Kolumny wintydżytsu u Myszora

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1126

Post autor: Bacek »

Myszor pisze:
02 maja 2021, 11:01
Bacek pisze:
01 maja 2021, 14:27
właśnie strugami box/półke na winyle która stanie na la scali.
No, to jak wystrugasz wstaw gdzieś fotę.
Na razie koncepcyjna wersja work in progres, surowa i nie skręcona. Chyba centymetr ją jeszcze skrócę jednak z wysokości. Poza tym wyląduje raczej w fornirze orzechowym bo bejcowana sklejka wygląda średnio. Z jedną z próbek osiągnąłem efekt lepszy niż na La Scali ale i tak mnie to nie zachwyca.

A ogólnie biję sięz myślami czy nie zrobić tego w stylu topu Klipsch Belle. Z maskownicą.
Załączniki
box2.jpg
belle.jpg
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1127

Post autor: Myszor »

Kupiłem lascale między innymi dlatego, że nie mają maskownic, a wszystkie głośniki są sprytnie pochowane.
Koty po raz pierwszy są zupełnie bezradne :lol:
Ale nie przeczę - Belle wyglądają bardzo fajnie ;)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1128

Post autor: Bacek »

Pisząc o maskownicy miałem na myśli półkę na winyle a nie La Scale. Takie zamknięcie żeby się nie kurzyły
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1129

Post autor: Myszor »

Aaaa ok. Na pewni wyglądałoby ciekawie. Jakbyś jeszcze jakieś stare logo klipsch dopadł ...
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1130

Post autor: Myszor »

Bacek pisze:
04 maja 2021, 21:55
Powiem Ci za jakieś dwa tygodnie.
No i jakie wnioski ?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1131

Post autor: Bacek »

Niestety wniosków nie ma. Jeden z K33 które mam na stanie jest spieprzony przez niefachowy reconing (źle wklejony karaks, nie ta cewka co trzeba). Poluję na drugi sprawny, ew zastanawiam się nad kitem do reconingu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1132

Post autor: Myszor »

Rok mi to zajęło ale skończyłem ostatni upgrade Lascali polecany na forach Klipsch community.
Czyli wymianę wooferów K33 na amerykańskie:
"Eminence Kappa-15C, 15" bass speaker, 450W RMS, 4ohm, 52Hz-2.3kHz, 33Hz f(s), for all high power bass applications including bass guitar"
I kurde żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej :lol:
Kappy są o wiele cięższe od K33. W przypadku tego ze zdjęcia różnica to 2kg.
Czyli mają większy i mocniejszy magnes, a zatem łatwiej wachlują wielgaśną membraną bo 15" to nie w kij dmuchał :naughty:
Mają też inaczej zawieszoną i wyprofilowaną membranę. Stożek jest bardziej płaski.
Wymiana jest szybka i bezbolesna bo dziura i rozstaw śrub pasuje idealnie. Nie wiem czy to jakiś standard czy też przez to że Eminence produkowało głośniki dla Klipscha.
Efekt jest fantastyczny: lepsza dynamika, czysty krótki i fakturowany bas, energia, kapitalne wejścia perkusji, spektakularnie grają gitary... Niby wg speka nie schodzi bardzo nisko ale mnie to co słyszę w zupełności wystarcza. Mniej hałasu a więcej muzyki.
Jakby ktoś w przyszłości tu zaglądał i się zastanawiał jak ja nad wymianką to pełna rekomendacja tego głośnika Eminence ode mnie.
Jest moc i precyzja.
Załączniki
emi2.jpg
emi.jpg
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1133

Post autor: Martynka »

:clap: :clap: :clap:
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1134

Post autor: Martynka »

Bravo Ty. Najbardziej wnerwia mnie gdy słucham... nie zmieniam głośnika bo nie będzie oryginalny, nie zmieniam kondensatorow bo będzie nieczynny oryginalny i nie będzie brzmiał jak z fabryki. I nie dociera że tak jak z fabryki to on brzmiał jak wyszedł z fabryki i słyszał to pierwszy właściciel 40 lat temu. Zresztą LaScala miały nawet fabrycznych modyfikacji naście. Wszystko by złapać króliczka. Jeszcze raz za odwagę i pracę bo to ma brzmieć a nie tylko być stare i oryginalne
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1135

Post autor: Bacek »

Myszor pisze:
20 lip 2022, 14:35
Nie wiem czy to jakiś standard czy też przez to że Eminence produkowało głośniki dla Klipscha.
Na 99% ten który wyjąłeś jest produkcji Emminence.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1136

Post autor: Myszor »

Martynka pisze:
20 lip 2022, 15:17
Najbardziej wnerwia mnie gdy słucham... nie zmieniam głośnika bo nie będzie oryginalny,
W punkt. "Nie poprawiamy fabryki" i temu podobne bzdety. :lol:
Technologia idzie do przodu - to raz. Fabryki mają księgowych - to dwa. Zawsze można coś ulepszyć.
Zresztą ja tych modów nie wymyślałem, są to sprawdzone mody na amerykańskich forach klipscha.
Bacek pisze:
20 lip 2022, 15:18
jest produkcji Emminence
A nie oznaczli ich wtedy literką E ? Znaczy K-33E ?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1137

Post autor: Bacek »

Te z kwadratowym magnesem tak, potem już różnie. Numerek który masz z tyłu membrany to numerek od Eminnence.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1138

Post autor: Bacek »

Martynka pisze:
20 lip 2022, 15:17
Zresztą LaScala miały nawet fabrycznych modyfikacji naście.
Przy tak długo produkowanych paczkach nie do uniknięcia jest to że pewne komponenty przestają być produkowane a nawet że ich wykonawcy przestają istnieć.
Początek La Scali to rok 1963.
LaScalaCollage_635120753583550000.jpg
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1139

Post autor: Arkadyo »

Myszor pisze:
20 lip 2022, 15:29
Martynka pisze:
20 lip 2022, 15:17
Najbardziej wnerwia mnie gdy słucham... nie zmieniam głośnika bo nie będzie oryginalny,
W punkt. "Nie poprawiamy fabryki" i temu podobne bzdety. :lol:
Technologia idzie do przodu - to raz. Fabryki mają księgowych - to dwa. Zawsze można coś ulepszyć.
Zresztą ja tych modów nie wymyślałem, są to sprawdzone mody na amerykańskich forach klipscha.
Ej Pany ale bezkrytycznie podchodzić do tematu też nie można.
Przerabiane tj. z innymi głośnikami zawsze trudniej odsprzedać, podobnie jak całe diy.
Piszesz, że technologia idzie do przodu? A grzebiesz w kolumnach 50 letnich :D
Jedyne co się zmieniło to technologia cyfrowa zastąpiła analogową i mamy projekty nowych cyfrowych wzmacniaczy i zwrotnic. Reszta pozostała bez zmian. Wszystkie typy obudów, materiałów na głośniki znane są od dziesięcioleci. O innowacyjnych tranzystorach czy lampach też jakoś nie słyszałem a wręcz poszukiwane są vintage nosy z czasów świetności. Poprostu nie popadajmy w skrajności.
Wymiana przetwornika w kolumnie to też nie jest takie "hop siup" bo pasuje rozmiarem. Przy zwrotnicy pasywnej jednak przebieg impedancji i fazy trzeba uwzględnić i pare parametrów TS też nie będzie bez znaczenia. Podobnie jest w tym przypadku i przy tak drogim projekcie dobrze byłoby sie do tego przyłożyć. Oczywiście nie twierdzę, że tego nie zrobiono na forum klipsia ale kierowanie sie rzeczami takimi większy magnes i lepiej kontroluje dużą membranę to trochę nieporozumienie. Warto zwrócić uwagę, że dla basowego oprócz klaksonu jest jednak obudowa zamknięta, która nie przepada za zbyt mocnym napędem i ciężkimi membranami. Sam klakson jaki jest, taki pozostanie bo próba zejścia kilku hz w dół skończy się dynamicznym wzrostem wielkości budy, więc nie ma co tu dyskutować ale wewnętrzna zamknięta buda będzie premiować przetworniki o określonych parametrach TS w tym trochę wyższym QTS i wyższym strojeniem obudowy - niższego nie ma co szukać bo klakson i tak obetnie bo wielkosciowo taki a nie inny. A tak się złośliwie składa, że obecne trendy i mocne napędy to akurat odwrotny kierunek i w zasadzie oferta dobrych basów do klozeta jest na rynku dzisiaj naprawdę znikoma. Nie wiem na ile na forum klipsia temat rozwalono bo nie mam czasu go prześledzić ale bebesząc tak kosztowne zabawki sprawdziłbym choćby deklaracje producenta co do parametrów TS, zmierzył wielkość obudowy closed i sobie poparzył na qtc układu. Nie wspominając o sprawdzeniu działania pasywnej zwrotnicy jeżeli takowa tam jest.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1140

Post autor: Bacek »

Akurat w tym wypadku Kappa została przez wielu przeliczona dla tej obudowy (hornresp) i wielokrotnie przemierzona. Oczywiście nie ma tu darmowych obiadków. Troszkę oddaje na dole (tak ze 2hz) pasma a cywilizuje górną część. O ile dobrze pamiętam to QTS dla nich jest taki sam lub marginalnie inny.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ