Jaka wkładka T4P?

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#151

Post autor: Wojtek »

Przejrzałeś chociaż wątek w którym piszesz? Bo wygląda na to, że niezbyt ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#152

Post autor: restimek »

Witajcie.
Planuje zmienić posiadaną przeze mnie wkładkę Shure na jakąś AT -- możliwie najlepszą jaka "udźwignie" igłę od AT120 lub (jesli się da) nawet AT440MLA.

Czy moglibyście mi doradzić które wkładki t4p są kompatybilne z tymi iglami? Nie muszą być one odrazu dostepne na ebay (mogę na nie "polować")
Shure okazał się zbyt przymulony przy moim obecnym sprzecie --- po podłączeniu Technicsa p30 z oryginalna igla sferyczna 24cs zyskalem baaardzo duzo przestrzeni w dzwieku. Do tego calosc jest duzo dynamiczniejsza, taka żwawsza jednoczesnie nie meczac uszu jedynie wokale sa slabe duzo sybilantow itp (ale to cecha sferykow) - Przy glosnikach philipsa Shure gral lepiej niz Technics a z glosnikami avance jest zupelnie inaczej. Wkladka p30 to podobno nic innego jak produkt AT - stąd moja chęć przejścia na jakąś AT z igła podaną wyżej.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Jaka wkładka T4P?

#153

Post autor: pawlos »

Mozna kupic eliptyka do p30 lub wkładkę p33 bodajże montowana fabrycznie w sl-qx300
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#154

Post autor: restimek »

Już przerabiałem "zabawe" z eliptykami do tej wkładki - o jej efektach można przeczytać w tym wątku. Dlatego ta opcja nie wchodzi w grę.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#155

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:Wkladka p30 to podobno nic innego jak produkt AT
To prawda, ale jednak robiona pod dyktando Technicsa (nie istnieją "odpowiedniki" wypuszczone ze znaczkiem AT). Tak samo jak np. EPC-270C.
Nie wyciągałbym z tego tytułu wniosku, że wkładki AT brzmią tak samo jak wkładki Technicsa.
Przynajmniej moje doświadczenia tego nie potwierdzają :)

Jeśli chodzi o wkładki AT T4P kompatybilne z ATN-120 czy ATN-440MLa, wykaz modeli znajdziesz na poprzedniej stronie tego wątku ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jaka wkładka T4P?

#156

Post autor: restimek »

Hmm a myslalem ze jestem na bieżąco z tym wątkiem - przeoczyłem - mea culpa

Szkoda że poki co na ebay niem a ciekawej oferty - jest co prawda AT-132 ale cena jest przesadzona jak za sama wkladke bez igly.


Czy igla ATN-150 stoi wyżej od ATN-440MLA?

W wątku "Technics SL-10 - gra jeden kanał" napisałeś Wojtku że "nawet AT-150 (ta ostatnia z lekkim zastrzeżeniem co do VTF)." Mógłbyś to bardziej rozwinąć? Jakiego typu problemów mógłbym się spodziewać kupując igłę ATN-150 ?

Czyli podsumuwując - jesli upoluję któraś z tych wkładek:
AT-102/112/122/132/142/152 mogę napewno liczyć że igła 440Mla będzie bez problemu z nią pracowąć?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#157

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:Szkoda że poki co na ebay niem a ciekawej oferty - jest co prawda AT-132 ale cena jest przesadzona jak za sama wkladke bez igly.
Chodzi Ci o tą ofertę? http://www.ebay.de/itm/Audio-Technica-A ... 419993c16d
To od swojaka. Liczy na kasiastego jelenia z zachodu ;) Przejrzyj pozostałe jego oferty.
Może kielek go kojarzy, ma paru znajomych co wystawiają się na eBay z towarem.

Rozejrzyj się też za innymi wkładkami AT pod T4P. Audio Technica wtedy nieco wariowała z nazwami modeli, przez co wiele wkładek występowało pod różnymi nazwami, mimo że były jednym i tym samym.
Może akurat trafisz coś co tak naprawdę jest np. AT-132 w sensowniejszej cenie, tylko pod inną nazwą ;)

Realistic RX-1500 to tak naprawdę AT z serii którą poszukujesz: http://www.ebay.de/itm/REALISTIC-RX-150 ... 3aad9724a9

W USA znalazłem tanią AT-112EP: http://www.ebay.com/itm/Audio-Technica- ... 3aaee51556
restimek pisze:Czy igla ATN-150 stoi wyżej od ATN-440MLA?
Tak. Obczaj sobie wkładkę AT-150MLX ;)
restimek pisze:W wątku "Technics SL-10 - gra jeden kanał" napisałeś Wojtku że "nawet AT-150 (ta ostatnia z lekkim zastrzeżeniem co do VTF)." Mógłbyś to bardziej rozwinąć? Jakiego typu problemów mógłbym się spodziewać kupując igłę ATN-150 ?
Eh, co ja miałem na myśli pisząc te słowa 2 lata temu... szczerze nie pamiętam.

Generalnie nie widzę przeciwwskazań ani nie przewiduję problemów, gdyż praktycznie wszystkie te igły mają zalecany nacisk w okolicach standardu T4P (1.25g).
restimek pisze:Czyli podsumuwując - jesli upoluję któraś z tych wkładek:
AT-102/112/122/132/142/152 mogę napewno liczyć że igła 440Mla będzie bez problemu z nią pracowąć?
Frapujące pytanie, bo brzmi to tak jakbyś chciał się jeszcze upewnić czy byłem w pełni zmysłów kiedy pisałem o tym już wcześniej na forum :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka wkładka T4P?

#158

Post autor: restimek »

Wojtek pisze:
Chodzi Ci o tą ofertę? http://www.ebay.de/itm/Audio-Technica-A ... 419993c16d
Tak dokładnie o nią mi chodziło
wojtek pisze: W USA znalazłem tanią AT-112EP: http://www.ebay.com/itm/Audio-Technica- ... 3aaee51556
Właśnie zastanawiam się nad tą aukcją. Czy to dobra cena jak za tę wkładkę? W ogóle to orientujesz się w jakich cenach one zazwyczaj chodzą?
wojtek pisze: Tak. Obczaj sobie wkładkę AT-150MLX ;)
Już sam jej wygląd jest pożądniejszy niz 440Mla ;) Ale poki co zainteresuję się 440stka
wojtek pisze:
Frapujące pytanie, bo brzmi to tak jakbyś chciał się jeszcze upewnić czy byłem w pełni zmysłów kiedy pisałem o tym już wcześniej na forum :morda:
Haha :lol: :D
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#159

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:Czy to dobra cena jak za tę wkładkę?
Myślę, że tak.
restimek pisze:W ogóle to orientujesz się w jakich cenach one zazwyczaj chodzą?
Nie śledzę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6399
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Jaka wkładka T4P?

#160

Post autor: Regsoft »

To mój pierwszy post na tym forum więc kłaniam się nisko wszystkim czytającym rezydentom :clap:

Po prawie 30 latach przerwy postanowiłem przypomnieć sobie winylowe czasy i spróbować odświeżyć dawną fascynację. Dzięki forum czuję, że nie jestem tu wyjątkiem :lol:

Na ostrożny początek wybrałem niezbyt kosztowny i stosunkowo prosty w obsłudze, używany, półautomatyczny sprzęt Technicsa DD/T4P z 1982 roku. Sprzęt ma oryginalną wkładkę P24 wraz z igłą.

Choć brzmienie wydaje się całkiem przyjemne to pomny uwag, które pojawiają się na forum pomyślałem o wymianie igły bądź ewentualnie całej wkładki. Jako, że to dosyć tani sprzęt ćwiczebny i nie mam pewności czy stara miłość jednak nie zardzewiała to wyznaczyłem próg 250 zł na pokrycie kosztów operacji.

Po analizie postów w wątku oraz przemyśleniach własnych przygotowałem poniższą listę opcji. Oczywiście to nie wyczerpuje tematu ale chciałem pokazać, że w jakimś stopniu przygotowałem się do lekcji :D

- Igła eliptyczna JICO za ok. 100 zł (Thakker)
- Wkładka RFE0022 (Technics P34 wannabe) za ok. 120 zł (North)
- Oryginalna igła Technics EPS24CS za ok. 160 zł (North)
- Wkładka Shure M92E za ok. 230 zł (RMS)

Jeśli to ma znaczenie przy tańszym sprzęcie to słucham głównie klasycznego rocka ale i nie stronię od jazzu czy muzyki elektronicznej lat 80-tych.

Czy ktoś z uczynnych forumowiczów mógłby mi pomóc w wyborze :?:
Wszelkie opinie i propozycje mile widziane.
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Jaka wkładka T4P?

#161

Post autor: Waluch »

Ja wybrałbym opcję nr trzy "- Oryginalna igła Technics EPS24CS za ok. 160 zł (North)"
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#162

Post autor: Wojtek »

Na tym etapie chyba lepiej by było wymienić samą igłę. Raczej ED od JICO niż oryginalny sferyk z north.pl.

Od P24 bym nie uciekał w stronę P34, bo to gorsza wkładka.
Shure M92E jest fajna, ale obawiam się że sama w sobie zamuli Tobie odbiór. Z igłą N97xE za to byłby konkret, ale zarazem też wyższy koszt.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6399
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Jaka wkładka T4P?

#163

Post autor: Regsoft »

Dzięki za szybkie podjęcie tematu :clap:
Waluch pisze:Ja wybrałbym opcję nr trzy "- Oryginalna igła Technics EPS24CS za ok. 160 zł (North)"
Tak mi się pierwotnie wydawało, że oryginał w P24 powinien zabrzmieć jak za dawnych lat. Do tego to ma jakiś urok jeśli sprzęt pozostaje oryginałem praktycznie w 100% ale ...
Wojtek pisze:Na tym etapie chyba lepiej by było wymienić samą igłę. Raczej ED od JICO niż oryginalny sferyk z north.pl.
Od P24 bym nie uciekał w stronę P34, bo to gorsza wkładka.
Shure M92E jest fajna, ale obawiam się że sama w sobie zamuli Tobie odbiór. Z igłą N97xE za to byłby konkret, ale zarazem też wyższy koszt.
Dodatkowe wkładki miały raczej za zadanie wzbogacić dyskusję bo niekoniecznie widzę w nich sens na tym etapie i w tej klasie sprzętu. Jeśli chodzi o eliptyka z Thakkera (faktycznie sprzedają JICO?) to realnie lepszy dźwięk (nieco niższa cena nie ma tu dla mnie większego znaczenia) jest wystarczającym argumentem aby wyjść z oryginalnych rozwiązań. Choć uczyniłbym to z pewnym smutkiem :?

Ktoś jeszcze chciałby się wypowiedzieć czy kolega Wojtek zamknął temat ? :lol:
Słyszałem dużo dobrego o obydwu tych igłach :!:
Miał ktoś przyjemność bezpośredniego porównania tych dwóch igieł we wkładce Technicsa :?:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41941
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaka wkładka T4P?

#164

Post autor: Wojtek »

Jak chcesz to możesz szukać oryginalnej igły EPS24ED :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6399
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Jaka wkładka T4P?

#165

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze:Jak chcesz to możesz szukać oryginalnej igły EPS24ED :)
"Pierwszesłysze" :o

Ale wracając do powagi pytania to miałeś porównanie obydwu ?
Faktycznie ten JICO lepiej brzmi w P24 niż sferyczny oryginał ?
Jeśli tak no to ... po temacie :mrgreen:
ODPOWIEDZ