Wkładka do Onkyo CP-1400A

Tematy związane z zakupem wkładek i igieł
ODPOWIEDZ
denilson
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2018, 17:28

Wkładka do Onkyo CP-1400A

#1

Post autor: denilson »

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym forum, ale sporadycznie czytałem to i owo co tutaj zostało naprodukowane.
Jestem na etapie poszukiwań nowej wkładki z igłą do mojego gramofonu. Przekopałem połowę Internetu by zasięgnąć jak największej ilości informacji z różnych źródeł.

Mam gramofon Onkyo CP-1400A z oryginalną wkładką. Nie znalazłem nigdzie instrukcji konsumenckiej ani instrukcji serwisowej. Z tego co wyczytałem to modele od CP1100A do CP1400A to tak naprawdę te same gramofonu. Po prostu zmieniali numerację. Wszystkie elementy są identyczne i specyfikacje techniczne są te same. W serwisówce do CP1200A jest wzmianka, że najlepiej jakby wkładki miały wagę w granicach 5-9 gram.

Posiada on lekkie ramie (low-mass tonearm), a w instrukcji jest zaznaczone, że optymalny nacisk igły to równe 2 gramy. Poczytałem na waszym forum, że moje ramie klasyfikuje się do rangi lekkich ramion i teoretycznie najlepiej pasujące wkładki to te z podatnością (Cu) powyżej 20. Jest to lekkie ramie, ale optymalny nacisk to 2 gramy, czyli coś co się spotyka przy ramionach bliżej średniej wagi.

Mam na oku trzy modele wkładek - ORtofon OM5, Grado Black2 i Audio-Technica AT95, choć najbardziej skłonny jestem do wyboru AT95. Rozważam również nad nową linią Audi-Technica (w szczególności AT-VM95E), które na dniach będą dostępne. Która wkładka powinna najlepiej współgrać z moim gramofonem?

W załączniku przesyłam jak wygląda ramie do tego gramofonu razem z oryginalną wkładką.

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc w doborze, bo mam mały mętlik w głowie.
Załączniki
OnkyoCP1400A.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#2

Post autor: Wojtek »

Czego słuchasz? Do czego podpinasz gramofon (ogólnie jak wygląda reszta toru)?

Rozważ dopłatę do Ortofon OM 10.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#3

Post autor: dot87 »

Tak jak Wojtek napisał : jeżeli już Ortofon to raczej 10 (bardziej się opłaca z tego co mi wiadomo, sam swego czasu się polasilem na 5 i później trochę żałowałem bo to tylko ok 50-60 zł różnicy). Nie wiem jaką tam masz wkładkę ale jeżeli fabryczna jest taka sama jak w Onkyo CP 1015a to wystarczy wymienić igłę na ATN 95E (ok 100 za oryginał) i masz AT 95e.
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
denilson
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2018, 17:28

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#4

Post autor: denilson »

@Wojtek Głównie słucham rockowe brzmienia od klasycznego hard'n'heavy do piekielnego i bardziej undergroundowego brzmienia. Jednakże od czasu do czasu sobie odpalę jakąś klasykę czy ambient w stylu Jarre'a. W moim przypadku tor audio nie jest ani spektakularny ani wyszukany. Gramofon jest podpięty pod przedwzmacniacz ART DJPRO2 i na końcu jest zestaw głośnikowy z osobnym wzmacniaczem. Mam taki tor, bo jest to dla mnie kompaktowe rozwiązanie i na dzień dzisiejszy najlepsze. W przyszłości mam w planach rozwinięcie systemu i stworzenie zestawu hi-fi z prawdziwego zdarzenia, ale to plan na przyszły rok.

@Dot87 W tym gramofonie nie ma takiej samej wkładki jak w CP1015A. Także pozostaje zmiana na zupełnie inną.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#5

Post autor: Wojtek »

No to spróbowałbym z Shure M44G.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
denilson
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2018, 17:28

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#6

Post autor: denilson »

Patrzę na to Shure i fajna wkładka, ale w tym roku zaprzestali produkcję. Jak teraz kupię to jeszcze ok, ale pytanie co z igłami. Czy nie będę zmuszony do tanich zamienników lub kupowanie z Jico.
Najbardziej do mnie przemawia Ortofon Om10. Zależy mi na neutralnym brzmieniu, nie przepadam za mocno basowym. Wolę dźwięk bardziej w stronę tonów wysokich, ale również bez przesady.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#7

Post autor: Wojtek »

denilson pisze:
25 gru 2018, 16:31
ale w tym roku zaprzestali produkcję.
No i?
denilson pisze:
25 gru 2018, 16:31
Jak teraz kupię to jeszcze ok, ale pytanie co z igłami. Czy nie będę zmuszony do tanich zamienników lub kupowanie z Jico.
Może tak być, ale pierw musi się skończyć potężny zapas magazynowy.
Eliptyczny zamiennik JICO to nawet lepsza igła niż oryginalna N44G więc to serio nie jest taki problem :)
denilson pisze:
25 gru 2018, 16:31
Najbardziej do mnie przemawia Ortofon Om10. Zależy mi na neutralnym brzmieniu, nie przepadam za mocno basowym. Wolę dźwięk bardziej w stronę tonów wysokich, ale również bez przesady.
No to OM 10 powinien się spisać skoro tak :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#8

Post autor: songo »

denilson pisze:
25 gru 2018, 16:31
Najbardziej do mnie przemawia Ortofon Om10. Zależy mi na neutralnym brzmieniu, nie przepadam za mocno basowym. Wolę dźwięk bardziej w stronę tonów wysokich, ale również bez przesady.
Też popieram tę kandydaturę w Twoim przypadku. Tylko stwierdzenie: „w stronę wysokich” to względne pojęcie. Nie licz na jakąś wyrafinowaną górę przy tej wkładce (a raczej igle). W zależności od tego, jak u Ciebie odtwarzane są wysokie tony, może być OK, a może być ich jednak za mało. IMO, rewelacji pod tym względem jednak nie ma co oczekiwać. Ale przy tej wkładce masz niezłe możliwości upgrade. :)
denilson
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2018, 17:28

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#9

Post autor: denilson »

Dzięki wielkie za pomoc. Mam na oku te dwie wkładki tylko muszę dla.pewności kupić wagę jubilerską by zważyć efektywną masę ramienia w fabrycznej konfiguracji. Jak poważę i policzę rezonans to dokonam ostateczną decyzję.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka do Onkyo CP-1400A

#10

Post autor: Wojtek »

denilson pisze:
31 gru 2018, 10:08
dla.pewności kupić wagę jubilerską by zważyć efektywną masę ramienia w fabrycznej konfiguracji
Jak? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ