Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#46

Post autor: Arkadyo »

vinylpiotrek pisze:Ja z tych koszmarków miałem na własnośc tylko ZG40C/9, i to przez krótki czas.
Padaczka i dolina.
Ostatecznie porąbałem siekierą.
Wybacz ale akurat to były jedne z najfajniejszych zestawów jakie kiedykolwiek wyszły z wrześni i to co piszesz jest poprosu żałosne.
vinylpiotrek pisze:Generalnie, jam mamy naprawdę dobre pudło, to można się bawić i ulepszać.
I to tak naprawdę decyduje o zasadności modernizacji danej kolumny.
A płyta nie tylko cienka, ale też po prostu byle jaka i "rzadka".
No popatrz a ja myślałem że o ulepszalności kolumn decyduje opłacalność takiego zabiegu a tu okazuje się że tylko jakość pudła.
Zrobiebnie nowego pudła w kolumnach akurat jest najtańsze przy założeniu, że nie wkładamy przetworników vocekraft za 25pln sztuka. Do 3 drożnych zestawów z bardzo niskim podziałem nawet zwrotnice potrafią wyjść drożej od pudeł.
W pudałch od altusów wystarczy wzmocnić wszystkie łączenia poprzez wklejenie niewielkiego kwadraciaka z drewna (jak zresztą w wielu koumnach tonsil robił) do tego jedna poprzeczka przez środek i mamy gotowe pudło, które nie będzie "grać samo z siebie".

Zombie.
Wsadzenie innego gdna (takiego nadającego się do br) spowoduje przebudowę zwrotnicy.
Przy tym okaże się, że trzebaby zrobic niższy podział gdn/gdm i trzeba mocniejszego średniaka. Czyli nowy sredniak. Do tego kopułka w miejsce tuby i mamy zupełnie nową kolumnę.
Co chcesz zostawić? Obudowy? Które akurat są słabowite jak już tu zauważono i również wymagają przebudowy.
Tak jak pisałem albo kosmetyczna przeróbka albo najlepiej je sprzedaj w oryginale - pójdą jak woda bo miłosników tego szrotu jest bez liku a za uzyskaną kasę zbuduj sobie fajne 2 drożne diy, które może basem klaty łamać nie będzie ale średnica i góra wyborna będzie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#47

Post autor: zoombie »

Chyba powoli zaczynacie mnie przekonywać ... Argument o słabowitości obudowy zdaje się być gwoździem do tej trumny. I tak na razie więcej bym nie inwestował, bo to, co mógłbym wydać na głośniki, wydałem na płyty :P (a nawet więcej ;) ). Ale nie porzucam jeszcze myśli o przebudowie zwrotnicy (na 12dB i może dołożenie tłumienia na wysokotonowy, ale w sumie to jeszcze nie wiem, kształcę się) ;). Pomyślę też o wzmocnieniu obudowy (w sumie koszt prawie żaden).
Do sprzedaży jeszcze nie dojrzałem ;)

@ Arkadyo - tylko, że mnie właśnie najbardziej brakuje tego łamania klaty ;)
A tak poważnie, jak już będę czegoś szukać, to tak, aby całe pasmo było możliwie cacy.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#48

Post autor: vinylpiotrek »

Arkadyo pisze: Wybacz ale akurat to były jedne z najfajniejszych zestawów jakie kiedykolwiek wyszły z wrześni
No to w takim razie boję się pomyśleć jakie są te gorsze.
Oczywiście zawsze może być coś gorszego, wiadomo.
Arkadyo pisze:to co piszesz jest po prosu żałosne.
Odpuść sobie te kometarze.
Arkadyo pisze:No popatrz a ja myślałem że o ulepszalności kolumn decyduje opłacalność takiego zabiegu a tu okazuje się że tylko jakość pudła.
Ale to jakość pudła decyduje o opłacalności ulepszania danych kolumn, bo jeśli weźmiemy przetworniki czy zwrotnicę do nowego pudla, to czy nadal to jest TA kolumna?
Wymiana głośników, ulepszanie zwrotnicy, ma sens gdy mamy dobre pudło, bo gdy pudło zostawimy liche to efekt będzie marny, jak zmodernizujemy albo wymienimy to mamy właściwie nową kolumnę DIY, co najwyżej wzorowaną na starej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#49

Post autor: Winters »

Arkadyo pisze:No popatrz a ja myślałem że o ulepszalności kolumn decyduje opłacalność takiego zabiegu a tu okazuje się że tylko jakość pudła.
No popatrz, ale o co robić dym?
Arkadyo pisze:W pudałch od altusów wystarczy wzmocnić wszystkie łączenia poprzez wklejenie niewielkiego kwadraciaka z drewna
Usztywnienie konstrukcji to jeszcze nie wszystko.
DIOMEDES KATO
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#50

Post autor: eenneell »

Winters pisze:sztywnienie konstrukcji to jeszcze nie wszystko.
Akustyka "rodzi się" w "pudle", jeżeli pudło jest z cienkiego pażdzierza to żadne usztywnianie nic nie da...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#51

Post autor: Arkadyo »

vinylpiotrek pisze: Ale to jakość pudła decyduje o opłacalności ulepszania danych kolumn, bo jeśli weźmiemy przetworniki czy zwrotnicę do nowego pudla, to czy nadal to jest TA kolumna?
Wymiana głośników, ulepszanie zwrotnicy, ma sens gdy mamy dobre pudło, bo gdy pudło zostawimy liche to efekt będzie marny, jak zmodernizujemy albo wymienimy to mamy właściwie nową kolumnę DIY, co najwyżej wzorowaną na starej.
Jakość pudła nie decyduje o niczym. Wzmocnienie starego słabego pudła kosztuje kilkanascie złotych - tyle co klej i pocięcie kawałka wiórówki w punkcie się tym zajmującym. No jak chcemy położyć nowy fornir to robi się jakiś koszt ale w całej kolumnie to i tak dalej jest najtańszy element.
Poza tym dobieramy pudło do przetworników i zwrotnicy a nie na odwrót.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#52

Post autor: Arkadyo »

tylko, że mnie właśnie najbardziej brakuje tego łamania klaty
A tak poważnie, jak już będę czegoś szukać, to tak, aby całe pasmo było możliwie cacy.
To zrób fajne 2 way i do tego mocny sub aktywny na potężnym 12".
Będzie i jakość przy wieczornym odsłuchu a jak będziesz chciał pompować to podłączasz suba i leci tynk z sufitu i odparowuje woda z watroby.
Za 6-7 stówek masz suba potęgę na 12 stxie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 810
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#53

Post autor: Arkadyo »

eenneell pisze: Akustyka "rodzi się" w "pudle",
Błysnołeś... Na akustykę ma wpływ praktycznie każdy element kolumny także daruj sobie takie wstawki.
jeżeli pudło jest z cienkiego pażdzierza to żadne usztywnianie nic nie da...
Niestety w pudle rodzi się kilka nieporządanych zjawisk i należy je wyeliminować ale akurat pasożytnicze rezonanse od słabej obudowy są najłatwiejsze do wyeliminowania bo tak jak napisałem wyżej klej i kilka wstawek z wiórówki oraz dobre tłumienie z reguły załatwieją sprawę.
Usztywnić można wszystko tak żeby było sztywne wystarczająco - również cienki paździerz. Zawsze taniej jest usztywniać nawet cienki paździerz niz budowac coś nowego, tyle że usztywnienie odbiera nam z pojemności kolumny a im wiecej go dajemy tym więcej odbiera.
Dlatego tak jak napisałem wyżej - pudło dobieramy do przetwortników a nie na odwrót bo wtedy wychodzą nam takie głupoty jak za słabe pudło albo za małe albo wogóle do bani.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#54

Post autor: zoombie »

Wymieniłem dzisiaj przewody łączące wzmacniacz z kolumnami. Ze zwykłych, dość cienkich (a dokładnie takich, jakie były w WG-417 do połączenia głośniczków z gramofonem) na 2,5 mm z miedzi beztlenowej. I nie wiem, może to autosugestia, ale wydaje mi się, że zauważam znaczącą poprawę. Dźwięk, a zwłaszcza bas stał się taki bardziej pełny, głębszy. A nie chciało mi się wierzyć, że od przewodów coś zależy. Zwłaszcza przy tak nieaudiofilskim sprzęcie jak mój. Aż nabrałem ochoty, żeby, jak radzono, wymienić również przewody w kolumnach. A przynajmniej te od terminala do zwrotnicy i do głośników basowych :)
natalleos
Posty: 31
Rejestracja: 14 wrz 2013, 11:39

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#55

Post autor: natalleos »

ok ja wtrącę swoje 3 grosze
1) nie kupisz już przetworników do Altusa a te które są orginalne są to składaki garażowe z zakupionych pozostałości magazynowych pomiary potrafią być tak rozjechane że głowa boli
2) jakakolwiek zamiana na odpowiedniki (z wiarygodnymi pomiarami) = nowa zwrotnica
3) nowej zwrotnicy nie zrobisz na słuch (musisz podeprzeć się symulacją + pomiar holoimpulse lub speaker worshop+jig i mikrofon pomiarowy za około 10 zł) choć znam dwie osoby które tak robią , ale uważam ich za wybitnych konstruktorów (paczki od nich zaczynają się od 12k złocisza)
4) w/g moich informacji buda OZ powinna mieć 72,3L WinlSD robi psikusa z tym głośnikiem (symulacje wychodzą 700-1700 L) , buuuuhahah prawie silos na ścieki :PPP
5) zabudowanie STX = nowe zwrotnice
6) otwory w Altusach to tzw. otwory stratne mają odpowiednie zastosowanie
7) albo więc wymiana pianek albo nowe doniczki na balkon :PPP
8) proponuję zakup gotowych kolumn STX za psie pieniądze np STX F-180 n podobna konstrukcja a gwarantuję różnicę
albo podstawkowe STX MX-140
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2013, 18:40 przez natalleos, łącznie zmieniany 1 raz.
Phono - ? under construction
Ampli + PSU - Tripath HLLY + 120W PSU DIY (active PCF + outher PSU systems)
Speakers - DIY Oversize STX 1,5"+8"
Phones - Westone UM-x (4 drivers 2xTW 1xMR 1xSB) manufacture customs
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#56

Post autor: zoombie »

natalleos pisze:1) nie kupisz już przetworników do Altusa a te które są orginalne są to składaki garażowe z zakupionych pozostałości magazynowych pomiary potrafią być tak rozjechane że głowa boli
Tu bym akurat podyskutował:
GDN 30/60/1
Komplet głośników serwisowych do Altus 140

Co do pozostałych uwag dziękuję, ale jak gdzieś już napisałem, raczej za mocno już w nie ingerować nie będę, może jeszcze kabelki wewnętrzne i cewki, ale to się jeszcze zobaczy.
natalleos
Posty: 31
Rejestracja: 14 wrz 2013, 11:39

Re: Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#57

Post autor: natalleos »

zoombie pisze:
natalleos pisze:1) nie kupisz już przetworników do Altusa a te które są orginalne są to składaki garażowe z zakupionych pozostałości magazynowych pomiary potrafią być tak rozjechane że głowa boli
Tu bym akurat podyskutował:
GDN 30/60/1
Komplet głośników serwisowych do Altus 140

Co do pozostałych uwag dziękuję, ale jak gdzieś już napisałem, raczej za mocno już w nie ingerować nie będę, może jeszcze kabelki wewnętrzne i cewki, ale to się jeszcze zobaczy.

Tak to są te właśnie speed-Garaże nie chciałem podawać wcześniej producenta ale dokładnie o nie mi chodziło .

OSWIADCZENIE:

TONSILA PO PROSTU JUŻ NIE MA ANI URZĄDZEŃ NA KTÓRYCH BYŁY PRODUKOWANE TAM GŁOŚNIKI
WSZYSCY REKLAMUJĄCY SIĘ JAKO TONSIL TO ASEMBLERZY STANÓW MAGAZYNOWYCH PO UPADŁEJ FIRMIE
PRZESTRZEGAM PRZED ZAKUPEM TEGO NIE TRZYMAJĄCEGO PARAMETRÓW BADZIEWIA
Phono - ? under construction
Ampli + PSU - Tripath HLLY + 120W PSU DIY (active PCF + outher PSU systems)
Speakers - DIY Oversize STX 1,5"+8"
Phones - Westone UM-x (4 drivers 2xTW 1xMR 1xSB) manufacture customs
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#58

Post autor: Kocewicz »

natalleos pisze:PRZED ZAKUPEM TEGO NIE TRZYMAJĄCEGO PARAMETRÓW BADZIEWIA
To tylko altusy, to nigdy nie był hajend...
Are you Shure?
natalleos
Posty: 31
Rejestracja: 14 wrz 2013, 11:39

Re: Altus 140 - naprawiać zawieszenie czy nowe głośniki

#59

Post autor: natalleos »

Arkadyo pisze: Poza tym dobieramy pudło do przetworników i zwrotnicy a nie na odwrót.
dobieramy pudło do przetworników poczym konstruujemy zwrotnice na podstawie wynikowych charakterystyk przetworników w zadanym środowisku akustycznym (pudło) uwzględniając"mod" pomieszczenia odsłuchowego (kalibracja charakterystyki pomieszczenia badawczego)
Phono - ? under construction
Ampli + PSU - Tripath HLLY + 120W PSU DIY (active PCF + outher PSU systems)
Speakers - DIY Oversize STX 1,5"+8"
Phones - Westone UM-x (4 drivers 2xTW 1xMR 1xSB) manufacture customs
ODPOWIEDZ