Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4732
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#61

Post autor: Mawis »

zbyszek1982 pisze:
05 lis 2021, 17:44
jak
Wystaw na winyl.net, napewno znajdzie sie nabywca :dance:
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#62

Post autor: zbyszek1982 »

Wracając do tematu ustawienia kolumn, sezon zimowy i możliwość uruchomienia kominka zmusiły mnie do przearanżowania przestrzeni odsłuchowej.

Do tej pory miałem kolumny ustawione symetrycznie względem ścian, odsunięte ile się dało.
IMG_3848.jpeg
Przy takim ustawieniu scena była fantastyczna. Bardzo głęboka z wyraźnie zarysowanymi źródłami pozornymi. Jak tylko realizacja nie była spartolona, to kolumny znikały.

Niestety, ciepło z kominka (nie widać go na zdjęciu, ale jest na przeciw regału z książkami) wymusiło zmianę ustawienia na mniej optymalne.
Obydwie sofy i głośniki obróciłem o jakieś 40 stopni w lewo.
IMG_4872.jpeg
Teraz prawa kolumna jest jakieś 2,5m od kominka i się nie nagrzewa.
Dźwięk zmienił się diametralnie. Jest więcej basu, ale niestety glębia sceny ucierpiała, bo kolumny siła rzeczy są bliżej ścian. Pomimo, że baza stereo jest mniejsza, to polepszyła się szerokość sceny, pewnie ze względu na brak odbić dźwięku w punkcie odsłuchowym (bo przy ustawieniu skośnym ściany niejako im "uciekają"). Całościowo, dźwięk jest nieco mniejszy, ale kolumny też na szczęście w takim ustawieniu znikają całkowicie.

Także ciekawe doświadczenie. Bałem się, że będzie dźwiękowo jakaś straszna kupa, ale da się żyć :morda:
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#63

Post autor: MMarek »

zbyszek1982 pisze:
05 lis 2021, 21:43
Wracając do tematu ustawienia kolumn
Dzięki @Zbyszek1982 za podzielenie się spostrzeżeniami...
Nie bez powodu zacząłem ten wątek właśnie od rzeczy w moim mniemaniu podstawowej jaką jest ustawienie głośników o której zbyt wielu z nas zapomina albo uznaje za mało ważną...
Moim zdaniem @Tarkus nie zdziała nic albo co najwyżej niewiele jeśli nie zapewni swoim możliwości pracy we właściwych warunkach...
Twoje określenie "odsunięcie ile się dało" jest tutaj kluczem, a minimum określane w specyfikacjach producentów to NAPRWADĘ (Panie i Panowie) minimum...
zbyszek1982 pisze:
05 lis 2021, 21:43
da się żyć
Byle do wiosny... ;)
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#64

Post autor: mrcnoos »

zbyszek1982 pisze:
05 lis 2021, 21:43
Wracając do tematu
Widzę po zaangażowaniu jamnika, że jest tak jak piszesz ;)
Awatar użytkownika
AudioAdrian
Posty: 156
Rejestracja: 01 gru 2020, 11:59
Gramofon: Metz TX 4963
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#65

Post autor: AudioAdrian »

zbyszek1982 pisze:
05 lis 2021, 21:43
Do tej pory miałem kolumny ustawione symetrycznie względem ścian, odsunięte ile się dało.
W mieszkaniu 36 metrowym mieszkaniu miałeś taki sam zestaw? Pięknie kolumny :clap:

Widzisz różnice w akustyce kiedy zasłony są zasunięte?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#66

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:
05 lis 2021, 21:43
Teraz prawa kolumna jest jakieś 2,5m od kominka i się nie nagrzewa.
A wcześniej jak się nagrzewała to sprawiało to jaki problem? Obawa o zawieszenia?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#67

Post autor: zbyszek1982 »

AudioAdrian pisze:
07 lis 2021, 00:01
W mieszkaniu 36 metrowym mieszkaniu miałeś taki sam zestaw?
Nie, na 36m2 miałem piano crafta z bowersami 686 na regale :)
AudioAdrian pisze:
07 lis 2021, 00:01
Widzisz różnice w akustyce kiedy zasłony są zasunięte?
Może odrobinę, ale raczej sie nie wsłuchiwałem. Słucham głównie wieczorami, więc są zazwyczaj zasłonięte wtedy.
Wojtek pisze:
08 lis 2021, 01:33
A wcześniej jak się nagrzewała to sprawiało to jaki problem? Obawa o zawieszenia?
Zawieszeniom nic się nie działo, bo kolumna stała bokiem względem kominka, ale bałem się, że po dłuższym czasie takiego traktowania się rozeschną budy, albo fornir się odklei.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#68

Post autor: Tarkus »

Szanowni, jeszcze mi przyszedł do głowy taki pomysł.
Komody na książki, gdyby były robione na zamówienie, mogłyby mieć pośrodku - tzn. "w połowie drogi" między prawą a lewą ścianką - dodatkową, pionową przegrodę usztywniającą. Dzięki temu kolumny nie musiałyby stać koniecznie na rogach, tak jak teraz. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Bo teraz muszą stać na rogach, gdzie konstrukcja mebla jest po prostu najbardziej sztywna. Kiedy próbowałem ustawić je bliżej siebie, rezonans narastał do katastrofalnych rozmiarów. A tak miałbym chociaż dwa ustawienia do wyboru.
Znajomi mówili mi o jednym stolarzu, który zrobił im regał "na miarę". Facet ma podobno dość konkurencyjne ceny, więc pomysł nabierałby coraz bardziej realnych kształtów.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1580
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#69

Post autor: domibobi »

Tarkus pisze:
08 lis 2021, 09:20
Facet ma podobno dość konkurencyjne ceny, więc pomysł nabierałby coraz bardziej realnych kształtów.
Doradzałbym pośpiech. Ceny mebli na zamówienie / wymiar z dnia na dzień rosną w zastraszającym tempie :)
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#70

Post autor: mrcnoos »

Tarkus, a wrzuć jakiś szkic Twojego ostatniego pomysłu. Tak dla lepszej wizualizacji.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#71

Post autor: Tarkus »

mrcnoos pisze:
08 lis 2021, 10:43
Tarkus, a wrzuć jakiś szkic Twojego ostatniego pomysłu. Tak dla lepszej wizualizacji.
Widzę to tak. Nie wiem, czy rysunek jest czytelny, ale chodzi mi o dodatkową, pionową ściankę pośrodku, "rozdzielającą" przestrzeń komody na 2 równe części. Przepierzenie to ma usztywniać konstrukcję tak, by półka, kiedy na jej środku ustawię kolumnę, nie działała jak trampolina.
Na rysunku jest komoda prawa - mają być 2 jednakowe. Szerokość - 900mm. Wysokość - mniej więcej 600mm (tyle, ile mają standardowe standy pod kolumny), może trochę więcej, żeby na półce zmieściła się każda książka.
Być może lepiej będzie to przepierzenie usytuować np. w 1/3 długości (lewa) i w 2/3 (prawa). Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pośrodku ma stanąć komoda tej samej szerokości, ale większej głębokości - 2 półki na winyle - na której stanie sprzęt. Problem rezonansu rozwiążę w prosty sposób: komody nie będą się ze sobą stykać! :)

PS. Przyszło mi do głowy, że zamiast zamawiania komód "na wymiar", można by też zestawić razem 2 węższe szafki 3-półkowe (pośrodku - "pod sprzęt" - 2-półkowe), jeśliby znaleźć jakieś o mniej więcej odpowiednich wymiarach (szerokość 2x450mm).
Załączniki
komoda-projekt.jpg
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#72

Post autor: ebola1972 »

A jak wrażenia akustyczne z zastosowaniem podkładek, płyt z marmuru? Pomogło?
I wypróbuj jeszcze pozycje kolumn na taboretach przed regałem a potem nieco z tyłu po obu stronach łóżka. Czy masz jakieś kolumny w obudowie zamkniętej?
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#73

Post autor: Tarkus »

ebola1972 pisze:
08 lis 2021, 12:04
A jak wrażenia akustyczne z zastosowaniem podkładek, płyt z marmuru? Pomogło?
Jeszcze nie przyszły nóżki amortyzujące, powinny być w tym tygodniu, może jeszcze przed Świętem Niepodległości? Kiedy będą, wypróbuję i dam znać.
A płyty są z granitu! :)
ebola1972 pisze:
08 lis 2021, 12:04
I wypróbuj jeszcze pozycje kolumn na taboretach przed regałem a potem nieco z tyłu po obu stronach łóżka.
Nie mam taboretów. Poza tym mam "trochę" mało miejsca... Lewą stronę łóżka zajmuje biurko, a gdybym postawił taborety przed segmentem, wchodzić i wychodzić musiałbym chyba po wersalce. :( Natomiast po pozbyciu się segmentu, a przed wstawieniem nowych mebli, planuję kupno 2 taboretów (zastępcze standy), które potem przydadzą się w kuchni.
ebola1972 pisze:
08 lis 2021, 12:04
Czy masz jakieś kolumny w obudowie zamkniętej?
Mam, Heco, ale w tym pokoju, z tym wzmacniaczem, zupełnie nie brzmią. Dźwięk wychodzi za jasno, góra "krzyczy". Wg mojej hipotezy złagodniałaby, gdyby odrąbać półki sterczące nad kolumnami.
Na razie niczego ze sprzętu nie sprzedaję, bo - tak jak pisałem - nie wiem, co tutaj dobrze zagra po zmianie umeblowania.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ebola1972
Posty: 561
Rejestracja: 18 gru 2018, 12:02
Gramofon: Sony PS-X50
Lokalizacja: Płock

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#74

Post autor: ebola1972 »

Dlatego pisalem, że moje brauny w innym pomieszczeniu grały idealnie a w obecnym zdecydowanie jaśniej z obciętym wręcz basem. W pracy mam paradigmy na podlodze zabijały basem, powędrowały na szafy i jest ok. Ale to taki skrajny przykład. Na serio kawałka miejsca nie wygospodarujesz? Taborety pożycz od sąsiada :D.
Sony PS-X50
lampa EL34 by Misse, Yaqin MS-30L, Ugoda
Preamp PeeCeeBee
pre MaCaBRiaa
Philips CD 350 (mod by Martynka) Beogram CD 7000
DAC Topping D50S l1541gold dac (mod by Martynka)
Kolumny DIY
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomieszczenie odsłuchowe - Akustyka

#75

Post autor: mrcnoos »

Tarkus pisze:
08 lis 2021, 11:31
mrcnoos pisze:
08 lis 2021, 10:43
Tarkus, a wrzuć jakiś szkic Twojego ostatniego pomysłu. Tak dla lepszej wizualizacji.
Widzę to tak. Nie wiem, czy rysunek jest czytelny, ale chodzi mi o dodatkową, pionową ściankę pośrodku, "rozdzielającą" przestrzeń komody na 2 równe części. Przepierzenie to ma usztywniać konstrukcję tak, by półka, kiedy na jej środku ustawię kolumnę, nie działała jak trampolina.
Na rysunku jest komoda prawa - mają być 2 jednakowe. Szerokość - 900mm. Wysokość - mniej więcej 600mm (tyle, ile mają standardowe standy pod kolumny), może trochę więcej, żeby na półce zmieściła się każda książka.
Być może lepiej będzie to przepierzenie usytuować np. w 1/3 długości (lewa) i w 2/3 (prawa). Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
PS. Przyszło mi do głowy, że można by też zestawić razem 2 węższe szafki 3-półkowe, jeśliby znaleźć jakieś o mniej więcej odpowiednich wymiarach (szerokość 2x450mm).
Trochę nie łapię ile i jakich komód ma być.
Ale faktycznie dodanie przegrody pionowej usztywni konstrukcję. Dodatkowe i największe usztywnienie dadzą pełne plecy komód o których piszesz.
Ale nadal nie jestem pewien czy tędy wiedzie droga...
ODPOWIEDZ