Pioneer PL-12D - mechanizm gramofonu buczy

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Galgan
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2021, 07:57

Pioneer PL-12D - mechanizm gramofonu buczy

#1

Post autor: Galgan »

Część od niedawna posiadam swój pierwszy gramofon Pioneer 12pld mam do niego pewne zastrzeżenie ze względu na to że buczy. Generalnie jest to słyszalne w tle ale gdy jest tylko cisza lub słucham płyt ambientowych to słychać że nisko buczy. Wywnioskowałem słuchając gramofonu bez wzmacniacza że słyszę jak mechanizm wydaje dźwięki bardzo podobne do tego co słyszę na głośnikach .Więc moje pytanie brzmi co zrobić żeby mechanizm chodził ciszej bo nie wiem czy to wystarczy że po prostu zakropie mechanizm jakimś smarem/olejem do gramofonów czy chodzi o coś więcej.
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1884
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Mechanizm gramofonu buczy

#2

Post autor: Jaculek »

Jedyne co może buczeć w tym gramofonie i jest związane z napędem (poza brumem wywołanym problemami z uziemieniem) to silnik. Jeżeli jego drgania mocno przenoszą się na talerz, to może to być skutkiem stwardniałych gum zawieszenia silnika (co nie powinno dziwić, bo gramofon ma co najmniej 45 lat). Generalnie te typy napędu (silnik synchroniczne) nie mają zbyt dużego odstępu od takich zakłóceń (wg instrukcji to tylko 47dB).
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-12D - mechanizm gramofonu buczy

#3

Post autor: Wojtek »

Galgan pisze:
01 sie 2021, 08:58
Generalnie jest to słyszalne w tle ale gdy jest tylko cisza lub słucham płyt ambientowych to słychać że nisko buczy.
Jaki wzmacniacz i/lub przedwzmacniacz? Czy uziemienie masz przyłączone i jak?
Galgan pisze:
01 sie 2021, 08:58
Wywnioskowałem słuchając gramofonu bez wzmacniacza że słyszę jak mechanizm wydaje dźwięki bardzo podobne do tego co słyszę na głośnikach .
To normalne zjawisko że słyszysz dźwięk "spod igły". Dowód na to że fizyka działa. Każdy gramofon tak ma.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Galgan
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2021, 07:57

Re: Pioneer PL-12D - mechanizm gramofonu buczy

#4

Post autor: Galgan »

Wzmacniacz Pioneer a-337 a uziemieni podpięte do niego
Galgan
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2021, 07:57

Re: Pioneer PL-12D - mechanizm gramofonu buczy

#5

Post autor: Galgan »

I nie chodzi mi o to dźwięk który słyszę z igłą tylko bez po prostu z włączonym napędem
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41505
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-12D - mechanizm gramofonu buczy

#6

Post autor: Wojtek »

Czyli jak załączysz silnik, ale nie puszczasz muzyki to słyszysz głośne buczenie z gramofonu?
Da się to jakoś nagrać?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ