Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#121

Post autor: Squonk_94 »

wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 10:08
Oczywiście, że mając amplituner z DSP zewnętrzny DAC jest niepotrzebny. Po prostu nieporozumienie - byłem przekonany, że chcesz zachować dac 2 kanałowy i jednocześnie wprowadzać room correction w systemie wielokanałowym - mój błąd, nie doczytałem o co CI chodzi.
Ok, jasne.
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 10:08
Co innego kino domowe...
Nie zgodzę się - uważam że kino domowe i stereo - nie ma różnicy. Dźwięk powinien być jak najbliżej referencji - z ewentualnym dopasowaniem do preferencji.
Ja korzystam z SVS PB1000PRO (więcej znaków w nazwie nawalic nie mogli...), ale mam go dość nisko scrosoowanego bo na 40Hz. Moje kolumny też dość nisko schodzą stąd taka decyzja.
wiktorsam pisze:
03 lis 2022, 10:08
Nie widzę, żadnego powodu stosowania go do słuchania muzyki w domu, wprowadza tylko niepotrzebne komplikacje, bardzo ciężko jest go zaimplementować
Odsłuch pełnego pasma jest niezłym argumentem żeby się jednak pomęczyć.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1163
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#122

Post autor: Piterski »

Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 09:11
Czym jest DIV bo nie mam pojęcia.
Może źle zapisuje ten skrót ale chodziło mi o "zrób to sam".

PS. Możesz mi rozszyfrować skrót SOTA?

Co do twórcy wzmacniaczy cyfrowych to chyba słyszałeś o pierwszym takim wzmacniaczu z przed lat TACT MILLENIUM.
Myślę, że wie co robi tylko jakoś ta idea się jakoś nie przyjęła. Ciekawe dlaczego?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#123

Post autor: Squonk_94 »

Piterski pisze:
03 lis 2022, 12:07
Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 09:11
Czym jest DIV bo nie mam pojęcia.
Może źle zapisuje ten skrót ale chodziło mi o "zrób to sam".

PS. Możesz mi rozszyfrować skrót SOTA?

Co do twórcy wzmacniaczy cyfrowych to chyba słyszałeś o pierwszym takim wzmacniaczu z przed lat TACT MILLENIUM.
Myślę, że wie co robi tylko jakoś ta idea się jakoś nie przyjęła. Ciekawe dlaczego?
Spotkałem się z zapisem DIY (do it yourself).
Z kolei SOTA to state of the art - określamy tak urządzenia które wyznaczają granicę obecnie tworzonych rozwiązań pod względem technicznym. Są najlepszymi w danej kategorii.

Co do TACT MILLENIUM - może mi się kiedyś obiło o uszy, ale mój mózg może mylić to z głośnikami tectonic. W każdym wypadku nie znam tematu - żeby cokolwiek powiedzieć musiałbym zobaczyć jakieś pomiary.
Jeśli mam strzelać czemu się nie przyjął to pewnie dlatego że technologia była w powijakach oraz niechęć środowiska audiofilskiego do nowego/"cyfrowego" rozwiązania.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1163
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#124

Post autor: Piterski »

No właśnie Lyngdorf to może być taki SOTA dla ciebie. Z tego co słyszałem on nie przetwarza sygnału cyfrowego na analogowy dlatego nazywany jest wzmacniaczem cyfrowym. Czyli w twoim rozumieniu ideału rozwiązania uniwersalnego jest tym wyznacznikiem bo wszystko w tym korekcja odbywa się w domenie cyfrowej.
Żeby nie było nie jasności nie słuchałem tych rozwiązań ale jak już wspomniałem znam na innym forum dwie osoby, które z niego korzystają i sobie to bardzo chwalą.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#125

Post autor: Squonk_94 »

Piterski pisze:
03 lis 2022, 14:01
No właśnie Lyngdorf to może być taki SOTA dla ciebie. Z tego co słyszałem on nie przetwarza sygnału cyfrowego na analogowy dlatego nazywany jest wzmacniaczem cyfrowym. Czyli w twoim rozumieniu ideału rozwiązania uniwersalnego jest tym wyznacznikiem bo wszystko w tym korekcja odbywa się w domenie cyfrowej.
Żeby nie było nie jasności nie słuchałem tych rozwiązań ale jak już wspomniałem znam na innym forum dwie osoby, które z niego korzystają i sobie to bardzo chwalą.
Liczę na to że kupiłem system i nic nie będę dokupował/zmieniał. Gdy składałem system i rozpatrywałem różne opcje (w tym oddzielne stereo) to przez chwilę rozważałem tego Lyngdorfa. Ale są inne lepsze (bardziej sprawdzone) opcję. Gdybym miał totalną dowolność to jednak poszedłbym w coś na DIRACu - pewnie w jakiegoś DACa - miniDSP SHD czy coś takiego.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#126

Post autor: Squonk_94 »

Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 14:29
Z tego co słyszałem on nie przetwarza sygnału cyfrowego na analogowy dlatego nazywany jest wzmacniaczem cyfrowym.
To nie do końca tak - wzmacniacze "cyfrowe" to nadal wzmacniacze analogowe - nie zgadzam się z nazywaniem ich cyfrowymi bo to wprowadza tylko zamęt. Ale jestem w mniejszości. Są one tak nazywane ponieważ wykoprzystują PWM - podobnie jak DACi.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#127

Post autor: Squonk_94 »

A dzisiaj taka sytuacja:

Obrazek

Dzisiaj kilka nowych płyt odsłuchanych - no i nie ma trzasków, nie ma szumienia, nie ma tych wszystkich nieprzyjemności. Jest o wiele fajniej. To do czego nadal mogę się mocno doczepić to wysokie tony. Paul Simon czy Marillion z Fiszem potrafi ostrzyć. Zaraz pewnie powiecie że wkładka - jaki byłby koszt sensownej? Mogę ją w ogóle wymienić? Jak z wagą - bo tutaj chyba jestem ograniczony.

Druga sprawa - jak najlepiej wypoziomować gramofon? Jak sprawdzić czy na pewno ramię ma dobry nacisk itd. Jest jakiś sensowny wideoporadnik?

Z ciekawostek przeliczyłem płyty i wyszło mi równo 30 - teraz pewnie zwolnię. Ale już cos tam odsłuchać można.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1611
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#128

Post autor: Szelak »

Druga sprawa - jak najlepiej wypoziomować gramofon? Jak sprawdzić czy na pewno ramię ma dobry nacisk itd. Jest jakiś sensowny wideoporadnik?
poziomica, waga jubilerska, przeciwwaga na końcu ramienia.
Wszystko jest w sieci; setki filmów i poradników. Ja o nic nie pytałem, bo wszędzie są odpowiedzi. Tylko szukać, jest tego cała masa.
Pierwszy lepszy przykład, i to po polsku, szanowanego Reduktora szumu:
https://www.youtube.com/watch?v=bmk0kGgZPZ0
(3:27)
a ile jest po angielsku.
Awatar użytkownika
Merrick
Posty: 2385
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:02
Gramofon: Thorens TD-160 Super
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#129

Post autor: Merrick »

Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 21:13
Marillion z Fiszem potrafi ostrzyć.
Akurat płyty Marillion są fatalnie nagrane.
Thorens TD-160 Super, SME Series III, OM 30 -> Staccato OS-> Dyskretniok -> Hafler DH-100, Hafler DH-220, Dynaudio Audience 40

https://www.discogs.com/user/Merrick-Pl/collection
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1889
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#130

Post autor: Jaculek »

Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 14:38
To nie do końca tak - wzmacniacze "cyfrowe" to nadal wzmacniacze analogowe - nie zgadzam się z nazywaniem ich cyfrowymi bo to wprowadza tylko zamęt. Ale jestem w mniejszości. Są one tak nazywane ponieważ wykoprzystują PWM
Generalnie nie masz racji. To o czym piszesz dotyczy wzmacniaczy klasy D i faktycznie nazywanie ich cyfrowymi jest błędem, natomiast wzmacniacze w pełni cyfrowe jak najbardziej istnieją: https://www.youtube.com/watch?v=MkqmZeCm31Y
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1163
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#131

Post autor: Piterski »

Mi się zdaje, z tego co pisał kolega, że Lyngdorf to właśnie wzmacniacz w pełni cyfrowy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#132

Post autor: Squonk_94 »

Jaculek pisze:
04 lis 2022, 08:03
Squonk_94 pisze:
03 lis 2022, 14:38
To nie do końca tak - wzmacniacze "cyfrowe" to nadal wzmacniacze analogowe - nie zgadzam się z nazywaniem ich cyfrowymi bo to wprowadza tylko zamęt. Ale jestem w mniejszości. Są one tak nazywane ponieważ wykoprzystują PWM
Generalnie nie masz racji. To o czym piszesz dotyczy wzmacniaczy klasy D i faktycznie nazywanie ich cyfrowymi jest błędem, natomiast wzmacniacze w pełni cyfrowe jak najbardziej istnieją: https://www.youtube.com/watch?v=MkqmZeCm31Y
Zdaje mi się że chyba trochę racji mam. Zawsze spotykałem się z tym że wzmacnaicz w klasie D nazywa się cyfrowym. Co - jak oboje się zgodzimy nie do końca ma sens. A to o czym piszesz z kolei utarło się (jak pisałm tutaj wiktorsam) jako FDA (Full Digital Amplifier). Ja przynajmniej z takim nazewnictwem się spotykałem. Jak jest z przytoczonym Lyngdorfem - nie wiem.

Merrick pisze:
04 lis 2022, 02:53
Akurat płyty Marillion są fatalnie nagrane.
A jakie płyty z muzyki popularnej uznałbyś za dobrze/bardzo dobrze brzmiące na vinyul? Chodzi mi o takie które dostanę nowe i nie wydam milionów monet (więc MFSL itd. nie wchodza w grę)

Szelak pisze:
04 lis 2022, 00:49
Tylko szukać, jest tego cała masa.
Pierwszy lepszy przykład, i to po polsku, szanowanego Reduktora szumu:
Więc właśnie pytam co polecacie - spodziewam się że są i lepsi i gorsi zajmujący się tą tematyką.
Może byc po angielsku.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#133

Post autor: kinky »

Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#134

Post autor: Squonk_94 »

kinky pisze:
04 lis 2022, 11:10
Squonk_94 pisze:
04 lis 2022, 10:14
dobrze/bardzo dobrze brzmiące na vinyul
https://www.discogs.com/release/2305019 ... ay-With-Me
https://www.swiatksiazki.pl/come-away-w ... uzyka.html
Wiem że marudzę, ale może cos z rocka progresywnego? Może jakieś Dire Straits 9oprócz Making Movies)? Zeppelini?
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#135

Post autor: kinky »

Squonk_94 pisze:
04 lis 2022, 11:18
cos z rocka progresywnego? Może jakieś Dire Straits 9oprócz Making Movies)? Zeppelini
Takie to mam same starocie, coś forumowicze na pewno z nowych podrzucą.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
ODPOWIEDZ