wkładka do Braun PS500

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
Awatar użytkownika
herjob
Posty: 59
Rejestracja: 24 paź 2016, 19:44
Gramofon: Braun PS500

Re: wkładka do Braun PS500

#16

Post autor: herjob »

Wojtek pisze:
31 mar 2022, 23:47
I tak względem pozostałych opcji nie poleciłbym tego kierunku :( Miałem okazję usłyszeć VM540ML i zgadzam się co do wyważenia.
Do jakich typów muzyki Twoim zdaniem najlepiej nadaje się AT540ML?
Wojtek pisze:
31 mar 2022, 23:47
No właśnie tu jest ten konflikt bo z jednej strony wyższe zalecane VTA, a z drugiej podatność chyba praktycznie taka sama co dla poprzedniej generacji :morda: Ale o tym już dyskutowaliśmy nieraz.
W jakich tematach było to dyskutowane. Nie udało mi się tych dyskusji na ten moment odnaleźć wyszukiwarką.
Wojtek pisze:
01 kwie 2022, 09:55
Myślę że nie ma co się kłócić bo to bardziej kwestia "gra w ogóle" vs "gra optymalnie", ale koniec końców - rosną nam koszty, a budżet jest jaki jest.
Właśnie po to zadałem tutaj pytanie, aby wydać te 1,5 - 2 k zł optymalnie, a nie znowu zaliczyć wtopę, jak to było z zakupem tego Brauna.
Braun PS500, Shure M-75, Technics G700 M2, NAD 3240PE, Focal Chora 806
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: wkładka do Braun PS500

#17

Post autor: winylowy_luke »

herjob pisze:
03 kwie 2022, 08:17
jakich
Zobacz ten test:
https://www-lowbeats-de.translate.goog/ ... x_tr_hl=de

Z freq response charts widać że 540ML do 5k jest równa jak stół.
To podbicie w 10k myślę, że da się zbić odpowiednimi ustawieniami w preampie.
A i ta płyta testowa JVC znana jest z tego że podbija wysokie tony - wiec ten wykres jest nie do końca prawdziwy powyżej 10k.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
herjob
Posty: 59
Rejestracja: 24 paź 2016, 19:44
Gramofon: Braun PS500

Re: wkładka do Braun PS500

#18

Post autor: herjob »

winylowy_luke pisze:
03 kwie 2022, 09:58
Zobacz ten test:
https://www-lowbeats-de.translate.goog/ ... x_tr_hl=de

Z freq response charts widać że 540ML do 5k jest równa jak stół.
To podbicie w 10k myślę, że da się zbić odpowiednimi ustawieniami w preampie.
A i ta płyta testowa JVC znana jest z tego że podbija wysokie tony - wiec ten wykres jest nie do końca prawdziwy powyżej 10k.
Rzeczywiście, nie ma nic strasznego na tym wykresie. W przypadku 540 ML jest może wyraźne podbicie >10k Hz, ale da się przeżyć. Dużo bardziej zdziwił mnie natomiast prezentowany wykres dla 740ML i to jej zejście w zakresie 1-5k Hz o 3dB.

Jeszcze w kwestii jasnego brzmienia AT 440 to jest taki film, bitwa wkładek AT91, MP110, 2m RED i AT440MLb na IDG. Tam wyraźnie widać, że szlif microline świetnie radzi sobie trackingiem i z IDG. Koniec płyty, a nie ma żadnych zniekształceń, ale za to granie silnie rozjaśnione, tak jakby ktoś gałką na całego dodał wysokich tonów.
O igłach microline krążą takie obiegowe opinie, że powodują rozjaśnienie dźwięku, ale widać w nowej serii już to co najmniej częściowo zwalczono.
https://www.youtube.com/watch?v=Mg2RlM54uIY
Braun PS500, Shure M-75, Technics G700 M2, NAD 3240PE, Focal Chora 806
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: wkładka do Braun PS500

#19

Post autor: winylowy_luke »

Mam SASy - to to samo co ML. Doskonale sobie radzą z IGD 8-)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Braun PS500

#20

Post autor: Wojtek »

herjob pisze:
03 kwie 2022, 08:17
Do jakich typów muzyki Twoim zdaniem najlepiej nadaje się AT540ML?
Na tym polega problem - do wszystkich, bo to dość uniwersalna wkładka, ale zarazem też nie jest neutralna.
herjob pisze:
03 kwie 2022, 08:17
Nie udało mi się tych dyskusji na ten moment odnaleźć wyszukiwarką.
Szkoda czasu na szukanie. Chodzi dokładnie o to co napisałem - podatność dynamiczna w specyfikacji nie zmieniła się względem starszej generacji, ale zalecane VTA już tak.
Jeszcze za czasów AT440 poradą na złagodzenie góry (oprócz zabawy z preampem, a na to nie każdy mógł sobie pozwolić) było zwiększenie VTA by mieć bardziej wyrównany dźwięk.

Stąd krążyło też pewne podejrzenie że VM540 to po prostu przepakowana 440 z wyższym zalecanym VTA, ale nie, mimo bardzo zbliżonej specyfikacji generatora - coś tam jeszcze dostroili. Mimo wszystko, nadal są to wkładki po jaśniejszej stronie mocy.

Innymi słowy: wyważenie tonalne względem 440 jest, ale niewielkie.
Stąd nadal bardziej doświadczonemu użytkownikowi bym zalecał dalsze korekty przy pomocy parametrów preampa.

Osobiście nie jestem fanem użytkowania ultra-ostrych szlifów przy nacisku 2g.
To troszkę (ale tylko troszkę) psuje walor, że taki szlif jest delikatny dla rowka.

Nie wiem natomiast jak się taka igła VM540ML zachowuje przy 1.4g (nominalnego VTA dla 440tki). Niby poza zakresem zalecanym przez producenta, ale skoro podatność jest nadal taka sama... ? Może zachowuje się nadal OK, ale zaburzy się balans tonalny?

Niestety nie miałem okazji porównać, a swoją ostatnią AT440 sprzedałem.
Nie wiem czy porównania względem AT150ANV czy AT160ML byłyby jeszcze miarodajne w takim kontekście (pewnie nie).
winylowy_luke pisze:
03 kwie 2022, 09:58
A i ta płyta testowa JVC znana jest z tego że podbija wysokie tony - wiec ten wykres jest nie do końca prawdziwy powyżej 10k.
Znajdźmy taki test prasowy z taką płytą testową która za Chiny ludowe nie pokaże tego podbicia :morda:

A tak na poważnie - wystarczą opinie użytkowników co mieli okazje sobie porównać nausznie przy słuchaniu swoich utworów "testowych".
herjob pisze:
03 kwie 2022, 18:04
O igłach microline krążą takie obiegowe opinie, że powodują rozjaśnienie dźwięku, ale widać w nowej serii już to co najmniej częściowo zwalczono.
Gdzie tam - to nadal jest prawidłowość SAS/ML/MR. Oczywiście da się zaprojektować wkładkę tak żeby całość była bardziej wyważona.

Patrz V15 III z SASem - świetna kombinacja wyważająca bo podciąga górę pasma wkładki która w oryginale miała dominujący bas i średnicę.


A tak wracając bardziej do tematu:

Znamy już tą masę ori headshella i wyjaśniamy sobie kwestię wymienialności tych koszyków na ramieniu Brauna czy jednak pomijamy to? :morda:
Wojtek pisze:
30 mar 2022, 22:49
albo MM z nowej serii Sumiko.
Konkretnie to Sumiko Moonstone.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
herjob
Posty: 59
Rejestracja: 24 paź 2016, 19:44
Gramofon: Braun PS500

Re: wkładka do Braun PS500

#21

Post autor: herjob »

Wojtek pisze:
03 kwie 2022, 19:00
Znamy już tą masę ori headshella i wyjaśniamy sobie kwestię wymienialności tych koszyków na ramieniu Brauna czy jednak pomijamy to?
Sprawa niewątpliwie warta jest przedyskutowania.
Masa oryginalnego headshella kompletnego z kabelkami to 9,95-10,00 g.
Śrubek nie ważyłem, bo ich długość trzeba dobrać do rodzaju wkładki (użycie za długich niszczy headshell i trzeba go kleić).
Na foto na dole sposób odmierzania właściwej odległości montażowej wg instrukcji serwisowej.
Braun PS500.JPG
Braun PS500, Shure M-75, Technics G700 M2, NAD 3240PE, Focal Chora 806
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Braun PS500

#22

Post autor: Wojtek »

Skoro ori waży 10g to możesz sobie łatwo zbić masę efektywną (nawet do 4g mniej) stosując odpowiednio lżejszy headshell.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
herjob
Posty: 59
Rejestracja: 24 paź 2016, 19:44
Gramofon: Braun PS500

Re: wkładka do Braun PS500

#23

Post autor: herjob »

Czy twoim zdaniem są takie headshelle ze pozwolą mi zamontować wkładkę o 15 mm bliżej niz w standardzie SME? W typowych główkach zakres regulacji jest nie za duży.
Braun PS500, Shure M-75, Technics G700 M2, NAD 3240PE, Focal Chora 806
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Braun PS500

#24

Post autor: Wojtek »

Ah racja, to jest krótki headshell.

Dla własnej wygody zbadałbym (szablonami) czy dla innej geometrii wkładka mogłaby być wysunięta dalej niż w zaleceniu fabrycznym.

Ale jeśli chcesz się trzymać fabryki to dość krótkie są m.in. starsze koszyki Grace. Modele HS-1/2/3/4 przynajmniej.
Zwykle muszę w nich wysuwać wkładkę na skrajny przód by załapać dystans 52mm.
Okolice 39mm są spokojnie osiągalne tutaj.

Kolejna rzecz to kwestia samej wkładki i relacji dystansowej między grotem igły, a punktem mocowania w headshellu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
herjob
Posty: 59
Rejestracja: 24 paź 2016, 19:44
Gramofon: Braun PS500

Re: wkładka do Braun PS500

#25

Post autor: herjob »

Używanie w tym gramofonie szablonów to jest dramat. W przypadku Shure to prawie nic nie widać. Ja zawsze ustawiam po prostu odległość montażową według instrukcji, na szlifach sferycznym i eliptycznym nie słychać zniekształceń. Wydaje się, że odległość osi obrotu ramienia do osi szpindla jest zgodna z wartością projektowana w zakresie + 2 mm. Powinno być 193, a u mnie jest około 195 mm, przy czym nie mam specjalnego protraktora, aby to zmierzyć w pełni dokładnie. Zrobiłem więc obliczenia geometrii w kalkulatorze na VE i wklejam wyniki. Wychodzi że można tu kombinować w zakresie prawie 4 mm odległości montażowej.
obliczenia.JPG
Braun PS500, Shure M-75, Technics G700 M2, NAD 3240PE, Focal Chora 806
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Braun PS500

#26

Post autor: Wojtek »

OK, zawsze coś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
herjob
Posty: 59
Rejestracja: 24 paź 2016, 19:44
Gramofon: Braun PS500

Re: wkładka do Braun PS500

#27

Post autor: herjob »

Tak z położenia szablonów to mi wychodzi że to fabryczne ustawienie na headshelu 39,5 mm, to najbardziej odpowiada customowemu ustawieniu [ARM 1], czyli overhang 17 mm.
Ciekawe co tam Braun wymyślił fabrycznie?

AKTUALIZACJA
fabrycznie Braun ma:
- 210 mm długości efektywnej,
- overhang 17 mm.
Czyli nie jest to żaden Bearwald itp....
ewwewwerw.JPG
Czy ktoś jeszcze ma jakieś propozycje wkładek do rozważenia???
Braun PS500, Shure M-75, Technics G700 M2, NAD 3240PE, Focal Chora 806
Matiu23
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2021, 22:08

Re: wkładka do Braun PS500

#28

Post autor: Matiu23 »

U mnie na Braunie jest ATVM95ML, całość wypada w okolicach 8-9hz, brzmienie bardzo szczegółowe i zrównoważone. Ważne, aby trzymać się odpowiednich parametrów pojemnościowych na linii przedwzmacniacz-kable-wkładka (u mnie wychodzi coś w granicach 150pF), a wkładka odwdzięczy się tym co ma najlepsze. I wg mnie jeszcze ważna rzecz, mianowicie Brauna słucham bez pokrywy, bo ona dosyć mocno rezonuje. Herjob - spróbuj nie mieć uprzedzeń do tej AT, a myślę, że polubisz ją. To oczywiście budżetowa wkładka, ale do Brauna idealna :)
ODPOWIEDZ