Wypaczone wzorce brzmienia

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#31

Post autor: Dragant »

MMarek pisze: No i czy to przypadkiem nie jest z całej Twojej wypowiedzi najważniejsze stwierdzenie?
Problem w tym, że istnieje efekt placebo, wspierany przekonaniem, że nowe = lepsze. Nawet jeśli po cichu ten "Gospodarz" wcale nie uważał, że nowy sprzęt gra lepiej... to co tu teraz powiedzieć. Głupio się przyznać, że wywaliłem kasę w błoto. Oczywiście, nie mówię, że tak było w tym przypadku. Po prostu byłem już świadkiem kilku takich sytuacji.
Druga sprawa - osoby zachwalające swoje zestawy często nie słyszały nic poza nimi. Sam byłem najbardziej zadowolonym człowiekiem na świecie ze swoich kolumn...dopóki nie posłuchałem czegoś z niższej półki. I co? Te tańsze kolumny po prostu chyba bardziej mi odpowiadały. Nie mówię, że były lepsze. Dla mnie brzmiały przyjemniej.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#32

Post autor: MMarek »

Dragant pisze: Sam byłem najbardziej zadowolonym człowiekiem na świecie ze swoich kolumn...dopóki nie posłuchałem czegoś z niższej półki
Hehe, sam mam DM602S3 - wielokrotnie nazywane tu i ówdzie dającymi wysokimi, że krew z uszu.... - kupiłem świadomie ponad 10-cio letnie jakieś dwa lata temu, bo wówczas nie znalazłem w nowej ofercie niczego, co by mi przypominało ten dźwięk, który słyszałem chyba w 2002 roku właśnie z tych Bowersów, ale wtedy nie było mnie na nie stać. No i zapłaciłem jakieś 30% ceny nowych :) I jestem zadowolony - oj BARDZO zadowolony. :dance:

A wracając do tematu: Moje osobiste zdanie B=0 i T=0 ewentualnie "direct". :mrgreen: A jak komukolwiek inne wartości odpowiadają - to jego sprawa - kompletnie nic mi do tego. Ważne, że gra muzyka. ;)
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#33

Post autor: Arkadyo »

Lubie minitorki o których piszesz chodź dla mnie najbardziej ortodoksyjne są B&W 685 i to w cenie do 2,5 kafla jest zjawisko. Dla mnie nie ma nic lepiej grajacego do tej kwoty ale... dla mnie i tyle. Ktos kto lubi słodkie plumkanie szmacianych kopułek i takich na codzień słucha na te bedzie patrzył podejrzanie. Jednak metalowa kopułka na filtrze I rzędu wymaga bardzo duzo od wzmacniacza jak równiez od słuchacza ale jak sie dobierze komplet to... nic nie brzmi tak jak filtry I rzedowe bez jakichkolwiek rezystorów w torze :)
Za to jak podepniesz wzmak o rozdartej i ostrej górze (a takimi jest rynek zalany) to mamy krew z uszu...
No ale to jest dyskusja dla pasjonatów - przecietny zjadacz chleba nie ma pojecia o czym gadamy.
Niedawno byłem u kumpla bo kupił kolumny używki i nie wszystkie przetworniki grały - tania masówka bo kumpel zaden meloman ale, że cena była wiecej niz dobra... Miałem swój wzmak pod reka więc go zabrałem (wiedziałem ze u kumpla jakis podły technics goni)razem z zestawem najpopularniejszych cewek i kondensatorów spodziewając sie uszkodzeń w zwrotkach.
Szybko udało sie naprawić - wywalone kądy dla kopułek ale akurat typowe i posłuchalismy. Grało to dokładnie tak jak kosztowało ale kumpel mnie spytał co sądze?
No cóż żeby go nie urazić nie odparłem od razu "chu..wo" tylko opisałem wszystkie niedostatki całego zakresu - no było tego trochę. Brak basu jakm na 18cm gdny, wycofany środek jak na 3 way i kopułka klasy piezoelektryk którą jest w stanie skasowac tani szerokopasmowiec chocby czeskiej tesli. Kumpel mnie słucha słucha i nagle mówi - ale czemu gadasz do mnie po węgiersku? Obraziłeś mnie już? Czy dopiero zamierzasz?
Podłączyłem swój wzmacniacz - oczy się rozszerzyły - ale basss. No ten akurat dalej był gówniany ale jakiś się pojawił w porównaniu do poprzednika.
Nie wiem kto to projektował ale wyduszenie zejścia w basrefleks do około 50 hz na dwóch niskotonowych 18cm to poprostu zenada...
W kazdym razie na moim zmaku najwieksza poprawa była na srednicy a i na górze zrobiło sie o niebo lepiej ale kumpel i tak gadał tylko o basie.
Jak jest bas to reszty byc nie musi chyba wcale... Nie wiem dokąd zmierza homo sapiens sapiens ale na rynku muzycznym coraz gorzej.
Moze fora takie jak to uratują troche ludzi bo reszta to muzycznie kurs na Jowisza...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#34

Post autor: cooledit »

Arkadyo pisze: B&W 685 i to w cenie do 2,5 kafla jest zjawisko. Dla mnie nie ma nic lepiej grajacego do tej kwoty ale... dla mnie i tyle
To mogę potwierdzić, dają ładnie, czysto i równo. Miło się ich słucha.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#35

Post autor: MMarek »

cooledit pisze: Miło się ich słucha
Wszystkie B&W sześćsetki to fajne głośniki.... ;)
Słuchałem 685 - zacne granie, jednak wolę swoje staruszki :)
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#36

Post autor: cooledit »

MMarek pisze: Słuchałem 685
I mam jeszcze 683 8-), też nie powiem złego słowa.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#37

Post autor: zbyszek1982 »

Musimy kiedyś sprawdzić czy moje 12W da im radę.
grzehu82
Posty: 1997
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#38

Post autor: grzehu82 »

Uwaga panowie, wzorce brzmienia jak i kolumny "referencyjne" są różne. Tu cytat Myszora o Sabie 1300: "Takie bw 685s2 kasują i to za 1/4 ceny".
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#39

Post autor: MMarek »

grzehu82 pisze:Uwaga panowie, wzorce brzmienia jak i kolumny "referencyjne" są różne.
Oj prawda to najprawdziwsza!!!!
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#40

Post autor: zbyszek1982 »

Sprawdź sobie ile te Saby kosztowały jak były nowe. Jaki jest sens w porównywaniu małego monitora, drugiego od dołu w ofercie, z wielką trójdrożną kolumną, która była flagowym modelem drugiego producenta?
grzehu82
Posty: 1997
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#41

Post autor: grzehu82 »

No tak, ale aktualny stosunek ceny jest inny. A wzorce różne bo jeden trzyma się przy takich monitorach, a drugi szuka potężnego brzmienia. I nie ma sensu porównywać tych kolumn bo to inna pólka inne czasy...
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#42

Post autor: cooledit »

zbyszek1982 pisze: Musimy kiedyś sprawdzić czy moje 12W da im radę.
Masz na myśli 683? Nie ma problemu. Ustalimy jakiś termin i do dzieła :) Może być równie ciekawie jak przy 685.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#43

Post autor: chrzan49 »

Po części to przywyczajenie u starszych pamiętajacych wzmacniacze z PRL.Niestety polskie mialy fatalne korekcje o bardzo stromej charakterystyce często 18 dB.Wysokotonowe kiepskie a do tego szczesliwy włąściciel podkręcal bas jak z pudla a wysokie walily styropianem po szybie aby szybko sie spalić.O średnich niewielu myslało.Dopiero jak w latach 70-ych opuściłem raj miałem szanse posluchać jak powinien brzmiec wzmacniacz zestrojony z kolumnami.Teraz młódź nie wiedzaca jak brzmi porządny sprzęt słucha na sluchaweczkach z reguły podlych i kólko sie zamyka.O chorych umysłowo bimbaczach samochodowych dyskusji nie podejmuję.Przykladem upadku dźwieku sa plaskie TV.Nie ma jak zmieścic glosnikow więc dodano soundbary drogie i marnie brzmiące.I tak w kolo Wojtek.
Tomasz
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#44

Post autor: caveas »

Chrzan nie doceniłeś kreatywności projektantów z Unitry - Wzm Kleopatra kontur 1 , 2 i jeszcze +/-12dB barwy tonu.
Kiedyś mierzyłem i o ile pamiętam można było bas "podciągnąć" o 22dB czyli ponad 10 razy napięciowo a o ponad 100 razy mocowo biorąc względem 1kHz.

A moda na coś wydające głos zasilane z bateryjek w środku i grające przez "niebieskiego zęba"

"Można puszczać pliki a można słuchać muzyki (z płyt)" - cytat z Mitlof właściciel Vinylvinatage. :violin:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Wypaczone wzorce brzmienia

#45

Post autor: Arkadyo »

chrzan49 pisze:Po części to przyzwyczajenie u starszych pamiętających wzmacniacze z PRL.Niestety polskie mialy fatalne korekcje...
Chyba trochę za mocno powiedziane. PRL nigdy high-end'em nie sypał ale tak Unitra jak i Diora takiego chłamu nie produkowały jakim dzisiaj jest zalany rynek. Powiedzmy, że PRLowe produkty nie wspinały sie gdzies wysoko ale trzymały jakis poziom i czasem coś lepszego się trafić tez potrafiło.
Do dzisiaj pamiętam jak w okolicy 84-85r. pierwszy raz usłyszałem Mettalicę Seek&Destroy - winyl podpięty pod radmora chyba 5102 a moze nawet 5100 i kolumny zg40c. Brzmienie wgniotło mnie w glebę. Zaryzykuje tezę, że do dzisiaj 90% Polaków a może nawet europejczyków słucha w domu muzyki na gorszym zestawie niż tamten - chociaż w sklepach bez problemu dostanie lepszy. Zapewne w latach 80 zachód słuchał na dobrym sprzecie bo taki głównie wtedy był na rynku ale lata 90 to zalew wielokanałowej tandety na którą większość się przesiadła w nadwislańskim kraju pop przygodzie bomboxowo mini wiezowej.
Dzisiaj standard to ampli kd w salonie a u dzieciaków KOMP/LAPTOP na zintegrowanej karcie podpięty pod taniego creativa lub telefon po auxie...
Jakie po tym mają mieć wzorce brzmienia...
Powiem wiecej - od lat mam sprzęt trzymający jako taki poziom a i tak dzieci nie uratowałem :) - Taką miałem ostatnio akcję z moim dwudziestoparoletnim synem - leci radyjkiem w bardzo dobrej jakości, bardzo fajny kawałek. Moja analogowa jamaszka daje jakby kto złotym pyłem sypał a nie grał. Mówię do syna - ale fajnie brzmi ten kawałek. On odrywając się od obiadu nadstawił ucho - ja wolę tak: i jeb wciska loudness we wzmacniaczu... No łapy opadają... Czasem jak włączam po nim sprzęt tzn na jego ustawieniach to kur... nogawki aż mi falują od wiatru jaki subwoofer robi. Jak można słuchać muzyki z tak dopalonym basem... Własne dziecko... gdzie popełniłem błąd :D
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ