Pytania nt. bi-wiring

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 343
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Kolumny do 1000 zł

#16

Post autor: Ukaniu »

Przy połączeniu dwoma torami z jednym wzmacniaczem na obu kablach będzie takie samo napięcie ale przez jeden popłynie prąd do części wysokotonowej a w drugim do niskotonowej.
Można by np w jednym torze połączyć tańszy a gruby kabel miedziany a w drugim cieńszy ale lepszy do prądu wysokiej częstotliwości litz. Optymalizacja kosztów.
Ja bym jakichś modulacji się nie upatrywał bo one występują na elementach nieliniowych, przewód w granicach rozsądku takich własności nie wykazuje.
A gdyby się tak jeszcze zastanowić, to byśmy ten litz i ten gruby miedziany połączyli też przy kolumnie i pewnie było by jeszcze lepiej ;-) bo dla niskich jakby nie patrzeć rezystancja się zmniejszy dzięki dodaniu miedzi z litza a dla wysokich też nie zaszkodzi a pomoże bo im więcej przewodnika tym lepiej. Tym sposobem wracamy do punktu wyjścia.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytania nt. bi-wiring

#17

Post autor: Wojtek »

Zdecydowałem się wydzielić dyskusję o bi-wiringu z tematu zakupowego :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Bi-wire

#18

Post autor: klin »

Czy podpinacie kolumny w układzie bi-wire? Ostatnio była krótka dyskusja o tym przy okazji kolumn do 1000 zł ale napiszcie proszę coś więcej. Używacie tego?

Ja chcę popróbować - a nuż coś usłyszę :) Czy te przewody dla wysokich i średnich mają się różnić od niskich? Przekrojem, materiałem? Czy też jak po prostu podepnę najzwyklejszy przewód głośnikowy równolegle to będę miał ten sam efekt?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pytania nt. bi-wiring

#19

Post autor: Wojtek »

klin pisze:Czy podpinacie kolumny w układzie bi-wire? Ostatnio była krótka dyskusja o tym przy okazji kolumn do 1000 zł ale napiszcie proszę coś więcej. Używacie tego?
Przeczytaj powyższą dyskusję jeszcze raz :)
klin pisze:Ja chcę popróbować - a nuż coś usłyszę :)
Powodzenia.
klin pisze:Czy te przewody dla wysokich i średnich mają się różnić od niskich? Przekrojem, materiałem?
Jak uważasz. Mogą, ale nie muszą.
klin pisze:Czy też jak po prostu podepnę najzwyklejszy przewód głośnikowy równolegle to będę miał ten sam efekt?
Tak, sens zostanie zachowany.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Pytania nt. bi-wiring

#20

Post autor: klin »

Zakupiłem taki oto przewód:
http://zap-audio.pl/sklep/index.php?mai ... cts_id=120

Zdziwiłem się bardzo ale faktycznie słyszę różnicę. Moje kolumny to Minas Anor Studio 16 Hertz. Nie wiem o co chodzi ale dźwięk jest "pełniejszy" i to w całym paśmie (przynajmniej tym słyszalnym :) ). Porównywałem z przewodami Sommer Orbit 240 i Klotz'em (oczywiście przy standardowym połączeniu).
Tak więc coś chyba w tym jest ale możliwe, że tak jak napisał kielek - dużo zależy od samych kolumn. Jedne są bardziej podatne a drugie mniej.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Pytania nt. bi-wiring

#21

Post autor: kielek »

Nie siedzę zbytnio w zagadnieniach technicznych,nie jestem też entuzjastą ''dłubania'' w elektronice itd. ,ale wydaje mi się że wpływ podatności kolumn na bi wiring wynika chyba ze sposobu budowy zwrotnicy( jeśli moja teza jest błedna to proszę o poprawienie) i stąd te różnice,że w jednych jest to słyszalne a w innych nie ma to większego znaczenia.
Spróbować chyba zawsze warto,bo w sumie koszt niewielki,zaszkodzić raczej nie zaszkodzi a czasami może trochę pomóc.
ODPOWIEDZ