wkładka do KP-990, następca 2M blue

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#76

Post autor: koscidogitary »

Dzięki za pomoc.
Na chwilę obecną z nowych MC w promocyjnej cenie mam dostępną tylko Ortofon Quintet Blue za 1300zł (normalna cena ponad 1600zł).
Jeszcze przemyślę ten zakup.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#77

Post autor: Wojtek »

Na forum chyba nie ma zbyt wielu fanów Quintetów (ale nie pamiętam dlaczego), co innego seria Rondo, ale to już też inny budżet.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#78

Post autor: koscidogitary »

Rondo (Blue) poza moim zasięgiem finansowym i chyba na razie także poza potrzebami.
Widzę, że ciężko będzie w niedużej kwocie kupić MC.
Zostaje nieśmiertelny "Demon" DL-103R tyle, że mimo wszystko chciałbym eliptyka.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#79

Post autor: MMarek »

koscidogitary pisze:
07 sty 2020, 09:08
Zostaje nieśmiertelny "Demon" DL-103R
Niekoniecznie.
Jest Denon DL-301mk2
koscidogitary pisze:
07 sty 2020, 09:08
tyle, że mimo wszystko chciałbym eliptyka.
j.w. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#80

Post autor: Wojtek »

koscidogitary pisze:
07 sty 2020, 09:08
Widzę, że ciężko będzie w niedużej kwocie kupić MC.
Musisz przyjąć że najtańsze nowe MC to jednak zwyczajowo niska liga MC.
Tyle że nie może to być tak tanie jak AT-91 w świecie MM, bo produkcja wkładki MC jest trudniejsza i kosztowniejsza, nie mówiąc już o mniejszej skali produkcji (bo mniejszy popyt itd.).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#81

Post autor: Regsoft »

koscidogitary pisze:
07 sty 2020, 09:08
Zostaje nieśmiertelny "Demon" DL-103R tyle, że mimo wszystko chciałbym eliptyka.
Wiem, że było ale ...

https://www.ebay.pl/itm/Denon-DL-301II- ... 3635574068

PS. Sprzedawca 2juki nie dosyć, że sprawdzony to jeszcze często dostaje się bonus celny (u mnie Japonię zawsze clą a Chiny wciąż jeszcze nie) ...
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#82

Post autor: koscidogitary »

Regsoft pisze:
07 sty 2020, 09:47
Wiem, że było ale ...
Fajna opcja.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4732
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#83

Post autor: MMarek »

koscidogitary pisze:
07 sty 2020, 10:11
Fajna opcja.
Tak. I jak Regu napisał - sprzedawca sprawdzony.
Trzeba się jednak liczyć z cłem i VAT-em. Mnie zawsze naliczają.
Co nie zmienia faktu, że nawet z opłatami - to dobra okazja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#84

Post autor: Wojtek »

MMarek pisze:
07 sty 2020, 10:18
Trzeba się jednak liczyć z cłem i VAT-em. Mnie zawsze naliczają.
Wiele zależy od urzędu celnego pod który się podlega :)

U mnie (Warszawa) to jest zawsze loteria. Czasami też długo przetrzymują towar nawet jak doślę im wszystkie dokumenty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#85

Post autor: wojtekf »

Zupełnie z innej beczki - a może Ortofon MC-3 Turbo?
Ja wiem, że wysokopoziomowa (i pewnie trzeba będzie cięższy headshell znaleźć), ale za to Nude Fine Line...
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#86

Post autor: koscidogitary »

Ponieważ często szybciej działam niż myślę a czasu u mnie jak na lekarstwo, nie czekając na kolejne Boże Narodzenie, zamówiłem dwie wkładki po retipie z możliwością zwrotu: Audio Technica AT-F3, eliptyk, dość duży sygnał oraz Denon DL-103M, też eliptyk, niski sygnał. Zobaczę jak to pójdzie na tej mojej aparaturze. Jeśli mały sygnał nie da rady a AT ze swoim wiekszym sygnałem będzie się zgrywać, to z grubsza będę wiedział na czym stoję i pomyślę co dalej - w innych wątkach pisałem o tym, że zastanawiam się nad SUT i składam (wspólnie ze znajomym) preamp hybrydowy. Ponadto wspomniany wyżej nowy DL-301II (relatywnie duży sygnał) także biorę pod uwagę. Te opcje na razie w zupełności zaspokajają moje potrzeby związane z techniką MC a sporo się wyjaśni po odsłuchu. Dzięki jeszcze raz za konkretną pomoc w temacie, który dla mnie jest zupełną nowością. W swoim czasie podzielę się uwagami w temacie 'kolekcje sprzętowe'.
Zeroqll
Posty: 965
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:58

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#87

Post autor: Zeroqll »

A jaki masz preamp?
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#88

Post autor: koscidogitary »

NAD PP375 MM+MC modyfikowany (wymieniony opamp), jest możliwość wlutowania pojemności i rezystancji obciążenia - ustawię pod daną wkładkę już na stałe
a do tego właśnie się składa coś takiego:
https://www.iwistao.com/products/tube-m ... i-diy#menu
- hybryda zbalansowana MM+MC.
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#89

Post autor: koscidogitary »

koscidogitary pisze:
06 sty 2020, 21:01
Przesiadam się z EPC-270C, Nagaoka MP-110 i MP-200.
Liczę, że będzie jeszcze ciekawiej niż z MP-200.
Dzięki uprzejmości Cantilevera wypożyczyłem do odsłuchu dwie retipowane wkładki MC: Audio Technica AT-F3 (eliptyk) oraz Denon DL-103M (także eliptyk).
Gramofon VICTOR QL-A75 ramię proste, preamp NAD PP375 MM/MC.
Budżetowy preamp NAD o dziwo znakomicie dał sobie radę ze wzmocnieniem sygnału 0,12mV Denona.
Wkładka DL-103M zagrała zupełnie inaczej niż Nagaoka MP-200 - już teraz wiem czym charakteryzuje się brzmienie wkładek MC w odróżnieniu do MM.

- Scena jest głębsza, ukryte detale lepiej słyszalne, lepszy, bardziej konturowy bas.
Liczyłem, że będzie ciekawiej niż MP-200 ale efekt przerósł moje najśmielsze wyobrażenia o brzmieniu MC.

Próbując ubrać to w inne słowa użyję porównania, że słuchając MP-200 to jest tak jaby stać na bardzo dobrym koncercie ulubionej kapeli w strefie VIP przed sceną, po jej środku, za plecami realizator dźwięku - no po prostu lepiej się nie da;
Słuchając DL-103M to tak jak by być w tej samej strefie VIP ale z plakietką 'stage crew' i móc w każej chwili w trakcie koncertu podejść np. do odłuchu danego muzyka i posłuchać jak on sam brzmi, a potem znów wrócić na swoje vipowskie miejsce i dalej ogarniać koncert z pierwszej linii.

Takiego wrażenia nigdy na winylu nie miałem. Kapitalna głębia sceny, możliwość bardzo łatwego wyselekcjonowania dowolnego instrumetu, dużo łatwo słyszalnych szczegółów.

Niestety DL-103M nie dokońca wpasował się w moją aparaturę - przeszkadzało mi delikatne 'ćwierkanie' wysokich tonów (głośniki Scan Speak Illuminator potęgują ten efekt). Ponadto wzmacniacz NAD 356bee ma lekko podkreśloną wysoką średnicę a wzmacniacz Krell ma zamontowane konturowe kondensatory Mundorf Silver Gold Oil. Wspomniałem o tym w wątku kolekcje sprzętowe. Reszta pasma super a basu nigdy lepszego z winyla nie słyszałem. MC są super jednak już na starcie są większe kłopoty ze zgraniem wkładki z posiadanym systemem w porównaniu do MM.
Dodatkowo nie znam masy efektywnej moich ramion (proste i S) i jedynie na słuch można było coś pokombonować.
Dociążanie headshella na niewiele się zdało, docisk do płyty też a i preamp mimo, że dał sobie radę z niskim poziomem sygnału, to nie jest najwyższych lotów.
Moje kolumny i wzmacniacze nie mają nic wspólnego z dźwiękiem typu 'vintage', więc gdzieś mi się to brzmienie wysokich tonów trochę rozjechało.

AT-F3 dużo mniej wymagająca, u mnie zagrała super i pewnie bym ją zostawił, ale po pierwsze trochę nie przepadam za audiotechnicowym, jasnym sznytem brzmienia, a po drugie, niestety, wcześniej posłuchałem tego Denona, który zwyczajnie wkręcił mi się w ucho.
Niestety też nie doszedł na czas 40-omowy SUT Cinemag 1254, więc nie miałem możliwości pobawić się takim wynalazkiem. Niestety też, nie mam na razie lepszego preampu do takich zabawek.

Wkładki odesłałem, doświadczenie bardzo ciekawe, postanowiłem jeszcze spróbować z Denonem DL-301 MKI z igłą fine-line, również retip od Cantilevera, któremu dziękuję za cierpliwość do mnie.

Liczę, że 301-ka zagra na mojej aparaturze odsłuchowej tak jak to sobie teraz wyobrażam, do tego powinien w tym samym czasie dojść wspomnainy wyżej SUT. O efektach napiszę w osobnym wątku dotyczącym SUT oraz w temacie 'pokaż mi swoją wkładkę'. Zobaczymy co dalej.

Naczytawszy się opisów o 103, 103R, 103M, 301, 301 MKII, itd. zauważyłem, że co do zasady większość opisów, w tym naprawdę bardzo ogólnym zarysie ma sens i pokrywa się tym, co usłyszałem np. na 103M, ale niesety diabeł tkwi w szczegółach i koleny raz przekonałem się, że bez odsłuchu w danej konfiguracji ani rusz.

Reasumując:
AT-F3 bardzo dobra w swojej cenie, można się zdziwić jak potrafi zagrać.
DL-103M kapitalna ale dość wymagająca sprzętowo.
Załączniki
DL-103M (za zgodą)
DL-103M (za zgodą)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2020, 17:03 przez koscidogitary, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do KP-990, następca 2M blue

#90

Post autor: Wojtek »

koscidogitary pisze:
13 sty 2020, 14:44
Liczę, że 301-ka zagra na mojej aparaturze odsłuchowej tak jak to sobie teraz wyobrażam
Czyli jak? :morda:
Będzie potem ciekawiej przy weryfikacji :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ