Gramofon z głośnikiem

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
henrykbrodaty
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2017, 18:52
Gramofon: Technics SL-DD33

Gramofon z głośnikiem

#1

Post autor: henrykbrodaty »

Witam, podróżując po forum natknąłem się już na wiele tematów związanych z doborem właściwego gramofonu. Zmieszany doborem i co jest dobre, a co złe, zwracam się do użytkowników forum o poradę na temat gramofonu (w zakresie 650/700 zł), który zawierałby wbudowane głośniki. A dlaczego głośniki? Ponieważ nie mam zbyt wiele miejsca i szczęścia, by złożyć to wszystko do kupy i by to wszystko zadziałało. Nie zamierzam brać gramofonów z żadnym portem usb, cd itd. itp. Zależy mi tylko i wyłącznie, by taki gramofon kupić, postawić i żebym mógł korzystać z niego wielokrotnie, wymieniając co jakiś czas części. I żeby nie psuł płyt, oczywiście.
Zastanawiałem się nad takim Denonem DP-29F
http://allegro.pl/gramofon-analogowy-de ... 44308.html
Jeśli ktoś ma szczere chęci, to prosiłbym o pomoc, bo chciałbym zacząć słuchać z winyli.
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon z głośnikiem

#2

Post autor: spanish_inq »

Ale ten co zaproponowałeś nie ma chyba głośników... i dobrze ;)

Ma za to wbudowany przedwzmacniacz, czyli możesz go podłączyć np. do głośników, które mają wbudowany wzmacniacz (oszczędność kosztów i miejsca), ale takie zabiegi są generalnie odradzane ;) Głośniki w obudowie będą generowały pewnie drgania, które będą przeszkadzały w ruchu igły po płycie, więc taka konstrukcja pewnie jest czymś 'defective by design', sama sobie będzie przeszkadzać.

Sam zacząłem kilka dni temu przygodę z gramofonami :) Na początek, z tego co przeczytałem i się dowiedziałem, lepiej kupić w tej cenie używany, starszy gramofon, który bije mimo wieku jakością współczesne urządzenia (w tym przedziale cenowym).
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=46&t=6409

Sygnał z gramofonu musi przejść odpowiednią drogę, tzn. z grubsza:
Płyta -> Igłą -> Wkładka -> Gramofon -> Przedwzmacniacz -> Wzmacniacz -> Głośniki.

W tym przypadku (Igla -> Wkładka -> Gramofon -> Przedwzmacniacz) już jest, potrzeba wzmacniacza i głośników. Ja do
pracy kupiłem sobie Microlab B77, z wbudowanym wzmacniaczem, które Tobie, ze względu na oszczędność miejsca mogą odpowiadać, no i grają
dobrze, w tej cenie nawet bardzo dobrze.
http://www.microlab.com/?r=Systemystereo&st=full&id=573

Ale warto rozważyć dorzucenie 200 PLN i kupić np. te głośniki i osobno przedwzmacniacz i używany gramofon w dobrym stanie,
np. takki do 300-400 PLN (albo tutaj doświadczeni koledzy może coś dobiorą bez aktywnych głośników ;) z osobnym wzmacniaczem)
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=46&t=293
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=46&t=636

Kamil
Awatar użytkownika
henrykbrodaty
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2017, 18:52
Gramofon: Technics SL-DD33

Re: Gramofon z głośnikiem

#3

Post autor: henrykbrodaty »

Zastanawiałem się nad tym gramofonem:
http://allegro.pl/gramofon-technics-sl- ... 48511.html
Możliwe, bym dokupił jeszcze głośniki, ale nie wiem, czy ten gramofon ma w sobie przedwzmacniacz (nie wiem, jak mogę to sprawdzić).
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon z głośnikiem

#4

Post autor: darkman »

Nie ma.
A czy masz wzmacniacz?
(lub) Zamierzasz mieć głośniki aktywne?
Awatar użytkownika
henrykbrodaty
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2017, 18:52
Gramofon: Technics SL-DD33

Re: Gramofon z głośnikiem

#5

Post autor: henrykbrodaty »

Zastanawiałem się nad tymi głośnikami, które kolega wyżej podlinkował. Wzmacniacza nie mam, a zależy mi na wydaniu tych 450/500 zł na gramofon i 200 na głośniki.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon z głośnikiem

#6

Post autor: darkman »

Czyli obecnie nie masz jeszcze nic.
Prosta i skuteczna metoda na budowę toru audio 'hifi' do słuchania płyt, to przy zakładanym budżecie (~700):
- gramofon (300)
- wzmacniacz z wewnętrzną sekcją phono (200-250)
- kolumny /głośniki/ np podstawkowe z epoki (150-200)
Szału nie ma ale będzie grało w miarę przyzwoicie.
Awatar użytkownika
henrykbrodaty
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2017, 18:52
Gramofon: Technics SL-DD33

Re: Gramofon z głośnikiem

#7

Post autor: henrykbrodaty »

Mam jeszcze jedno zasadnicze pytanie. Mam nadzieję, że już ostatnie. Czy ten gramofon posiada przedwzmacniacz?
http://allegro.pl/technics-sl-dd20-dire ... ml#thumb/7
Zobaczyłem, że skoro ma przewody L i R, czyli do głośnika, to najprawdopodobniej ma przedwzmacniacz. Chyba, że jestem w błędzie...
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon z głośnikiem

#8

Post autor: kielek »

henrykbrodaty pisze: Chyba, że jestem w błędzie..
Niestety tak :(
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon z głośnikiem

#9

Post autor: darkman »

Nie ma, jesteś w błędzie. :)
To złącza (gniazda i wtyki RCA) przewodu sygnałowego.
Przedwzmacniacze posiadają zwykle wzmacniacze (wejście oznaczone Phono). Zwłaszcza starsze modele z tzw epoki audio hi-fi (lata 70-80te).
Awatar użytkownika
henrykbrodaty
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2017, 18:52
Gramofon: Technics SL-DD33

Re: Gramofon z głośnikiem

#10

Post autor: henrykbrodaty »

Cóż, muszę w takim razie szukać dalej. Ale ucieszyłbym się, gdyby ktoś mi pomógł i polecił jakiś gramofon do 500 zł z przedwzmacniaczem :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon z głośnikiem

#11

Post autor: darkman »

Jest bardzo mały wybór takich gramofonów. Idziesz w złym kierunku.
Jeśli się upierasz co do takiego rozwiązania to można zamontować wewnątrz plinty gramofonu przedwzm., - AVT-kit.
Awatar użytkownika
henrykbrodaty
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2017, 18:52
Gramofon: Technics SL-DD33

Re: Gramofon z głośnikiem

#12

Post autor: henrykbrodaty »

No dobrze, a jeśli już miałbym wybierać gramofon bez przedwzmacniacza, to czy później, to jest po zakupie gramofonu, nie musiałbym szukać specjalnego przedwzmacniacza dla tego gramofonu? I czy przedwzmacniacz jest jakiś duży? Tak jak mówiłem, nie mam zbyt wiele miejsca.
Awatar użytkownika
spanish_inq
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2017, 13:41
Gramofon: Technics SL-QD33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gramofon z głośnikiem

#13

Post autor: spanish_inq »

Takie podstawowe są wielkości z grubsza paczki papierosów (nie palę, tak na oko ;)) Kosztują ok. 100-150 PLN.
Np. Behringer PP400 lub tańszy Vivanco PA115.

Chciałeś wydać:
henrykbrodaty pisze:w zakresie 650/700 zł
W tej kwocie da się wszystko to, co napisał darkman.
Czyli w wersji kompaktowej, ale mniej eleganckiej:
  • Gramofon (tu trzeba poszukać), ale ~300 PLN (płyta -> igła -> wkładka -> gramofon -> wyjścia RCA gramofonu (sygnał)-> kabelek)
  • Przedwzmacniacz 100-150 PLN (kabelek -> przedwzmacniacz -> kabelek)
  • Głośniki aktywne (ze wzmacniaczem, np. te co podałem), ~250 PLN (kabelek -> głośniki)
  • Kabelki
Lub w wersji "makro", ale lepiej (bo wzmacniacz to taki "klocek" hi-fi, coś takiego:
(https://duckduckgo.com/?q=wzmacniacz+ph ... 10neua.jpg), ale można na tym postawić pewnie
gramofon (ew. może być zbyt mało głęboki).
  • gramofon ~300 PLN (płyta -> igła -> wkładka -> gramofon -> wyjścia RCA -> kabelek)
  • Wzmacniasz z sekcją phono (czyli przedwzmacniaczem z grubsza) 200-250 PLN (kabelek -> sekcja phono wzmacniacza -> wzmacniacz -> wyjście wzmacniacza -> kabelek)
  • głośniki bez wzmacniacza, takie prawdziwe co same nie pograją ~200 PLN (kabelek -> głośniki)
  • kabelki
Z tego, czego mnie nauczono wynika, że wzmacniacz samodzielny z sekcją phono jest lepszy niż wbudowany w głośniki. :)
Awatar użytkownika
henrykbrodaty
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2017, 18:52
Gramofon: Technics SL-DD33

Re: Gramofon z głośnikiem

#14

Post autor: henrykbrodaty »

Zdecydowałem.
Biorę gramofon: Technics SL-DD20
Przedwzmacniacz: VIVANCO PA115 + DIN
Głośniki: (Link wyżej, który to kolega podał)
Sądzę, że na początek starczy ;) Jeśli dobrałem zły przedwzmacniacz (jeśli da się w ogóle wybrać zły), to proszę mi zwrócić uwagę, bo jak wspominałem, zacząłem jakiś czas temu.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon z głośnikiem

#15

Post autor: darkman »

No tak, aplauzu raczej nie oczekuj.
Ale ja nie o tym, bowiem nie bardzo chcesz słuchać i wyciągać wnioski z tego i innych wątków.

Być może warto to napisać, gdyż otwiera się jakaś zdumiewająco nikła ścieżka polecania budżetowych głośników aktywnych. Istnieją takie konstrukcje godne polecenie, ale nie w klasie 'komputerowych' monitorów bliskiego pola.
Te służą odsłuchowi realizatorów dźwięku, pętli, dżingli, podkładów, kompilacji itd.. nie zaś słuchaniu płyt winylowych.
Budowa toru w oparciu o ten rodzaj głośników to błąd natury brzegowej. Jest to dobry wybór do słuchania muzyki z komputera, You Tube i plików muzycznych podstawowej kategorii i kompresji.
Oczywiście dźwięk będzie na tym słyszalny jednak daleko mu do forumowego audio stricte.
Dłużej już nie chcę to i spadam.
Dobrego wyboru ale najpierw parę dni czytania życzę. Pośpiech to zły doradca.
ODPOWIEDZ