Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
ciepok77
Posty: 77
Rejestracja: 20 gru 2021, 22:18

Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#1

Post autor: ciepok77 »

Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post, wiec jak coś nie tak napiszę to proszę o wyrozumiałość :) . Forum czytam od 2 tygodni, przeglądnąłem wszystkie wątki dotyczące zakupu gramofon. Niestety większość ofert jest już nie aktualna, a po zatym zauważyłem, że nawet jak model znajduję się na liście polecanych gramofonów to i tak forumowicze znający się w temacie znajdą, a to nieorginalna plinta, a to sprzedawca kombinator, wkladka słaba, itd. Myśląc, że nie będę musiał nikomu zawracać głowy, sam coś znajdę to szybko zostałem sprowadzony na ziemię. Niestety jeszcze nie ta liga, poprostu mnie to przerasta, więc proszę szanowne grono o pomoc. Najlepiej byłoby dostać gotowy namiar i kupić, ale wiem, że nikt nie będzie szukał za mnie więc wybrałem wstępnie dwie oferty do weryfikacji, oba modele polecane, różnica w cenie spora, dwukrotność i nie bardzo wiem skąd to się bierze;
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-du ... MXBm6.html

https://www.olx.pl/d/oferta/gromofon-ak ... MXI5c.html

Proszę o ocenę, czytając forum co chciałbym, żeby gramofon miał, to;
Półautomat, napęd bezpośredni, stabilizacja kwarcowa, dźwięk bez sybilantów, możliwość założenia przyszłościowo dobrej wkładki (ich dostępność), podoba mi się jeszcze ta dźwignia do opuszczania ramienia (choć Akai tego nie ma), a najbardziej na jak najlepszym gramofonie jaki można kupić w kwocie do ok 2000zł, jakby zaszła potrzeba to zawsze mogę jeszcze jakieś zaskurniaki wysupłać. Uzupelnie jeszcze, że gramofon będzie grał z Roksan Caspian m2, Dynaudii Emit m20, a przedwzmacniacz to jeszcze odrębny temat, szukam coś, choć na początek wolę kupić lepszy gramofon. Za wszystkie rady z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2021, 11:17 przez ciepok77, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15173
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#2

Post autor: darkman »

ciepok77 pisze:
22 gru 2021, 07:53
a to nie orginalna pointa,
Cześć, pewnie chodzi Tobie o 'oryginalną plintę' ?.. ale nie wiem. Ewentualnie popraw sobie (edycja - ikona ołówka).
Słaba wkładka czy igła, to nie jest podstawowe kryterium oceny, bo to elementy wymienne, a igłę i tak należy wymienić po zakupie. Jak wkładka jakaś fajna to i dobrze bo to pewien plus, jak marnocina to dla mnie też plus, bo nie przedraża gramofonu i sam podejmujesz decyzję co chcesz mieć.
Problemów zgrubsza unikniesz przy gramofonie nowym, po prostu (choć to nie reguła, bo bywa różnie).
W używanych, no cóż należy mieć świadomość, że to używane. Zawsze jest coś do zrobienia. O ideał nie jest łatwo. Czasem się zastanawiam czy to w ogóle możliwe. Hm, jak znajdziesz coś od fascynata renowatora, to tak. O takich jednak dość trudno.
Miałem sporo gramofonów w tym dwa nowe:
Bambino
Altus P-100 (ten ma nadal, bo zostawiłem jako eksponat sentymentalny, kiedyś po latach zrobiłem sobie renowację i nawet przed laty opisałem tutaj z grubsza, hihi)
Z tymi dwoma nie było problemów.
Używanych miałem też trochę. I tu uwaga ŻADEN (!) z nich nie był w porządku i wymagał renowacji, mniejszej lub większej, ale tak. Niektóre miały wady ukryte czy też trudno identyfikowalne. Dało się zrobić i potem cieszyć z tego.
Moja rada:
O polecanych itd.. już poczytałeś w wątkach zakupowych.
To teraz wejdź sobie na podfora "modelowe" Gramofony -> Sony - Technics-Dual-Inne;
tam poczytaj co i jak ludzie robią oraz z jakimi problemami się spotykają.
Zacząłbym od forum Sony - wszystko poukładane systematycznie, jest galeria, są porady i manuale, fajny team posiadaczy otwartych na pomoc i porady. To może Ciebie przybliżyć do decyzji co do brandu i modelu (niekoniecznie Sony), bo są też inne fajne firmy choć słabsze :mrgreen: ale to już filozofia ;)
Gramofon i tak wybierasz i powinieneś sam. Piszę to bo czytam, że pozyskiwanie wiedzy Ciebie nie boli, tylko jesteś już tym znużony, to typowe ale nie poddawaj się. Niestety nikt Tobie nie wskaże palcem "kup to".
Powodzenia życzę i pozytywnego marginesu zaufania.
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2418
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#3

Post autor: Lukasz31 »

Patrząc na podlinkowane oferty to:
Akai za drogi , jak dobrze poszukasz i poczekasz to po świętach w tej cenie 306 trafisz.
Dual wygląda ładnie, ale wkladka ma igle zamiennik, w oryginale wisi V15 III , i pytanie co z tym serwisem bo chyba było na forum że ktoś też kupil Duala od tego sprzedawcy i była lipa. Tak mi się wydaje :D
ciepok77
Posty: 77
Rejestracja: 20 gru 2021, 22:18

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#4

Post autor: ciepok77 »

To po kolei;
Kolego Darkman już poprawione🙂, jeśli dobrze zrozumiałem to jesteś posiadaczem gramofonu od Sony, mógłbyś polecić jakiś model spełniający wymagania?

Kolego Lukasz31, nie muszę kupić na święta, a co do Duala to sam widzisz, ludzie z forum mają duuuzzzzo większe doświadczenie i znają już niektórych sprzedających, po to właśnie proszę o pomoc, żeby się jak najmniej rozczarować.

Największy problem mam z pozycjonowaniem gramofonów, ten model wyższy od tego, nie mogę się połapać w numeracjach firm. Tak samo jest z wkładkami, ramionami itd.
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1925
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#5

Post autor: kukiz 30 »

Cześć
Przede wszystkim bądź cierpliwy. Nie kupuj na siłę. Przeglądaj oferty, podlinkuj,, zawsze ktoś tu Ci doradzi. Szukaj najlepiej w swojej okolicy z możliwością sprawdzenia. Zaglądaj tu na naszą giełdę, sprzęt w większości kolegów nie handlarzy. Wkładkę igłę zawsze możesz sobie dobrać pod swoje preferencje muzyczne i sprzęt.
Z swojej strony mogę Ci polecić Sony PS-X6, X7 chodź to nie półautomat :D.
Ale znaleźć coś sensownego w dobrym stanie, przeglądzie i cenie to graniczy chyba z cudem.
PS. Jak przeglądam oferty w naszym kraju to nie wiem czy płakać czy się śmiać :think: W cale mnie nie dziwią dylematy tych osób co chcą wejść w świat winylowy. Szczerze im współczuję :mrgreen:
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15173
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#6

Post autor: darkman »

kukiz 30 pisze:
22 gru 2021, 14:13
Przede wszystkim bądź cierpliwy. Nie kupuj na siłę. Przeglądaj oferty,
Dokładnie, Kukiz dobrze prawi.. no i nic na siłę.
Budżet zakładasz dość fajny i coś przyzwoitego da się wybrać. Dodatkowy wydatek i nie mały to phono_pre, warto uwzględnić w planach bo zaraz będzie potrzebny.
ciepok77 pisze:
22 gru 2021, 11:25
Największy problem mam z pozycjonowaniem gramofonów, ten model wyższy od tego, nie mogę się połapać w numeracjach firm. Tak samo jest z wkładkami, ramionami itd.
Tym bardziej się nie spiesz. Czytaj wątki techniczne i brandowe.
ciepok77 pisze:
22 gru 2021, 11:25
jeśli dobrze zrozumiałem to jesteś posiadaczem gramofonu od Sony, mógłbyś polecić jakiś model spełniający wymagania?
Mój to Sony PSX60, ale to full auto, DD..itd..PUA, a Ty chcesz półautomat. Czyli z tego poziomu PSX50, to półautomat, bardzo fajny jest też X70 x-chyba(to semiauto), ale nie pamiętam itd.. Najlepiej we wskazanym prze mnie Subforum SONY zadać tego rodzaju pytanie (ale konkretne) koledze @Regsoft (taki avatar z nieopierzonym kurczakiem czy coś w typie indyka w smokingu ;) ) - gość miał lub ma (bo nie handluje gramofonami, tylko kolekcjonuje) chyba wszystkie godne uwagi modele i się ZNA. Ja się ZNAM na preampach i płytach (jak widać skromność nie należy do moich pierwszoplanowych cech, ale i nie mam specjalnych podstaw do udowadniania czegokolwie i komukolwiek :) . Jak będziesz na tym etapie to Ci chętnie coś tam podpowiem.
W Twoim budżecie to możesz wybierać i marudzić. Oczywiście wśród innych brandów również. Jest trochę uznanych modeli cieszących się bdb opiniami użytkowników(!). właśnie, użytkowników, nie zaś czytaczy i powielaczy informacji.
Są też świetne konstrukcje DIY na bazie oryginalnych komponentów, gdzie zwykle daje się ramię wysokiej klasy. To już większe pieniądze (plinta 8-) , wkładka, ramię, napęd) i zazwyczaj to gramofony w manualu (choć niekoniecznie - semiauto też się znajdzie), ale też oczywiście warto rozeznać sprawę. W dziale DIY znajdziesz zapewne kilka interesujących propozycji tudzież możliwości.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#7

Post autor: Regsoft »

ciepok77 pisze:
22 gru 2021, 07:53
podoba mi się jeszcze ta dźwignia do opuszczania ramienia
Automaty też potrafią ją mieć ...
darkman pisze:
22 gru 2021, 15:26
z tego poziomu PSX50
Coraz trudniej kupić w tej cenie ...
też X70
Skomplikowany dwusilnikowy automat ... bez szans w tym budżecie ...

Ja bym przemyślał coś z pierwszej serii X'ów ... półautomat X4 lub pełny automat X6/X7 ...
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-so ... MYsQH.html
https://www.olx.pl/d/oferta/sony-ps-x-6 ... LyZDS.html
Oczywiście kwestia wkładki/igły (również headshell w przypadku tego X4) jest dodatkowym obciążeniem budżetu ...
ciepok77
Posty: 77
Rejestracja: 20 gru 2021, 22:18

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#8

Post autor: ciepok77 »

Ciekawie wygląda Twój Soniak, obecnie brak ofert, jest PSX50, trochę ponad budżet, ale półautomat. Zaciekawiło mnie to ramię PUA, czy model 50 tez je posiada? W sumie półautomat, to wybrałem tylko dlatego, że chciałbym poczuć, że coś robię, nastawiam, a nie tylko podchodzę, kładę płytę i już 🙂. Choć to może zła droga, a automat nie byłby taki zły? Najbardziej zależy mi na jakości muzyki.

Kolego Regsoft, przepraszam, pisałem i nie zauważyłem Twojego posta, jeśli chodzi o budżet to zawszę mogę trochę zwiększyć, tak do 2300zł, zależy mi przedewszystkim na zakupie gramofonu, który będzie z marszu gotowy do grania, myślę, że wkładki, igły i reszta to już na potem.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2021, 16:09 przez ciepok77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1925
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#9

Post autor: kukiz 30 »

Regsoft pisze:
22 gru 2021, 15:55
ciepok77 pisze:
22 gru 2021, 07:53
podoba mi się jeszcze ta dźwignia do opuszczania ramienia
Automaty też potrafią ją mieć ...
darkman pisze:
22 gru 2021, 15:26
z tego poziomu PSX50
Coraz trudniej kupić w tej cenie ...
też X70
Skomplikowany dwusilnikowy automat ... bez szans w tym budżecie ...

Ja bym przemyślał coś z pierwszej serii X'ów ... półautomat X4 lub pełny automat X6/X7 ...
https://www.olx.pl/d/oferta/gramofon-so ... MYsQH.html
https://www.olx.pl/d/oferta/sony-ps-x-6 ... LyZDS.html
Oczywiście kwestia wkładki/igły (również headshell w przypadku tego X4) jest dodatkowym obciążeniem budżetu ...
Ten x6 w przyzwoitej cenie a i na plus dodatkowy ciężarek. Rzadko spotykane. Tylko ciekawe jaki stan techniczny owego gramofonu.
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41620
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#10

Post autor: Wojtek »

ciepok77 pisze:
22 gru 2021, 16:03
Choć to może zła droga, a automat nie byłby taki zły?
Raczej zła droga. Większość automatów można obsługiwać jak półautomaty albo po prostu w pełni manualnie.
To jest opcja/bonus, a nie obowiązkowa funkcja.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15173
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#11

Post autor: darkman »

ciepok77 pisze:
22 gru 2021, 16:03
W sumie półautomat, to wybrałem tylko dlatego, że chciałbym poczuć, że coś robię, nastawiam, a nie tylko podchodzę, kładę płytę i już
Nie no masz pokrętło funkcyjne/w Sony Selector/, które przestawiasz na manual i się nie nudzisz...
Dotyczy to również innych automatów (zazwyczaj).

p.s. tak PSX50 również ma takie ramię PUA, tzw "póła".
ciepok77
Posty: 77
Rejestracja: 20 gru 2021, 22:18

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#12

Post autor: ciepok77 »

Ten Sony X6 wygląda nieźle, ale mam pytanie jak wypada w porównaniu do
https://allegro.pl/oferta/sony-ps-x50-a ... 1550107756
Która seria jest wyżej pozycjonowana, ta z pojedynczą, czy podwójna cyfrą? Cena już też trochę wyższa i czy w tym przedziale nie znajdzie się coś innego?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15173
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#13

Post autor: darkman »

To ogłoszenie jest śmieszne. W ogóle sprzedawca ma niemal wszystko audiofilskie i cHjEnd. Na pierwszy rzut oka, brak krążka-to standard, nie oryginalny headshell(bo to jakiś niby Technics ale pewnie zamiennik aftermarketowy, mógłby być SH-135, który nie jest drogi ale się nie chciało poszukać, nie wspomnę, że oryginalnie powinien wisieć SH-165 ale to drogie i poszukiwane (więc lepiej opird.. osobno, bo fajna kasa), zatem lepiej napisać - pierwszy właściciel.. :lol:
no Q.. dziewica niepaląca, za to miła i chętna :mrgreen: , reszta niewiadoma ale sprzedawca tego też nie wie i tak Se konfabuluje.
Pozostałe wady nie opisane, a zatem ukryte - z tego co widać, brak podświetlenia wyświetlacza obrotów, reszta niewiadoma.
Igła spokojnie do grania czyli do bezwzględnej wymiany w locie. Słaba wkładka jak na ten model. Cena dość wysoka, ale to zdaje się tak już teraz jest - nie śledzę cen od jakiegoś czau, ale jak @Reg pisze, że trudno, znaczy, że trudno kupić i tyle .. post wyżej.

Ta cyfra oznacza inną linię brandu; w tym wypadku X6 to model niższy, ale to kwestia oczekiwań i możliwości.
ciepok77
Posty: 77
Rejestracja: 20 gru 2021, 22:18

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#14

Post autor: ciepok77 »

Hehe, prześwietlony w 2s, a wypunktowany jeszcze szybciej 😀. Zazdroszczę wiedzy, łał. Właśnie za taką pomoc bardzo dziękuję, w życiu bym tego nie wyłapał. Zdaję też sobie sprawę, że jak nasta osoba pyta to macie już dość, ale nie mam wyjścia, za cienki jestem🙂. A co sądzicie o tym samym modelu, tylko z innej oferty?

https://allegro.pl/oferta/gramofon-sony ... 0868495658
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pierwszy gramofon, prosba o pomoc w wyborze, cena do ok.2000zł.

#15

Post autor: Regsoft »

ciepok77 pisze:
23 gru 2021, 07:51
Która seria jest wyżej pozycjonowana
Seria X50/X60/X70 zastąpiła X4/X6/X7 ... to lepsze technicznie gramofony (głównie ramię choć nie tylko) ...
Co nie znaczy, że te poprzednie są złe. To bardzo dobre gramofony. W 1977 to był najlepszy sprzęt Sony na rynku (pomijam studyjny X9) ...
X4/X6 (różnią się autostartem) są za to w lepszej cenie, mają taką dźwignię windy przy ramieniu na której Ci zależało (X50 ma z przodu) i co chyba najważniejsze sporej ilości ludzi po prostu bardzo się podobają ...

viewtopic.php?f=64&t=10937
viewtopic.php?f=64&t=12583

Najważniejszy jest stan techniczny, ale tego z ogłoszenia niekoniecznie się dowiesz ...
ODPOWIEDZ