Droższy sprzęt z allegro

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
qutrys
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2012, 19:47

Droższy sprzęt z allegro

#1

Post autor: qutrys »

Witam,

Posłuchałem jakiś czas temu czarnej płyty u znajomego i wpadłem po uszy :) Zgłębiając ogłoszenia i fora znalazłem winyl.net, które urzekło mnie wysokim poziomem, brakiem pyskówek i przede wszystkim zaangażowaniem forumowiczów, w związku z czym postanowiłem zasięgnąć Waszej opinii w kwestii oceny kilku modeli wyszukanych na allegro.
Jeśli chodzi o wymagania interesowałby mnie gramofon używany, który byłby w miarę bezobsługowy (nie chodzi mi o automat, ale o sam proces ustawienia/kalibracji). Nie znam się na sprzęcie gramofonowym, więc nie wiem czy wychodzę z dobrego założenia droższy = lepszy (???), ale przeglądając ogłoszenia znajduję te same modele z różnicą w cenie nawet kilkuset złotych, nie mogę też dopatrzeć się reguły w wycenie niektórych egzemplarzy przez sprzedawców. Ponieważ tak naprawdę nie mam żadnego odniesienia mam wątpliwości czy rzeczywiście 30-letni gramofon wyceniony na np 2000 zł zagra drastycznie lepiej niż technics za 500 zł. Domyślam się, że w przypadku używanego sprzętu będę musiał wymienić co najmniej igłę, więc dostępność akcesoriów pewnie miałaby także kolosalne znaczenie :) Nie należę do osób, które żonglują klockami, więc wolałbym kupić coś, co posłuży mi przez lata. Specjalnie nie podaję budżetu, bo tu nie chciałbym się (lub Was) ograniczać, ale konkretne linki, nie mam także strasznego ciśnienia na natychmiastowy zakup, więc jeśli koledzy stwierdzicie, że to co podaję to rzecz nie warta grzechu, będę cierpliwie szukał dalej i oczekiwał na ewentualne inne propozycje. Pozdrawiam i liczę na pomoc, a poniżej co wpadło mi w oko:
http://allegro.pl/denon-dp-47f-wkladka- ... 42037.html
http://allegro.pl/sansui-sr-838-rarytas ... 16800.html
http://allegro.pl/jvc-gramofon-hi-end-q ... 14853.html
http://allegro.pl/sansui-xr-q7-high-end ... 98283.html
http://allegro.pl/dual-cs-5000-audiophi ... 24108.html
http://allegro.pl/luxman-pd-289-i2252440539.html
http://allegro.pl/pioneer-pl-31d-i2277083814.html
http://allegro.pl/fine-arts-tt-903-deno ... 23806.html
http://allegro.pl/thorens-td-145-mkii-i2248997434.html

Wiem, że trochę dużo, ale niezdecydowany jestem :)
Co do wkładki i napędu nie mam preferencji (mój wzmacniacz obsługuje i mc i mm). Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Droższy sprzęt z allegro

#2

Post autor: Sindsoron »

qutrys pisze:nie mam żadnego odniesienia mam wątpliwości czy rzeczywiście 30-letni gramofon wyceniony na np 2000 zł zagra drastycznie lepiej niż technics za 500 zł.
Jak kupisz gramofon z dobrym napędem i ramieniem, wtedy to od wkładki będzie zależeć jakoś dźwięku, bo gramofon tak na prawdę nie powinien mieć żadnego wpływu na dźwięku.

Deno DP-47F i JVC QL-Y55F mają ramię, które jest zaopatrzone w zaawansowane systemu tłumienia drgań. To jest zaleta, a zarazem wada. Zaleta i wada zarazem, bo wpływa na dźwięk, jednym się to podoba, a inni uważają to za nie potrzebną ingerencję. Tak na prawdę te gramofony jak dla mnie są mało trafnym wyborem, bo jak się coś z tym system stanie, to będą naprawdę sporo problemy z naprawą.

Luxman PD-289 jest dobrym gramofonem, z fajnym napędem i ramieniem, ale płacisz tak naprawdę za to że to Luxman i że jest w drewnie :3

Pioneer PL-31D to fajny paskowiec, ale nic wybitnego :3 Płacisz za wygląd.

Grundig T-903 to też nie jest zły gramofon, ale nie za te pieniądze :3

Dual CS-5000 to już jest coś konkretnego. Porządne ramię, dobry napęd (pasek ale stabilizowany kwarcem) i sporo możliwości regulacji. Z tym że jest to manual, co może Ci nie odpowiadać.

Co do Thorensa TD-145 MkII się niestety nie wypowiem bo totalnie nie orientuję się w gramofonach tej firmy (design mnie odrzuca :3)

Sansui SR-838 to niby jest dobry gramofon, ale znowu sprzedający przesadził z ceną, a z kolei XR-Q7 to jest gramofon z górnej półki (cena co prawda za wysoka, ale to rzadkość na rynku wtórnym), ale ma podobny "mankament" co denon i jvc... jest tak zaawansowany, że jak tylko coś się w nim sypnie to będą spore problemy z naprawą (takie są skutki pakowania do gramofonu mikroprocesorów).

Mimo wszystko łatwiej by było gdybyś podał do jakiej kwoty gramofony Cię interesują to wtedy będziemy mogli Ci poszukać najlepszych gramofonów na allegro mieszczących się w Twoim przedziale.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Droższy sprzęt z allegro

#3

Post autor: ahaja »

Wymienione gramofony z all.... są bardzo drogie. Sprzedają je handlarze, nie pasjonaci. Nie mają profesjonalnego przeglądu, który by to upoważniał do sprzedaży w takich cenach. Sprzedawcy czytają fora internetowe ... stąd ceny.
Piszę to w porównaniu do tego typu klocków z ebay.de
Z tych wymienionych najciekawszy jest Luxman.

Kalibrowania, ustawiania wkładki nie unikniesz. To ważny element i ma bardzo duże znaczenie dla dźwięku.
Są przewodniki, które to opisują krok po kroku.

Podobnie jak przedmówca zainteresowałbym się gramofonem paskowym, z minimalną automatyką i normalnym ramieniem.

Polecam zainteresować się gramofonami Thorens. seria TD 3xx: 318; 320; 321. Lub wyższa TD 5xx: 520; 521.
U nas występują rzadko, a jak są to w chorych cenach.

Gramofon w potocznym tego słowaznaczeniu jako źródło dźwięku to: napęd + ramię + wkładka.
Wydać pieniądze powinno się tak, by żaden z tych elementów nie ograniczał jakością pozostałych. Zagra to zawsze tak jak najsłabszy klocek z układanki.
Przy wysokiej klasie źródła sensownym jest też zakup dobrego przedwzmacniacza gramofonowego.
Warto również zainteresować się wkładkami MC.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41630
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Droższy sprzęt z allegro

#4

Post autor: Wojtek »

Zgadzam się z przedmówcami :)

Dorzucę jednak jedną uwagę co do Grundiga T-903.
To jest praktycznie to samo co Dual CS 450, dostępny u nas za 1/3-1/4 ceny (a czasami jeszcze taniej) jaką sobie wymyślił sprzedawca tego Grundiga :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
qutrys
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2012, 19:47

Re: Droższy sprzęt z allegro

#5

Post autor: qutrys »

Dziękuję za bardzo szybkie i konkretne odpowiedzi (szczególnie koledze Sindsoronowi). Potwierdziły się niestety moje wątpliwości co do stosunku cena/efekt ale i mętlik w głowie nie mniejszy. Chciałbym na gramofon przeznaczyć kwotę ok. 3000-4000 zł, z tego, co przeczytałem wcześniej i znalazłem potwierdzenie powyżej najrozsądniejszym wyjściem byłoby kupić działający napęd (np ów polecony przez Wojtka cs450) za kilka stówek a konkretne pieniądze przeznaczyć na wkładkę dobrej jakości (dzięki Ahaja:)), tutaj wpadam jednak w kolejną pułapkę, ponieważ trzeba pokombinować z doborem wkładki do ramienia, a nie wiem czy mnie to z kolei nie przerośnie, dlatego wyszedłem z założenia, że może lepiej od razu nabyć jakiś "pełen" zestaw. Sindsoron uświadomił mi także, że nie napisałem tak naprawdę najistotniejszego założenia - możliwości ewentualnej naprawy cuda (mam okazję dostać w prezencie podobno dobry studyjny gramofon sony (niestety nie pamietam jaki), ale niestety uszkodzony i podobno nienaprawialny w logicznych pieniądzach)! Będę wdzięczny za dalsze sugestie, z tego co posłałem rozumiem, że najlepsza oferta to dual cs 5000? Pozdrawiam.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Droższy sprzęt z allegro

#6

Post autor: ahaja »

Najporządniejszy na pewno nie jest żaden z Duali.
One są tanie po prostu. Mają ograniczenia (ramiona).
Wkładka MC nie pasuje do nich.

Thorens o których pisałem:
oprócz tego, że są dostępne na ebay, jest do nich również mnóstwo części za normalne pieniądze.
Jak znudzi się oryginalne ramię, bez kłopotu można wymienić na lepsze, podnosząc tym samym jakość.
Napęd ( czy to będzie 318 czy 521) nie ma konkurencji wśród nowych produktów w cenach spokojnie 6-8kzł.
I za takie coś można zapłacić 300-500EU.

Zdecydować musisz czy zależy ci na jakości czy nie.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2012, 15:42 przez ahaja, łącznie zmieniany 1 raz.
qutrys
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2012, 19:47

Re: Droższy sprzęt z allegro

#7

Post autor: qutrys »

No oczywiście, że zależy mi na jakości, inaczej nie inwestowałbym w gramka średniej krajowej ;) Dzięki za info o dualach, na pewno chciałbym żeby zakup stanowił solidną bazę do ewentualnego tuningu, szczególnie pod kątem zróżnicowania wkładek, jednak jeśli udałoby trafić w coś zadowalającego, przypuszczam, że przez dobrych parę lat nie zmieniałbym nic prócz igieł :) Jak sam widzisz Ahaja, kompletny ze mnie ignorant w tej materii, spojrzę w wolnej chwili na ebaya pod kątem thorensów, ponieważ analizując oferty z allegro dochodzę do wniosku, że jest jak sam pisałeś
ahaja pisze:Wymienione gramofony z all.... są bardzo drogie. Sprzedają je handlarze, nie pasjonaci.
obecnie licytowane jest jeszcze takie cudo
http://allegro.pl/gramofon-celtic-drago ... 02810.html
ale w sumie nic nie mogę znaleźć na jego temat, cena minimalna nieosiągnięta, no i "hand made"
Pozdrawiam i czekam na ewentualne dalsze podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41630
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Droższy sprzęt z allegro

#8

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Najporządniejszy na pewno nie jest żaden z Duali.
One są tanie po prostu. Mają ograniczenia (ramiona).
Wkładka MC nie pasuje do nich.
Myślę że o każdym gramofonu Duala nie można tak powiedzieć.
A jeśli chodzi o dostępność u nas to prawda, prym wiodą tańsze/niższe modele oraz nowsze plastiki :)
qutrys pisze:(np ów polecony przez Wojtka cs450)
Chwila moment, bo chyba się zagalopowałeś.
Wyjaśniłem jedynie, że nie ma sensu wydawać 1200 złotych za Grundiga, jeśli można to samo dostać za 300-400 złotych.
Nie było mowy o poleceniu :) Przynajmniej nie w tym przedziale cenowym.
qutrys pisze:ale w sumie nic nie mogę znaleźć na jego temat, cena minimalna nieosiągnięta, no i "hand made"
Zajebisty "hand made" :D Odpicowany dla wyglądu Dual CS 741Q. Nawet nie kryją się z tym :)
No i jako że jest to ten model Duala, ma on ramię ULM ("ultra lekkie"), a te niestety ograniczają wybór wkładek.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
qutrys
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2012, 19:47

Re: Droższy sprzęt z allegro

#9

Post autor: qutrys »

Wojtek pisze: Myślę że o każdym gramofonu Duala nie można tak powiedzieć.
A jeśli chodzi o dostępność u nas to prawda, prym wiodą tańsze/niższe modele oraz nowsze plastiki :)
Czy ten dual cs5000 zalicza się do tej grupy (tańszy, plastik z ograniczoną możliwością wkładek mc)? Pisałeś w klasyfikacji duali, że to jeden z wyższych modeli. :think: może więc warto?
Wojtek pisze: Chwila moment, bo chyba się zagalopowałeś.
Wyjaśniłem jedynie, że nie ma sensu wydawać 1200 złotych za Grundiga, jeśli można to samo dostać za 300-400 złotych.
Może nie w galop, ale w kłus poszedłem ;)
Sindsoron pisze: Grundig T-903 to też nie jest zły gramofon, ale nie za te pieniądze :3
Wojtek pisze:Zgadzam się z przedmówcami :)

Dorzucę jednak jedną uwagę co do Grundiga T-903.
To jest praktycznie to samo co Dual CS 450, dostępny u nas za 1/3-1/4 ceny (a czasami jeszcze taniej) jaką sobie wymyślił sprzedawca tego Grundiga :)
Wiadomo, że skoro droższy vs tańszy a to w sumie to samo, to bardziej lubię ten tańszy :) :) :)
A już tak na poważnie, czy odnajdujecie w ofertach z alle.. coś Waszym zdaniem naprawdę godnego uwagi? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, szczególnie, że od wczoraj dzięki Waszym opiniom nieco otrzeźwiałem :)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Droższy sprzęt z allegro

#10

Post autor: Sindsoron »

qutrys pisze:Czy ten dual cs5000 zalicza się do tej grupy (tańszy, plastik z ograniczoną możliwością wkładek mc)? Pisałeś w klasyfikacji duali, że to jeden z wyższych modeli. :think: może więc warto?
Ten to jest akurat jeden z najwyższych modeli. Wg mnie nie powinien mieć problemów z wkładkami MC, ale może ahaja wie o jakiś przeciw wskazaniach.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
kreator
Posty: 185
Rejestracja: 19 wrz 2011, 18:44
Lokalizacja: Wrocław

Droższy sprzęt z allegro

#11

Post autor: kreator »

a co powiecie o tym?:)
przy jakiejś ... negocjacji ceny mógłby być dobrym zakupem. + nowa wkładka oczywiście
http://allegro.pl/michell-enginering-fo ... 65598.html
Born To Lose, Live To Win
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Droższy sprzęt z allegro

#12

Post autor: ahaja »

Ten Michell jest OK. Fajne ramię, bardzo lekkie. Stosowne do niego są podatne wkładki, czyli raczej MC odpadają.
Ale np Ortofon Bronze pięknie na nim gra.
Awatar użytkownika
kreator
Posty: 185
Rejestracja: 19 wrz 2011, 18:44
Lokalizacja: Wrocław

Droższy sprzęt z allegro

#13

Post autor: kreator »

Born To Lose, Live To Win
Awatar użytkownika
kreator
Posty: 185
Rejestracja: 19 wrz 2011, 18:44
Lokalizacja: Wrocław

Droższy sprzęt z allegro

#14

Post autor: kreator »

http://allegro.pl/thorens-td-320-gramof ... 24406.html
sam bym kupił gdybym miał troszkę wolnych pieniążków.
nowa okleina + polerka pokrywy i gramofonik na lata. ewentualnie w przyszłości wymiana ramienia
Born To Lose, Live To Win
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Droższy sprzęt z allegro

#15

Post autor: ahaja »

Dobra cena na tego TD320 ... nawet jakby trzeba było przy nim przysiedzieć.
Sprzęt na lata. Prosty ale skuteczny.

Warto zapytać sprzedawcę czy jest do tego zasilacz w komplecie.
ODPOWIEDZ