Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Stidz
Posty: 23
Rejestracja: 14 maja 2015, 21:22

Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

#1

Post autor: Stidz »

Cześć, to mój pierwszy post na forum tak więc wypadało by się przywitać :). Od czasu do czasu przeglądałem to forum i zbierałem informacje apropo gramofonów :) Jednak chciałbym poprosić Was drodzy forumowicze o radę co wybrać. Mianowicie, mam w domu Radmora 5102 działającego i chce kupić do niego gramofon, wizualnie no jak nic pasuje mi Unitra Daniel albo Adam. Starałem się zebrać jak najwięcej informacji przed zakupem i wychodzi mi na to że Adam jest przynajmniej teoretycznie lepszy (no bo direct drive, oraz cena), ale gdzieś wyczytałem że sporym minusem z którym nic nie da się zrobić jest ramie oraz zakłócenia od silnika. Natomiast Daniel jest łatwiejszy do modyfikacji i gra ponoć dość przyzwoicie (jeżeli wymieni mu się wkładkę i odpowiednio skalibruje). Moje fundusze są ograniczone i z racji bycia studentem nie stać mnie na wydanie 1000 zł na gramofon, ale już około 300/400 to już tak. Wiem że koszt wkładki + igła to około 100/200 zł ale też to jakoś przełknę. Moje pytanie brzmi. Wiecie jak wygląda Radmor i zapewne mieliście fizyczny kontakt z którymś z tych gramofonów (ja niestety nie miałem). Jeżeli stalibyście przed wyborem Adam vs Daniel, który byłby zwycięzca ? Szczerze mówiąc wizualnie oba mi się podobają, a wydając pewną kwotę chciałbym żeby chociaż gramofon przynajmniej dość przyzwoicie odtwarzał czarne płyty :) Będę wdzięczny za każda wskazówkę która pozwoli mi wybrać, ewentualnie jeżeli moglibyście polecić jakiś inny gramofon pasujący do Radmora również był bym wdzięczny.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

#2

Post autor: chudy_b »

Ja zdecydowanie postawiłbym na Daniela. To pełny automat, Adam - półautomat. Daniel mimo dość skomplikowanej budowy jest gramofonem raczej niezawodnym. A nawet jesli coś wysiądzie, na rynku jest mnóstwo części zamiennych. Samych gramofonów też jest zdecydowanie więcej niż Adamów. Adam ma dość poważną wadę. Napęd DD mimo, że działa lepiej niz pasek w Danielu, niestety dość często lubi się zepsuć w sposób nienaprawialny, co czyni w takim wypadku ten gramofon niemal bezwartościowym.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

#3

Post autor: zbyszek1982 »

Jak dla mnie to żaden. Z tych dwóch to Daniel, ale nie licz, że kupisz ładny egzemplarz za 400zł, bo one teraz osiągają dziwne ceny.
Stidz
Posty: 23
Rejestracja: 14 maja 2015, 21:22

Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

#4

Post autor: Stidz »

Obserwuję allegro i Olx od kilku miesięcy i czasem zdarza się stosunkowo zadbany model za 300 zł. Więc liczę na szczęście. Ale mam pytanie jeszcze apropo tego Daniela. Czy różnica w stosunku do dzisiejszych modeli gramofonów jest faktycznie aż tak zauważalna ? Dajmy na to w czym będzie leżała różnica pomiędzy Danielem a np Dual 504. Czyżby chodziło o takie bajery jak korekcje obrotów (PLL) ? Czy faktycznie słychać różnice w tym przedziale cenowym ? Przepraszam jeżeli pytanie jest trywialne ale po prostu nie znam się na tym. Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

#5

Post autor: chudy_b »

Wg mnie Daniel to bardzo przyzwoity gramofon, choć zapewne wielu z tego forum się z tym nie zgodzi. Podstawowa różnica w stosunku do zachodnich sprzętów leży w jakości wykonania i sposobie budowy. Jesli popatrzysz na wewnętrzną budowę Daniela i np. Technicsa z tego samego okresu, zrozumiesz na czym polegało zacofanie w PRLu. Nasi inżynierowie pomysły mieli niezłe ale możliwości produkcyjne już raczej słabe. Nie jestem pewien, czy Daniel to dobry wybór na pierwszy gramofon. Niestety trzeba mieć pewne pojęcie, żeby nie kupić szrota. Daniel Danielowi nie równy. Jesli składany był na trzeciej zmianie przez pijaną załogę, to wszytko może być w nim nie tak. Szukaj egzemplarza z znakiem pierwszej jakości (jedynka w trójkącie nad sensorami). Niczego to nie gwarantuje, ale jakąś nadzieję na lepsze wykonanie daje. Koniecznie trzeba ocenić stan łożysk ramienia. Są delikatne i w katowanym egzemplarzu mogą być zużyte. Zdobycie nowych proste nie jest. Sprawdź także czy wkładka jest prostopadła do powierzchni talerza. Zależy to od poprawności wykonania rurki ramienia. Jesli znajdziesz Daniela za 300 zł to będzie niezła okazja, ale też ryzyko kupna złomu. Ceny ostatnio posżły sporo do góry.
Stidz
Posty: 23
Rejestracja: 14 maja 2015, 21:22

Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

#6

Post autor: Stidz »

Faktycznie ceny poszły do góry i to okrutnie... Mam w sumie jeszcze jedno pytanie. Czy gramofony Dual 504 jest porównywalny z Danielem ? Bo mówiąc szczerze szukam czegoś w drewnie (sklejce) do Radmora, a w sumie jeżeli trafiła by się okazja kupić jakiś inny dobry w przyzwoitych pieniądzach to pewnie bym się skusił. Ewentualnie na które gramofony warto zwrócić uwagę w moim przypadku ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup gramofonu unitra, tylko który ?

#7

Post autor: Wojtek »

Stidz pisze:Czy gramofony Dual 504 jest porównywalny z Danielem ?
Dual jest lepszy.
Stidz pisze:Ewentualnie na które gramofony warto zwrócić uwagę w moim przypadku ?
Temat rzeka, bo gramofonów jest multum.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ