Wkładka do ok 1200-1300 zł

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1149
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#106

Post autor: Piterski »

Może już nie odbiegajmy od tematu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#107

Post autor: Regsoft »

Bacek pisze:
13 gru 2019, 11:46
A czmu? Kuzma to nie jest ale ramię Technicsa to bardzo przyzwoite ramię.
Nikt mu przyzwoitości nie odbiera. Po prostu moim zdaniem optymalne brzmienie (głównie na niskich tonach) uzyskuje przy ok. 25g masy efektywnej ramienia. Technics ma uniwersalne ramię więc sporo lżejsze. Sam do 103-ki przy PUA-7 dorzucam 15g headshell i słyszę różnicę. Wrzuć sobie początek "whola lotta love" na ramiona 11~25g i będziesz wiedział od razu w czym rzecz. Druga sprawa, że 103-ka jest świetnym (jak to Szeryf kiedyś ujął) all-rounderem ale najlepiej dogaduje mi się z płytami rockowymi z epoki a przy takich wypasach jak Moffi to ja bym jednak użył przynajmniej eliptyka ...
MMarek pisze:
13 gru 2019, 12:05
na początek zapolować na
Piterski ma rację. Trzeba spróbować posłuchać bez płacenia ...
MMarek pisze:
13 gru 2019, 12:05
Nie jest także tajemnicą, że Demony MC dobrze się czują w towarzystwie
Napiszę to samo co o PRE: Nie idź tą drogą na tym etapie :lol:
MMarek pisze:
13 gru 2019, 12:28
szukam i znaleźć nie mogę
Nie dziwię się bo to jakieś dziwne ... u mnie (pomijając samą płytę) najpierw kolumny ... potem pokój i generator z igłą ... potem ... nic ... potem pre / sut ... potem wzmak ... długo nic ... na końcu inne takie (wolę nie mącić w wątku) :D A procenty to ważne są w sączonym płynie ... no do czyszczenia tego tam ... no :mrgreen:
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#108

Post autor: MMarek »

Regsoft pisze:
13 gru 2019, 12:37
Piterski ma rację. Trzeba spróbować posłuchać bez płacenia
Zgadzam się.
I już o tym wczoraj wspomniałem dużo przed wzmiankowanym przez Ciebie forumowiczem.
Regsoft pisze:
13 gru 2019, 12:37
Napiszę to samo co o PRE: Nie idź tą drogą na tym etapie
Czyli, że co Denon MCLO+SUT to nie jest właściwa droga? :think:
Ale sugerowanie MCLO już teraz to jest ta właściwa droga?
Sory, ale nie rozumiem.
Regsoft pisze:
13 gru 2019, 12:37
Nie dziwię się, bo to jakieś dziwne...
Tak i to delikatnie mówiąc.
Autor skasował tą informację, która ma się do rzeczywistości jak @#$#@

Zgadzam się z Tobą Regu jak idzie o hierarchię ważności poszczególnych elementów toru audio.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#109

Post autor: Regsoft »

MMarek pisze:
13 gru 2019, 12:50
Sory, ale nie rozumiem
To są właśnie niuanse i wchodzenie w szczegóły tam gdzie trzeba zająć się ogółem. Ani nie wiesz czy brzmienie Denona jest tym poszukiwanym, ani czy to w ogóle będzie MC a jeśli nawet to SUT, z którego sam korzystam przy MCLO wynika chyba głównie z wyraźnie u mnie lepszego PRE MM niż MC (Nuda), a w przypadku innego PRE może już tak nie oddziaływać. Po prostu wydaje mi się, że pisanie o SUT w tym momencie nie ma sensu ... :think:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#110

Post autor: Bacek »

Regsoft pisze:
13 gru 2019, 12:37
Nikt mu przyzwoitości nie odbiera. Po prostu moim zdaniem optymalne brzmienie (głównie na niskich tonach) uzyskuje przy ok. 25g masy efektywnej ramienia. Technics ma uniwersalne ramię więc sporo lżejsze. Sam do 103-ki przy PUA-7 dorzucam 15g headshell i słyszę różnicę. Wrzuć sobie początek "whola lotta love" na ramiona 11~25g i będziesz wiedział od razu w czym rzecz. Druga sprawa, że 103-ka jest świetnym (jak to Szeryf kiedyś ujął) all-rounderem ale najlepiej dogaduje mi się z płytami rockowymi z epoki a przy takich wypasach jak Moffi to ja bym jednak użył przynajmniej eliptyka ...
Ale ja nie mówię o wieszaniu DL103 jak leci. Trzeba po prostu tak dobrać headshell lub ew dociążenie żeby to 25g efektywnej było.
To ramie to nie cienka rurka z Duali, nie zegnie się a łożyska dadzą radę.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#111

Post autor: MMarek »

Regsoft pisze:
13 gru 2019, 13:30
Ani nie wiesz czy brzmienie Denona jest tym poszukiwanym
Pełna zgoda. Nie ja zacząłem sugerować - proponować - rekomendować jogurta.
Post #91 ;)
Regsoft pisze:
13 gru 2019, 13:30
ani czy to w ogóle będzie MC
Pełna zgoda. Nie ja pierwszy zacząłem sugerować - proponować - rekomendować Jogurta.
Nawet poddałem w wątpliwość, czy MC na drugą wkładkę to właściwe posunięcie by było.
Regsoft pisze:
13 gru 2019, 13:30
Po prostu wydaje mi się, że pisanie o SUT w tym momencie nie ma sensu
Tutaj się nie zgodzę. Moim zdaniem ma sens o tym chociażby wspomnieć jeśli się sugeruje - proponuje - rekomenduje Jogurta.


Ja zaproponowałem wkładkę MM o 100% denonowym charakterze.
Tak tylko dla porządku dodam, że mam DL109D, mam DL301mk2
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#112

Post autor: Bacek »

Ok, mam link do tego DL-103 + Sl1200 Warto dokładnie przeczytać. Trochę teorii, trochę obliczeń potem trochę pomiarów sprawdzających czy obliczenia były słuszne.

https://theartofsound.net/forum/showthr ... r-a-while)
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#113

Post autor: Regsoft »

Bacek pisze:
13 gru 2019, 13:32
tak dobrać headshell lub ew dociążenie żeby to 25g efektywnej było
To nie będzie takie proste. GR ma lżejsze ramię niż stara 1200. I nawet jak przeciążysz headshell te parę gramów powyżej granicy skali równowagi przeciwwag to tych 25g możesz nie wycisnąć ... :think:

I jeszcze raz powtórzę. To nie jest problem z rezonansem tylko wyciśnięcia maksymalnej jakości przekazu ze 103-ki. Nie napisałem, że się nie da tylko, że nie będzie to optymalne (będzie dobrze ale znajdzie się gramofon gdzie ta wkładka jeszcze lepiej zagra). Drugi problem to sam charakter 103-ki. Nie w każdym rodzaju źródła sprawdzi się najlepiej ...

PS. Żeby nie było nieporozumień. To moja ulubiona wkładka (stąd ciężkie godziny testów na różnych ramionach i różnych headshell) i jeśli miałbym możliwość używania tylko jednej to byłaby to właśnie 103R (był taki wątek o bezludnej wyspie) 8-)
MMarek pisze:
13 gru 2019, 13:38
Tutaj się nie zgodzę
A ja pozwolę sobie zachować w tej sprawie zdanie odrębne od Twojego 8-) Ani nie jest to dobry etap ani nie dam się naciągnąć na stwierdzenie, że do Denona MCLO zawsze lepiej dać SUT (to, że sam używam wynika moim zdaniem głównie z ograniczeń mojego Pre MC) ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41517
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#114

Post autor: Wojtek »

Piterski pisze:
13 gru 2019, 11:07
Nie podają w niej lub ja nie znajduję masy efektywnej ramienia, a jak wiadomo wkładka oprócz masy ma jeszcze podatność.
Technicsy SL-1200 mają standardowo 12g masy efektywnej przy 7.5g headshellu.
Czyli niewiele mniej od takiego PUA-7.
Wystarczy cięższy headshell + dodatkowy ciężarek i już masz spoko warunki dla legitnego rezonansu przy DL-103/103R.
Regsoft pisze:
13 gru 2019, 11:27
Fakt, że najlepiej jakby mógł posłuchać gdzieś różnych wkładek ... ale z tym preampem na tym etapie to też jak dla mnie dziwny pomysł (pełna zgoda) ... a kolumny to czuję, że kiedyś wymieni bo ma parcie na mocniejszego kopa ...
No dokładnie. Problem w tym że zmiana kolumn (jeśli mają być nowe) to już byłby konkretniejszy wydatek na start.
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
Raczej nie pozwalam, żebyś Ty to robił bezkarnie jak w większości dyskusji.
Sory Karol, może Tobie się wydaje inaczej, ale masz zbyt krótkie rękawki na takie szeryfowanie ;)
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
Czyli przyznajesz, że poniżej pewnego budżetu nie da się osiągnąć określonej jakości.
Dziękuję, tylko i wyłącznie o to mi chodziło.
Nigdzie nie napisałem że na każdą wkładkę z pułapu 1500 złotych znajdę lepszą za 500 (nową) :)
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
a jednocześnie choćby przyklad wkładek pokazuje, że pewnych rzeczy nie da się osiągnąć poniżej określonej kwoty
Przy ekstremach na pewno, ale to nie jest kwestia bez wyjątków przecież.
Dlatego nadal śmiało mogę negować Twoją filozofię/podejście jako coś absolutnego :)

"Pieniądze nie grają" ktoś kiedyś napisał :morda:
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
Pricing - czyli wyceny jakie serwują nam producenci mają pozycjonować ich produkty na tle innych i choćbyśmy bardzo chcieli to nie da się uniknąć posługiwania tymi ramami. Oczywiście można na podstawie testów własnych zweryfikować niektore produkty, ale powiedzmy sobie wprost - nie dasz rady zrobić tego ze wszystkim.
Przywołaj może swoją opinię na temat kosztów regeneracji wkładek MC u producenta ;)
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
Próbujesz usilnie udowodnić mi i innym, że kasa to moje jedyne kryterium oceny, co jest bardzo dalekie od prawdy, ponieważ w moim torze znajdują się zarówno rzeczy relatywnie tanie jak i relatywnie drogie.
Nie mam co wmawiać, bo nie chodzi o "jedyne", a główne :) I próbujesz kolegę namówić by robił to samo, zupełnie niepotrzebnie.
Nikt inny nie wprowadził do tego tematu wyliczanki ile jaki klocek kosztuje (czy też "powinien kosztować") w relacji do pozostałych.
To Twoja metodologia.
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
A ja wiem doskonale - dlatego że tradycyjnie (dla siebie) zamiast starać się zrozumieć kontekst starasz się znaleźć w wypowiedzi jakiś haczyk, po czym rozbijasz to na 10 cytatów i w ten sposob uprawiasz własnie nagminnie demagogię. Mniemam, że wynika to z wykonywanego przez Ciebie zawodu, natomiast język polski i fora to nie język programowania i kanony są nieco inne.
Człowieku, daruj sobie takie analizy i wywody na mój temat, bo robisz z siebie tylko coraz większego buraka.
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
Przecież to oczywiste, że z Husarią Redowi nagle szlif się nie wyostrzy, a Blackowi stępi z Art DJ pro.
Natomiast ogólny odbiór (a o to walczymy robiąc system) będzie lepszy i tyle.
Z waszych wcześniejszych wypowiedzi wynikało co innego, stąd to nieporozumienie, przez niedopowiedzenie.
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
W sensie ma się tłumaczyć teraz dlaczego go źle zrozumialeś? No nie wiem , czy będzie mu się chciało, czy następnym razem po prostu machnie ręką na taką dyskusję.
Nie, bardziej potwierdzić czy się zgadza teraz z tym co sam napisałem, skoro wcześniej się nie zgadzał.
Ja na ten moment mogę tylko się domyślać, a zawsze lepiej jednak wiedzieć, szczególnie przy nieporozumieniach :)
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
Oczywiście, że igła i generator ma największy wpływ.(ciach)
Aha. No to dobrze, cieszę się.
MMarek pisze:
13 gru 2019, 12:28
Dałbym sobie rękę obciąć, że wczoraj w tym wątku ktoś dokonał procentowego podziału poszczególnych elementów toru audio i ich wpływu na odbiór i wyglądało to następująco: wkładka z igłą 35%; preamp 35%, wzmacniacz 15% i kolumny 15%.
Teraz szukam i szukam i znaleźć nie mogę.....
Dobrze pamiętasz! To było w wątku o Technicsie: viewtopic.php?p=269622#p269622
Przytoczę:
charliez88 pisze:
22 lis 2019, 15:35
Podsumowując: pokuszę się o stwierdzenie, że tor analogowy to: 35% wkładka, 35% preamp, 15% ramię i 15% konstrukcja gramofonu/napędu.
Oczywiście w róznych przypadkach te kilka procent można byłoby pewnie przesunąć w jedną, czy drugą stronę.(ciach)

Dlatego uważam, ze nie ma co zużywać drogiej wkładki na kiepskim preampie.
Tak więc nic nie zostało skasowane/ukryte, a po prostu pomyliłeś miejsca w których te słowa padły MMarek.
Kontekst natomiast jest nadal ten sam, bo tak jakby wracamy tutaj do tamtej dyskusji :)

Nie wiem teraz czy zdanie "oczywiście że igła ma i generator ma największy wpływ" można podciągnąć pod "różne przypadki" :think:
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
To do mnie ? Rozwiń proszę, bo nie wiem ,gdzie skłamalem i gdzie mnie za rękę złapaleś ?
Krótka pamięć?

Chodzi o fałszywe stwierdzenia jakobym proponował koledze zakup już trzeciej wkładki i że to przeze mnie kupił igłę 2M Blue, pomimo że od początku chodzi o drugą wkładkę, a sam autor podkreśla że zakup lepszej igły to jego własny pomysł.

Nie wycofałeś się z tych fabrykacji, jedynie zbyłeś lub zignorowałeś.

Jeśli Tobie to pasuje to mogę po prostu przyjąć że taka Twoja natura i nie stoisz ponad czymś takim. Nie ma problemu.
Regsoft pisze:
13 gru 2019, 14:08
GR ma lżejsze ramię niż stara 1200.
Ma? Ja widziałem info że nadal pozostało 12g masy efektywnej. Jak masz jakieś inne pewniejsze źródło to przytocz proszę.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#115

Post autor: Bacek »

Regsoft pisze:
13 gru 2019, 14:08
To nie będzie takie proste. GR ma lżejsze ramię niż stara 1200. I nawet jak przeciążysz headshell te parę gramów powyżej granicy skali równowagi przeciwwag to tych 25g możesz nie wycisnąć ... :think:

I jeszcze raz powtórzę. To nie jest problem z rezonansem tylko wyciśnięcia maksymalnej jakości przekazu ze 103-ki. Nie napisałem, że się nie da tylko, że nie będzie to optymalne (będzie dobrze ale znajdzie się gramofon gdzie ta wkładka jeszcze lepiej zagra).
1200 ma 12g masy efektywnej wliczając w to oryginalny headshell, jego waga w tych 12 to 7g. Nowe ramię samo z siebie dużo mniejszej masy efektywnej nie będzie mieć. 2g? Przeciwwagę daje się większa lub dodatkową (w starych modelach była dodatkowa oryginalna dokręcana). I tyle jeżeli chodzi o rezonanse.
Cała reszta efektu działania ramienia będzie dotyczyć w mniejszym lub większym stopniu także pozostałych wkładek, ale o zmianie ramienia tu nie dyskutujemy.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#116

Post autor: MMarek »

Wojtek pisze:
13 gru 2019, 14:25
Tak więc nic nie zostało skasowane/ukryte, a po prostu pomyliłeś miejsca w których te słowa padły MMarek.
Dzięki Wojtku.

Jednak źle zapamiętałem (SKS :D ), bo autor wspomina tutaj wyłącznie o gramofonie i preampie - nie pisze o wzmacniaczu i kolumnach....

Pamiętałem jednak, że coś mi nie pasowało - stąd szukałem tego wpisu, bo tor analogowy nie może być wyłącznie tymi dwoma elementami dając łącznie 100%.

Nawet przyjmując teoretycznie takie uproszczenie ja kompletnie się nie zgadzam, że wartość procentowa wkładka+igła = pre.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2019, 15:01 przez MMarek, łącznie zmieniany 2 razy.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#117

Post autor: Zeroqll »

Wojtek pisze:
13 gru 2019, 14:25
charliez88 pisze:
13 gru 2019, 12:15
Przecież to oczywiste, że z Husarią Redowi nagle szlif się nie wyostrzy, a Blackowi stępi z Art DJ pro.
Natomiast ogólny odbiór (a o to walczymy robiąc system) będzie lepszy i tyle.
Z waszych wcześniejszych wypowiedzi wynikało co innego, stąd to nieporozumienie, przez niedopowiedzenie.
W moim pierwszym poście w tym wątku napisałem
Zeroqll pisze:
12 gru 2019, 10:23
Uważam, że dobry preamp to podstawa winylowego toru i większą frajdę ze słuchanych płyt uzyskuję z połączenia dobry preamp i budżetowa wkładka niż słaby preamp i klasowa wkładka.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#118

Post autor: Bacek »

Zeroqll pisze:
12 gru 2019, 10:23
Uważam, że dobry preamp to podstawa winylowego toru i większą frajdę ze słuchanych płyt uzyskuję z połączenia dobry preamp i budżetowa wkładka niż słaby preamp i klasowa wkładka.
A jak będzie w wypadku budżetowego preampu i klasowej wkładki? Ogólnie to takie uogólnienia są o kant czegoś potłuc, bo co to znaczy słaby a co budżetowy. Pomijając skrejnie cenowe przypadki czyli porównywanie czegoś za 50pln z czymś za kilka tysięcy sama cena nic nie mówi o jakości czegokolwiek.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41517
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#119

Post autor: Wojtek »

OK Zeroqll, ale skoro "większa frajda" to znaczy że wyżej stawiasz wkład preampa niż wkład generatora z igłą do brzmienia całości.
Czy nie?
Pytam dla jasności żeby znowu nie spotykać się z zarzutami że coś opacznie zrozumiałem.
Bacek pisze:
13 gru 2019, 15:11
Ogólnie to takie uogólnienia są o kant czegoś potłuc, bo co to znaczy słaby a co budżetowy.
Myślę że w tym wypadku chodzi o synonim :) Konkretny przykład to wspominany już Art DJ Pre lub coś jeszcze niższej klasy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: Wkładka do ok 1200-1300 zł

#120

Post autor: Zeroqll »

Wojtek pisze:
13 gru 2019, 15:12
OK Zeroqll, ale skoro "większa frajda" to znaczy że wyżej stawiasz wkład preampa niż wkład generatora z igłą do brzmienia całości.
Czy nie?
Pytam dla jasności żeby znowu nie spotykać się z zarzutami że coś opacznie zrozumiałem.
Bacek pisze:
13 gru 2019, 15:11
Ogólnie to takie uogólnienia są o kant czegoś potłuc, bo co to znaczy słaby a co budżetowy.
Myślę że w tym wypadku chodzi o synonim :) Konkretny przykład to wspominany już Art DJ Pre lub coś jeszcze niższej klasy.
Czy przeczytałeś mój cały pierwszy post czy odnosisz się tylko do tego konkretnego cytatu?
Tam wyraźnie napisałem, że "dobry preamp to podstawa fajnego brzmienia, kształtowanego przez wkładki". Napisałem również, co to dla mnie dobry preamp i co odróżnia go od słabego, wymieniłem również te preampy.
Aby być dobrze zrozumianym, uważam że każdy element toru audio ma wpływ na brzmienie a wkładka w stopniu największym ma wpływ w torze analogowym, o ile nie jest tłamszona przez słaby preamp. Doprowadzenie tego elementu w torze do dobrego poziomu uważam za ważniejsze dla ogólnego brzmienia niż wymianę wkładki, o ile zakładany budżet na to pozwala, tak jak w tym przypadku. Dla przykładu- wolę brzmienie które uzyskałem z zestawienia Buphono i Shure M75 z eliptykiem, niż Graham z ADC XLM czy Elac 796 z oryginalnymi igłami. Dlatego też jeżeli widzę kogoś kto szuka wkładki za 1300zl a ma potencjalnie słaby preamp to sugeruję mu aby zainteresował się preampem, tymbardziej jeżeli forumowi koledzy umożliwiają zrobienie tego bezkosztowo. Wtedy zakup gorszej wkładki za 200-300zl może dać finalnie lepsze rezultaty niż zakup wkładki za 1300zl przy słabym pre.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2019, 17:08 przez Zeroqll, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ