Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

Tematy związane z zakupem wszelkich przedwzmacniaczy i wzmacniaczy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Erq
Posty: 9
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:26
Kontakt:

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#1

Post autor: Erq »

witam,

3 sprawy:

1. Od razu dzięki dla Wojtka, ponieważ to dzięki jego radom wyszukanym tutaj zakupiliśmy wraz z Szacowną Małżonką Pioneera jak w temacie.
2. Pierwszy post, więc grzecznie się wszystkim kłaniam.
3. Meritum: wiem już "coś" w kwestii gramofonomanii (dziadek zawsze mówił: adapter i szczerze to słowo wolę) ale wciąż zbyt mało, żeby przestać nazywać siebie laikiem. Z opisu na aukcji jasno wynika: "Wbudowany przedwzmacniacz: nie" - czy w takim razie będę potrzebował przedwzmacniacza?
Jaki wzmacniacz moglibyście polecić Drodzy Forumowicze? Moje ograniczenia to budżet do 300pln, najchętniej sprzęt używany i najchętniej z allegro. W miarę możliwości pasujący wyglądem do sprzętu grającego.
Z góry dziękuję za sugestie.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#2

Post autor: Krzyś »

vivanco - ok. 70 zł
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#3

Post autor: Sindsoron »

Ja sie jakos na tym nie znam ale pszukaj czegos na allegro z wejsciem "Phono" (w przeciwnym wypadku trzeba bedzie dokupic przedwzmacniacz a to koszt w okolicach 100zl) tak zeby wejcie bylo tego samego typu co wyjscie z gramofonu (chinche albo din piatka, jak beda sie roznic typem trzeba bedzie kupic przejsciowke a to kosz okolo 15zl i na dodatek spadek jakosci dzwieku). Podsumowujac, jak znajdziesz wzmaka z wejsciem phono nie potrzebujesz wtedy przed wzmacniacza. Co do konkretnego modelu to niewiele pomoge bo sie slabo znam ale mysle ze jakis technics, pioneer, jvc albo inna marka tej klasy z lat 80, 90 powinna styknac ;)
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#4

Post autor: Wojtek »

Cześć Erq, miło że te nasze pogaduchy forumowe się ludziom przydają na tyle, że niektórzy są już w sami podejmować dobre decyzje :)
PL-518 to bardzo dobry i fajny gramofonik, model pochodzi bodajże z '79 jeśli dobrze pamiętam.
Jakby co to mogę podesłać instrukcję obsługi i/lub serwisówkę (po angielsku) na e-mail ;)


Ad.3.
Tak, starszej daty gramofony nie miały wbudowanych przedwzmacniaczy, gdyż ówczesny sprzęt wzmacniający miał takowy praktycznie zawsze wbudowany :) Dopiero później (późne lata 90te) producenci sprzętu audio zaczęli rezygnować z dodawania tych układów elektronicznych w momencie spadku popularności winyli i gramofonów.

Tak więc masz 2 wyjścia:
a) jeśli masz już jakiś sprzęt grający w domu, umożliwiający podłączenie zewnętrznych urządzeń audio (czyli mający jakieś wejście liniowe, na cinch/2xRCA) to wystarczy zakup dedykowanego przedwzmacniacza gramofonowego, wspomniany Vivanco za 7 dych powinien wystarczyć :)
b) kupujesz wzmacniacz zintegrowany/amplituner, który ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (czyli w sumie każdy "z epoki" ;) )

Domyślam się, że chodzi Ci o opcję B :) Skoro tak, a zarazem miałby pasować designowo do samego gramofonu, chyba najlepiej będzie kupić coś z tej samej dekady co gramofon :) Najlepiej Pioneera, ale niekoniecznie.

Parę dni temu robiłem już zestawienie dla rekomendowanych wzmacniaczy i amplitunerów z lat 70tych dostępnych na allegro do 300 złotych. Możesz się nim śmiało zasugerować (link), ale jak coś to zaznaczam, że dyskusję co do twojego zakupu prowadzimy tutaj, a nie tam ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Erq
Posty: 9
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:26
Kontakt:

Re: Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#5

Post autor: Erq »

A przydają, przydają, tak naprawdę to jedyne, polskie forum winyloznawstwa stosowanego, które przystępnie dla laika albo audioanalfabety tłumaczy co, jak i do czego.

Kwestię przedwzmacniacza mam już naświetloną i za to dziękuję obu panom (Sindsoron - Moonsorrow i Summoning w Twojej kolekcji sprawiły, że załzawiły moje stare oczy). Zanim zacznę się rozglądać za sprzętem (będę szukał bardziej amplitunerów, coby i z radyjka skorzystać) doprecyzuję "2xRCA" - rozumiem, że wyjście chinch z rzeczonego Pioneera będzie pasowało do wzmacniaczy/amplitunerów z poniższej listy?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#6

Post autor: Wojtek »

Erq pisze:tak naprawdę to jedyne, polskie forum winyloznawstwa stosowanego, które przystępnie dla laika albo audioanalfabety tłumaczy co, jak i do czego.
Możliwe :)
Erq pisze:doprecyzuję "2xRCA" - rozumiem, że wyjście chinch z rzeczonego Pioneera będzie pasowało do wzmacniaczy/amplitunerów z poniższej listy?
Tak. 2xRCA to innymi słowy "cinch".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Erq
Posty: 9
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:26
Kontakt:

Re: Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#7

Post autor: Erq »

http://allegro.pl/pioneer-sx-450-japons ... 38818.html - co sądzicie? Jestem/śmy prawie zdecydowani, natomiast powstrzymuje nas mała moc wyjściowa amplitunera. A chcielibyśmy nieco porządniejsze kolumny podpiąć.
Chyba, że hm.. sam nie wiem czy sugerować się mocą amplitunera.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#8

Post autor: Wojtek »

Erq pisze:Chyba, że hm.. sam nie wiem czy sugerować się mocą amplitunera.
Czasami trzeba. Moc i impedancja to główne wyznaczniki jeśli chodzi o możliwość doboru kolumn ;)
Erq pisze:natomiast powstrzymuje nas mała moc wyjściowa amplitunera. A chcielibyśmy nieco porządniejsze kolumny podpiąć.
SX-450 ma moc wyjściową 15W @ 8ohm.
Powiem tak, przy kolumnach o mocy równej/powyżej 30/60W (znamionowa/muzyczna) @ 8ohm (impedancja) może być słabo.
Tak więc jeśli marzą się wam mocniejsze kolumny to lepiej jednak dobrać wzmacniacz/ampli o większej mocy.

Przejrzałem szybko aktualne aukcje amplitunerów Pioneera i masz do dyspozycji także takie godne polecenia sztuki (a lepsze od SX-450):

Pioneer SX-650 (większy brat z serii, 35W):
http://allegro.pl/pioneer-sx-650-prawdz ... 77572.html

Pioneer SX-750 (jeszcze większy brat z serii, 50W):
http://allegro.pl/potezny-amplituner-pi ... 99468.html

Oczywiście braciszkowie nie różnią się tylko mocą. Im wyższy model tym ogółem lepsze parametry i więcej dodatkowych funkcji.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Erq
Posty: 9
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:26
Kontakt:

Re: Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#9

Post autor: Erq »

Świetna, precyzyjna rada - dziękuję. SX-650 już zakupiony.
A teraz dość szybkie (aukcja kończy się za 1h) pytanie: Czy SX-650 będzie w stanie "napędzić" te Grundigi:
http://allegro.pl/kolumny-grundig-box-2 ... 69372.html
Czy raczej szukać czegoś ciut słabszego?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#10

Post autor: Wojtek »

Miło że SX-650 przypadł do gustu. Zobaczymy co będzie jak dojdzie paczka :D

Co do kolumn to się trochę spóźniłem, ale jak widzę nie zostały sprzedane (swoją drogą ciekawe jaką sobie cenę minimalną wyobraził sprzedawca).

Jeśli ufać tabliczce znamionowej z tyłu kolumny (widać ją na zdjęciu) to Grundig Box 2000 to trójdrożna (3 głośniki) kolumna o impedancji 4 ohm o mocy muzycznej 100W, a znamionowej 80W. Co jest trochę dziwne, bo zazwyczaj moc muzyczna stanowi dwukrotność mocy znamionowej, no ale może korzystali z jakiejś innej miary ;)

Tak czy siak, kalkulacja jest prosta. Skoro twój SX-650 jest w stanie wydoić 35W mocy znamionowej przy 8 ohmach, to przy 4 ohmach ta wartość zwiększa się dwukrotnie (bo mamy dwukrotnie mniejszy opór/rezystancję). Innymi słowy, do kolumn 4ohm amplituner jest teoretycznie w stanie podać moc wyjściową do 70W :)

Nie wiem ile chciałbyś przeznaczyć pieniędzy na kolumny, ale do całego Pioneerowskiego zestawu świetnie pasowałyby stare kolumny Pioneera serii HPM :)

Tak czy siak, gadkę o dobieraniu kolumn pod ten konkretny amplituner (i pewnie konkretny budżet) lepiej zacząć w innym dziale ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Erq
Posty: 9
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:26
Kontakt:

Re: Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#11

Post autor: Erq »

I to co piszesz dałoby mi jakieś światełko w tunelu, z tym, że opis tego amplitunera zawiera takie dane:
60 W Peack / 8 Ohm na kanał
45 W DIN / 4 Ohm ( 1kHz ) na kanał
35 W RMS / 4 Ohm( 20-20 kHz ) na kanał
czyli 35 przy 4 a nie przy ośmiu ohmach. Szczerze - nic nie rozumiem z trzech różnych wielkości mocy przy jednym wzmacniaczu :roll:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wzmacniacz dla Pioneera PL-518

#12

Post autor: Wojtek »

Erq pisze:że opis tego amplitunera zawiera takie dane:
Nie wiem czemu sprzedawca podał sprzeczne dane, ale to mnie akurat mało interesuje :)

Tutaj znajdziesz instrukcję obsługi, serwisówkę i broszurkę reklamową z epoki za friko (po rejestracji i zalogowaniu się):
http://www.hifiengine.com/manuals/pioneer/sx-650.shtml
Erq pisze:Szczerze - nic nie rozumiem z trzech różnych wielkości mocy przy jednym wzmacniaczu :roll:
Ja też nie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ