Dual CS728Q czy CS2225Q

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GrzesiekDual
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2013, 21:14

Dual CS728Q czy CS2225Q

#1

Post autor: GrzesiekDual »

Witam szanownych forumowiczów. Jako zaczynający swoją przygodę z winylami mam prośbę do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w wyborze gramofonu. Mam okazję kupić w dobrej cenie dwa gramofony CS728Q lub CS2225Q Duala. Oba DD, full automat, kwarcowa stabilizacja obrotów, dodatkowo CS728Q ma możliwość ręcznej regulacji obrotów - strobo. Który z nich będzie lepszy; czy są między nimi jakieś znaczące różnice? Patrząc po nazewnictwie to 2225 powinien być lepszy (wyższy numer), ale chyba u Duala to nie jest reguła. Będę wdzięczny za opinie i sugestie.
Gramofon Dual CS2225Q, Ampli Yamaha RX-V771, kolumny Magnat Quantum 657
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS728Q czy CS2225Q

#2

Post autor: Wojtek »

Te gramofony normalnie właśnie chodzą w "dobrej cenie" (czyli taniej) od innych Duali.
GrzesiekDual pisze:ma możliwość ręcznej regulacji obrotów - strobo.
Obecność lampy stroboskopowej nie ma tu żadnego znaczenia w sensie technicznym.
GrzesiekDual pisze:Który z nich będzie lepszy; czy są między nimi jakieś znaczące różnice?
Są, 728Q jest tutaj lepszym gramofonem.
GrzesiekDual pisze:Patrząc po nazewnictwie to 2225 powinien być lepszy (wyższy numer), ale chyba u Duala to nie jest reguła.
Pierwsze cyfry określają serię. Dual wprowadził w latach '80tych "21xx/22xx" by odróżnić te produkty od ówczesnej linii "12xx".
Radzko kiedy wyższy numer oznacza zawsze wyższy model. Trzeba brać pod uwagę całe serie modeli i ich chronologię.
GrzesiekDual pisze:Będę wdzięczny za opinie i sugestie.
Możesz nie kupować żadnego z nich czy jesteś już zdecydowany?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
GrzesiekDual
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2013, 21:14

Dual CS728Q czy CS2225Q

#3

Post autor: GrzesiekDual »

Trochę mnie zmartwiłeś, bo CS728Q już do mnie jedzie. Może potraktuję go jako sprzęt "do nauki obsługi i regulacji gramofonu" i za jakiś czas wymienię na coś lepszego.
Mam tylko pytanie jak to jest z tą hierarchią (jakością) gramofonów Dual - masz może jakieś zestawienie który lepszy a który gorszy. To tak na przyszłość.
Znalazłem taką stronkę z zestawieniem Duali: http://dual-reference.com/tableinx.htm ale nie wynika z niego który modele są warte zainteresowania. Co więcej jest kilka serii: CS (podobno najlepsza), 1200, 1000, 700, 600, 500, 400 :D Pogubić się można :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS728Q czy CS2225Q

#4

Post autor: Wojtek »

GrzesiekDual pisze:Trochę mnie zmartwiłeś, bo CS728Q już do mnie jedzie. Może potraktuję go jako sprzęt "do nauki obsługi i regulacji gramofonu" i za jakiś czas wymienię na coś lepszego.
To nie jest zły gramofon, ale ze względu na specyficzne ramię, jesteś mocno ograniczony pod względem wkładek.
GrzesiekDual pisze:Mam tylko pytanie jak to jest z tą hierarchią (jakością) gramofonów Dual - masz może jakieś zestawienie który lepszy a który gorszy. To tak na przyszłość.
Jak już napisałem, tego nie da się w taki prosty sposób usystematyzować.
Trzeba by opisać każdą z serii z danego okresu (a było ich kilka) by można było rozmawiać o takich porównaniach.
Oczywiście niektóre gramofony mają za sobą jakąś logiczną kolejność, gdzie wyższy numer oznacza wyższy i/lub nowszy model danej serii, ale nie zawsze następca jest lepszy od poprzednika, więc robi się znowu galimatias :)
GrzesiekDual pisze:ale nie wynika z niego który modele są warte zainteresowania.
Bo jest to tylko zestawienie danych, a nie ranking. Zupełnie wystarczające do szybkiego porównania, choć niekompletne i niekiedy z błędami.
GrzesiekDual pisze:Co więcej jest kilka serii: CS (podobno najlepsza), 1200, 1000, 700, 600, 500, 400 :D Pogubić się można :(
CS to tylko markowe oznaczenie rodzaju urządzenia (w tym wypadku, gramofon), a nie jakiś wyznacznik serii.
Ta strona niepotrzebnie wydziela to jako osobną grupę.
Jak trochę posiedzisz, porównasz modele i lata w jakich się ukazały, to przestaniesz się gubić.

Na pocieszenie powiem, że mało która marka ma tego typu "klarowną" nomenklaturę jakiej byś oczekiwał. Marketing robi swoje.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
GrzesiekDual
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2013, 21:14

Re: Dual CS728Q czy CS2225Q

#5

Post autor: GrzesiekDual »

Załamać się można. Gramofon CS728Q wg opisu z aukcji miał mieć cytuję: RAMIĘ GRAMOFONU DO UREGULOWANIA,USTAWIENIA. Logicznie rozumując (mam nadzieję) to nic strasznego - jak dla mnie wyważenie ramienia, ustawienie anti-skatingu. W miarę proste rzeczy do ogarnięcia przy wsparciu porad z tego forum.
W rzeczywistości kupiłem złom: przeciwwaga ramienia (ten obrotowy ciężarek) był urwany i walał się po gramofonie, nie działa cała automatyka - talerz rusza na chwile, ale zaraz się zatrzymuje, ramię wogóle nie reaguje. Nie było o tym mowy w opisie aukcji. Ręcznego odtwarzania nie próbowałem z uwagi na urwany ciężarek ramienia.
Czy da się coś z tym szajsem zrobić??
Sprzedający zgodził się na zwrot ale na zasadzie: ja wysyłam gramofon, potem on odsyła pieniądze. Raczej na to się nie zgodzę bo obawiam się, że zostanę bez kasy i gramofonu. Dodatkowo jestem w plecy na podwójnych kosztach wysyłki. Chyba nie obejdzie się bez w pełni zasłużonego negatywa.
Załączniki
Urwany ciężarek i widoczna pęknięta obudowa
Urwany ciężarek i widoczna pęknięta obudowa
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual CS728Q czy CS2225Q

#6

Post autor: Wojtek »

GrzesiekDual pisze:Czy da się coś z tym szajsem zrobić??
Bez dobrego klejenia chyba nie bardzo.
GrzesiekDual pisze:Sprzedający zgodził się na zwrot ale na zasadzie: ja wysyłam gramofon, potem on odsyła pieniądze. Raczej na to się nie zgodzę bo obawiam się, że zostanę bez kasy i gramofonu. Dodatkowo jestem w plecy na podwójnych kosztach wysyłki. Chyba nie obejdzie się bez w pełni zasłużonego negatywa.
Dobrze że przynajmniej godzi się na zwrot.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual CS728Q czy CS2225Q

#7

Post autor: eenneell »

Draństwo!
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Dual CS728Q czy CS2225Q

#8

Post autor: kielek »

GrzesiekDual pisze:Sprzedający zgodził się na zwrot ale na zasadzie: ja wysyłam gramofon, potem on odsyła pieniądze
Raczej nie ma innej opcji zwrotu,taka jest najczęściej stosowana na Alle....To samo dotyczy zwrotu kosztów za wysyłkę.Mając na koncie kilka zwrotów tylko chyba raz mi się zdarzyło,że sprzedający pokrył koszty wysyłek.
Awatar użytkownika
GrzesiekDual
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2013, 21:14

Re: Dual CS728Q czy CS2225Q

#9

Post autor: GrzesiekDual »

Wojtek pisze:Bez dobrego klejenia chyba nie bardzo.
Obawiam się że jak skleję to stracę możliwość regulacji i prawidłowego wyważenia ramienia.
Wygląda to tak, że ułamana jest śruba, która powinna być przedłużeniem ciężarka; tkwi w ramieniu i raczej jej nie wykręcę. Więc jeżeli to skleję to tylko na stałe.
Ogólnie jestem wściekły na sam fakt, że zostałem oszukany przez nieuczciwego sprzedającego. A tak się cieszyłem na ten gramfon :cry:
Gramofon Dual CS2225Q, Ampli Yamaha RX-V771, kolumny Magnat Quantum 657
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Dual CS728Q czy CS2225Q

#10

Post autor: krolix »

Odeślij gramofon i zapomnij, że straciłeś te kilkadziesiąt złotych na przesyłkę. W życiu są większe problemy. :)
A następnym razem będziesz ostrożniejszy i w końcu kupisz sobie przyzwoity gramofon. Tak że głowa do góry. :)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual CS728Q czy CS2225Q

#11

Post autor: eenneell »

krolix pisze:Tak że głowa do góry.
:clap: Racja!głowa do góry :!:
krzycho51
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 16:27
Gramofon: Dual CS 2225Q
Lokalizacja: Poznań

Re: Dual CS728Q czy CS2225Q

#12

Post autor: krzycho51 »

GrzesiekDual pisze:
Wojtek pisze:Bez dobrego klejenia chyba nie bardzo.
Obawiam się że jak skleję to stracę możliwość regulacji i prawidłowego wyważenia ramienia.
Wygląda to tak, że ułamana jest śruba, która powinna być przedłużeniem ciężarka; tkwi w ramieniu i raczej jej nie wykręcę. Więc jeżeli to skleję to tylko na stałe.
Ogólnie jestem wściekły na sam fakt, że zostałem oszukany przez nieuczciwego sprzedającego. A tak się cieszyłem na ten gramfon :cry:
Hej,
czy udało Ci się ogarnąć przeciwwagę?
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.
/M. Ghandi
Awatar użytkownika
GrzesiekDual
Posty: 17
Rejestracja: 27 sty 2013, 21:14

Dual CS728Q czy CS2225Q

#13

Post autor: GrzesiekDual »

krzycho51 pisze:Hej,
czy udało Ci się ogarnąć przeciwwagę?
Niestety nie. 728Q odesłałem sprzedającemu (Allegro :evil: ). Teraz mam na tapecie CS2225Q; aktualnie poszukuję igły.
Gramofon Dual CS2225Q, Ampli Yamaha RX-V771, kolumny Magnat Quantum 657
krzycho51
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 16:27
Gramofon: Dual CS 2225Q
Lokalizacja: Poznań

Re: Dual CS728Q czy CS2225Q

#14

Post autor: krzycho51 »

GrzesiekDual pisze:
krzycho51 pisze:Hej,
czy udało Ci się ogarnąć przeciwwagę?
Niestety nie. 728Q odesłałem sprzedającemu (Allegro :evil: ). Teraz mam na tapecie CS2225Q; aktualnie poszukuję igły.
No to gratuluję. CS2225Q jest OK.
I w razie czego jest rozpracowany przeze mnie ;)
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.
/M. Ghandi
ODPOWIEDZ