Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#1

Post autor: PeWu »

Cześć!
Szukam następcy dla Wega PSS200P, który grał ze złotym Stantonem 500 od Wojtka. Chciałbym wskoczyć na troszkę wyższą półkę dodatkowo poprawiając przy tym również stronę wizualną sprzętu. Niechciałbym przekroczyć 1,5K za gramofon z nową igłą.
To co przeszkadzało mi w starym sprzęcie to fakt, że grał niemal identycznie jak CD. Fajnie, że kilkudziesięcioletni sprzęt odtwarzający muzykę z płyty analogowej gra jak współczesne CD jednak problem w tym, że gra tak samo zarówno barwowo jak i dynamicznie. To w zasadzie psuje całą zabawę.
Gramofon grał na przedwzmacniaczu z amplitunera(Yamaha R-N 602) i może to było jego wąskie gardło.
Wbrew panującym tu na forum przekonaniom postanowiłem, że następca będzie ze sklepu. Zawsze podchodziłem z dystansem do sprzedających ale w ostatnim czasie przechodzę kumulacje usterek i pierdółek, które skutecznie zakłócają radość z kupionego przedmiotu. Nie ma znaczenia czy przedmiot kupuje nowy czy używany. Jedyna pociecha to przysługująca mi rękojmia lub/i gwarancja na nowy sprzęt. Stąd taka decyzja. Dodatkowo chce wyeliminować jeszcze jeden aspekt: chcę ograniczyć niepewność i wychodzić z założenia, że każdy element pracuje poprawnie/właściwie. Dzięki temu łatwiej będzie mi wyłapać „słabe punkty” systemu. Teraz zastanawiałem się czy Wega grała„tylko” tak jak CD przez igłę, wkładkę czy przewody. A może sam amp ograniczasygnał i dlatego mam to samo na PHONO i CD. Pominę fakt, że ceny używek od jakiegoś czasu wystrzeliły w górę bez jakiejkolwiek większej zasadności. Sprzęt który obserwowałem po 800-900 zł teraz jest wystawiany za 1500 (mowa o używkach).
Szukając opinii o LP5X natrafiłem na pewną nagonkę w kierunku gramofonów AT. Skłoniło mnie to aby raz jeszcze przejrzeć oferty z rynku wtórnego. Interesuje mnie tylko odbiór osobisty więc poszerzyłem trochę zasięg poszukiwań ponieważ w Szczecinie nie znalazłem niczego co by mnie interesowało. I tak oto trafiłem na:
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-du ... bserved_ad
Przeszukuje teraz internety aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym sprzęcie ale i tak chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, która pomoże wskazać kierunek.
Nurtujące mnie pytania:
Czy 604 będzie skokiem w przód czy raczej to ta sama liga co WEGA?
Jak ocenić fachowość i celowość/zasadność przeprowadzonych modyfikacji oraz ich korzystny wpływ na dźwięk. Czy te poprawki uzasadniają wysoką cenę?
Czy ktoś kojarzy tego sprzedającego? Podoba mi się, że jest to firma – daje to jakieś poczucie bezpieczeństwa w formie rękojmi.
Jeśli nie 604 to za czym się rozglądać w podobnym stylu. Interesuje mnie DD.
PS. W przyszłości planuje zakup przedwzmacniacza jednak muszę wiedzieć, że gramofon jest tego wart.
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#2

Post autor: dale »

Jak gra jak CD, to zmień preamp. Yamaha miała kiedyś mott przewodnie "Natural Sound", filozofię nie zmieniania dźwięku. Dodatkowo wbudowane przedwzmacniacze są zwykle uproszczonymi wersjami. Dlatego ja bym zaczął od zmiany preampa. Nawet na najtańszy lampowy - kupisz nowy, włączysz, jak się po dniu nie spodoba, odeślesz.
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#3

Post autor: PeWu »

Zasadność zakupu preampa jest oczywista.
Jedyny argument, w który głęboko wierzyłem świadczący o tym ze wina nie leży po stronie amplitunera to fakt ze odczyt z płyty gramofonowej przy wykorzystaniu igły musi być inny niż odczyt z nośnika cyfrowego. Zakładając wiec ze mam dwa zbliżone a nie identyczne sygnaly przed ampem nie mogę otrzymać identycznego sygnału za ampem.
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 503
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#4

Post autor: Frey »

Dual 604 to krok do przodu względem Wegi. Z drugiej strony wkładka Dual DMS 242 to krok w tył względem Stantona 500. Wiem, bo miałem obie wkładki.

Nie zmieniłbym ani gramofonu, ani nie kupiłbym przedwzmacniacza. W Twoim przypadku zacząłbym od zmiany amplitunera, bo to on jest winny temu, że wszystko brzmi tak samo.
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#5

Post autor: PeWu »

Frey pisze:
02 lis 2023, 22:24
Nie zmieniłbym ani gramofonu, ani nie kupiłbym przedwzmacniacza. W Twoim przypadku zacząłbym od zmiany amplitunera, bo to on jest winny temu, że wszystko brzmi tak samo.
Gramofonu już nie mam - mleko się rozlało. Zresztą trochę się nim znudziłem i trochę nie pasował do reszty bo był srebrny a ma być czarny.
Nad zmianą Ampa myślałem. Generalnie chciałem wymienić 602 na 803 ale kiedy decyzja zapadła rozpoczął się problem z półprzewodnikami i 803 nie była w dystrybucji. Kiedy już się ukazała zabiła mnie nową ceną. O ile kilka lat temu różnica wynosiła ok. 1500 zł to teraz wynosi prawie 2 tysiące. Problem w tym ze 602 nie kosztuje jak kiedyś 2200 tylko 3500, musiałbym więc wyłożyć ponad 5k.
Dodatkowo z ampa korzysta moja żona. jest to dla niej o wiele wygodniejsze niż poprzedni zestaw tj. wzmacniacz zintegrowany + źródło. Z drugiej strony - jak postawie ją przed faktem to się dostosuje. Tyle, że sprzęt musi być nowy ;/ - wracamy do kasy.
Poszperam po sklepach, zobaczę jak sprawy stoją - nie wykluczam zamiany na inny sprzęt.
Co do wkładki w dualu - może wymiana na inną tak by jednak pójść do przodu. Pytanie jak bardzo bym musiał rozciągnąć budżet?
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#6

Post autor: PeWu »

Halo... jest tu ktoś?
O ile wskazówka o wymianie ampa pomoże w uzyskaniu lepszego odsłuchu, to nie odpowiada na postawione pytania.
Nawet jeśli żaden z przywołanych gramofonów nie jest wart uwagi pod kątem jego ceny do możliwości to może jakaś podpowiedź jak lepiej wydać te pieniądze.
Co do Amplitunera to ziarno zostało zasiane. NIespiesznie ale jednak poszukam jakiejś Integry na zamianę.

Może przynajmniej ktoś rozpoznaje sprzedającego. Nie wierzę, że nikt nie kojarzy/ nie miał styczności.
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1363
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#7

Post autor: Jozi »

To ja Ci coś skrobnę na bazie swoich doświadczeń.
Długo trwały u mnie poszukiwania dźwięku z winyla :lol: :lol: :lol: .
Teraz mam dwa źródła wzmocnienia:
-do cyfry wzmak Yamaha A-S 701+kolumny indiana line 550X.Ten zestaw nijak mi nie pasował do winyla pomimo posiadania dobrego pre od @Jaculka.
Dopiero stary ampli Kenwood kr 820 z kolumnami wpierw Heco 2302 a obecnie mocniejszymi 3302 zagrały tak jak oczekuję.
Pytanie czego TY oczekujesz i się spodziewasz po zestawie, nikt tak Ci nie da recepty jak skonstruować zestaw tym bardziej, że chcesz iść w kierunku nowych klocków, zwłaszcza z ograniczonym budżetem. To nie jest takie proste jakby się wydawało.
Jak oczekujesz takiego grania jak ja oczekiwałem to tylko stare klocki albo mocne zwiększenie budżetu jak maja być nowe.
Nie wiem czy ktoś będzie dobrze Ci doradzić w temacie.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#8

Post autor: PeWu »

Dobór zestawu to temat na osobny wątek. A nawet rownolegle dyskusje na forum od stereo. Tu chciałbym skoncentrować sie na znalezieniu kolejnego gramofonu ponieważ jak pisałem stary został sprzedany. Zależy mi na tym by dla „nowego” gramofonu warto było inwestować w kolejne dodatki. Zakup przedwzmacniacza czy dodatkowej integry dla gramofonu za 300-500 zł wydaje mi sie niezasadny. Przynajmniej nie w tym budżecie.
W tej chwili rozpatruje tez kupno używanego zestawu stereo. Dopiero zaczynam analizować temat w szerszym zakresie.
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1363
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#9

Post autor: Jozi »

Jeżeli gramofon to nawet d..y Sobie nie zawracaj nowymi w budżecie 2000zł, bo nic dobrego nie kupisz.
Ja Ci polecę Gościa z dobrym gramofonem u którego ja kupiłem swojego Sony PS X60.
https://allegro.pl/oferta/gramofon-sony ... 4379163717
Gość ma garniaki ogarnięte. Jego ojciec pracuje za granicą, wyszukuje perełki sprzętowe, ma trochę pojęcia i od razu robi serwis mechaniczny więc sprzęt kupujesz i gra przyzwoicie.
Warto tego garniaka rozważyć, choć przekracza założony budżet.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#10

Post autor: PeWu »

Swoją droga, może stworzenie równoległego mikro zestawu dla samego gramofonu jest jakimś rozwiązaniem. Wtedy na pewno cd i winyl zagrają inaczej. A dodatkowa para kolumn (raczej monitorów) od biedy zmieściłaby się w pokoju.
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1363
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#11

Post autor: Jozi »

PeWu pisze:
06 lis 2023, 07:15
Swoją droga, może stworzenie równoległego mikro zestawu dla samego gramofonu jest jakimś rozwiązaniem. Wtedy na pewno cd i winyl zagrają inaczej. A dodatkowa para kolumn (raczej monitorów) od biedy zmieściłaby się w pokoju.
No u mnie to się tak skończyło i jestem zadowolony, bo nowy zestaw za 5000zł nie brzmiał tak jak ten stary za 1000zł.
No i bądź tu mądry :lol: :lol: :lol: :lol: .
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
Awatar użytkownika
Frey
Posty: 503
Rejestracja: 30 gru 2017, 16:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Bytom

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#12

Post autor: Frey »

PeWu pisze:
02 lis 2023, 23:02
Co do wkładki w dualu - może wymiana na inną tak by jednak pójść do przodu. Pytanie jak bardzo bym musiał rozciągnąć budżet?
Wbrew pozorom opcji pod koszyki Duala jest troszkę. Z topowych opcji masz Shure V15 III oraz Dual M20. Pierwsza opcja droższa ale też spory wybór igieł z różnymi szlifami. Druga opcja tańsza ale np. cały czas można dostać oryginalną igłę.
Taniej jest jeszcze cała rodzinka Shure. Tutaj masz fajne rozpiski na początek:
https://www.hifi-archiv.info/Dual%20Anl ... index.html
https://www.hifi-archiv.info/Dual%20Anl ... index.html
PeWu pisze:
06 lis 2023, 07:15
Swoją droga, może stworzenie równoległego mikro zestawu dla samego gramofonu jest jakimś rozwiązaniem. Wtedy na pewno cd i winyl zagrają inaczej. A dodatkowa para kolumn (raczej monitorów) od biedy zmieściłaby się w pokoju.
Nie idź tą drogą :lol: Jak już składasz to porządnie. Dwa zestawy, bo każdemu czegoś brakuje to nie jest dobre rozwiązanie. Jozi to nasz szczególny przypadek. :lol:
Dual 604 by Olsza || Dual M20E || Buphono by Wydra
Raspberry Pi 4B || Audiolab 6000CDT || SMSL DO200 MKII
Atoll PR200/AM100 Signature || Infinity RS 6000A by Martynka
Sennhesier HD 6XX || B&W PX7 S2 || Sennheiser Momentum M2
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1363
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#13

Post autor: Jozi »

Nie idź tą drogą :lol: Jak już składasz to porządnie. Dwa zestawy, bo każdemu czegoś brakuje to nie jest dobre rozwiązanie. Jozi to nasz szczególny przypadek. :lol:
Taa i kto to mówi, co ma "złomu" nie mniej niż ja :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
PeWu
Posty: 76
Rejestracja: 26 lut 2019, 21:02
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Szczecin

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#14

Post autor: PeWu »

Jozi
2300 to dużo więcej niż planowałem. Zwłaszcza że po głowie chodzi wymiana ampa lub zakup preampu do gramofonu.
Obecnie nie mam ukierunkowanych oczekiwań względem brzemienia gramofonu. Chciałbym potestować różne wkładki a może i gramofony ale skoro widzę ze gdzieś występuje dławienie i dwa urządzenia brzmią tak samo to muszę wyeliminować słabe ogniwo. Wega mi się opatrzył wiec nie żałuje decyzji o sprzedaży. Teraz chce kupić coś lepszego. Po Waszych sugestiach widze ze budowę zestawu powinienem zacząć od drugiej strony tyle tylko ze nie mam na czym słuchać czarnych płyt :].
Cyrus One + Polk Audio Tsx330t + Dual 604
Yamaha Pianocraft E700 + NX E700
Aune X1s + Philips Fidelio X2/HiFiman Sundara
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2418
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Modyfikowany Dual 604 czy AT-LP5X?

#15

Post autor: Lukasz31 »

Kup na start gramiak za 1,5tys na montaż 1/2 cała.Bedziesz chciał iść wyżej to albo sprzedasz całość albo założysz lepszą wkładkę i igłę.
ODPOWIEDZ