Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#166

Post autor: MaciejT »

Squonk_94 pisze:
07 lis 2022, 15:52
Po czym wnosisz że jest niewłaściwy?
Ależ kolega nie napisał że jest niewłaściwy, tylko że nie wiadomo czy właściwy a to chyba akurat prawda. Nie wiemy do końca jaki jest TF, trzeba by nabyć wagę, wtedy będzie wiadomo.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2046
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#167

Post autor: Peter007 »

Przecież Piterski napisał że nie wiadomo. Sęk w tym, że nawet Ty tego nie wiesz. Nikt tu nie przytaknie że masz wspaniały gramofon więc musisz sam nad nim piać. Nie odpowiedziałeś na pytanie po co ten tasiemiec?
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#168

Post autor: Squonk_94 »

MaciejT pisze:
07 lis 2022, 15:55
Squonk_94 pisze:
07 lis 2022, 15:52
Po czym wnosisz że jest niewłaściwy?
Ależ kolega nie napisał że jest niewłaściwy, tylko że nie wiadomo czy właściwy a to chyba akurat prawda. Nie wiemy do końca jaki jest TF, trzeba by nabyć wagę, wtedy będzie wiadomo.
Tak samo jak prawdą jest że jest zgodny z przewidywaniami - producent robi gramofon plug&play w którym należy dokręcić przeciwwagę do określonego punktu tak żeby parametry odtwrzania były ok.
Peter007 pisze:
07 lis 2022, 15:56
Sęk w tym, że nawet Ty tego nie wiesz. Nikt tu nie przytaknie że masz wspaniały gramofon więc musisz sam nad nim piać. Nie odpowiedziałeś na pytanie po co ten tasiemiec?
Żebym mógł pisać jaki wspaniały mam gramofon :morda:
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#169

Post autor: MaciejT »

Squonk_94 pisze:
07 lis 2022, 16:00
Tak samo jak prawdą jest że jest zgodny z przewidywaniami - producent robi gramofon plug&play w którym należy dokręcić przeciwwagę do określonego punktu tak żeby parametry odtwrzania były ok.
No właśnie może i tak jest, a może jednak nie. Piterski napisał tylko że nie wiemy jaki jest nacisk ustawiony i dopóki tego nie sprawdzisz to tak zostanie. Kolega nigdzie nie napisał że jest niewłaściwy, co mu zarzuciłeś, stąd moja dygresja.

Jedno rozumiem: gramofon ma być nowy bo jest ładny. I taki argument do mnie trafia. Raduje Ci oko, przesłuchasz płytę na tydzień i ok. Nie ma sensu zmieniać wkładki bo ten sprzęt zdaje się nie wspierać takiego procederu (problem z ustawieniem nacisku). Koledzy próbują Ci tylko uświadomić, że wyciąganie wniosków o możliwościach winyla wymaga nieco bardziej wyrafinowanego sprzętu, ten jest do oglądania i okazjonalnego plumkania bez wygórowanych oczekiwań.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2046
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#170

Post autor: Peter007 »

Squonk_94 pisze:
07 lis 2022, 16:00
Żebym mógł pisać jaki wspaniały mam gramofon
To odpowiadając na tytułowe pytanie to nie dla Ciebie.
Podejrzenia co do tożsamości chyba słuszne.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#171

Post autor: Squonk_94 »

MaciejT pisze:
07 lis 2022, 16:07
No właśnie może i tak jest, a może jednak nie. Piterski napisał tylko że nie wiemy jaki jest nacisk ustawiony i dopóki tego nie sprawdzisz to tak zostanie. Kolega nigdzie nie napisał że jest niewłaściwy, co mu zarzuciłeś, stąd moja dygresja.
Racja - moja pomyłka.

MaciejT pisze:
07 lis 2022, 16:07
Koledzy próbują Ci tylko uświadomić, że wyciąganie wniosków o możliwościach winyla wymaga nieco bardziej wyrafinowanego sprzętu, ten jest do oglądania i okazjonalnego plumkania bez wygórowanych oczekiwań.
Tak - nie byłoby tematu wymiany wkładki gdyby nie przeszkadzające syczenie na niektóreych płytach. Ale tutaj zostało podpowiedziane że po prostu niektóre płyty mogą być słabiej zrobione - sprawdzimy na Daft Punk.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2032
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#172

Post autor: MaciejT »

I gitara.
Syczenie nie powinno być winą wkładki czy nowej w końcu igły, może trzeba ją poprawić w headshellu?
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1608
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#173

Post autor: Szelak »

Ale jaja.
Ja kupiłem jako pierwszy właśnie nowy pro-ject debut carbon, z dziesięć lat temu, z wkładką ortofon 2M Red, kierowany myślami tak jak kolega Squonk. I co? Bardzo szybko wylądował w szafie, bo przypomniałem sobie o Adamie w piwnicy z poczciwą MF104, a potem kupiłem sobie jeszcze 50 letniego idlerowego Lenco L75.
Oba te stare gramofony demolują tego pro-jecta (choć z eliptyczną igłą od Ortofona). Demolują go nie tylko jak grają, ale i wyglądem, też wyglądem właśnie, choć ten Debut wcale nie wygląda źle.
PS. Aha, Debut ma niezłą możliwość regulacji nacisku igły.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1156
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#174

Post autor: Piterski »

Squonk_94 pisze:
07 lis 2022, 15:52
Piterski pisze:
07 lis 2022, 15:49
a okazuje się że nie wiadomo czy ma właściwie ustawiony nacisk igły
Po czym wnosisz że jest niewłaściwy? Pracujesz w Redze i wyszła jakaś poprawka dotycząca konfigurowania gramofonu której nie ma w instrukcji?
Po tym, że poprawiałem już ustawienia w takich wynalazkach. Tak więc nie masz żadnej gwarancji, że masz właściwą geometrię i nacisk igły, a to mam znaczenie zasadnicze. Gramofon to nie CD i nie pliki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1156
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#175

Post autor: Piterski »

Uzupełnię moją poprzednią wypowiedź. Z tego co znalazłem to dla twojej wkładki Rega zaleca siłę nacisku między 2-3 gramy. Jeśli jednak jest to brandowana AT91 to jej producent zaleca nacisk 1,4-2,5 g. Czyli bez sprawdzenia nawet nie wiesz w jakim jesteś miejscu. Szczerze mówiąc nie chciał bym swoich płyt traktować wkładka z naciskiem grubo powyżej 2 gram.
Uważam, że skoro chcesz słuchać winyli to coś takiego jak waga nawet taka najprostsza mechaniczna ProJecta i szczoteczka do płyt to podstawa.
Załączniki
waga-analogowa.jpg
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#176

Post autor: Squonk_94 »

Piterski pisze:
07 lis 2022, 20:48
Po tym, że poprawiałem już ustawienia w takich wynalazkach. Tak więc nie masz żadnej gwarancji, że masz właściwą geometrię i nacisk igły, a to mam znaczenie zasadnicze. Gramofon to nie CD i nie pliki.
Więc jeśli byłbyś w pobliży Łodzi i chciałbyś pomóc - to zapraszam :)
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1156
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#177

Post autor: Piterski »

Sporadycznie ale bywam u mojego kolegi w okolicy Łodzi. Ostatnio chciał likwidować kolekcje winyli, a po mojej wizycie kupił porządną igłę i drugą wkładkę do płyt w gorszym stanie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Rudinho
Posty: 606
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#178

Post autor: Rudinho »

Jak ktoś pisze, że Rega Planar 1 jest ładna to niby o gustach się nie dyskutuje ale...
Miałem przygodę a zarazem spostrzeżenia bardzo zbliżone do kolegi Szelaka. Jako pierwszy "gramofon" kupiłem właśnie to cudo - RP1. Po jakimś czasie (na usprawiedliwienie dodam tylko, że nie znałem wtedy jeszcze forum), jak zauważyłem, że ani to gra ani wygląda wymieniłem na Micro Seiki DD-7 z 1976 roku. Wtedy zaczęło naprawdę grać i wyglądać. I nawet jeżeli ta moja używka jest sporo poza budżetem to w cenie do 1500 zł można naprawdę kupić świetny gramofon, który ucieszy i estetę, i człowieka który co nieco słyszy.
Ale niech każdy robi jak uważa. Ma ktoś ochotę wydać pieniądze na nowy sprzęt i odsprzedać za chwilę za pół ceny to proszę bardzo. Kto bogatemu zabroni... Może nawet trzeba i powinno sie tak zrobić bo jak wiadomo człowiek najlepiej edukuje się na własnych błędach.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#179

Post autor: Wojtek »

Co by nie mówić, białych gramofonów jest jak na lekarstwo. Kojarzę jeszcze klasyczne Duale w białych plintach, ale to nie każdy model.

Trzeba by robić jakiegoś moda dla efektu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1577
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#180

Post autor: domibobi »

Thorens TD 201, zapewne niemający już nic z tradycji wielkiej marki. Cena pewnie zbliżona do tej Regi. Może robione nawet w tej samej fabryce w Chinach. Tu chociaż podstawowe funkcje regulacji są. Inna sprawa czy to działa precyzyjnie. Wydaje się, że przy zakupie można było sobie dać minimalnie większa szansę na polubienie winyli. Fajnie wytarować i ustawić sobie ramię, a nie dokręcić krążek we wskazane miejsce.
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
ODPOWIEDZ