JBL LX 300 MKII - słaby bas

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

JBL LX 300 MKII - słaby bas

#1

Post autor: grummer »

Dziwna sprawa. Do dzisiaj trzymałem kolumny na podłodze. Zmieniłem kable na długie i w końcu je umieściłem jakoś normalnie po obu stronach pokoju. Wzmacniacz to Technics Su-7300k. Po tym zabiegu bas jakby nie istniał, jest bardzo subtelny, nawet na maksymalnym ustawieniu. Sprawdziłem biegunowość i wszystko gra. Może po prostu muszę się do tego przyzwyczaić i cichej muzyki słuchać na loudness? Powróciłem do starych kabli i w sumie jest podobnie. Kable, które kupiłem okazały być zwykłymi drutami pokrytymi miedzią.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL LX 300 MKII - słaby bas

#2

Post autor: Wojtek »

Pewnie "ten typ tak ma" :) Zakładam że ten "słabszy bas" jest niezależny od źródła?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#3

Post autor: grummer »

Wojtek pisze:Pewnie "ten typ tak ma" :) Zakładam że ten "słabszy bas" jest niezależny od źródła?
Tzn. sam bas występuje, jednak mam wrażenie że tony wyższe dominują. Za to prawie w ogóle nie słyszę teraz stopy perkusyjnej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL LX 300 MKII - słaby bas

#4

Post autor: Wojtek »

Wiesz, ten 6.5-calowy wooferek w tej budzie generalnie nie schodzi jakoś super nisko ani nie radzi sobie aż tak dobrze z dolnymi rejestrami pasma.
Ten model jest z tego znany.
Jeśli ma "łupać", a średnica ma uderzać "prosto w mordę" to raczej rozglądałbym się za innymi kolumnami.
W JBL LX 300 przede wszystkim chodzi o detale i fajną górę (tytanowy tweeter robi swoje ;) ).

Jakbyś chciał je sobie zostawić i pójść na kompromis to rozejrzyj się za subwooferem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#5

Post autor: grummer »

Lubię te kolumny i raczej nie myślę o ich wymianie. A subwoofer to wcale nie jest zły pomysł, jednak to musiałby być jakiś aktywny. We wzmacniaczu go już nie podepne. Dzięki za poradę :-). Muszę jeszcze pomyśleć nad ustawieniem kolumn. Prawa stoi za blisko gramofonu i przy głośniejszym słuchaniu dźwięk zaczyna się zniekształcać i wskaźniki na wzmacnianiczu szaleją.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#6

Post autor: grummer »

Hmmm, dajmy na to że zdecydowałbym się na subwoofer. Jednak nie chciałbym typowego kartonowego młócenia, tylko lekkie akcentujące mruczenie, niezagłuszające przy tym wysokich tonów. Czy można znaleźć coś do 200/300 zł, co nie będzie elementem od kiepskiego kina domowego? Druga sprawa, jak to podłączyć? W swoim Technicsie co prawda mam wejścia na dwie pary kolumny, jednak działają one niezależnie od siebie i nie da się ich włączyć razem. Rozumiem, że tylko aktywny wchodzi w grę? A jak ten podłączyć? Chinchami pod tape rec?
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

JBL LX 300 MKII - słaby bas

#7

Post autor: misienka2008 »

Wytlumaczenie jest proste. Fale basu odbijajac sie od podlogi wydaja sie glosniejsze. Na podstawkach ten efekt znika. Powinienes cofnac je jak najblizej sciany lub rogu pokoju; to powinno wzmoc bas. Bassrefleks jest z tylu co powoduje, ze te kolumny sa wrazliwsze na ustawienie.

Z tylu sobwoofera jest terminal do ktorego podlacza sie kolumny. A jego z kolei podlaczasz do wzmacniacza w tradycyjny sposob. Subwoofer nie musi byc aktywny. Aktywne sa duuuzo drozsze.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#8

Post autor: grummer »

Jedna stoi w rogu. Szczerze mówiąc to dopiero jak się na kanapie usadowię to słyszę subtelny bas. W sumie zaczyna mi się to podobać, bo to nie jest taki bas jaki do tej pory dane mi było słyszeć. Góra oczywiście jest bardzo czytelna, a bas w żaden sposób jej nie zakrywa, tylko słychać go gdzieś jakby z oddali. Niestety nie mam jeszcze podstawek pod te kolumny, trzymam je na biurku.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#9

Post autor: grummer »

No i jeszcze jedna rzecz. Gdy dam za dużo basu na wzmacniaczu, kolumny zaczynają pierdzieć, jakby coś ocierało. Tylko występuje to w dwóch naraz, membrany przy tym bardzo mocno pracują. Przy lekkim dociskaniu palcami membran, nic nie hałasuje, a więc nie ocierają o cewki. Rozumiem po prostu, że te kolumny tak mają?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

JBL LX 300 MKII - słaby bas

#10

Post autor: chudy_b »

grummer pisze:Gdy dam za dużo basu na wzmacniaczu, kolumny zaczynają pierdzieć,
To normalne zjawisko. Głosniki po prostu nie wyrabiają.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#11

Post autor: grummer »

chudy_b pisze:
grummer pisze:Gdy dam za dużo basu na wzmacniaczu, kolumny zaczynają pierdzieć,
To normalne zjawisko. Głosniki po prostu nie wyrabiają.
No to jestem spokojny, bo myślałem że coś się sypie. Jednak nie mam zamiaru tak słuchać muzyki, nigdy nie przekroczyłem pół gwizdka, bo wtedy już jest naprawdę głośno. Możliwe też, że do końca kolumny jednak nie są dopasowane do wzmacniacza.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL LX 300 MKII - słaby bas

#12

Post autor: Wojtek »

Przydałby się filtr subsoniczny po stronie wzmacniacza, ale niestety SU-7300 takowego nie posiada.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#13

Post autor: grummer »

Powoli przyzwyczajam się do tego ;). Przydałyby mi się konkretne standy, które mogę odpowiednio w pokoju ustawić. Niestety nie mam ani standów, ani miejsca na nie za bardzo. Będę kombinować. Te kolumny trzeba dobrze ustawić, a wtedy naprawdę nie brakuje im niczego.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: JBL LX 300 MKII - słaby bas

#14

Post autor: grummer »

Wojtek pisze:Przydałby się filtr subsoniczny po stronie wzmacniacza, ale niestety SU-7300 takowego nie posiada.
No i teraz niestety wiem, że mam problem. Otóż są pewne utwory, które nawet po zmniejszeniu basu do minimum i przy głośniejszym słuchaniu powodują u mnie "łopotanie" membran - a przy tym właśnie pierdzenie głośników. Chociażby ten:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dQEmaj9C6ko[/youtube]

Albo znajdę jakieś rozwiązanie z zewnętrznym filtrem, albo niestety będę musiał zmienić kolumny. Wzmacniacz za bardzo lubię, żeby się z nim rozstawać.

Co najciekawsze, w dawnych plastikowych aiwach problem ten z pierdzeniem głośnika nie występował.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL LX 300 MKII - słaby bas

#15

Post autor: Wojtek »

grummer pisze:Wzmacniacz za bardzo lubię, żeby się z nim rozstawać.
Może po prostu sięgnij po wyższy model Technicsa z tej samej serii :)
Akurat jest SU-7700K na allegro: http://allegro.pl/technics-su-7700k-i4723104828.html

Brzmienie pewnie mają jednakowe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ