Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#61

Post autor: Squonk_94 »

Piterski pisze:
27 paź 2022, 11:31
Jesteś na takim etapie że nie potrafisz porównywać tego inaczej ale przy odrobinie wytrwałości zaczniesz zauważać różnice bez takiej zabawy w klikanie.
To chyba musiałbym się cofnąć i wrócić do nieefektywnego sposobu porównań :twisted:
Piterski pisze:
27 paź 2022, 11:31
Pozwól że skwituje to tylko uśmiechem i dalej tematu ciągnąć nie będę :D
To chyba będzie najlepsze dla tego wątku. Uśmiechnijmy się na ten temat. Jest już inny wątek który spamujemy tą dyskusją. Tutaj postaram się opisać moje początki z vinylem i pewnie poradzić o niektóre aspekty z tym związane :D
Piterski pisze:
27 paź 2022, 11:31
Bardzo mylne przeświadczenie bo może być w znacznie gorszym niż używane wydanie z epoki.
No to tym mnie zmartwiłeś. Sądziłem że stare 40 letnie vinyle w stanie VG/EX będą na pewno w gorszym stanie niż nówki. Abstrachując od masteringu itd. czyli tego co zawarte na samym vinylu.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#62

Post autor: Piterski »

Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 12:17
Piterski pisze:
27 paź 2022, 11:31
Bardzo mylne przeświadczenie bo może być w znacznie gorszym niż używane wydanie z epoki.
No to tym mnie zmartwiłeś. Sądziłem że stare 40 letnie vinyle w stanie VG/EX będą na pewno w gorszym stanie niż nówki. Abstrachując od masteringu itd. czyli tego co zawarte na samym vinylu.
Jak są uczciwie ocenione to na pewno nie odstaja od dobrze zrobionego nowego tłoczenia ale te bardziej komercyjne są po prostu gorsze. Ja wole kupować rzadziej ale jednak płyty w potencjalnie najlepszym stanie i z okresu świetności tej techniki. Jak coś wychodziło na CD to kupuje cyfrę nie podrabiany nośnik vinylowy robiony z cyfry, dobrze jak z gęstego pliku ale przecież tłoczą podobnież i z MP3.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#63

Post autor: Squonk_94 »

Czyli kupujesz tylko M/NM ? Czy takie podejście wystarczy - nawet w przypadku sprzedawców którzy nie oceniają idealnie?
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#64

Post autor: Wojtek »

Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 10:16
Ooo, a o tym to bym chętnie poczytał bo brzmi jak typowe voodoo.
Wpływ okablowania na sygnał jaki trafia do preampa gramofonowego lub transformatora jest jak najbardziej mierzalny. Są to często parametry względnie obojętne (albo przynajmniej o marginalnym znaczeniu) przy sygnałach o sporo większym napięciu niż to co generuje wkładka gramofonowa (parę mV albo ułamki mV). Producenci wkładek MM/MI zwykle podają rekomendowaną indukcyjność (w pF). Generalnie celem jest by okablowanie wnosiło tego parametru jak najmniej (dlatego też preferowane są stałe połączenia aniżeli gniazda z tyłu gramofonu oraz jak najkrótszy przewód bo wraz z długością zwiększa się indukcyjność przewodu). Parametr ten można ewentualnie podbić jeszcze po stronie preampa (o ile jest rozbudowany i posiada regulację) lub poprzez dokładanie rezystorów zanim sygnał wejdzie do preampa.

Słowa kluczowe: "phono cartridge loading"

zbyszek rzucił link do pewnego wyjaśnienia zagadnienia i kalkulatora, ale są też strony gdzie ludzie przeanalizowali sobie wpływ poszczególnych parametrów loadingu na sygnał z danej wkładki. Przykład: https://sites.google.com/site/zevaudio/ ... shure-v15v
Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 11:26
Nie jest to opcją - przy przełączaniu A/B trwałoby to za długo.
To kup drugi wzmacniacz, jeden będzie ustawiony na winyl, a drugi na źródło liniowe :morda:

Zresztą, jedna płyta będzie bardziej cicha, inna głośniejsza... to taka syzyfowa praca trochę :)

Można kombinować z wkładkami o wyższym napięciu wyjściowym (klubowe/DJskie) albo zwiększać gain po stronie preampa, ale nie polecam takich ścieżek.

Oczywiście tak ogólnie to śmieję się z tezy że "nie da się" porównać nagrań ze źródła A i B "bo głośność nie jest równa" bo jest to jednak trochę głupota.
Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 11:26
Dodatkowo nie muszę się martwić o to że płyta będzie w złym stanie.
Niestety takie proste to to nie jest :)
Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 11:26
Wystarczy choćby taki Topping E50 jak chcesz wybitnie, ale i Topping E30 II w 100% wystarczy.
Komedia :D
Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 12:46
Czyli kupujesz tylko M/NM ? Czy takie podejście wystarczy - nawet w przypadku sprzedawców którzy nie oceniają idealnie?
Odpowiem za Piterskiego z perspektywy kogoś kto kupuje głównie starsze płyty, a nówki to jedynie jak nic innego nie ma (np. zupełnie nowy album).

Są nadal uczciwi sprzedawcy, ale trzeba ich znaleźć albo przez rekomendacje innych albo drogą prób i błędów. Jedni zawyżają noty inni zaniżają. Ci drudzy zwykle robią problem ze zwrotami, więc to łatwo wyłapać.

A jeśli chodzi o nowe wydania to zwykle warto pytać/szukać info czy ktoś już kupił i jak ocenia to konkretne wydanie na winylu.

Dla rozrywki kup sobie kiedyś nówkę jakiejś ulubionej starszej płyty, a do tego jakieś wydanie z epoki - jest to bardzo pouczające.
Ba, żeby nie było łatwo - brzmienie winyli różni się między wydaniami i tłoczeniami, bo ostatnim etapem masteringu winyli jest wytworzenie płyty matki, a ta ma skończoną ilość wykorzystania zanim nie trzeba będzie zrobić nową, a przy każdej takiej matce siedzi inżynier który dba o finalny efekt.

Także co z tego że materiał idzie zawsze z fajnej taśmy prosto ze studia masteringowego jak i potem różne procesy mają wpływ na efekt końcowy (w tym także jakość masy winylowej, kontrola jakości w tłoczni, itd.).

Niemieckie, angielskie czy amerykańskie wydania płyt mogą brzmieć zupełnie inaczej nawet jeśli wszystkie zostały wydane w tym samym czasie.

Produkcja CD jest o wiele prostsza i mniej podatna na różnice choć tu też możemy mówić o różnych masteringach przecież.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#65

Post autor: Piterski »

Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 12:46
Czyli kupujesz tylko M/NM ? Czy takie podejście wystarczy - nawet w przypadku sprzedawców którzy nie oceniają idealnie?
Nie czasem nie wystarczy i wtedy następuje zwrot.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1356
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#66

Post autor: Jozi »

Porównywanie cyfry do analogu jak dla mnie to jest :naughty: :naughty: .
Również kulam się motocyklem i to jest jak porównywanie intrudera czy choppera do turystyka.
Turystyk praktyczniejszy, zwrotniejszy, w manewrach ma lepsze hamulce, ale, jest jedno ale jak dla mnie niema i nie będzie miał tego sznytu, dlatego nim nie jeżdżę.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#67

Post autor: Squonk_94 »

Wojtek pisze:
27 paź 2022, 12:55
Oczywiście tak ogólnie to śmieję się z tezy że "nie da się" porównać nagrań ze źródła A i B "bo głośność nie jest równa" bo jest to jednak trochę głupota.
Rozwiniesz?
Wojtek pisze:
27 paź 2022, 12:55
Komedia
Tak. Szkoda tylko że czarna.
Jozi pisze:
27 paź 2022, 13:18
Turystyk praktyczniejszy, zwrotniejszy, w manewrach ma lepsze hamulce, ale, jest jedno ale jak dla mnie niema i nie będzie miał tego sznytu, dlatego nim nie jeżdżę.
Czyli cyfra lepsza (obiektywnie) ale nie ma tej magii? Jeśli tak to w pełni się z tym zgadzam. Choć ja tej magii dopiero poszukuję przy vinylu.
Na pewno świetną sprawą jest fizyczność albumu, zwłaszcza jego okładka.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#68

Post autor: Wojtek »

Squonk_94 pisze:
27 paź 2022, 13:31
Rozwiniesz?
Z praktyki - czy słuchasz ciszej czy głośniej ze źródła A czy B (byle słyszalnie) to jesteś w stanie wyłapać różnice w paśmie (akcenty tonalne), rozdzielczość, szerokość sceny, "plastyczność" i inne cechy, a jak już chcesz zrównywać poziomy to te parę sekund nie robi różnicy w postrzeganiu.

Powiem więcej - ze względu na różnice w masteringach i procesie samego odtwarzania, zrównywanie głośności winyl vs CD z pewnym poziomem precyzji byłoby nawet dosyć trudne do osiągnięcia. Podobnie by było gdybyśmy rozmawiali o kasetach magnetofonowych. Trzeba by się zgodzić na kompromis, a skoro tak to siłą rzeczy nie ma za bardzo sensu onanizować się nad takim "wymogiem absolutnym".

Tak jak pisałem wcześniej, możliwe że w wątku o kablach, jak masz swoje nagrania referencyjne którymi testujesz z tego czy innego powodu zmiany w torze to wyłapujesz takie rzeczy bardzo szybko.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#69

Post autor: Squonk_94 »

Wojtek pisze:
27 paź 2022, 14:25
Z praktyki - czy słuchasz ciszej czy głośniej ze źródła A czy B (byle słyszalnie) to jesteś w stanie wyłapać różnice w paśmie (akcenty tonalne), rozdzielczość, szerokość sceny, "plastyczność" i inne cechy, a jak już chcesz zrównywać poziomy to te parę sekund nie robi różnicy w postrzeganiu.
Zrobi ogromną różnicę - zachęcam do sprawdzenia. Ale zakończymy już ten offtop.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#70

Post autor: Wojtek »

Właśnie w tym rzecz że to sprawdzanie mam już za sobą i dlatego tak piszę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#71

Post autor: Squonk_94 »

Zabawy ciag dalszy. Czyli sprawdzam ktore z zakupionych uzywanych plyt sa ok. Okazalo sie ze niestety trzeba je przesluchac poniewaz pierwsza puszczona dosc mocno szumiala. Zakupilem w sumie 19 plyt podczas wizyty w lokalnym sklepie. Jak narazie 2 nie nadaja sie do skuchania. Pierwsza ktora wymienialem (Jethro Tull - Benefit) oraz jeszcze jednak ktora sie zaciela (stan okreslony na EX). Kilka plyt lekko szumi, zdarzaja sie trzaski ake chyba jest ok. Raczej uzywki to nie dla mnie, jednak pewnosc czystego brzmienia bez zaklocen jest warta dolozenia troche grosza.

Obrazek


Jedyne co mnie martwi - mam wrazenie ze nie zawsze subwoofer dziala przy odsluchu vinyli. Co prawda mam go dosc nisko skrosowanego (40Hz) ale mimo wszystko powinien byc odczuwalny.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3292
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#72

Post autor: bms01pl »

może najpierw umyj?
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#73

Post autor: Piterski »

Ciekaw jestem też czy ten gramofon jest prawidłowo ustawiony i jak został ustalony nacisk igły na płytę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Squonk_94
Posty: 165
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:33

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#74

Post autor: Squonk_94 »

bms01pl pisze:
30 paź 2022, 07:24
może najpierw umyj?
Oczekiwałbym że płyta będzie umytą przez sprzedawcę. Nawet nie mam sprzętu do tego jak na razie.
Amplituner - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe
DAC - Referencyjne kable - Kolumny głośnikowe aktywne
Telefon - Referencyjny kabel - Słuchawki
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4738
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Gramofon - czy to w ogóle dla mnie?

#75

Post autor: Mawis »

Squonk_94 pisze:
30 paź 2022, 17:45
bms01pl pisze:
30 paź 2022, 07:24
może najpierw umyj?
Oczekiwałbym że płyta będzie umytą przez sprzedawcę. Nawet nie mam sprzętu do tego jak na razie.
No proszę Cię...a sprzedawca mówił że myte? Na początek kup płyn w sprayu i umyj je choćby w ten sposób. I dopiero zrób odsłuch. Plus szczotka welurowa.
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
ODPOWIEDZ