Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#16

Post autor: Obywatel »

Wojtek pisze:Trzeba czekać aż esdarek rozszerzy zakres oferowanego sprzętu :)
Jeśli chodzi o regeneracje głośników, to mogę polecić fachowca z forum Unitry o nick'u Tomisiek. Renomę ma taką jak tutaj Esdarek. Głośniki przez niego zregenerowane są jak oryginały. Jeszcze nigdy nie przeczytałem o nim negatywnego komentarza, a brać z forum Unitry jest okrutnie szczera w swoich ocenach.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#17

Post autor: Tarkus »

Obywatel pisze:Tarkus, odnośnie fachowości NOMOSa się nie wypowiadam bo nic od nich nie kupiłem, ale przypuszczam, że pod tym względem są OK. Podstawowy zarzut w ich stronę to ceny - potrafią wyceniać na 700 - 800 zł jakieś absolutnie podstawowe modele gramofonów. Czasami można u nich kupić to czy owo za normalną cenę, ale w większości kwoty są tak wyrąbane, że głowa boli.
Ano, gramofon to ja kupię tylko u esdarka (jego aukcje bacznie obserwuję i pieniążki zbieram). :) Ale gdybym miał teraz kupować wzmacniacz czy amplituner, to pewnie NOMOS byłby jednym z adresów, pod które bym zajrzał. Oczywiście nie bez konsultacji na Winyl.net! :D
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#18

Post autor: Obywatel »

Brachson pisze:Powiem wiecej mysle ze zeby cos gralo dobrze i bylo z 1974 bedzie kosztowalo duzo wiecej niz to 2014 bo bedzie wymagalo profesjonalnej reki serwisowej ktora sie ceni...
Dużo taniej wyniesie Cię profesjonalna regeneracja kolumn z 1974 roku niż kupno takich z 2014, które im dorównają. W dzisiejszych czasach wszystko, co wznosi się ponad poziom dalekowschodniej tandety jest koszmarnie drogie.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Brachson
Posty: 55
Rejestracja: 16 lis 2015, 10:37

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#19

Post autor: Brachson »

Obywatel pisze:
Brachson pisze:Powiem wiecej mysle ze zeby cos gralo dobrze i bylo z 1974 bedzie kosztowalo duzo wiecej niz to 2014 bo bedzie wymagalo profesjonalnej reki serwisowej ktora sie ceni...
Dużo taniej wyniesie Cię profesjonalna regeneracja kolumn z 1974 roku niż kupno takich z 2014, które im dorównają. W dzisiejszych czasach wszystko, co wznosi się ponad poziom dalekowschodniej tandety jest koszmarnie drogie.
Jesli bedziesz porownywal tylko jakosc dzwieku to masz racje ale mi chodzilo o porownanie jakie zwykle robi laik czyli kolor, rozmiar, moc. Teraz jesli porownasz na papierze podobne glosniki z 2015 i z 1975 to wydaje mi sie ze te pierwsze beda drozsze (a brzmiec beda 10x lepiej niz te nowe...)
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#20

Post autor: chrzan49 »

No panie Wojtu.Takiej porady sie nie spodziewałem.Chyba pomrocznos jakaś dopadła.Zapomnial Pan dodać zapalki .
Dual nie powalał kolumnami ale graly przywoicie.Co do Nomosa to rzetelna firma ale ceny maja chore.Ile kto zas chce zaplacic to jego sprawa.Renowacja sprzetu 40 letniego to nie wymiana bezpiecznika tylko żmudny i czasochłonny proces wymagający wielu środków i czasu o wiedzy nie wspomnę.I powinna kosztowac i to sporo.Czesto pottrzeba częsci obecnie nie do zdobycia.nawet wyłacznik sieciowy jest obecnie problemem a czesto wyzwaniem.
Tomasz
Arkadyo
Posty: 817
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#21

Post autor: Arkadyo »

Panowie ale jaką regenerację kolumn 40 czy 50 letnich??? jedyne co mozna zrobić to wymienic kondensatory choc jak były dobre to trzymaja parametry do dzisiaj. Jeżeli zawieszenia są wysypane to nie ma opcji dostać do nich "takich samych nowych" - chyba że gadamy o Tonsilu do którego cały czas u nas w kraju klepią zupełnie znośne podróby ale zachodnie czy japońskie? Praktycznie nie ma opcji zeby dostac oryginał... Jasne, że dzisiaj dobierzemy zawieszenie do kazdego głosnika nawet z lepszych materiałów niz oryginał ale taka podmiana najprawdopodobniej zmieni parametry na tyle, że trzeba aplikację sprawdzac od nowa. Może w obudowie closed takie cos sie uda bez konsekwencji ale w otawartych budach wszysko trzeba mierzyc od nowa a kto takie cos robi? Kazdy kto potrafi to zrobic kupi nowe naładowane technologią przetworniki i zaprojektuje zupelnie nowe kolumny...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#22

Post autor: zbyszek1982 »

Takie stare kolumny warto kupować tylko jak przetworniki mają papierowe albo szmaciane sztywne zawieszenia, bo one są wiecznotrwałe :)

Niektórzy producenci, jak Tannoy, czy JBL oferują zestawy naprawcze do takich starych przetworników, ale tanio nie jest, a same kolumny też są drogie.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#23

Post autor: Obywatel »

Arkadyo pisze: Jasne, że dzisiaj dobierzemy zawieszenie do kazdego głosnika nawet z lepszych materiałów niz oryginał ale taka podmiana najprawdopodobniej zmieni parametry na tyle, że trzeba aplikację sprawdzac od nowa. Może w obudowie closed takie cos sie uda bez konsekwencji ale w otawartych budach wszysko trzeba mierzyc od nowa
Bez przesady - nawet jeśli zmienią się jakieś parametry, to będą to tak pomijalne różnice, że zwykły użytkownik nie ma szans nawet ich wychwycić. Jedynie aparatura lub złote ucho audiofila :morda:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Arkadyo
Posty: 817
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Stare Kolumny (~1970) - Co to za wejscie/kabel

#24

Post autor: Arkadyo »

Obywatelu nie jestem audiofilem a nawet zaryzykuje stwierdzenie, że przygłuchawy ze mnie kolo ale zdarzało mi sie usłyszeć różnicę pomiędzy zestawami naprawczymi do Tonsilu a oryginalnymi zawieszeniami. Zdarzało sie słyszeć róznicę pomiedzy poszczególnymi wypustami tego samego przetwornika Tonsilu czy tesli także okreslenie "zwykły uzytkownik" jest zbyt szeroka aby az tak to upraszczać. Zgadzam się, że masa ludzi nie zwróci uwagi nawet jak sie zmieni cały głosnik w kolumnie ale jestesmy na forum specjalistycznym i takie kwestie jak zmiana brzmienia po zmianie zawieszenia powinnismy zaznaczać w swoich wypowiedziach bo nie należą do rzadkości i jest w stanie je usłyszeć zwykły użytkownik.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ