Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
Nosek12
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:43
Gramofon: SABA PSP-150
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#16

Post autor: Nosek12 »

Ok, czyli w takim razie pozostawienie wkadki. A jaką igłę poleciłbyś zamiast tej, która teraz jest aktualnie :) ? Bo za bardzo w temacie Philipsa nie jestem obeznany.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3761
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#17

Post autor: Obywatel »

Z czystym sumieniem mogę polecić tą:
https://www.jico-stylus.com/product_inf ... 53trfv8r83

Sam na niej gram i jest świetna.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#18

Post autor: Wojtek »

Podstawowa sprawa: czego Tobie brakuje w dźwięku? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Nosek12
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:43
Gramofon: SABA PSP-150
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#19

Post autor: Nosek12 »

Tak z moich odsłuchów na tej wkładce, to polskie tłoczenia były jakoś mniej wyraźne, było w nich więcej basu aniżeli całej reszty. Co do innych tłoczeń, było już nieco lepiej w tej kwestii. Na pewno chciałbym mieć większą przewagę wysokich i średnich tonów na ewentualnej innej wkładce. Wiem że na moje problemy z basem mógł wpłynąć też filtr loudness we wzmaga, ale jak go wyłączę, to dźwięk jest o wiele gorszy :-/
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3761
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#20

Post autor: Obywatel »

Spokojnie możesz iść w 412 mk2 od JICO. Poczujesz różnicę w porównaniu do taniego zamiennika, z którego aktualnie korzystasz.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Nosek12
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:43
Gramofon: SABA PSP-150
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#21

Post autor: Nosek12 »

Okej, a jest może jakiś europejski sklep w którym dorwę tą wkładkę? Bo trochę mnie przeraża cena przesyłki z Japonii :?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#22

Post autor: Wojtek »

Nosek12 pisze:
23 kwie 2018, 07:02
to polskie tłoczenia były jakoś mniej wyraźne, było w nich więcej basu aniżeli całej reszty. Co do innych tłoczeń, było już nieco lepiej w tej kwestii.
To dość typowe, ale porównujesz różne jakościowo tłoczenia płyt :)
Nosek12 pisze:
23 kwie 2018, 07:02
Na pewno chciałbym mieć większą przewagę wysokich i średnich tonów na ewentualnej innej wkładce.
Wiesz co - grasz w tej chwili na igle o szlifie sferycznym. Taki szlif nie jest specjalnie znany z wyciągania wysokich tonów z rowka :)
Także już igła eliptyczna poprawi sytuację.
Nosek12 pisze:
23 kwie 2018, 09:59
Okej, a jest może jakiś europejski sklep w którym dorwę tą wkładkę?
Igłę. Nie. Zresztą, w Europie i tak byłoby drożej bo sprzedawca jakoś musi sobie odbić import i VAT chociażby.
Nosek12 pisze:
23 kwie 2018, 09:59
Bo trochę mnie przeraża cena przesyłki z Japonii :?
Niestety takie ceny ma firma JICO. Za to bardzo szybko idzie bo to EMS.

Możesz "na zachętę" wypróbować tańszą igłę typu GP401/412 eliptyczna od Wamat na allegro.
Nie jest oczywiście tej samej jakości co igła JICO ale jednak eliptyk :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Nosek12
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:43
Gramofon: SABA PSP-150
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#23

Post autor: Nosek12 »

Okej, dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź 😉. A jeszcze tak z innej beczki - czy jest może jakaś inna wkładka we wspomnianym przeze mnie wcześniej pułapie cenowym, która jest zbliżona parametrami lub lepsza od Philipsa?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#24

Post autor: Wojtek »

Wyczuwam głęboką niechęć do importu towaru z Japonii :morda:
Inna wkładka która może, ale nie musi się spodobać to np. AT100. Do dostania chyba jeszcze w Niemczech.
https://www.ebay.de/itm/Audio-Technica- ... Swn~JauiJI
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Nosek12
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:43
Gramofon: SABA PSP-150
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#25

Post autor: Nosek12 »

Nie, to nie niechęć. Tylko czysta ciekawość. Pozostaje czekać na wypłatę i skusić się na japoński okaz :) chciałem jeszcze zadać pytanie odnośnie wzmacniacza. Mam w domu stara Elizabeth hifi i się zastanawiam czy w połączeniu z budżetowym preampem będzie miała porównywalne brzmienie jak Pioneer? Wiem że to dość nietypowe pytanie ale nie wiem czy jest sens takiej zamiany.
sbi
Posty: 215
Rejestracja: 01 lut 2016, 20:51

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#26

Post autor: sbi »

Elizabetka miała przecież wejście phono, raczej lepszej jakości niż budżetowy preamp, więc po co taka kombinacja?
Nosek12
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:43
Gramofon: SABA PSP-150
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#27

Post autor: Nosek12 »

Ta kombinacja jest podyktowana tym, że gramofon ma wyjścia cinch i nie wiem czy jest do tego taka przejściówka
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#28

Post autor: songo »

Nosek12 pisze:
23 kwie 2018, 07:02
Tak z moich odsłuchów na tej wkładce, to polskie tłoczenia były jakoś mniej wyraźne, było w nich więcej basu aniżeli całej reszty. Co do innych tłoczeń, było już nieco lepiej w tej kwestii.
Z moich obserwacji wynika, że jest to bardzo częsty przypadek w przypadku polskich płyt. Moja hipoteza robocza jest taka, że nie jest to wina tłoczenia, tylko odtwarzania płyt na gramofonach ze starymi wkładkami o bardzo dużej sile nacisku. Czasami w ogóle w takich płytach nie ma góry i nie nadają się one do słuchania, mimo że wizualnie mogą wyglądać idealnie.
Na pewno chciałbym mieć większą przewagę wysokich i średnich tonów na ewentualnej innej wkładce. Wiem że na moje problemy z basem mógł wpłynąć też filtr loudness we wzmaga, ale jak go wyłączę, to dźwięk jest o wiele gorszy :-/
Tak właśnie działa loundness: subiektywnie „poprawia” brzmienie, szczególnie przy cichym słuchaniu. Spróbuj wyłączyć i przyzwyczaić się do grania bez upiększeń. Podkręcenie głośności może pomóc. :)
Nosek12 pisze:
23 kwie 2018, 17:36
Ta kombinacja jest podyktowana tym, że gramofon ma wyjścia cinch i nie wiem czy jest do tego taka przejściówka
Oczywiście, że jest. Tu masz nawet w sklepie specjalistycznym, możesz sobie dokupić do niej inne winylowe gadżety. :)
http://winyle.pl/kable-do-gramofonu/973 ... a-din.html
Nosek12
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2018, 22:43
Gramofon: SABA PSP-150
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#29

Post autor: Nosek12 »

Kurcze, chyba za słabo musiałem szukać :-/ trochę mi teraz głupio, ale powoli staram się nadrobić swoje braki w temacie gramofonów. A z waszą fachowa pomocą przychodzi to szybciej i łatwiej 😉 dzięki wielkie jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Proszę o poradę,zmiana (wybór)wkładki.

#30

Post autor: Wojtek »

songo pisze:
23 kwie 2018, 18:00
Z moich obserwacji wynika, że jest to bardzo częsty przypadek w przypadku polskich płyt. Moja hipoteza robocza jest taka, że nie jest to wina tłoczenia, tylko odtwarzania płyt na gramofonach ze starymi wkładkami o bardzo dużej sile nacisku. Czasami w ogóle w takich płytach nie ma góry i nie nadają się one do słuchania, mimo że wizualnie mogą wyglądać idealnie.
Nie wyjaśnisz w ten sposób dlaczego tak "blado" gra wiele polskich płyt z epoki co nigdy nie były grane na kiepskim sprzęcie :)
Jak dla mnie to zbyt wybujała hipoteza by wrzucić każdy taki przypadek do jednego worka.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ