Upgrade zestawu z telefunkenm S600

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#1

Post autor: mirhon »

Co mam:

telefunken S600 + Denon Dl-301mk2 (+ oryginalny shure V15 które sie kurzy..)
Shitt Mani + Denon SUT AU320
w/w do wymiany w calości lub partiami :-)

Budżet ok 15k + kasa z w/w,

cel głowny: poprawa jakości i (aczkolwiek nie upieram się) wymiana gramofonu ... przy MC słyszę już w tle małe brumienie (zasilanie) ... i generalnie chciałbym nowy :-)

Słucham wyłącznie na wysokom zestawie słuchawkowym staxa (wzmacnicza słuch. stax lampowy zbalansowany). Gatunki Rock, Blues-Rock, Rock progresywny, glownie lata 70, płyty kupuję i mam głownie nowe z Mofi, Analog Production itp i generalnie kupuje mniej ale raczej wypaśnie ;-)
Gramofon stoi w miejscu gdzie nie ma ryzka jakichkolwiek wstrząsów.

Co mi chodzi po głowie (tak wiem że różne bajki ...) :

Thorens TD1600
Technics Sl-1200G
do tych 2 przelożyłbym denona i po jakimś czasie raczej upgrejdował pre (sut?) i może wkładkę
Rega P8 - tu wyłącznie z Anią Pro lub Apheta3 (i wyłącznie po wcześniejszym odsłuchu)
zestaw tn-5bb Teac + pre Teac PE-505 - podoba mi się że całość toru miałbym zbalansowaną, tu na początku też z Denonem ... i raczej chciałbym posłuchać wcześniej zestawu na firmowej (tj. z którą sprzedają) wkładce.

ewentualnie Technics SL-1200GR, sprzedać co mam i dokupić jakieś pre i jakąś nową wkładkę ... (tak z 10k na to bym miał ... może trochę więcej)

Ps. Słuchałem tego denona na lepszym gramofonie i pre i wiem że jest potencjał :-)

wszelkie sugestie mile widziane :-)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#2

Post autor: darkman »

mirhon pisze:
13 kwie 2023, 14:42
wszelkie sugestie mile widziane :-)
Nie podajesz kolumn, może to one są do wymiany?
Gramofon można, ale żeby aż tak poprawił brzmienie? Na pewno poprawi samopoczucie.
Jak kupisz tego GR to masz spokojną głowę. Nie lubię Technicsów :mrgreen: ale ten wyjatkowo fajny i masz posiadaczy na forum - sprawdzonych.
Z drugiej strony jest b. fajny Victor (JVC) japoński na bazarku i od znanej ręki za bdb pieniądze, poprawnie opisany (poza napięciem o ile pamiętam, ale już pewnie poprawione).
Czy zmieniać Shiita jesli masz SU to jakoś nie jestem przekonany, bo wiele nie uzyskasz, choć by pass na MM przez SU z dobrego preampa o szerokich możliwościach to TAK.
sama sekcja MC w Mani jest dość ograniczona, za to SU daje pewnien progres. To też bym się nie spieszył tylko słuchał każdego klocka po wymianie poszczególnych elementów.

Na Phonostage też nie ma wielkiego sensu wydawać kosmicznych pieniędzy. Obecnie z DIY są bardzo dobrych ocen: Dyskretniok 2.0 i BuPhono_3 "DalBat". Oba godne uwagi, różną się topologią bez i z opampami i w tej kolejności (testy w dziale preampów i DIY).
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#3

Post autor: mirhon »

nie używam kolumn przy odsluch z drapaka ... to dla mnie taki zestaw sypialniano/słuchawkowy :-)

A o technicsie to mówie o "G" ewentualnue GR, aczkolwiek z tego co się orientowłem (ludki z youtube) to na tej samej wkładce słychać wyraźnie przewagę droższej wersji co raczej nie powinno dziwić ... pytanie tylko czy warto płacić 2x, może lepiej doinwestować w PRE lub w inną wkładkę ...
Ewentualnie podmienić samego SUT na wyższy model od denona np. AU-340 - ludzie piszą ze słychać progres ... Wiem że sekcja MM w mani jest mocno chwalona ...ale taki np ph-10 gold note też mi chodzi po głowie ...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#4

Post autor: darkman »

mirhon pisze:
13 kwie 2023, 16:17
nie używam kolumn przy odsluch z drapaka ... to dla mnie taki zestaw sypialniano/słuchawkowy :-)
Ah sorry, bo nie zwróciłem uwagi na informację.
mirhon pisze:
13 kwie 2023, 16:17
to na tej samej wkładce słychać wyraźnie przewagę droższej wersji co raczej nie powinno dziwić ...
Mnie to dziwi i to nawet bardzo. Gdyby była mowa o ramieniu 12" to pewnie by mnie nie dziwiło aż tak :)
Nie no wiem.. drogie to dobre! Jednak w audio to się niekoniecznie sprawdza.
Czy warto płacić? Moim zdaniem jeśli chcesz to tak, bo to tylko pieniądze. Jeśli cena poprawi Tobie immanentnie walory słuchowe. To nie. Chyba, że lubisz sam siebie robić w konia :) wybacz takie sformułowanie, bo ja np lubię gdy komuś się wydaje, że robi mnie w konia. OCzywiście nasze wybory to nasze wybory i tu jest clou sprawy.
Hm.. w inną wkładkę to na pewno recepta na "inaczej" i tu obiecuję nie być zdziwionym, bo to akurat zwykle normalne.
mirhon pisze:
13 kwie 2023, 16:17
Ewentualnie podmienić samego SUT na wyższy model od denona np. AU-340 - ludzie piszą ze słychać progres
A piszą na jakiej wkładce? bo to dobieramy pod wkładkę głównie i potem siłą rzeczy też pod możliwości preampa, ale liczy się przekładnia i samo trafo. Nic innego. A brand to już w ogóle.
mirhon pisze:
13 kwie 2023, 16:17
np ph-10 gold note też mi chodzi po głowie ...
No jakoś się nie dziwię. Wygoda obsługi, manual! Design włoski. Trzy krzywe korekcji osiągalne od ręki. Klasa. Same zaś możliwości na poziomie dostępnym dla dużo tańszych rozwiązań wyjąwszy krzywe korekcji Decca i Columbia.
Powiem Tobie, że na forum są trzy takie u chłopaków. Jest jednak niemała grupa osób o niebanalnej wiedzy i doświadczeniach z wielorakimi phonostage, które nie biorą PH-10 pod uwagę w zestawie jakby kolejnego poziomu. Wolą inny kierunek.
Osobiście do nich nie należę, tzn mógłbym mieć ale nie będę miał z prostej przyczyny - uważam go za przerost formy nad treścią, tak jak oni. Forma excellent, treść odnajdywalna w innych konstrukcjach, a nawet na plus. Zatem opłacalność o mniejszym walorze 'mienia'. Tu można i lepiej, i inaczej.
Pamiętać warto, że PH-10 to i zasilacz dedykowany czyli firmowy PH. Brać pod uwagę na pewno warto jako jedną z możliwości.
Stara prawda: Konieczne odsłuchy czyli przesłuchania wzmiankowanych klocków.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#5

Post autor: mirhon »

Reasumując, przy tym zestawie i budżecie to chciałbym lepiej a nie inaczej... widzę ze nie będzie łatwo
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#6

Post autor: darkman »

Myślę, że jak zaczniesz od gramofonu, to będzie i progres od razu, i dobry krok.
Funio jest fajny, ale po wymianie poczujesz to coś, a jeszcze fajny pieniądz obecnie można za niego odebrać.
W sumie to tylko napęd ale może być aż napęd. Osobiście nie przesadzałbym z budżetem, skoro planujesz kompleksową wymianę z progresem. No wiesz inaczej i lepiej to też dobra kategoria :) Z tego między innymi powodu wskazałem na 1200GR, tutaj np Winylowy Luke może wiele zdradzić co do detali w materii codziennego użytkowania, bo ma ten model już dość długo, a wcześniej też nie miał byle Misterhita.

- nie bardzo się interesuję cenami obecnie, ale moment nie należy do najszczęśliwszych, gramofony te z wyższej półki jakoś zupełnie nie liniowo zdrożały sporu i w zasadzie bez konkretnego powodu. Wydaje się, że trzeba poczekać aż ceny znormalnieją.

A no i jeszcze jedno Mirhon co do Thorensa, to może warto pomyśleć o dobrym zestawie, wysokiej klasy. Czyli bdb napęd + ramię w klasie premium (niekoniecznie 12" ale np przedłużone 9" - takie około 10"). Miałem doskonałą propozycję od Pawła (@pawelec) właśnie thorensoidalna ale to jakoś ubiegłego lata niestety (to okres u mnie w którym nie zajmuję się sprzętem niemal w ogóle) - może pogadaj, posłuchaj jakie są możliwości i alternatywy. Warto otworzyć horyzonty, bo dowiesz się czego nie chcieć. to lepszy wariant od czystego chciejstwa :D
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#7

Post autor: mirhon »

czyli Twoim zdaniem nie warto doplacac do technicsa w wersji G ?
mnie zaintrygował ten filmik …

https://youtu.be/ln3ZX6QRo8c
Piotr__
Posty: 103
Rejestracja: 28 sty 2022, 18:42
Gramofon: własny sklejak
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#8

Post autor: Piotr__ »

Technics 1200 oferuje znacznie lepszy napęd od Telefunkena s600, lepszy bo precyzyjniejszy i cichszy ale pamiętaj że to inne technologie - dd które mniej wybacza zakłócenia z otoczenia vs pobłażliwy acz często rozmazujący/umuzykalniający precyzyjne brzmienie paskowiec na miękkim zawieszeniu, generalnie nie bardzo sobie zdajesz sprawę jak bardzo zaawansowany mimo okropnego starzenia się jest s600 i jak uniwersalne i wygodne jest jego ramię które moim zdaniem jest o niebo lepsze od technicsowego. Ja bym się wpierw pobawił naprawdę dobrymi headshelami. Natomiast za wymianą s500/600 przemawia jego gówniana niczym w danielu, bo bardzo zawodna po latach elektronika, szczególnie przyciski sterujące i niestety mimo sonicznej i bezwzględnej uniwersalności ramienia jego (ramienia) słabą strona jest gumowy element przy łożyskach który aż nadto wrażliwy na upływ czasu.
"Więc..... Niektórzy ludzie chcą zniekształceń, aby ich instrumenty brzmiały lepiej. Inni chcą minimalnych zniekształceń, aby wyraźniej słyszeć zniekształcenia z instrumentów. Muzyka jednego człowieka jest hałasem innego człowieka......."
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#9

Post autor: mirhon »

zabawa z headshelami, tego to nie bardzo rozumiem…
co do mojego s600 to ma wymienione okablowanie i cześć kondensatorów i raczej jest w bardzo dobrym stanie, pomijając problem z zacinającą sie wajhą od ramienia :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#10

Post autor: darkman »

mirhon pisze:
13 kwie 2023, 20:48
czyli Twoim zdaniem nie warto doplacac do technicsa w wersji G ?
mnie zaintrygował ten filmik …

https://youtu.be/ln3ZX6QRo8c
:D kwestia filozoficzna, dopłaciłbym każdą kwotę by nie mieć tego suwaka dla DJ'ów. Tymczasem one oba go mają :lol:
Jednak tak moim zdaniem nie. Tyle, że to moje zdanie, a ja nie planuję wymiany gramofonu. Gdyby mi kiedyś przyszedł do głowy taki szalony pomysł, to na pewno nie będzie to Technics.
Jak zwykle końcowa decyzja i tak należy do Ciebie.
Piotr__
Posty: 103
Rejestracja: 28 sty 2022, 18:42
Gramofon: własny sklejak
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#11

Post autor: Piotr__ »

mirhon pisze:
13 kwie 2023, 22:43
zabawa z headshelami, tego to nie bardzo rozumiem…
Igła wytwarza drgania - wszystko co robisz z gramofonem podporządkowujesz właśnie temu - najsensowniej jest wpierw zmieniać wkładkę pamiętając o maksymalnym dopasowaniu, jeśli nie chcesz tego zrobić to korzystając z możliwości wymiany headshella w s600, jak i w planowanym 1200, wymień główkę na inny materiał i wagę zmieniając w ten sposób trochę podatność i rezonanse dzięki czemu zobaczysz w uproszczony sposób czym jest dopasowanie - jeśli nie usłyszysz zauważalnej (a nie wmawialnej) zmiany to olej dalsze zmiany, albo zrób te zmiany absolutnie skrajne zmieniając wszystko na zupełnie inne pod względem technologicznym niż było wcześniej, jednak nie pozbywając się od razu tego co miałeś, inaczej dostaniesz audiofilianervosa ;)
"Więc..... Niektórzy ludzie chcą zniekształceń, aby ich instrumenty brzmiały lepiej. Inni chcą minimalnych zniekształceń, aby wyraźniej słyszeć zniekształcenia z instrumentów. Muzyka jednego człowieka jest hałasem innego człowieka......."
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#12

Post autor: Wojtek »

Przy takim budżecie to już bym się zastanawiał nad czymś z możliwością wymiany ramienia, czyli de facto sam napęd i plinta na armboardy.

Tak czy siak, jaka wkładka? Jeśli "jakaś" no to cholibka ciężko dobrać pod jakieś ramię, a skoro tak to ciężko polecać jakiś konkretny gramofon.

No, może Denonem czy Sony z elektroniczną kompensacją rezonansu :morda:
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#13

Post autor: mirhon »

na początek zostawilbym swojego denona a potem… jeszcze nie wiem … aczkolwiek chodzi mi po głowie ortofon black quintet
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#14

Post autor: mirhon »

wiem że PJ raczej nie jest poważany na forum ... aczkolwiek ten model mnie zainteresował a ten Pan to raczej zna się na rzeczy

x8 evolution

https://www.youtube.com/watch?v=WR1uT3_viSE

tak jak pisałem wcześniej jestem mocno zainteresowany w pełni torem zbalansowanym ...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Upgrade zestawu z telefunkenm S600

#15

Post autor: Bacek »

Problem jest taki że nie ma zbalansowancyh wkładek gramofonowych. A robienie na siłę takiego sygnału nic specjalnie nie wnosi, no chyba że musimy mieć długie IC.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ