Wkładka do Sony PS 5520

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
BeeR
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2020, 00:06

Re: Wkładka do Sony PS 5520

#16

Post autor: BeeR »

Cześć,
odświeżam ten temat, ponieważ również mam ten gramofon i podobny problem z doborem wkładki, ale od początku...
Szukając nowej wkładki i czytając coraz więcej na ten temat pojawiło mi się kilka wątpliwości, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Dane gramofonu:
siła nacisku igły: 0-3g
waga wkładki: 4-14g
napięcie wyjściowe: 4 mV
seryjnie montowana wkładka VM-22GA induced magnet (MM)
seryjna igłą: stożkowa (conical) 1,5g-2,5g

1. Mam założoną wkładkę Pickering P/ATE Pat. no. 3.297.831, nie znalazłem nic o tej wkładce. Czy wymiana na inną w granicach 200pln (Adio Technica AT-VM95C https://www.winyle.pl/audio-technica/69 ... vm95c.html) cokolwiek zmieni? Czy możecie polecić coś innego, w budżecie powiedzmy 200-500pln?
2. Aktualnie założona wkładka wydaje się jakby była krzywa względem headshell, ale jak ją położę na talerz to wygląda jakby headshell był skrzywiony. Myślicie, że wkładka jest uszkodzona/skrzywiona i trzeba ją wymienić? Mam nadzieję, że widać to na załączonych zdjęciach.
3. Czas na igłę. Jeżeli aktualna wkładka nie byłaby zmieniona to igła obowiązkowo-jest skrzywiona:(. Co mógłbym tam zamontować?

Mam też kilka pytań ogólnych.
jeżeli gramofon będzie generował napięcie wyjściowe 4 mV, a w amplitunerze (WEGA R3141) mam podane napięcie wejściowe 2,5 mV przy 47.000 Ohm to z czym to się wiążę? Jeżeli miałoby to w czymś pomóc to kolumny jakie mam to unitra tonsil ZG40c 8 Ohm jako główne, i dodatkowe zg50c 8 Ohm.
Czy wszystko zagrałoby poprawnie gdyby założyć wkładkę z napięciem wyjściowym 2,5 mV?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Sony PS 5520

#17

Post autor: Wojtek »

BeeR pisze:
19 kwie 2020, 12:49
nie znalazłem nic o tej wkładce
Traktuj ją tak samo jak Pickering V-15 czy Stanton 500.
BeeR pisze:
19 kwie 2020, 12:49
cokolwiek zmieni?
Zmieni na pewno, ale niekoniecznie na lepiej.
BeeR pisze:
19 kwie 2020, 12:49
Czy możecie polecić coś innego, w budżecie powiedzmy 200-500pln?
Pewnie możemy, tylko nie wiadomo co polecać skoro nie piszesz co Tobie przeszkadza w obecnej.
BeeR pisze:
19 kwie 2020, 12:49
2. Aktualnie założona wkładka wydaje się jakby była krzywa względem headshell, ale jak ją położę na talerz to wygląda jakby headshell był skrzywiony. Myślicie, że wkładka jest uszkodzona/skrzywiona i trzeba ją wymienić? Mam nadzieję, że widać to na załączonych zdjęciach.
Brak zdjęć. Bez zdjęć ciężko cokolwiek powiedzieć.
BeeR pisze:
19 kwie 2020, 12:49
to igła obowiązkowo-jest skrzywiona:(. Co mógłbym tam zamontować?
OK, czyli też zbyt wiele nie mozesz powiedzieć o brzmieniu wkładki. Szukaj igieł do Stanton 500/Pickering V-15.
BeeR pisze:
19 kwie 2020, 12:49
jeżeli gramofon będzie generował napięcie wyjściowe 4 mV, a w amplitunerze (WEGA R3141) mam podane napięcie wejściowe 2,5 mV przy 47.000 Ohm to z czym to się wiążę?
Gramofon nie generuje napięcia tylko wkładka.
Po stronie amplitunera czy też po prostu preampa phono (wejście gramofonowe) rozchodzi się o czułość wejścia.
Skoro będziesz miał sygnał powyżej 2.5 mV to znaczy że wszystko OK.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
BeeR
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2020, 00:06

Re: Wkładka do Sony PS 5520

#18

Post autor: BeeR »

Coś poszło nie tak. Dosyłam zdjęcia.
Prosiłbym o rzucenie okiem na fotki, czy to wygląda jak powinno? Wiem, że na może być ciężko ocenić "na oko", ale może jakieś wnioski powstaną. Jeżeli wygląda to dobrze, to chyba zacznę od wymiany igły na nową i ponowną kalibrację.
Szukałem wkładki, która pomogłaby wydobyć większą szczegółowość, lepsze wydobycie każdego instrumentu i wysokości dźwięku wydawanych przez nie. Większej dynamiki, a nie tak jakby jednolity dźwięk, gdzie to w głowie sobie 'dociągasz' dźwięki, bo Ci ich tam brakuje. Dobrze jakby całość raczej była w ciepłej tonacji a nie surowej i ostrej jak dźwięk pisku kredy o tablicę. Może zmiana igły pomoże, jakiś inny szlif?
Załączniki
IMG_4734.jpg
IMG_4735.jpg
ODPOWIEDZ