Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1691
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#16

Post autor: winylowy_luke »

1500C rzecz jasna, albo dorzuć jeszcze i GR:)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41584
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#17

Post autor: Wojtek »

Mrfiredesire pisze:
11 sie 2021, 16:15
Problem ze starym.sprzętem jest taki, że trzeba się na nim dobrze znać by nie kupić złomu. Tak jak z autem. Dlatego tym razem zainwestuje w coś "z salonu"
Mrfiredesire pisze:
11 sie 2021, 17:04
Czyli nic odnośnie nowych sprzętów mi nie powiecie?
Jeśli upierasz się na swoim, wbrew radom bardziej doświadczonych, gdzie wielu już przerobiło u siebie te nowe gramofony które rozważasz - to nic tu po naszych poradach.
Od klepania po pleckach są inne miejsca.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4734
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#18

Post autor: Mawis »

Mrfiredesire pisze:
11 sie 2021, 16:15
Problem
Ale wydawalo mi się że po to tu właśnie zajrzałes na forum żeby ktoś kto sie lepiej zna od Ciebie, doradził Ci. Czyż nie?
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2417
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#19

Post autor: Lukasz31 »

O kolega Winylowy mnie uprzedził. :D
Mrfiredesire
Posty: 11
Rejestracja: 11 sie 2021, 10:39

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#20

Post autor: Mrfiredesire »

Mawis pisze:
12 sie 2021, 07:28
Mrfiredesire pisze:
11 sie 2021, 16:15
Problem
Ale wydawalo mi się że po to tu właśnie zajrzałes na forum żeby ktoś kto sie lepiej zna od Ciebie, doradził Ci. Czyż nie?
No tak, zgadzam się z tym co mówicie, ale nie padły żadne konkretne nazwy ani modele. Jedynie "weź starszy model i lepszą wkładkę" ok! Ale jaki?:)
Mrfiredesire
Posty: 11
Rejestracja: 11 sie 2021, 10:39

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#21

Post autor: Mrfiredesire »

Wojtek pisze:
12 sie 2021, 02:13
Mrfiredesire pisze:
11 sie 2021, 16:15
Problem ze starym.sprzętem jest taki, że trzeba się na nim dobrze znać by nie kupić złomu. Tak jak z autem. Dlatego tym razem zainwestuje w coś "z salonu"
Mrfiredesire pisze:
11 sie 2021, 17:04
Czyli nic odnośnie nowych sprzętów mi nie powiecie?
Jeśli upierasz się na swoim, wbrew radom bardziej doświadczonych, gdzie wielu już przerobiło u siebie te nowe gramofony które rozważasz - to nic tu po naszych poradach.
Od klepania po pleckach są inne miejsca.
Nie upieram się, rozważam wszystkie możliwości, póki co to jedynie dowiedziałem się że nowy sprzęt jest do niczego. Lepszy stary - ok - ale jaki:)?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41584
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#22

Post autor: Wojtek »

Sporo tego - viewtopic.php?f=46&t=9997

Najlepiej to rozejrzeć się nieco po allegro czy olx i wskazać coś co Tobie wizualnie odpowiada.
A kwestię techniczną, ceny, sprzedawcy, stanu wizualnego przynajmniej, to już pomożemy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4582
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#23

Post autor: zelazny »

Fired, chcesz kupić nowy gramofon i ja to rozumiem. Podałeś przedział cenowy 2500 zł, a raczej kwotę jaką jesteś w stanie wydać, bo przedział to bardziej między najniższą kwotą a najwyższą. Może podaj kolegom maksymalną kwotę jaką mógłbyś przeznaczyć. Może warto zaczekać, dozbierać i wtedy rzucić się na nowość.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2021, 20:08 przez zelazny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41584
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#24

Post autor: Wojtek »

No ja zakładam że ponad 2.5k kolega nie ma do wydania na ten cel :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Mrfiredesire
Posty: 11
Rejestracja: 11 sie 2021, 10:39

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#25

Post autor: Mrfiredesire »

zelazny pisze:
12 sie 2021, 19:50
Fired, chcesz kupić nowy gramofon i ja to rozumiem. Podałeś przedział cenowy 2500 zł, a raczej kwotę jaką jesteś w stanie wydać, bo przedział to bardziej między najniższą kwotą a najwyższą. Może podaj kolegom maksymalną kwotę jaką mógłbyś przeznaczyć. Może warto zaczekać, dozbierać i wtedy rzucić się na nowość.
Myślę, że max jaki mogę dać to 3000 zł za coś co posłuży już długo. Co byś polecił?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41584
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#26

Post autor: Wojtek »

Te 5 stówek nie robi diametralnej różnicy :)

Generalnie - za mało na nowe Technicsy, a nawet jeżeli by dołożyć albo wybrać deskę z ramieniem typu Rega czy Pro-Ject to i tak będzie to sprzęt z jakąś podstawową wkładką typu Ortofon 2M Red.

Zaś przy gramofonach z epoki to już bardzo fajny budżet, bo nawet na wkładkę albo nową igłę z wyższej półki zwykle starczy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Mrfiredesire
Posty: 11
Rejestracja: 11 sie 2021, 10:39

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#27

Post autor: Mrfiredesire »

Wojtek pisze:
13 sie 2021, 01:03
Te 5 stówek nie robi diametralnej różnicy :)

Generalnie - za mało na nowe Technicsy, a nawet jeżeli by dołożyć albo wybrać deskę z ramieniem typu Rega czy Pro-Ject to i tak będzie to sprzęt z jakąś podstawową wkładką typu Ortofon 2M Red.

Zaś przy gramofonach z epoki to już bardzo fajny budżet, bo nawet na wkładkę albo nową igłę z wyższej półki zwykle starczy.
To jak wygląda taki technics - nowy, godny polecenia, który posłużyłby już dobre lata? Który model?

Pytanie też czy dobrze by grał z National Panasoniciem który teraz mam
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#28

Post autor: Quarter »

Nowy wart kupienia (miałem, polecam):

Technics 1500C np. tu: https://allegro.pl/oferta/technics-sl-1500c-10133194567

Ewentualnie Rega Planar 3 (nie miałem, ale dobre opinie słyszałem): https://www.q21.pl/rega-planar-3-elys-2.html

Najlepiej Technics SL-1200GR (miałem, bardzo polecam): https://allegro.pl/oferta/technics-sl-1 ... 0755023839

UWAGA:

1. Nie znam wkładki w Rega Planar 3, ale opinie są o niej dobre.
2. W obu Technicsach masz wkładkę Ortofon 2M Red w standardzie. Dobre na początek, ale nie wybitne. Poziom wyżej w Ortofonie to zamiana igły (nie całej wkładki!) na igłę 2M Blue - wydatek ok. 700 zł. Lub sprzedaż wkładki 2M Red i założenie czegoś zupełnie innego.
3. Technics 1500C ma wbudowany niezły przedwzmacniacz gramofonowy, Technics 1200GR i Rega Planar-3 nie mają własnego przedwzmacniacza, więc w Twoim wzmacniaczu niezbędne będzie wejście "Phono" (czyli wzmacniacz musi mieć przedwzmacniacz gramofonowy wbudowany).

Nie znam (co nie znaczy, że nie istnieje) dziś innego nowego gramofonu niż opisane powyżej, który mógłbym komuś polecić. Z naciskiem na Technicsy, bo oba miałem. Gdybym miał kupować je dziś to do każdego wsadziłbym pewnie wkładkę Goldring 1042 albo Nagaoka MP-200 ale to dodatkowo 1700-1900 zł. I to już razem zagra bardzo dobrze (później dokupiłbym za 1000-2000 przedwzmacniacz). A więc wersja bardzo fajna to 6k za GRa + 1.8k wkładka - 200 za sprzedanego 2M Red, który był na pokładzie = 7 600 zł.

Nie wypowiadam się za Kolegów, ale raczej wiele osób podzieli moje zdanie.

Używki: za 2-3k bardzo dobry używany gramofon + jedna ze wspomnianych wkładek = 3800 do 4800.

Temat wkładek: oczywiście można taniej niż wspomniane 1 800 za Goldringa czy Nagaokę. Ja byłem bardzo zadowolony z zakupu igły Blue do wkładki Ortofon 2M Red - przeskok jakościowy na pewno wart był 700 zł, które za tę igłę zapłaciłem (wkładka zostaje ta sama). Ale tu już jest duże pole do dyskusji ile trzeba wydać na wartą uwagi nową wkładkę + rozważania nt. wkładek i igieł używanych.

Podsumowując sam napęd: bardzo dobry używany gramofon to koszt ok. 30-60% polecanego nowego gramofonu. To i tak lepszy przelicznik niż w samochodach, gdzie spadek wartości nowego sprzętu jest jeszcze bardziej radykalny, ale też potencjalne koszty napraw aut używanych mogą zerwać beret. W gramofonach ewentualna awaria raczej nie zabije.

Wybór należy do Ciebie. Ale tu nie ma półśrodków - za 2 500 zł nie kupisz rozsądnego nowego gramofonu, tak jak za 50 000 zł nie kupisz nowego porządnego samochodu np. sportowego. A używany już tak.

Powodzenia!
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#29

Post autor: Bacek »

Mrfiredesire pisze:
13 sie 2021, 10:07
Pytanie też czy dobrze by grał z National Panasoniciem który teraz mam
Wzmacniacz za wiele do gramofonu nie ma, nie więcej niż do CD czy innego źródła. Teraz grasz pewnie przez wbudowane w ten wzmacniacz pre PHONO. W większości takich konstrukcji takie pre jakoś specjalnie dobre nie jest.

O ile pójdziesz w nowe to wspomniany 1500C ma wbudowane przyzwoite pre więc będziesz mógł go podłączyć pod jakieś inne/liniowe(nie PHONO) wejście tego wzmacniacza. A nawet porównać obydwa. A jak Cię w przyszłości fantazja i budżet poniesie to możesz nabyć jakieś zewnętrzne dedykowane pre.

Wzorem kawowego priorytetu (kawa, młynek, ekspres/metoda parzenia) tu ustawił bym go następująco. Na jakość końcową mają wpływ głównie: płyty, wkładka, ramię, pre phono, karuzela. Powiedzmy ze w tej kolejności ważności. Ale efekt końcowy może zniszczyć każde z nich.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2021, 11:43 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4582
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Nowy gramofon - proszę o wsparcie:)

#30

Post autor: zelazny »

Fired, tak przejrzałem oferty Quartera i pomyślałem, kurde a raty 0% nie wchodzą w grę?
ODPOWIEDZ