?

#210

Post autor: Wojtek »

kkk pisze: i w miarę tanio, ponieważ w przeciągu roku chciałbym kupić prostego thorensa z 1/2"
Nie widzę związku i nie wiem co rozumiesz przez "prosty Thorens". Konkretny model może?
kkk pisze: Zdaję sobie sprawę, że wkładkę można później do thorensa wrzucić z adapterem, pytanie czy to zagra?
Ciężko odpowiadać skoro nie wiadomo o jaki gramofon chodzi :)
kkk pisze: Jak na razie zakładam, że do thorensa wrzucę tanią i mającą świetne opinie AT95E.
To po co w ogóle zmieniać gramofon? :)
kkk pisze: PS. Czy AT95E miała (ma?) jakiś odpowiednik dla t4p?
Najbliższe co było/jest to AT-92 oraz AT-3482 i pochodne :)

Co Tobie nie pasuje w P30 i dlaczego katowałeś się przez rok lichym zamiennikiem, skoro nie chcesz znowu takowego kupować? :)

Rozważałeś może polowanie na AT-102EP? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ