Jaki gramofon do szelaków?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Delorean
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:51

Jaki gramofon do szelaków?

#1

Post autor: Delorean »

Witam serdecznie,

Ponieważ znalazłem na strychu masę płyt szelakowych (normalnorowkowych), postanowiłem że dobrze byłoby uruchomić jakiś sprzęt na którym można by ich jeszcze posłuchać.

Znalazłem w domu dwa gramofony Bambino (jeden to najwcześniejszy model, drugi to chyba "2"). Niestety oba mają zdarte igły, a z tego co widziałem to znalezienie dzisiaj wkładek UK3 albo UK8 jest albo prawie niemożliwe albo dość kosztowne.
Wobec tego chciałem zapytać się szanownych forumowiczów, co w takiej sytuacji zrobić:

1. Czy próbować picować któryś z Bambino szukając odpowiedniej wkładki z igłą? Restaurowanie igły chyba nie wchodzi w rachubę, bo ktoś ją doszczętnie zjechał. Powiem też szczerze, że średnio mi się Bambino podobają bo poza plastikowym wyglądem gramofony były znane z tego że grały beznadziejnie i szlifowały płyty.
2. Czy kupić "nowszy" gramofon, np. Fonica Delta albo WG-510, który również ma 78 obrotów i potem walczyć z wkładką, tak żeby dało się grać płyty normalnorowkowe (WG-510 ma chyba fabrycznie założoną UF50, taką jak w Emmanuelu)? Czytałem, że ktoś na elektrodzie próbował kombinować z dociskiem igły, ale to chyba jest zabójcze dla płyty? A może jest jakiś sposób żeby do tych gramofonów zamontować igłę na szelaki?
3. Czy są jakieś inne gramofony, które mógłbym dostać za przyzwoite pieniądze, a które są od razu przystosowane do odtwarzania płyt szelakowych (widziałem nowe gramofony grające szelaki, ale cena zaczynała się w okolicach 3k zł)?

Na koniec dodam, że nie będę płyt szelakowych słuchał zbyt często (więc nie potrzebuję jakiegoś high-endu), po prostu chciałbym mieć pomocniczy gramofon, żeby móc z nich czasem skorzystać.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję!
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Jaki gramofon do szelaków?

#2

Post autor: eenneell »

Gramofon musi mieć78 rpm!
I dobrze, aby był "jakiś" ("firmowy") tzn ze wszelkim ustawianiem ;)
Krótko mówiąc -stary poczciwy idler!
A wkładka? np szczur 75!! zawsze można dokupić igłę "grubą" (do szelaków)
Jest to wystarczająco dobry przetwornik do takich i siakich płyt
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Jaki gramofon do szelaków?

#3

Post autor: Winters »

Delorean pisze:3. Czy są jakieś inne gramofony, które mógłbym dostać za przyzwoite pieniądze, a które są od razu przystosowane do odtwarzania płyt szelakowych (widziałem nowe gramofony grające szelaki, ale cena zaczynała się w okolicach 3k zł)?
Są, na tony.

Np.

http://allegro.pl/dual-1019-type-ck-6-s ... 22316.html

Tu potrzeba może delikatnego serwisu i odpowiedniej igły:
N44-3 do szelaków/N44G do płyt drobnorowkowych i tyle.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Jaki gramofon do szelaków?

#4

Post autor: vinylpiotrek »

Delorean pisze:Czytałem, że ktoś na elektrodzie próbował kombinować
Na elektrodzie głównie są same głupoty.
Delorean pisze:Czy są jakieś inne gramofony,
Masa
Delorean pisze:chciałbym mieć pomocniczy gramofon,
Wiele z nich jest bardzo dobra nawet jako zasadniczy.
eenneell pisze:Gramofon musi mieć78 rpm!
I dobrze, aby był "jakiś" ("firmowy") tzn ze wszelkim ustawianiem ;)
I mimo wszystko, nie polecam tych które mają niby 78 ale mają leciutkie ramię, jak Dual 1229.

Za to można polecić:
Dual 1010, 1009, 1019 i pochodne
Elac Miracord 50, 770, 660
Garrard SP25, AT60 ipochodne,
Co lepsze modele BSR.
Obrazek
Delorean
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:51

Jaki gramofon do szelaków?

#5

Post autor: Delorean »

Dziękuję za wszystkie porady.
Wymyśliłem, że pewnie zdecyduje się na jakiegoś Duala z wkładką Shure. Natomiast miałbym do Was jeszcze pytanie, czy są w Polsce jakieś sklepy (zwykłe albo internetowe) gdzie można dostać igły na płyty normalnorowkowe? Szukałem przez google, ale nic nie mogłem znaleźć, w zasadzie jedyna igła jaką znalazłem to była N44-3 na ebayu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaki gramofon do szelaków?

#6

Post autor: Wojtek »

W Polsce to raczej słabo z tym będzie, ale nie po to jesteśmy w UE by się ograniczać terytorialnie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
adik75
Posty: 268
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:03

Re: Jaki gramofon do szelaków?

#7

Post autor: adik75 »

słuchajcie, czy Dual P 53 będzie dobry do szelaków? Szukam gramofonu tylko do takich płyt, a ta skrzyneczka bardzo mi się podoba...
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Jaki gramofon do szelaków?

#8

Post autor: vinylpiotrek »

Zasadniczo tak ale radziłbym jednak przejść na wkładki MM i jakiś preamp dołozyć.

W Polsce z godnych polecenia igieł dostępna jest Shure N78S do wkładek z rodziny SC35C ( SC 35C sprzedawana z igłą do szelaków jako całość , nazywa się M78S), ale też może współpracować z niektórymi modelami z rodziny M75 ( jednak SC35C to wyższej klasy przetwornik)
Obrazek
adik75
Posty: 268
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:03

Re: Jaki gramofon do szelaków?

#9

Post autor: adik75 »

Dzięki, Piotrek. Tylko czy preamp będzie konieczny? To ma jakiś swój głośniczek, nie chcę tego podłączać do wzmacniacza... to byłby mój trzeci gramofon, przenośny, do starych płyt, absolutnie nic audiofilskiego.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Jaki gramofon do szelaków?

#10

Post autor: Winters »

Jeżeli to ma być przenośne to da radę bez zmiany przetwornika i nie będzie zużywać płyt.
DIOMEDES KATO
adik75
Posty: 268
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:03

Re: Jaki gramofon do szelaków?

#11

Post autor: adik75 »

No i o to mi chodziło, dzięki Winters
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Jaki gramofon do szelaków?

#12

Post autor: vinylpiotrek »

Tylko igły do wkładek Duala z ostrzem do szelaków trzeba ciągnąć z RFN.
Inna rzecz, że jeśli masz zużyte szelaki to lepiej odtwarzać wkładką MM niż ceramikiem średniej klasy. MM będzie mniej eksponowała trzaski i zniekształcenia pasma.
Ale możesz to potraktować jako propozycję upgrade'u w dalszej kolejności.
Obrazek
ODPOWIEDZ