Jak podłączyć subwoofer

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Jak podłączyć subwoofer

#1

Post autor: Ramirez »

Gniazda subwoofer.jpg
Gniazda tuner.jpg
Chciałbym w zestawie wykorzystać posiadany subwoofer, ale nie wiem jak się zabrać do podłączenia.
Ma to pasować do Technics'a, który ma takie gniazda jak wyżej, a sub takie jak niżej:

Poradzicie "łopatologicznie" co z czym, jakimi kabelkami i czy ma to sens?
Załączniki
Gniazda subwoofer.jpg
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jak podłączyć subwoofer

#2

Post autor: chudy_b »

Będzie ciężko. Technics nie ma wyprowadzonego wyjścia z pre-ampa. Pewnie można by to łatwo dorobić, ale wymaga ingerencji lutownicą w środku.
Nie próbuj raczej podpinać się pod wyjście REC OUT bo to wyjście nieregulowane i sub zagra na maksymalnej mocy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak podłączyć subwoofer

#3

Post autor: Wojtek »

Możesz wpiąć się pod jedno z wyjść REC OUT pętli magnetofonowych (wszystkie pozostałe gniazda to wejścia, poza DIN5 które robi za wejście/wyjście).
Powinno zadziałać.

Łopatologicznie: bierzemy interkonekt 2xRCA - 2xRCA, wpinamy po stronie wzmacniacza w Tape 1/2 Rec Out, a po stronie subwoofera do wejścia stereo.
chudy_b pisze:Nie próbuj raczej podpinać się pod wyjście REC OUT bo to wyjście nieregulowane i sub zagra na maksymalnej mocy.
Czemu zakładasz że sub nie posiada własnej regulacji? Szczególnie że to subwoofer aktywny? :)

Oczywiście jeśli sub nie posiada własnej regulacji głośności to obawy są jak najbardziej zasadne i nie powinno się tego robić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jak podłączyć subwoofer

#4

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze:Czemu zakładasz że sub nie posiada własnej regulacji?
Bo jej nie widać :D Zresztą nawet jakby miał, to osobna regulacja głosności suba i osobna reszty kolumn jest mało wygodna.

Po zastanowieniu, wydaje mi się, że sub powinien mieć własną regulację. To chyba kompletny wzmacniacz 5.1. Kolumny stereo można podpiąc po wyjścia na subie a technicsa potraktować tylko jako pre gramofonowe i selektor wejść. Oczywiście zagra to pewnie marnie.
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Jak podłączyć subwoofer

#5

Post autor: Ramirez »

Dzięki, spróbuję. Sub ma regulację głośności, ma wzmacniacz.
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Jak podłączyć subwoofer

#6

Post autor: Ramirez »

Wojtek pisze:Możesz wpiąć się pod jedno z wyjść REC OUT pętli magnetofonowych (wszystkie pozostałe gniazda to wejścia, poza DIN5 które robi za wejście/wyjście).
Powinno zadziałać.
Zadziałało, ale efekt żałosny. Sub wędruje z powrotem do piwnicy :lol:
Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak podłączyć subwoofer

#7

Post autor: Wojtek »

chudy_b pisze:To chyba kompletny wzmacniacz 5.1.
No właśnie. Dlatego ma terminale głośnikowe pod 5.1 ;)
Ramirez pisze:Zadziałało, ale efekt żałosny.
Do przewidzenia :morda:

Sub w zestawie stereo to generalnie jakaś pomyłka, chyba że gadamy o car audio i ktoś robi "umcy-umcy-wóz" :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak podłączyć subwoofer

#8

Post autor: kielek »

Wojtek pisze: Sub w zestawie stereo to generalnie jakaś pomyłka, chyba że gadamy o car audio i ktoś robi "umcy-umcy-wóz"
Nie jestem zwolennikiem subwooferów,ale dobry sub do słuchania muzy po prostu kosztuje i wtedy nie jest taką porażką ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak podłączyć subwoofer

#9

Post autor: Wojtek »

kielek pisze:ale dobry sub do słuchania muzy po prostu kosztuje
Ile?

Ja po prostu wychodzę z założenia, że jak komuś brakuje basu w nagłośnieniu to ma za małe podłogówki :morda: (taki mocny skrót myślowy)
Jak ktoś szuka mocnego dołu w "cienkich wieżach" to siłą rzeczy zaczyna myśleć o subwooferze jako czymś komplementarnym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Jak podłączyć subwoofer

#10

Post autor: Arkadyo »

Wojtku nie każdy ma miejsce na spore podłogówki a mało kto nie lubi dużo dołu :) bo niby sub jest ustawniejszy - teoretycznie rzecz ujmując - dobrze cięty filtrem może stać gdziekolwiek w pokoju. Niestety nie jest to do końca prawda. Osobiście uważam, że jak ktoś ma miejsce na spore podłogówki to w tym kierunku powinien iść bo dobry subwoofer nie jest tani a do tego nie łatwo go dobrze ustawić i zgrać z zestawem stereo. Akustyka pomieszczeń w jakich mieszkamy jest wyjątkowo wredna dla najniższych częstotliwości i często kończy się dudnieniem nie do okiełznania. Im większe pomieszczenie nagłaśniamy tym jest gorzej. Mam sporo znajomych z kinami domowymi nawet nie najgorszej klasy gdzie sub jest nie używany do "normalnej muzyki" bo za bardzo dudni. W zasadzie tylko przy umcyk umcyk daje jako tako radę.
Ja u siebie stoczyłem z akustyką pomieszczenia prawdziwą batalię i dla zwykłego suba bass refleks się poddałem. Uważam, że to najgorszy rodzaj obudowy do zgrania. Praktycznie nie było ustawienia w jakim grałby akceptowalnym dla mnie basem. W małych pokoikach daje radę ale jak dasz przestrzeni żeby się bas poodbijał... Szczególnie jeżeli nie mamy dywanów i chcemy żeby stał w rogu pomieszczenia :). Niestety podłogówki też nie są od tego wolne ale łatwiej sobie z tym w nich poradzić. U mnie rozwiązaniem okazał się inny rodzaj obudowy i w tej chwili z pewnością dysponuję zestawem 2+1 który ma jedną bezwzględną przewagę nad podłogówkami - kompensuje charakterystykę każdego wzmacniacza stereo który w każdym przypadku przy cichym słuchaniu mocno traci na basie. Dysponując subem aktywnym możesz ustawiać proporcje dołu vs góry i tym samym cieszyć się sporą ilością basu przy cichym słuchaniu. Pozostaje tylko lub aż kwestia jakości basu... Jak wspomnę ile głośników i rozwiązań przerobiłem...
Uzyskanie dobrej jakości basu w pomieszczeniu jest bardzo trudne i tyle. Podłogówki są łatwiejsze niż 2+1 ale też nie jest różowo - jak obudowa bass refleks to ludzie decydują się nawet tłumić ściany żeby uniknąć podbić. Lepiej sobie radzi obudowa closed - nie dość, że bas szybszy to mniej się podbarwia w pomieszczeniu jednak ilość basu... Zwłaszcza jak chcemy cicho posłuchać... Temat rzeka
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3795
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Jak podłączyć subwoofer

#11

Post autor: Obywatel »

Arkadyo pisze:w tej chwili z pewnością dysponuję zestawem 2+1 który ma jedną bezwzględną przewagę nad podłogówkami - kompensuje charakterystykę każdego wzmacniacza stereo który w każdym przypadku przy cichym słuchaniu mocno traci na basie. Dysponując subem aktywnym możesz ustawiać proporcje dołu vs góry i tym samym cieszyć się sporą ilością basu przy cichym słuchaniu.
Otóż to :!: To jest chyba największa zaleta subwoofera.

Co do ustawienia suba, to dążenie do ideału chyba nie ma większego sensu bo ów ideał osiągniemy tylko dla określonego punktu odsłuchowego, a w przypadku niskich częstotliwości wystarczy zrobić krok w te lub wewte i już wrażenie odsłuchowe zmienia się diametralnie. Dlatego nie ma co aż tak się bawić w idealne ustawienia, no chyba że ktoś ma zwyczaj słuchać muzyki siedząc w jednym punkcie. Ja najczęściej słucham muzyki robiąc jednocześnie inne rzeczy więc siłą rzeczy przemieszczam się po pomieszczeniu i ciągle odnotowuję nowe wrażenia akustyczne - raz lepsze, raz gorsze :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Jak podłączyć subwoofer

#12

Post autor: pan_winyl »

Suby może i są fajne, ten cytat wyżej, nie ma sensu go kopiować, jest świętą prawdą. Niski sygnał traci na basie kosmicznie, i nie słyszałem jeszcze kolumn, które by to ogarnęły.

Ale nie ma że nie ma żądnej opcji :)

Jeśli ktoś nie ma możliwości wykorzystania suba w zestawie - bo nie ma wyjścia lub nie chce korzystać z pasywnego, polecam zaprzyjaźnienie się z patentem technicsa lub sony. Obydwie firmy szły w kierunku kolumn zintegrowanych tj- kolumna z jakimś rozwiązaniem subowym w jednej paczce. Technics wypuścił kilka zacnych podstawek które jakoś próbowały rozwiązać ten problem. Moim zdaniem najlepiej udało im się to w tym modelu
http://allegro.pl/technics-sb-ca1060-6- ... 84646.html

Sony z kolei zaczęło bawić się z S.A.W. ale pakowali te kolumny do wież, więc nie zyskały sobie miana interesujących- a powinny.

Osobiście nie słucham muzyki z kina, nie potrafię się przestawić, nawet w opcji stereo- mam wrażenie że dźwięk jest przerysowany, ale wiem że to w 60% moje widzimisię:)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ODPOWIEDZ