Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#151

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze:
26 lut 2018, 23:56
Trafił w sedno
Ach Ci Technics'owcy ... 8-)
Wojtek pisze:
26 lut 2018, 23:56
PUA-7 to ciężkie ramię
... z kompleksem zbyt lekkiego ramienia ... :roll:
Wojtek pisze:
26 lut 2018, 23:56
mimo to ogarnie 90% wkładek
Nie wstydź się ... powiedz, że PUA-7 jest za ciężkie (mimo, że lekkie oczywiście) ... wyduś to z siebie ... po co te podchody? ... :mrgreen:
Wojtek pisze:
26 lut 2018, 23:56
Serio serio.
X7 za 2200 zł? Serio? Serio? :shock:
:obscene-hanged:
Wojtek pisze:
26 lut 2018, 23:56
Albo od forumowicza z giełdy
No tak ... Technics ... czekałem i się doczekałem ... :roll:
Wojtek pisze:
26 lut 2018, 23:56
Sensowniej będzie podzielić ten budżet tak żeby jeszcze na jakiś sensowny preamp i/lub nową igłę czy całą wkładkę jednak starczyło
Fajnie się gawędziło o dobrych Soniaczach oraz innych gramofonach :D ale to jest sedno sprawy Rafale. Szeryf ma kompleksy :D ale tu się nie myli. Przy budżecie 3 tys. ładowanie w sam gramofon koło 2 tys. da miły dla oka gadżet, ale brzmieniono efekt nie będzie optymalny. Może jednak coś z zakresu koło 1000 zł (jak okazja to i taniej) będzie lepszym pomysłem? Pamiętaj, że kupujesz używane gramofony. Jak nie przepłacisz to łatwo sprzedasz i wymienisz na inny. Co się nauczysz to Twoje. No i określisz sam co Ci najbardziej odpowiada. A frajda jest przy tym nieziemska 8-)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#152

Post autor: olsza84 »

Wojtek pisze:
26 lut 2018, 23:56
Jak czytam że z jednej strony PUA-7 to ciężkie ramię (rzeczywistość - średnie/średnio-ciężkie, w zależności od headshella), a mimo to ogarnie 90% wkładek (bzdura, bo albo w jedną albo w drugą) to ręce opadają z co najmniej dwóch względów.
A mnie z kolei zastanawia skąd to przeświadczenie, że cięższe ramię=lepsze ramię? :think: Czytając wątki można odnieść takie wrażenie. Szczególnie Regsoft lansuje taką tezę ;) Wyobrażam sobie nowego użytkownika, który po takiej lekturze na forum uzna ciężkie ramię jako jakiś Święty Graal, a to trochę chyba jednak skrzywienie rzeczywistości. Obracamy się w gramofonach i czasach vintage dość mocno. A wtedy to chwalono się lekkimi i średnimi ramionami czy np. zmniejszeniem masy efektywnej, łącznie z takimi ekstremami jak ULM. I były to przyczyny obiektywne, wynikające stricte z walorów odsłuchowych i technicznych. A teraz można odnieść wrażenie, że wszyscy się mylili i to ciężkie ramię ma być dzisiaj pożądane. Uważam taką narrację za nie w porządku.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#153

Post autor: Myszor »

No i było pięknie a potem przyszedl leśniczy :lol:
A jakich wkładek pua nie ogarnie ? Chodzi z lekkim mm, z ciężkim mm, z lekim mc, z cieżkim mc.
Może piezoelektryków ?
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#154

Post autor: Pawelec »

olsza84 pisze:
27 lut 2018, 07:46
A teraz można odnieść wrażenie, że wszyscy się mylili i to ciężkie ramię ma być dzisiaj pożądane. Uważam taką narrację za nie w porządku.
Zgadzam się prawie w pełni. Uważam, że na tym etapie trzeba jedynie chronić niedoświadczonego potencjalnego nabywcę gramiaka przed popełnieniem podstawowych błędów przy zakupie. Przekazywanie tak dużej dawki informacji, które nawet dla niektórych zaawansowanych uzytkowników mogą przysporzyć bólu głowy nie jest wskazane na tym etapie. Wrzystko z tego co zostało tutaj dodatkowo napisane (bardzo subiektywne ) odnośnie zaawansowania ramion, napędów i innych elementów toru jest już na forum i można sobie poczytać (o ile któś ma ochotę). Jeżeli zaczniemy dyskutować nad wyższością PUŁY nad SME :D większej i mniejszej ME ramion i innych dodatków to wiecie jak to się skończy :naughty: Różnice między gramofonami omawianymi tutaj są takie:
automat - manual
DD - BD (bezpośredni - pasek)
wygląd
stosunek cena - jakość
co do efektów odsłuchowych to poziom tych gramofonów jest zbliżony i zależny od wielu późniejszych konfiguracji wkładka - igła - reszta toru.

PS - co do możliwości sławetnego PUŁA to nie przesadzajmy. Ramię o konstrukcji zadawalającej lecz nieszczególnej a zasada ME i jego uniwersalności na pewnym poziomie wątpliwa. Niczym się nie wyróżnia ponad ramiona Technicsa serii SL 12xx i wielu innych pospolitych dobrych ramion :whistle:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#155

Post autor: Biogon »

Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
PS - co do możliwości sławetnego PUŁA to nie przesadzajmy. Ramię o konstrukcji zadawalającej lecz nieszczególnej a zasada ME i jego uniwersalności na pewnym poziomie wątpliwa. Niczym się nie wyróżnia ponad ramiona Technicsa serii SL 12xx i wielu innych pospolitych dobrych ramion
Kij w mrowisko :lol:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#156

Post autor: darkman »

Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
Zgadzam się prawie w pełni. Uważam, że na tym etapie trzeba jedynie chronić niedoświadczonego potencjalnego nabywcę gramiaka przed popełnieniem podstawowych błędów przy zakupie.
Ja również Pawle. Z wykluczeniem czerwonego, bo i Ty wykluczyłeś.

Zatem, skoro ma być obiektywnie, to nie może być tak:
Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
dyskutować nad wyższością PUŁY nad SME :D
Tylko powinno być tak:
PUA nad SME. (kropka i sądzę, że się zgodzisz).
bo jeśli ma być obiektywnie z lekkim zabarwieniem sarkastycznym, to mnie akurat to ne vadi, jako niegorącemu orędownikowi PUA czy SME.. wolę Jelco, bo tak.
Czyli akceptowalny ciężar gatunkowy to taki:
Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
PUŁY nad SMERSZ (смерть шпионам), :D
Osobiście też użyłbym raczej słowa popularny, niż pospolity. Zwłaszcza, że pospolitość jesli już to również cecha ramion SME, choć zacna.
Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
i wielu innych pospolitych dobrych ramion
Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
i wielu innych popularnych i dobrych ramion
Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
Niczym się nie wyróżnia ponad ramiona Technicsa serii SL 12xx
Moim zdaniem ramię PUA wyróżnia się jednak kilkoma cechami od wzmiankowanego, choć to detale. znaku równości jednak bym tu nie postawił.
olsza84 pisze:
27 lut 2018, 07:46
A mnie z kolei zastanawia skąd to przeświadczenie, że cięższe ramię=lepsze ramię? :think:
Tu muszę dodać, że również ta tendencja nie jest dla mnie zrozumiała. Diabeł tkwi w szczegółach zapewne.
Pewnie chodzi o taki lub inny wybór wkładek. W mojej opinii dla każdego coś miłego, a więc dopasowanego pod własne preferencje. Fajnie jeśli świadomie.
RafalSzy
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018, 15:39
Gramofon: Sony PS-X60

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#157

Post autor: RafalSzy »

Panowie,
ta dyskusja jest dla mnie ciekawa i dużo się uczę z niej, zwłaszcza, że po drodze czytam mnóstwo na tematy poboczne ale z nim związane: wybór ramienia, wkładki, przedwzmacniacze.
Aby nie rozwadniać wątku te tematy poruszę w odpowiednich subforach na razie prosiłbym skupić się na poziomie nowicjusza i dylematach z tym związanych.
Dobrze zdefiniował to Pawelec:
1. automat czy manual
2. jaki napęd: DD czyBD (bezpośredni - pasek)
3. wygląd bym pominął bo to mój gust i moja decyzja. Linear Audio wygląda świetnie ale tego Sony nie zakrywałbym kartonem :)
4. stosunek cena - jakość, najważniejszy punkt dla mnie w dyskusji aby nie wpakować się w minę


Pawelec napisał jeszcze:co do efektów odsłuchowych to poziom tych gramofonów jest zbliżony i zależny od wielu późniejszych konfiguracji wkładka - igła - reszta toru.
Tutaj bym uprościł temat: Jeśli będzie LA to wkładkę zostawiam i kupuję, pewnie na raty albo z bólem przekraczając budżet przedwzmacniacz wspominany LSA1 (chyba, że napiszecie, że coś innego) i mam całość toru, interkonekty mam Telerium Q Black II.
Jeśli Sony to pewnie trzeba by wymienić tego Ortofona na coś innego i wtedy jest większe pole do wyboru zestawiając ramię PUA z wkładką i przedwzmacniaczem. Nie wiem bo się nie znam jeszcze czy wtedy kupić coś z oferty RMS lub Q21 na raty ale drożej i nowe czy szukać używek.

W obu wypadkach problemem jest dostarczenie gramofony do Warszawy. Najlepszy ale strzaskany nie zagra. Do Szczecina paliwo i winiety to ponad 500 zł, nie wiem czy wpuszczą mnie na pokład samolotu z gramofonem bo on nie wejdzie do skrytki Emabrarer 175 który lata do Szczecina. Na email o kurierze i pakowaniu allegrowicz nie odpisał na razie.
Do niemieckiego sprzedawcy też będę pisał ale nie znam niemieckiego tylko angielski więc nie wiem jak będzie wyglądała komunikacja :)
Sony PS-X60, Ortofon OM10, Exalibur PhonoStage Dariusz Kulesza
Cambridge Audio CXN=>XLR=>Cambridge Audio CX80=>Kable Telerium Q Black II => Dali Rubicon 8.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#158

Post autor: Regsoft »

olsza84 pisze:
27 lut 2018, 07:46
skąd to przeświadczenie, że cięższe ramię=lepsze ramię?
Nie wiem jak u innych. U mnie na cięższych lepiej chodzą moje ulubione wkładki. A co? 8-)
Ale z kolei Wojtek twierdzi, że ono wcale nie jest ciężkie więc ... :lol:
olsza84 pisze:
27 lut 2018, 07:46
ekstremami jak ULM
No i T4P oczywiście ...
olsza84 pisze:
27 lut 2018, 07:46
Uważam taką narrację za nie w porządku.
Szanuję Twoje poglądy 8-)

PS. Sony był. SME był. Technics był. Dual też. Chyba powoli będziemy kończyli :morda:
Myszor pisze:
27 lut 2018, 08:59
było pięknie a potem przyszedl leśniczy
Zawsze przychodzi ... takie ma prerogatywy ... no i Technics musi być :lol:
Myszor pisze:
27 lut 2018, 08:59
jakich wkładek pua nie ogarnie
Ogarnie prawie wszystkie. Niektóre lepiej inne gorzej ...
Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
Wrzystko z tego co zostało tutaj dodatkowo napisane (bardzo subiektywne ) odnośnie zaawansowania ramion, napędów i innych elementów toru jest już na forum i można sobie poczytać (o ile któś ma ochotę).
No pewnie. Reszta to już dla sportu. Porządek musi być 8-)
Pawelec pisze:
27 lut 2018, 10:47
pospolitych dobrych ramion
SME? :morda:
darkman pisze:
27 lut 2018, 11:09
Osobiście też użyłbym raczej słowa popularny, niż pospolity. Zwłaszcza, że pospolitość jesli już to również cecha ramion SME, choć zacna.
Słusznie ... :?
To dalej również ... :D

To może zejdzmy z PUA czy SME ... coś tańszego ... uniwersalnego ... przyzwota wkładka dopasowana do preferencji pytającego ... pre który ją obsłuży ... trochę testowych płytek ... i 3 kafle pykną jak nic ...

Ja bym się wbił w wątek do 1000 zł z gramiakiem i czekał na odzew. Uniwersalne ramię. Kolorystyka, dizajn wg. potrzeb. Prosty headshell. Posłuchać pomyśleć. Może kiedyś przełożyć do lepszego gramiaka i zbierać na jeszcze lepszą wkładkę. Co Mistrzowie sądzą? 8-)

Edit:
RafalSzy pisze:
27 lut 2018, 13:25
Jeśli Sony to pewnie trzeba by wymienić tego Ortofona
Moim zdaniem zaczynasz zbyt wysoko licytację. Zjedź trochę zostaw marginesy.
Jako, że muszę (takie prerogatywy) zaproponować jakiegoś Soniacza (inaczej będą mnie wytykać paluchami) to :
https://www.ebay.pl/itm/Plattenspieler- ... 2227212200
:think:
Poprzednik PS-X50. Headshell od modelu PS-X7 (ten sam tylko ciemny). Ramię nieco lżejsze. Półautomat. Coś jak Technics, SME czy inny dobry Dual :lol:

Byłbym zapomniał. Legitymacja klubowa : viewtopic.php?f=64&t=10937 :shifty:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#159

Post autor: Myszor »

Panowie, mnie nie chodzi o wyższość SME nad PUA czy Wielkanocy na Bożym Narodzeniem. Nie o to.
Chodzi mi o to że kalibracja SME dla początkującego to czarna magia.
Tu PUA sprawdza się wyśmienicie i każdy szybko to ogarnia.
Poza tym jest bardziej rozwojową opcją nad SME bo latają na nim ciężkie i mało podatne wkładki MC.
Można zacząć od XL-30 i skończyć na Rohmannie. No problemo.
I tylko tyle mnie chodziło. Nie wątpię że warunek ten spełnia więcej modeli Technicsów czy innych ale kolega wybrał te 2 gramiaki więc siłą rzeczy rozmawialiśmy o tym.
RafalSzy
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018, 15:39
Gramofon: Sony PS-X60

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#160

Post autor: RafalSzy »

Myszor,
kalibrację będzie mi robił i przy okazji uczył kolega, który zna się trochę na tym więc luz.
Rozmawiałem z nim i SME ogarnia, zresztą z tego forum jest, dlatego ja tu trafiłem.

Co do budżetu to jednak go powiększę, tak, aby kupić gramofon + wkładkę za +- 3000-3500 zł a przedwzmacniacz kupić nowy na raty albo jakąś używkę za gotówkę.

Moim problemem, choć pewnie dużo osób chciało by mieć taki problem, jest dobry wzmacniacz z wybitnymi w moim odczuci kolumnami. Jak słucham plików HiRes to u Ed Sheran w I See Fire słychać jak dotyka strun czy pudła gitary.
Nie oczekuję takiej rozdzielczości dźwięku z gramofonu bo to chyba nie o to chodzi, raczej o fakt, że jak będzie słabo to obecny sprzęt to obnaży i nie będę chciał słuchać płyt LP bo będą brzmiały jak puszczane z drugiego pokoju.
Mam tak teraz z pożyczonym Dual CS481A z jakąś przeciętną wkładką, że już jest fajnie bo inaczej na tych samych płytach, inne doznanie ale z drugiej strony pamiętam jak zgrał u mnie Thorens kolegi z jakimś wycudowanym ramieniem i wkładką MC.

Podsumowując:
Jak Panowie twierdzą, że te oferty w jakiś sposób są równoważne, mimo, że tak różne to pewnie będzie ten gramofon gdzie dogadam się z transportem.
Wolałbym LA, jak nie wyjdzie to kupię Sony.

Gramofon za 1000zł abym od razu miał narzekać i kombinować co by tu zmienić/poprawić/wymienić nie chcę kupować bo się będę tylko wkurzał.
Chyba, że koledzy zaproponują inne rozwiązanie.
Sony PS-X60, Ortofon OM10, Exalibur PhonoStage Dariusz Kulesza
Cambridge Audio CXN=>XLR=>Cambridge Audio CX80=>Kable Telerium Q Black II => Dali Rubicon 8.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#161

Post autor: darkman »

Rafał, spoko. Fajnie się wpisałeś w forumowe meandry audiomniemanologiczne, tylko nie popadnij w jakąś szarą strefę opcji wyboru. Tego za Ciebie nikt tu nie dokona, a sam wątek przestał dotyczyć Twojego zapytania jakiś 5 stron temu ;) To normalna tendencja, bo po kilku radach, zwykle zaczynamy sobie gadać między sobą, co nie jest pozbawione oczywiście materiału do przemyśleń. Jak sam zauważyłeś.
Reasumując jest nam dość obojętne co wybierzesz.
Reasumując wybór należy do Ciebie i tylko do Ciebie.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#162

Post autor: Pawelec »

Moim zdaniem rozsądne podejście. W obu przypadkach będac cierpliwym i z niewielką pomocą forum dajesz sobie szansę małymi krokami dojść do momentu, że nie tylko usłyszysz ale i poczujesz jakbyś stał obok Eda ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
RafalSzy
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018, 15:39
Gramofon: Sony PS-X60

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#163

Post autor: RafalSzy »

Darkman,
tego się obawiałem, że to już nie wątek o mnie i moim wyborze :)
Sony PS-X60, Ortofon OM10, Exalibur PhonoStage Dariusz Kulesza
Cambridge Audio CXN=>XLR=>Cambridge Audio CX80=>Kable Telerium Q Black II => Dali Rubicon 8.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#164

Post autor: Myszor »

Akurat winyl spokojnie zawalczy z plikami jeśli chodzi o rozdzielczość i szczegół.
Ale jest parę warunków nieznanych w świecie cyfrowym: dobre wydanie płyty, dobra wkładka, dobre pre.
Gramofon już wybrałeś więc co będziemy tłuc szklanki.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gramofon do max kwoty 3000/ proszę o pomoc

#165

Post autor: Regsoft »

RafalSzy pisze:
27 lut 2018, 17:48
Gramofon za 1000zł abym od razu miał narzekać i kombinować co by tu zmienić
To tak nie działa ale spoko :D Grunt aby to był świadomy wybór. Bo jeśli sądzisz, że na starcie wydasz tyle kasy i nie będziesz narzekał lub kombinował to ja bym tego nie obstawiał. Metoda schodów i rozpoznania walką daje więcej szansy na dojście do czegoś przy czym można się skoncentrować na muzyce 8-) A jaka dodatkowa frajda :dance:

W każdym razie trzymam kciuki abyś trafił dla Siebie jak najlepiej :!: :clap:
ODPOWIEDZ