Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
ludek
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2016, 10:48

Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#1

Post autor: ludek »

Witam.

Do tej pory używałem Artura, ale podczas ostatnich targów staroci na Dolnym Śląsku postanowiłem zaopatrzyć się w parę płyt. Kupiłem kilka płyt z muzyką poważną i postanowiłem, że skoro są to okazyjnie kupione nówki (nie żeby jakieś super jakość, ekstra legendarne tłocznie), to zaopatrzę się jakiś tani gramofon. Kupiłem sobie jak w temacie Pioneer'a PL-560 (link http://allegro.pl/show_item.php?item=6512857820). Widzę, że do tego modelu dostępne są igły (http://allegro.pl/igla-gramofonowa-akai ... 65725.html) oraz wkładki ( http://allegro.pl/wkladka-gramofonowa-a ... 34737.html ).

Czy tak niska cena oznacza, że jest to jakiś bubel? Podróba? Podejrzane jest to, że archiwum allegro podaje, że gramofon od ~3miechów stał na Allegro i nikt nie kupił. Co o tym sądzicie?

To mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość wszystkich fanów "czarnych krążków" :)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3795
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#2

Post autor: Obywatel »

ludek pisze: Czy tak niska cena oznacza, że jest to jakiś bubel? Podróba?
No coś Ty :) Jeśli gramofon jest w pełni sprawny, to możesz się uważać za szczęśliwego człowieka, który trafił fajną okazję.

Jeśli chodzi o igłę / wkładkę, to nie ma potrzeby zmiany wkładki. Kup sobie dobrą eliptyczną igłę T4P i ciesz się dźwiękiem.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ludek
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2016, 10:48

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#3

Post autor: ludek »

Polskie tanie gramofony jak Artur są uważane przez niektórych za "krajalnice" do płyt, a w najlepszym wypadku za takie, co psują płyty. Zniszczone potencjometry suwakowe były kropką nad "i". Padła decyzja o zakupie. Zastanawia mnie teraz jedna sprawa. Mianowicie sprzęt na foto aukcji nie odpowiada fotografiom ukazującym się po wpisaniu w google modelu. Tamten ma jakiś wskaźnik, przyciski, a mój "nowy zakup" wygląda na jakąś uboższą wersję. Czekam na opinie fachowców!

@Obywatel: właśnie nie wiem, czy to okazja, skoro nikt jej nie "zgarnął" od czerwca. Na aukcji człowiek zaznaczył, że igła do wymiany, więc raczej ją zakupię, wkładkę wtedy, gdy uznam, że poprzednia jest uszkodzona. Dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3795
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#4

Post autor: Obywatel »

Wstaw zdjęcia i/lub spisz dokładny model. To że wisiał na Allegro niespecjalnie mnie dziwi - gramofony T4P nie mają wzięcia, a jeśli nie mają napisu Technics, to już w ogóle ;) Wkładka na 99,9% nie jest uszkodzona.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ludek
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2016, 10:48

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#5

Post autor: ludek »

Niestety na razie wiem tyle, co napisane na aukcji oraz foto z aukcji. Dopiero dziś go zakupiłem, a kiedy przyjdzie, nie wiem :) Jeżeli możesz, rzuć okiem, link do galerii:
http://www.aukcjoner.pl/gallery/022706796-.html#I1

link do tejże aukcji:
http://allegro.pl/show_item.php?item=6512857820
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#6

Post autor: Wojtek »

ludek pisze: Mianowicie sprzęt na foto aukcji nie odpowiada fotografiom ukazującym się po wpisaniu w google modelu. Tamten ma jakiś wskaźnik, przyciski, a mój "nowy zakup" wygląda na jakąś uboższą wersję. Czekam na opinie fachowców!
To jest jeden z tych rzadkich przypadków kiedy to 2 różne modele gramofonów miały ten sam numer modelu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ludek
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2016, 10:48

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#7

Post autor: ludek »

Wow, czy to jest możliwe? :) Czy możesz Wojtku coś więcej powiedzieć na temat tego "mniej znanego" alter ego?
ludek
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2016, 10:48

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#8

Post autor: ludek »

Gramofon przyszedł. Od razu zmieniłem wtyczkę,bo była jak typ E (link: http://www.worldstandards.eu/WordPress/ ... 200-px.jpg) lecz starsza, bez bolca. Wewnątrz raczej na oko oryginalne części Pioneer'a. Wielkie gumowe podstawki pod urządzeniem - coby nie porysować płyty podczas gwałtownego przemieszczania się po pokoju (tzw. słoń w składzie porcelany). Transformator sieciowy na oko 6-8 watt, mechanika raczej działa. Szkoda, że nie dostałem igły w zestawie. Wkładka rzeczywiście T4P, firmy Pioneer, sądzę, że oryginalna. Na wszelki wypadek dokonałem zakupu od słynnego Wamatu igły oraz wkładki (wkładka firmy audiotechnica). Jeśli oryginalna okaże się sprawna, rozważę zwrot/odsprzedaż tejże wkładki w jak najszybszym czasie. Swoją drogą, ciekawe, która ma lepszą jakość dźwięku, bo zakładam, że producent wkładki także ma znaczenie. Najważniejsze, że kable doprowadzające sygnał z wkładki do wtyków RCA nie są przerwane oraz co jeszcze ważniejsze, gramofon rusza, staje, zmienia obroty, opuszcza i podnosi ramię oraz parkuje je w odpowiednim miejscu. Czyli mechanika na pierwszy rzut oka w porządku.

Jeśli ktoś z użytkowników zacnego forum jest zainteresowany foto albo rozwojem moich zabaw z 1 normalnym gramofonem, dajcie znać.

- Rozumiem, że wkładki T4P są typu moving-magnet?
- Czy istnieją różnice elektryczne pomiędzy standardem MC, a MM?
- Czy ktoś z elektronicznych kolegów ma sprawdzony schemat filtru RIAA współpracującego z wkładką MM?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3795
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#9

Post autor: Obywatel »

ludek pisze: od słynnego Wamatu
Miejmy nadzieję, że się nie zawiedziesz. Ja w każdym razie zrezygnowałem z zakupów w tym sklepie.
ludek pisze: Rozumiem, że wkładki T4P są typu moving-magnet?
Tak.
ludek pisze: - Czy istnieją różnice elektryczne pomiędzy standardem MC, a MM?
W MM ruchomy jest magnes, w MC - cewka. Czyli ich zasada działania jest odwrócona.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ludek
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2016, 10:48

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#10

Post autor: ludek »

Update: oryginalna wkładka pioneer nie ma możliwości zmiany igły na taką jak z Allegro. Koniecznością stał się montaż igły wraz z wkładką z Wamatu. Gramofon gra nieźle, (po podłączeniu do PC, podbicie +30dB i zabawy z korektorem). Ważne, że obroty są OK. Teraz muszę dorobić korekcję RIAA, bo nie mam absolutnie żadnego sprawnego w pełni urządzenia z wejściem na gramofon. Łącznie wydałem już 350 zł na tę zabawę, mam nadzieję, że będzie warto :) Tak, wiem, że pewnie macie droższe, lepsze konstrukcje, ale jak w temacie, to mój pierwszy poważny zakup w kategorii winylu.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3795
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon Pioneer PL-560 - mój "pierwszy gramofon"

#11

Post autor: Obywatel »

ludek pisze: Update: oryginalna wkładka pioneer nie ma możliwości zmiany igły na taką jak z Allegro. Koniecznością stał się montaż igły wraz z wkładką z Wamatu. Gramofon gra nieźle, (po podłączeniu do PC, podbicie +30dB i zabawy z korektorem). Ważne, że obroty są OK.
No i gitara. Jak będziesz chciał dalej bawić się w winyl, to zawsze możesz zrobić upgrade na lepszą igłę T4P, jednak najpierw skompletowałbym resztę toru.

ludek pisze: Teraz muszę dorobić korekcję RIAA, bo nie mam absolutnie żadnego sprawnego w pełni urządzenia z wejściem na gramofon.
Docelowo myślałbym jednak o wzmacniaczu z wejściem PHONO i głośnikach - w nawiązaniu do tego, co napisałem powyżej.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ