Nowe wzmacniacze lampowe

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#91

Post autor: MMarek »

darkman pisze: Silver Luna IINo jest już.Zmiany to: automatyczny bias, siatka osłonowa na lampy, zmieniony front panel na płytę alu czy duralową.
Tak się zastanawiam, bo nie wiem, a i leniwy jestem i nie chce mi się sprawdzać - bo i po co.... :D czy poprzedni model miał manualną możliwość regulacji biasu - bo jeśli tak, to moim zdaniem nie jest zmiana na lepsze - choć zmianą niewątpliwie jest ;)
Ja lubię sobie pokręcić i zmieniać charakterystykę brzmienia i ustawiać sobie tak, żeby mi w danym momencie pasowało.... :dance:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15110
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#92

Post autor: darkman »

Tak, ale społeczeństwo ekspertów klawiaturowych w praktyce zacisza domowego i bez internetowego lansu, przekręcało gwint jak mi powiedział konstruktor.
Moja wiadomość jest jednak przedwczesna - premiery Luny II nie ma jeszcze, tylko prototyp jednak i chyba dopiero w 2018tym będzie na rynku lub to marketing starszego modelu.

Czy gra jak tranzystor? Może tak, ale to znaczy, że ja jestem głuchy jednak jak but z lewej nogi, podejrzewam też, że głupi jak pień.
Potem coś napiszę, bo pogoń..dnia.
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#93

Post autor: bumbum »

MMarek pisze: Ja zmieniłem sterujące właśnie na RTC za 6 zł / szt oraz lampy mocy na EL34 TungSol i jest miodzio......
Czy oprócz TungSol jeszcze jakieś próbowałeś? Jaka zmiana była po przesiadce z fabrycznych EL34 ? Ponoć największy wpływ na poprawę brzmienia wnoszą te małe, czy faktycznie? Pytam bo nie wiem czy od razu zamówić lampy mocy. Sterujące juz mam kupione właśnie te RTC, a lampy mocy chciałem Electro-Harmonix 6CA7 w którymś z tych sklepów, bo w polsce nie mają nigdzie.

1. https://www.tubedepot.com/products/elec ... acuum-tube
2. http://www.thetubestore.com/Tubes/EL34- ... nix-6CA7EH
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#94

Post autor: MMarek »

bumbum pisze: Czy oprócz TungSol jeszcze jakieś próbowałeś? Jaka zmiana była po przesiadce z fabrycznych EL34 ? Ponoć największy wpływ na poprawę brzmienia wnoszą te małe, czy faktycznie? Pytam bo nie wiem czy od razu zamówić lampy mocy.
Jeśli miałbym Ci cokolwiek doradzać - to osłuchaj się najpierw trochę z tymi oryginalnie zamontowanymi chińskimi. Daj Yaqinowi trochę pograć, niech się ułoży, czy wygrzeje - jak kto woli :)

Ja wiedziałem jedno - producent zaleca do tych wzmacniaczy lampy mocy EL34 - zatem chciałem mieć EL34 i dodatkowo nowe. Wybór był zatem dla mnie dość oczywisty - padło na Tung Sole i ze względu na cenę, ale także na opinie jakie miały na zagranicznych forach. Zmieniłem je po 6 miesiącach grania, a sterujące pierwszy raz zmieniłem po chyba jakichś 3 miesiącach.

Podobno lampy 6CA7 są bardziej detaliczne niż EL34. Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - nie sprawdzałem, jedynie czytałem o tym. Jednak biorąc pod uwagę, że świadomie zdecydowałem się na wzmacniacz lampowy, to właśnie dlatego by tej ewentualnej suchości, szczegółowości czy też "detaliczności" się pozbyć.

Co do poprawy, choć ja wolę określenie zmiany, brzmienia to wpływ mają zarówno lampy sterujące, lampy mocy oraz wartość biasu.
Każde z ww. ma wpływ i to jest pewne - sprawdzałem. Pewnie także rodzaj okablowania, jakość poszczególnych elementów systemu.

Reasumując - ciekawa droga przed Tobą. Jeśli jakkolwiek będę mógł pomóc - to chętnie. Pytaj. Myślę jednak, że na początek powinieneś przez jakiś okres pograć na oryginalnych lampach - osłuchać się i określić czego masz za dużo, albo czego Ci brakuje.
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#95

Post autor: andre »

Tyle że lampy zdaje się produkują teraz już tylko Chińczycy Rosjanie i ponoć Czesi w Tesli..Chińczycy w pewnie w dwudziestu kategoriach jakościowych.Mylę się?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15110
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#96

Post autor: darkman »

Bumbum odniosę się pozwól do kilku Twoich wypowiedzi.
bumbum pisze: Słuchałem lunę na audioshow i yaqina MS-30l w salonie audio i chińczyk nawet na fabrycznych lampach niczym nie sutępował lunie.
Well, ja też ale niestety nie pamiętam jak zagrał YMS30L. Odsłuchałem kilka Fezz Audio /Luna, Mira Ceti i Titania/ poświęcając im sporo czasu oraz dwie wizyty, dzień po dniu, bowiem to było moje główne zadanie na ubiegłoroczny AS. Wcześniej znałem tylko z informacji od Wolfa Lunę, bowiem jest on jej posiadaczem, a nawet użytkownikiem.
To, że nie pamiętam jak zagrał Y oznacza u mnie, że zagrał bdb i w istocie bez jakichś szczególnych różnic nie słyszałem poza większą ekspozycją tonów niskich, zapewne, choć tego też nie pamiętam. Musiało być dobrze po prostu. Ota zagrał pewnie jak lampa czyli w tym kontekście jak Fezz`y czyli jak lampa/y właśnie
bumbum pisze: Zreszta poczytaj opinie luny na audiostereo
To pozostawiam bez specjalnego komentarza, cóż to za porada? W telewizji mówili! I co z tego wynika? Zwykle nic. Co innego czytam, co innego słyszę. Q cud!
Nie bez kozery dodam, że u nas na forum lampa nie jest jakimś ulotnym dziwadłem i nieznanym gatunkiem endemicznym. Przeciwnie całkiem trochę ludzi ją posiada i dawno są ponad durne przepychanki klawiaturowe ciesząc ucho bez lansu i konieczności dowalenia sprzętowi, którego się nie posiada.
bumbum pisze: " Sprzęt gra kurde jak tranzystor. Mało ciepłego brzmienia, bardziej surowa średnica, góra bywa ostra......
Niestety nie zamknąłeś cudzysłowu i nie wiadomo, gdzie kończy się ów cytat, a gdzie zaczyna Twoja już wypowiedź.
Przywołany cytat bez podania jego autora jest wart tyleż samo co rzucanie hasłem Audiostereo, a zatem portalu inwigilowanego przez moderatorów i mającego zła opinię jako źródło ordynarnej kryptoreklamy ale i koterii zwalczającej wszelkimi sposobami potencjalną i faktyczną konkurencję.

Ww portal ma w swoich zasobach aktywny ciągle Klub Fezz Audio i tam należy szukać również, a może przede wszystkim informacji na temat ich produktów oraz opinii użytkowników jeśli już. To 30 parę stron było nie było, a przytoczona przez Ciebie demagogiczna wypowiedź kogoś tam, ma taki sam charakter jak podobna innej osoby, która ma pretensje do konstruktora Luny, że nie odpowiedział mu na pytanie gdzie i czy podłączona jest siatka katodowa czy jakaś tam, co ma stanowić generalny przyczynek do stwierdzenia, że Luna jest Be i to bardzo Beee!
Byłoby by OK gdybyś nie podpierał się opiniami jakiegoś pierdolca lecz wyrażał jedynie swoje zdanie. Masz jakiś cel w deprecjonowaniu Fezz Audio? Czy tylko chcesz się dowartościować po kupnie Chińskiego wzmaka, który jest bardzo fajny i całkiem spoko, ale niesmak jednak pozostał.. jak w tej anegdocie?
Czy kupując sobie jakiś fajny sprzęt zawsze i nieodmiennie trzeba napisać, że inne są "ee-tam chujowe".. bardzo to akurat typowe dla audiostereo akurat. Nie ma takiego obowiązku. Można skorzystać z prawa przynajmniej, milczenia.
bumbum pisze: Jutro do mnie włąśnie przyjeżdza MS-30l i lampki RTC tez zamówione, bo naprawdę urzekło mnie brzmienie tego wzmacniacza.
No! Można? Można!
I o to chodzi. Od tego momentu rozumiem, że mam do czynienia z dorosłym facetem.
bumbum pisze: Dlatego Yaqin juz jedzie do mnie.
Gratuluję i cieszę się razem z Tobą. :dance: Czekam opinii i wrażeń. Koniecznie.
bumbum pisze: na coś nie przesadzonego - R.T.C 5654 6zł/szt. + EL34 EH 80/szt. - czyli dokładając ok 400zł, mam brzmienie wyśrodkowane, bez rozwleczonego basu, z dobrą szczegółowością i dynamiką
No właśnie. MMarek mi wczoraj wyklarował, że wymiana lamp sterujących w tym modelu ma znaczenie drugorzędne w zasadzie i nie ma się co pchać w niewspółmierne wydatki.
MMarek pisze: Panowie - nie wiem co aż tak bardzo przeszkadza Wam w produktach chińskich?
Też nie wiem, prawdę mówiąc, ale PR jest nadal słaby.
MMarek pisze: Będzie Pan zadowolony. Poza tym słuchałeś jak gra - także nie kupujesz kota w worku
Ano i o to chodzi.
MMarek pisze: Yaqin MS-30L to dobry wzmacniacz lampowy za rozsądną cenę i tyle!!!
Też tak myślę, zwłaszcza po długiej jak zwykle rozmowie z Tobą. Cena+koszt lamp do wymiany nadal nie jest wygórowana.. no powiedzmy akceptowalna.
MMarek pisze: Podobno lampy 6CA7 są bardziej detaliczne niż EL34.
Prawdę mówiąc miałbym ochotę sprawdzić. To może kupić tego ping-ponga i sobie wyrobić zdanie? :D
Hm.. pomyślę o tym jutro. Można by założyć klubo wątek o haniebnych ping-pongach na 'Y'. Bo trzech to już zgromadzenie w sumie.
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#97

Post autor: bumbum »

darkman pisze: Niestety nie zamknąłeś cudzysłowu i nie wiadomo, gdzie kończy się ów cytat, a gdzie zaczyna Twoja już wypowiedź.
Przepraszam za cudzysłów, juz poprawiłem. Nie twierdzę ze luna grała źle, napisałem tylko ze yaqin nie odstawał od luny a jest o 1500pln tańszy.
Być może w bezpośredniej konfrontacji luna zagrała by lepiej, nie wiem dlatego opieram się na opiniach innych, również w klubie fezz ktoś wspomniał o tranzystorowym charakterze brzmienia, ale juz ok, żadnych cytatów.
Przyznam szczerze ze po audio show z roku 2015, cały czas miałem chrapkę na Lunę. Do dzisiaj w szufladzie lezą reklamówki i foldery od Fezz :)
Niestety cena 3999pln była dla mnie nie osiągalna, az tu ktos z forum polecił mi posłuchać Yaqina za 2500pln. Tyle byłem w stanie nazbierac, więc pojechałem do salonu na odsłuch. Siedziałem tam prawie 2 godziny zmieniając kolumny .
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15110
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#98

Post autor: darkman »

Pewnie by musiały być postawione na Pylonach oba do bezpośredniego odsłuchu.
Sam nie za bardzo lubię tzw. porównania.

Luna z pokazanym wnętrzem wygląda ubogo i jest na toroidach czyli good, Yaqin ma słabe trafo ale nie wiem jakie prawdę mówiąc, więc nie wiem na ile good lub nołgót 8-) lampy społeczeństwo wymienia i tu i tu, choć w Lunie nie jest to oblig. Natomiast coraz bardziej nabieram ochoty na Y-ażin z Bażin-drinka, bo co to za sprzęt w którym nic nie ma do wymiany?

Marek, a jak jest z tym grzaniem? Podobno się nagrzewa srogo..a lato idzie, cholera? Fezz się nie grzeje ponadnormatywnie-to wiem bo macałem kilka organoleptycznie, nie wiem jak Cayin?
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#99

Post autor: bumbum »

darkman pisze: Marek, a jak jest z tym grzaniem? Podobno się nagrzewa srogo..a lato idzie, cholera? Fezz się nie grzeje ponadnormatywnie-to wiem bo macałem kilka organoleptycznie, nie wiem jak Cayin?
Pytanie skierowane co prawda do Marka, ale odpowiem ja tez bo akurat zwracałem na to uwagę bo czytałem na forum ze się grzeje. Po 2 godzinach, granie umiarkowanie głośno, kolumny 8ohm, transformator sieciowy po dotknięciu ręką ciepły jak kazdy jeden w tranzystorze. Głosnikowe ledwo co letnie. Nie sądze by przy kolejnych 2 godzinach był goracy. Na kratce od lamp mocy tez jajecznicy nie usmażysz. Mój stary laptop grzeje się bardziej :P
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#100

Post autor: bumbum »

Obrazek Lampki już czekają, ale wpierw pogram na oryginalnych aby odczuć różnicę.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#101

Post autor: MMarek »

darkman pisze: Marek, a jak jest z tym grzaniem? Podobno się nagrzewa srogo..a lato idzie
Darku. Moim zdaniem nie aż tak mocno, choć zimny nie jest..... Spokojnie mogę rękę położyć bez obawy o konieczność zastosowania panthenolu....
Nie wiem jak jest w przypadku innych lampowców... Jeśli jednak Janek grzeje się bardziej niż one - to może to powód jego dobrego grania... :mrgreen:
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#102

Post autor: MISSE »

bla bla bla

CO TO JEST BIAS???
W JAKIM CELU ZMIENIASZ JEGO WARTOŚĆ???
JAK TO DOKŁANIE MIERZYSZ???
JAK TO SIĘ MA DO KATALOGOWEGO PUNKTU PRACY???
JAK MA SIĘ DO TEGO REZYSTANCJA TRANSFORMATORA WIDZIANA OD STRONY LAMPY???
JAK ZMIANA "BIASU" WPŁYWA NA PRZECHODZENIE Z KLASY A DO AB i B???
JAKI WPŁYW MAJA TE REGULACJE NA POZIOM ZNIEKSZTAŁCEŃ???

mam dużo więcej pytań, ale będę usatysfakcjonowany odpowiedziami na powyższe :pray:
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#103

Post autor: bumbum »

hmm, bias to prąd podkładu. Mam też w DECKu technicsa ustawienia biasu. W wzmaku mierzy się miernikiem, wartość 0,35-0,40mV. Jak dasz więcej to skracasz żywotność lamp, ale ponoć przy wyższym gra lepiej. Ponoć, bo tak wyczytałem gdzieś. Obok lamp mocy masz dziurki do miernika. W niektórych wzmakach jest autobias, ale lepiej chyba mieć możliwość ręcznego ustawienia
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#104

Post autor: MISSE »

Niestety moje domysły były słuszne :pray:

Postaram się w weekend coś naskrobać na forum i proszę nie powielajcie już domysłów nie popartych czymkolwiek.
Sposób polaryzacji stopnia końcowego ma się tak do prądu podkładu jak ..... wpływ wody po goleniu na globalny kataklizm

Pytania nie były złośliwe i liczyłem na błyskotliwe odpowiedzi ale cóż
bumbum pisze: Ponoć, bo tak wyczytałem gdzieś.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowe wzmacniacze lampowe

#105

Post autor: MMarek »

MISSE pisze: Postaram się w weekend coś naskrobać na forum
Chętnie poczytam i wierzę, że będzie to bradziej merytoryczne od:
MISSE pisze: bla bla bla
Ten cytat poniżej rozumiem obowiązuje wszystkich... ;)
MISSE pisze: i proszę nie powielajcie już domysłów nie popartych czymkolwiek
I żeby nie było, że jestem złośliwy - bo nie jestem - zapewniam. Z prawdziwą niecierpliwością czekam na wpis osoby znającej się na lampowcach, mam tu na myśli kolegę MISSE, a że będzie pisał o Yaqinie MS-30L, którego mam (bo o nim tu mowa) tylko potęguje moją ciekawość.
ODPOWIEDZ